Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 33

Subiect: Informatii utile pentru romanii aflati pe teritoriul Germaniei

Data înscrierii
    27.04.2012
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

....sau pentru cei ce cauta un loc de munca in Germania ....com
    Mai puteti incerca pe situ asta findjob.ro/germania/
    Ultima modificare făcută de toni41; 08.10.2014 la 09:08.

Data înscrierii
    13.08.2012
    Locație
    Vienna
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

In legatura cu contractul de munca, eu studiez deocamdata in Austria unde, dupa cum stiti e mai complicata situatia. As vrea sa lucrez dupa ce termin masterul fie in Austria sau Germania. Stiu ca in Austria se obtine ff greu Arbeitserlaubnis-ul. Mai exact, firma unde iti depui Cv-ul se ocupa de toate actele si hartiile pe care le depun ulterior la Arbeitsamt, si de obicei nu prea se chinuie sa-i faca unui strain actele. In Germania este la fel de greu, sau se obtine mai usor permisul de munca?

Merci!

Data înscrierii
    14.08.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua.
    Luna viitoare merg in Frankfurt si trebuie sa ajung in Sachsenberg, care e mai la nord. Din pacate nu stiu germana, doar engleza, si as dori cateva informatii. Am inteles de pe net ca din aeroport este o masina care te duce la gara centrala, iar de acolo ar trebui sa iau 2 sau 3 trenuri pana in acest orasel. Problema e ca se pare ca nu schimb trenul din aceasi locatie, trebuie sa ma deplasez cica 9 minute. Asta inseamna ca eu ar trebui sa intreb cand cobor din primul unde e locatia celui de al doilea tren? Biletul se cumpara doar de la bancomat? Cumpar 3 bilete daca calatorec cu 3 trenuri pana la destinatia dorita?
    Multumesc anticipat pentru ajutor.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Cumperi doar un bilet. La automat ai si limba engleza, dar in statii mari ai ghiseu+ info în engleza + automat.
    Daca sti codul postal al localitatii, poti gasi pe net si harta scalabila a mijloacelor de transport care te duc la destinatie, ca sa te poti orienta mai bine pe teren.
    tonita=toni42

Data înscrierii
    14.08.2012
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult Toni. Poti sa-mi spui, te rog, cum gasesc harta mijloacelor de transport? Am codul localitatii dar nu am reusit sa gasesc ce-mi spui tu. Am incercat cu Fahrzeuge Karte si cu bahn dar nu am gasit pe google. Am Lichtenfels-Sachsenberg, 35104, cum ar trebui sa caut? Am cautat si cu Transportmittel, dar nimic.
    Ultima modificare făcută de AdinaR; 19.08.2012 la 05:43.

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Fahrplan
    http://www.haltestellen-suche.de/154...undschule.html

Deutsche Bahn
    http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query.exe/dn?ld=9638&country=DEU&seqnr=1&ident=1x.01489438.1 345467879&rt=1&OK#focus

Klick pe legatura si îti apare timpul, numarul trenului, linia (Gleis) Acolo ai si o iconitza albastra cu harta interaktiva: "Karte"

Daca nu te descurci (sistemul nu-i simplu pentru straini) mai întreaba.
    tonita=toni42

Data înscrierii
    08.10.2012
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

cineva din comunitate care ar putea sa ma ajute sa gasesc ceva de munca in ausburg,acolo am adresa.DEmunca se gaseste dar toti cer drep de munca.normal ar fi ca angajatoru sal ceara dar nu vor.

Data înscrierii
    23.10.2012
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

buna, numele meu este lilyana si locuiesc in germania.in luna septembrie am renuntat la alocatia de stat pentru copii si as dori sa va pun o intrebare:pe cat luni in urma pot primi alocatia aici daca copii sunt inregistrati din luna mai? astept raspunsul dumneavoastra

Data înscrierii
    05.11.2012
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Vei putea primi banii pt. copii din data in care i-ai Anmelduit.

Data înscrierii
    20.01.2013
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Salutare, lucrez ca sofer de tir agajat in romania din 01,05,2012 dar din luna octombrie 2012 lucrez doar in germania mai exact in koln.. Firma avand si angajati in germania.. As vrea sa aflu si eu ce pasi trebuie sa fac ca sa ma pot angaja cu acte de germania.. Salariul find dublu aici… Multumesc anticipat..

Pagina 2 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •