Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Informatii utile pentru romanii aflati pe teritoriul Germaniei

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.650
    Putere Rep
    10

Implicit Informatii utile pentru romanii aflati pe teritoriul Germaniei

Deschid acest topic pe care oricine e invitat sa posteze informatii ce pot fi utile romanilor din Germania.
    Va rog sa nu postati mesaje off topic aici.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.650
    Putere Rep
    10

Implicit Noi legi în Germania pentru integrarea imigranţilor

Germania a adoptat joi un pachet de legi menit să accelereze integrarea străinilor în societata germană, cea mai importantă măsură impunând o pedeapsă de cinci de închisoare celui care forţează o minoră sau o femeie să se căsătorească fără consimţământul ei, o prevedere aparent îndreptată împotriva comunităţii musulmane, scrie publicaţia Der Spiegel.

Noile măsuri permit, de asemenea, unui străin care a fost forţat de soţul sau soţia cetăţean german să părăsească ţara după pronunţarea unui divorţ să revină în Germania. Pentru a împiedica însă mariajele de convenienţă, statul german cere acum ca un străin să fie căsătorit timp de trei ani cu un cetăţean german înainte de a divorţa, pentru a putea obţine după încheierea căsătoriei un permis de rezidenţă. Precedenta lege impunea un termen de doi ani.

Acelaşi permis de rezidenţă poate fi obţinut pe termen nelimitat doar dacă un străin frecventează un curs de integrare în societate, care include lecţii de limbă germană finalizate printr-un examen ce trebuie trecut. De asemenea, tinerii imigranţi cu vârste curpinse între 15 şi 21 de ani şi care locuiesc şi frecventează o şcoală în Germania timp de şase ani, alăturându-se categoriei de străini "toleraţi" de către autorităţi, vor putea depune cerere pentru un permis de rezidenţă doar dacă dovedesc că sunt "bine integraţi".

Noul ministru german de Interne, Hans-Peter Friedrich, a subliniat că societatea germană nu este dispusă să accepte căsătorii aranjate şi a făcut apel la străinii din Germania să dea dovadă de mai multă responsabilitate când vine vorba de integrarea lor. "Cei care locuiesc aici trebuie să vorbească limba germană", a mai avertizat oficialul.

Articolul complet aici

Data înscrierii
    08.09.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Intrebare

Salut ! Sunt casatorita cu un cetatean german, m-am mutat in tara de 1.iulie. De la Rathaus am primit Anmeldung si Freizügigkeitsrecht+ Bescheinigung. Mai am nevoie de ceva ?
    Nu prea vorbesc limba, de la Agentia fortelor de munca m-au trimis la un curs de integrare , care costa 253 euro/modul, din care trebe sa platesc 100 de euro (restul cei de la emigrare cred).Sunt contabila de profesie, dar mai intii trebe sa invat bine limba...dann schau mal...
    Trebuie sa cer a viza pt.sedere, sau ceea ce am primit pina acum e suficient ??
    Multumesc pt raspunsuri !

Data înscrierii
    27.09.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma numesc Vasilicä Radu, am 22 de ani, sunt din Suceava si am mare nevoie de cateva sfaturi din partea dumneavoastra.

Pe data de 14.09.2011 am venit in Germania, in Frankfurt la prietena mea. locuim impreuna in locuinta pe care ea o are luata cu chirie. ea este cetatean german si beneficiaza de sozialhilfe de la Jobcenter. pe data de 16.09 am fost impreuna la Primaria din localitatea de unde facem parte si mi-am facut Anmeldung si apoi pe data 19.09 la Jobcenter sa imi depun actele pentru a fi inregistrat la Fortele de munca.

Cu doua zile in urma a primit notificare de la Jobcenter ca va pierde aproximativ 40% din banii pe care ii lua (450€ in loc de 750€) pentru ca acum eu sunt considerat capul de familie si trebuie sa am de asemenea o contributie la chirie si la toate cheltuielile, ceea ce consider corect, din pacate. problema este ca eu inca nu am un loc de munca si situatia devine delicata.

Am inteles de la ea si de la cativa ptieteni comuni ca persoanele de origine turca, rusa, etc, beneficiaza de o anumita suma de bani, mica intr-adevar, de la Jobcenter si nu au urmat decat aceeasi pasi pe care i-am urmat si eu. Acest ajutor material este acordat o anumita perioada de timp, pana isi gasesc un loc de munca.

Eu as avea posibilitatea sa-mi gasesc un loc de munca, problema este cu asigurarea de sanatate. Asigurarea de sanatate pentru calatori, incheiata in Romania, este valabila? Si as mai avea o intrebare: exista si alte agentii precum Jobcenter pentru persoanele de origine romana (bulgara si croata, pentru ca am inteles ca au aceleasi drepturi) care m-ar putea ajuta chiar si o perioada cat de scurta de timp?

Sunt dispus sa urmez orice sfaturi din partea dumneavoastra, care m-ar putea ajuta in situatia in care sunt.

Va multumesc anticipat!

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.191
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de vasilicä radu Vezi post
    ... Acest ajutor material este acordat o anumita perioada de timp, pana isi gasesc un loc de munca....
    Cred ca nu esti exact în aceeasi situatie ca cei despre care ai auzit.

Daca prietena primeste Sozialhilfe (esti sigur ca nu-i HarzIV?) înseamna ca nu-i capabila sa munceasca si ca nu are pe nimeni sa o ajute. De aceea primeste ajutor de la stat.
    Daca locuiesti împreuna cu ea (esti partenerul ei) trebuie sa o întretii si Jobcenter-ul se bucura ca nu mai trebuie sa plateasca. Nu cred ca vei primi ajutoare sociale ca strain de la nici o agentie, daca nu ai muncit de loc, legal, în Germania.
    Parerea mea e ca trebuie sa începi sa lucrezi cât de repede iar prietena sa mearga urgent la jobcenter si sa spuna ca nu poti înca sa o întretii. Asigurarea de calator
    nu e valabila daca ai Anmeldung pentru ca nu mai esti calator.
    Ma mir ca ai putut sa-ti faci Anmeldung, probabil ca nu au verificat tot sau prietena a declarat ceva care nu corespunde exact realitatii.
    De la Jobcenter nu primiti bani retroactiv, asa ca aveti grija, mergeti mâine acolo. Apoi mai întrebati pe forum.
    Ultima modificare făcută de tonita; 27.09.2011 la 15:50.

Data înscrierii
    07.12.2011
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

OFFFFFFF cata rautate si ce raspunsuri,mi se face acru cand vad ca dupa ce incercam sa razbim intr-o lume atat de dura mai vine si un destept de-al nostru care da un raspuns de acest gen..........

1.Job Center / NOA / HarzIV sunt acelasi lucru si nu inseamna neaparat ca nu este capabila sa munceasca nemtii din zona mea spun : ,,daca ai ajuns sa ai nevoie de ajutor de la stat inseamna ca statul nu este in stare sa iti ofere un loc de munca si ce ai nevoie.
    2.Nu te consideri capul familiei dar locuiesti cu ea si ei nu ii mai dau bani pt ca presupun ca aduci si tu ceva in casa si in acelasi timp ei nu platesc ce consumi si tu (dur dar adevarat).
    3.Ca si roman aici ca sa lucrezi legal si dupa 1 an de zile sa obti drept de munca trebuie sa lucrezi in agricultura sau bucatarie(Mc Donald , Burger King etc.) altfel ai grija.
    4.Anmeldung ti se face stai linistit nu este nici o problema daca mergi la primarie , asigurarea de sanatate din RO(acel card albastru) este valabil eu am nascut aici cu el in iulie 2010 si eram Anmeldung din ian.2010.
    5.De la Job Center primesti bani retroactiv din ziua in care ai depus dosarul si nu inainte de acea zi,dar tu aici din pacate nu ai nici un drept si nu te ajuta nimeni(eu am patit asta gravida acum ii multumesc lui DD ca sunt in regula cu toate actele) si pana nu lucrezi 1an nu ai alta varianta decat 1 singura dar vb mai multe daca vrei pe yahoo : gradi_popey
    6.Pers de origine turca , rusa etc nu sunt in EU de aceea beneficiaza de ajutor , altii sunt refugiati de razboi si noi fiind in EU zic sa ne descurcam pe spatele nostru :( pt ca nu suntem in Schenghen , noi si bulgarii suntem in aceasta oala

Data înscrierii
    07.12.2011
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de vasilicä radu Vezi post
    Ma numesc Vasilicä Radu, am 22 de ani, sunt din Suceava si am mare nevoie de cateva sfaturi din partea dumneavoastra.

Pe data de 14.09.2011 am venit in Germania, in Frankfurt la prietena mea. locuim impreuna in locuinta pe care ea o are luata cu chirie. ea este cetatean german si beneficiaza de sozialhilfe de la Jobcenter. pe data de 16.09 am fost impreuna la Primaria din localitatea de unde facem parte si mi-am facut Anmeldung si apoi pe data 19.09 la Jobcenter sa imi depun actele pentru a fi inregistrat la Fortele de munca.

Cu doua zile in urma a primit notificare de la Jobcenter ca va pierde aproximativ 40% din banii pe care ii lua (450€ in loc de 750€) pentru ca acum eu sunt considerat capul de familie si trebuie sa am de asemenea o contributie la chirie si la toate cheltuielile, ceea ce consider corect, din pacate. problema este ca eu inca nu am un loc de munca si situatia devine delicata.

Am inteles de la ea si de la cativa ptieteni comuni ca persoanele de origine turca, rusa, etc, beneficiaza de o anumita suma de bani, mica intr-adevar, de la Jobcenter si nu au urmat decat aceeasi pasi pe care i-am urmat si eu. Acest ajutor material este acordat o anumita perioada de timp, pana isi gasesc un loc de munca.

Eu as avea posibilitatea sa-mi gasesc un loc de munca, problema este cu asigurarea de sanatate. Asigurarea de sanatate pentru calatori, incheiata in Romania, este valabila? Si as mai avea o intrebare: exista si alte agentii precum Jobcenter pentru persoanele de origine romana (bulgara si croata, pentru ca am inteles ca au aceleasi drepturi) care m-ar putea ajuta chiar si o perioada cat de scurta de timp?

Sunt dispus sa urmez orice sfaturi din partea dumneavoastra, care m-ar putea ajuta in situatia in care sunt.

Va multumesc anticipat!
    Scrie-mi pe grady_popey@yahoo.com si vb acolo poate va pot ajuta cu informatii.

Data înscrierii
    06.08.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit Munca in Germania

E mult mai lejer acum in Germania cu munca. Tot ce iti trebuie este Anmeldung si contract de munca, restul vin de la sine. Pentru mai multe detalii vezi consilierjuridicgermanoroman.com sau pentru cei ce cauta un loc de munca in Germania muncaingermania.com

editat de sorin: linkurile personale sau comerciale nu se admit pe acest forum, ci doar numerele de telefon si/sau emailurile. linkuri se pot posta pe profilul de Facebook al acestui forum. mesajele similare repetate se vor sterge, iar postarea acestora si dupa acest avertisment poate duce la suspendarea contului. desi regulamentul a fost deja incalcat, nu am suspendat contul in ideea de a oferi informatii utile romanilor din Germania.
    Ultima modificare făcută de sorin; 10.01.2012 la 12:09. Motiv: "rupt" linkuri pentu ca acestea contravin regulamentului forumului

Data înscrierii
    15.04.2012
    Locație
    Essen
    Posturi
    56
    Putere Rep
    3

Implicit

De asigurare!

Citat Postat în original de ediflor63 Vezi post
    Salut ! Sunt casatorita cu un cetatean german, m-am mutat in tara de 1.iulie. De la Rathaus am primit Anmeldung si Freizügigkeitsrecht+ Bescheinigung. Mai am nevoie de ceva ?
    Nu prea vorbesc limba, de la Agentia fortelor de munca m-au trimis la un curs de integrare , care costa 253 euro/modul, din care trebe sa platesc 100 de euro (restul cei de la emigrare cred).Sunt contabila de profesie, dar mai intii trebe sa invat bine limba...dann schau mal...
    Trebuie sa cer a viza pt.sedere, sau ceea ce am primit pina acum e suficient ??
    Multumesc pt raspunsuri !
    Zambeste! Maine Va fi mai RAU!

Data înscrierii
    15.04.2012
    Locație
    Essen
    Posturi
    56
    Putere Rep
    3

Implicit

Asigurarea din Romania nu mai e valabila incepand de anul asta.

Citat Postat în original de alexandra2010 Vezi post
    OFFFFFFF cata rautate si ce raspunsuri,mi se face acru cand vad ca dupa ce incercam sa razbim intr-o lume atat de dura mai vine si un destept de-al nostru care da un raspuns de acest gen..........

1.Job Center / NOA / HarzIV sunt acelasi lucru si nu inseamna neaparat ca nu este capabila sa munceasca nemtii din zona mea spun : ,,daca ai ajuns sa ai nevoie de ajutor de la stat inseamna ca statul nu este in stare sa iti ofere un loc de munca si ce ai nevoie.
    2.Nu te consideri capul familiei dar locuiesti cu ea si ei nu ii mai dau bani pt ca presupun ca aduci si tu ceva in casa si in acelasi timp ei nu platesc ce consumi si tu (dur dar adevarat).
    3.Ca si roman aici ca sa lucrezi legal si dupa 1 an de zile sa obti drept de munca trebuie sa lucrezi in agricultura sau bucatarie(Mc Donald , Burger King etc.) altfel ai grija.
    4.Anmeldung ti se face stai linistit nu este nici o problema daca mergi la primarie , asigurarea de sanatate din RO(acel card albastru) este valabil eu am nascut aici cu el in iulie 2010 si eram Anmeldung din ian.2010.
    5.De la Job Center primesti bani retroactiv din ziua in care ai depus dosarul si nu inainte de acea zi,dar tu aici din pacate nu ai nici un drept si nu te ajuta nimeni(eu am patit asta gravida acum ii multumesc lui DD ca sunt in regula cu toate actele) si pana nu lucrezi 1an nu ai alta varianta decat 1 singura dar vb mai multe daca vrei pe yahoo : gradi_popey
    6.Pers de origine turca , rusa etc nu sunt in EU de aceea beneficiaza de ajutor , altii sunt refugiati de razboi si noi fiind in EU zic sa ne descurcam pe spatele nostru :( pt ca nu suntem in Schenghen , noi si bulgarii suntem in aceasta oala
    Zambeste! Maine Va fi mai RAU!

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •