Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 33

Subiect: Informatii utile pentru romanii aflati pe teritoriul Germaniei

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit Românii corecţi din Germania nu vor fi discriminaţi

Ponta spune că a fost asigurat de Merkel că românii corecţi din Germania nu vor fi discriminaţi:
    http://www.mediafax.ro/politic/ponta...inati-10953290

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Merkel şi SPD încearcă să calmeze o polemică referitoare la români şi bulgari
    http://www.mediafax.ro/externe/lider...-mici-11851968

Data înscrierii
    08.03.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Abofallen sind jetzt Betrug

Nach einem Urteil des Bundesgerichtshofs können Abzocker leichter juristisch verfolgt werden

http://www.badische-zeitung.de/nachr...-81594548.html

Data înscrierii
    25.04.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua. sunt noua pe acest forum....si imi cer scuze de la inceput daca nu am postat unde trebuie...
    As avea nevoie de niste lamuriri referitoare la indemnizatia de crestere a copilului in Germania... si anume..
    1. dupa cat timp lucrat cu forme legale in Germania beneficiezi de aceasta indemnizatie?
    2. se poate primi si doar daca lucreaza tatal? dupa cat timp?
    Precizez ca in Romania eu sunt in perioada de crestere copil iar la sfarsitul anului se trebuie sa "vina" al doilea bebe si deci intru din maternitate in maternitate.
    In Germania se pot face asigurari de sanatate chiar daca nu lucrezi? se pot face si in timpul sarcinii? daca ai astfel de asigurari statul german deconteaza nasterea?
    multumesc anticipat de raspunsuri.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.303
    Putere Rep
    40

Implicit

imediat ce incepi lucrul primesti banii..angajatorul te intreaba cati copii ai si trimite actele mai departe la autoritati..
    daca lucreaza numai tatal este toata familia asigurata dupa el si asta imediat..
    daca nu lucrezi si nu esti cetaten german este posibil sa te asiguri prin serviciile sociale,dar trebuie sa ai un domiciliu stabil..

Data înscrierii
    13.07.2014
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

Am si eu o intrebare, daca mapoate ajuta cienva cu un raspuns as fi recunoscatoare.

Tatal meu este plecat la munca in Germania, de aproximativ 2 luni. In tot acest timp nu a fost platit (nici el si nici ceilalti angajati romani de acolo) si nici nu se stie cand va fi platit, pe motiv ca nici angajatorul nu a primit banii de la firma/firmele cu care lucreaza. Inteleg situatia in care un angajator poate sa te amane cu banii cateva zile, o saptamana, dar oamenii aceia nu au primit de 2 luni si nu mai au cu ce sa traiasca (patronul le asigura doar o masa pe zi si niste rulote in care dorm).

Intrebarea mea este: ce se poate face, care este autoritatea catre care se pot adresa?

Mentionez ca firma este undeva pe langa berlin si inca un lucru f important - nu au primit un exemplar din contractul de munca pe care l-au semnat.

PS: Imi cer scuze daca nu am postat la subiectul potrivit.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de zim Vezi post
    ....

Tatal meu este plecat la munca in Germania,...dar oamenii aceia nu au primit de 2 luni si nu mai au cu ce sa traiasca (patronul le asigura doar o masa pe zi si niste rulote in care dorm).

Intrebarea mea este: ce se poate face, care este autoritatea catre care se pot adresa?

nu au primit un exemplar din contractul de munca pe care l-au semnat.
    Nu e clar daca tatal lucreaza legal sau nu. Poate a fost pacalit, ceea ce sper sa nu fie cazul...
    Tocmai "patronii" care fac gainarii asigura adesea loc de cazare în rulote, celor care nu cunosc nimic despre legislatie. Profita cu nerusinare de nestiinta si naivitate.

Tatal trebuie sa ceara urgent contractul de munca. Pentru asta trebuie sa-i dea sefului termen concret si sa-i spuna ca, daca nu-l primeste nu mai lucreaza. În ori ce caz trebuie sa iasa din aceasta situatie cât se poate de repede pentru ca altfel risca sa fie înselat.

Pentru reclamatii poti sa te adresezi la "Agentur für Arbeit" care te va directiona la autoritatea competenta (daca acest caz nu e de competentza lor)

Fara date foarte exacte nu pot sa-ti spun mai mult, decât sa te informezi în continuare.
    Ultima modificare făcută de toni41; 21.07.2014 la 15:49.

Data înscrierii
    27.04.2015
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Va asteptam la Restaurant Casa Romaneasca Dortmunt

https://m.facebook.com/profile.php?id=282155355287837

Data înscrierii
    27.05.2015
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de zim Vezi post
    Buna ziua,

Am si eu o intrebare, daca mapoate ajuta cienva cu un raspuns as fi recunoscatoare.

Tatal meu este plecat la munca in Germania, de aproximativ 2 luni. In tot acest timp nu a fost platit (nici el si nici ceilalti angajati romani de acolo) si nici nu se stie cand va fi platit, pe motiv ca nici angajatorul nu a primit banii de la firma/firmele cu care lucreaza. Inteleg situatia in care un angajator poate sa te amane cu banii cateva zile, o saptamana, dar oamenii aceia nu au primit de 2 luni si nu mai au cu ce sa traiasca (patronul le asigura doar o masa pe zi si niste rulote in care dorm).

Mentionez ca firma este undeva pe langa berlin si inca un lucru f important - nu au primit un exemplar din contractul de munca pe care l-au semnat.

PS: Imi cer scuze daca nu am postat la subiectul potrivit.
    Buna Zim,

s-ar putea ca tatal tau sa nu fi fost angajat cu contract ci sa fi semnat doar infiintarea unui “Gewerbe”, astfel ar figura ca si persona fizica autorizata. Mai ales in costructii se practica aceasta forma de “Schein-Selbstständigkeit” (PFA doar pro forma) pentru a nu plati angajatului salariul minim tarifar. De adresat ni s-ar fi putut adresa si noua. Eu lucrez la un birou care ofera consultatii pentru lucratori detasati in regiunea Ber-lin/Brandenburg (http://berlin-brandenburg.dgb.de/ber...tab_0_4#tabnav). Preluam cazuri din regiunea Berlin si Brandenburg asemanatoare cu cele ale tatalui tau si oferim informatii privind prevederile legale care se aplica in relatia de munca:

Ce pot face daca angajatorul meu nu imi plateste salariul convenit?

Care este legislatia muncii care se aplica in cazul meu?

In ce sistem de asigurari sociale sunt asigurat?

Ce beneficii privind protectia sanatatii si sigurantei la locul de munca pot solicita de la angajatorul meu?

Consultatiile sunt gratuite iar biroul nostru se afla in cladirea DGB (Federatia Sindicatelor Germane) pe Keithstraße 1-3, 10787 Berlin (camera: 315/ 315a / 316), telefon: 030 21240-145 ,Email: beratung-eu@dgb.de. Oferim consultatii in limba romana, poloneza, rusa, spaniola, franceza, germana si engeza. Imi dau seama ca raspunsul la intrebarea ta, Zim, vine mult prea tarziu, dar poate sunt si alti oameni in aceeasi situatie ca si tatal tau.

Data înscrierii
    29.07.2011
    Posturi
    155
    Putere Rep
    9

Implicit

Patronii te înşeală dacă îi laşi tu să facă asta. Întrebarea nu este de ce nu-tzi dă contractul, ci de ce nu l-ai cerut. ...??? Dacă nu ai vrut să stai în rulotă, de ce nu ai spus asta din prima zi? Dacă nu tzi-a plătit salariul după prima lună, de ce ai mai stat să lucrezi încă o lună după aceea?!? ...Păi fără contract poate să nu-tzi mai plătească niciodată dacă n-are chef. Iar când nu mai are nevoie de tine te trimite şi acasă cum ai venit. Îmi pare rău că folosesc un ton mai dur, dar omul trebuie să ştie lucrurile clare, nu vorbe goale. Dacă ai stat 2 luni neplătit şi n-ai făcut nimic concret, probabil el vrea să testeze cât de mult potzi să rezişti aşa. Pe tine nu te interesează din ce cauză nu are el bani. Asta-i problema lui, să şi-o rezolve singur cu firmele. Tu trebuie să-i spui doar atât: "Banii sau tschüss!" Dar încă odată îmi cer scuze că iar scriu ceva dur. Nu el e de vină pentru situatzia în care te afli. Nu mai lucra nici o secundă în plus şi du-te direct la Arbeitsamt. Dar cu patronul nu mai discuta nimic în sensul ăsta, pentru că va încerca mereu să tragă de timp. Spune-i doar atât, că vrei salariul şi contractul. A doua zi du-te direct la Arbeitsamt. La tine în oraş sau chiar în Berlin. Zici c-ai semnat ceva (contract sau ce-o fi fost). Ai citit ce scria acolo? Ai întzeles ce ai citit, sau munceşti "orbeşte"? Atentzie mare: nu doar tu să faci ce am scris mai sus, ci totzi de acolo. Patru, cinci, şase, câtzi suntetzi. Totzi împreună, dimineatza în loc să mergetzi la muncă, mergetzi direct la Arbeitsamt. Dar lui să nu-i spunetzi asta!!! Iar dacă nu ştitzi să vorbitzi germană atunci e foarte rău pentru voi. În cazul ăsta încercatzi la consulat. Acolo măcar avetzi cu cine vorbi româneşte. Vă mai dau un sfat care probabil n-o să vă placă. Va veni probabil cu 200 sau 300 de euro... NU ACCEPTATZI!!! Suntetzi oameni maturi, probabil trecutzi de vârste serioase şi suntetzi mai multzi. Nu mai parlamentatzi cu el şi facetzi ceva concret.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •