Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 51

Subiect: In Canada nu prea mai renteaza sa emigrezi

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de Loniia Vezi post
    Nu ma necaji Paul cu asemenea cuvinte...
    Hai ca-ti reusit s-o suparati pe Loniia.Mare lucru,ea este asa de calma ca n-as fi putut crede c-o poti supara vreodata
    Adevarul este ca romanii (majoritatea) au pensii de mizerie,la limita saraciei...
    Cred ca nu numai in Canada ci oriunde in lume, unde iti poti gasi un servici,merita sa emigrezi.Este greu pina te integrezi dar munca ta este platita si apreciata.
    Chiar si dupa trei luni de medical am avut marirea de salar,salar pe care in Italia nu aveam curaj nici sa-l visez..
    Nu te necaji Loniia,daca n-om avea pensie mergem la Santana sa crestem gaste
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

Nu ma necaji Paul cu asemenea cuvinte...acele persoane care isi doresc pensiile de viitor ... acum si in trecut ce atitudine au avut?
    Fondul de pensii trebuia sa fie intangibil,numai ca guvernantii nostrii s-au atins de a fonduri,acu' cerem imprumut sa fie platite pensiile curente,nu noi populatia cerem ,ci guvernanti.
    Imi merit soarta daca nu am fond de pensie.
    Preocupata sa muncesc,sa-mi cresc copii ,sa-i "scolez"..nu mi-am extins atentia pentru ce fel de societate imi cresc copii.
    Este dreptul si alegerea lor unde doresc sa fructifice educatia primita,posibil intr-o societate care se aseamana cu lectiile primte de acasa.Sa fie cinstiti sa munceasca,sa respecte.
    peste tot sunt probleme,statul german are un sistem de ajutor social foarte bine pus la punct si nu duce lipsa de bani deocamdata..ce-o fi mai tarziu nu se stie..se vorbeste foarte mult despre altersvorsorge..adica, fiecare trebuie sa se gandeasca ce o sa fie cand ajunge in pensie si l-a pocnit batranetzea..ce o sa fie cand are nevoie de ajutor,cine si de unde o sa se plateasca serviciile..? din clipa in care ai deschis ochii si ai scancit pentru prima data,esti stimulat sa faci economii,sa investesti,sa inchei asigurari..deci daca vrei o batranete fara ganduri negre trebuie sa te gandesti inainte,daca nu vrei sa ajungi pe ajutor social..trebuie sa te impaci sufleteste cu gandul ca casuta sau apartamentul pentru care ai muncit toata viata,va ajunge poate numai partial ca sa iti platesti sederea in casa de batrani..ca economiile facute se vor scurge pe diferite cai pe conturile asociatiilor pentru case de batrani si bijuteriile de familie le vor purta ingrijitorii onorifici de la caritas..toate aceste ganduri sunt insa, ceva firesc..pe timpul vietii ne preocupa ce ne asteapta si cand ajungem la capatul ei vrem sa stim ce se intampla cu bunurile pe care le-am adunat..
    ca sa nu mai pierd pe viitor timpul cautand raspunsuri la probleme,am sa fac rost de ceva otrava de sobolani..am sa o pun intr-o punga de Aldi, in vitrina linga vaza de portzelan de Alba Iulia..sunt sigur ca asta o sa-mi dea o stare de liniste si siguranta..

ps. trebuie sa recunosc, pe vremea geniului de la scornicesti nu ma preocupau astfel de probleme..

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de dariussandu Vezi post
    In Canada nu prea mai este de emigrat. De fapt, nici nu a fost vreodata dar oamenii erau neinformati si se aruncau cu capul inainte fara sa stie unde merg in realitate.
    Si in 2011 (date publicate in octombrie 2012) numarul de emigranti romani in Canada a continuat sa scada.
    2011 - > 1,723 emigranti
    detalii statistice aici: http://www.cic.gc.ca/english/resourc...rmanent/10.asp

In alta ordine de idei, invatamintul Canadian = o bataie de joc.
    Bai da multa scoala ti-a trebuit si tie ca sa fii capabil sa copy/paste niste statistici de pe net si maiales sa crezi in ele. Oamenii niciodata nu s-au aruncat neinformati ci au fost hotarati sa schimbe ceva in bine luptandu-se pentru asta. Probabil ca tu esti unul din aia care freaca celularul toata ziua si nu este in stare sa ia nici o decizie singur

Dar nici unul din cei citati nu are servici! Cind or cistiga 80 000 pe an, macar doi ani la rind, atunci ai dreptul sa te lauzi. Pina la data aceea respectivii s-au ales doar cu o diploma si sperante.
    Macar au sperante nu ca tine si cine spune ca se grabeste cineva la munca , sa faca bani si sa se laude cu ei ?! nu toata lumea este fixata numai pe a face bani si pe a cheltuii .Dar se pare ca tu nu intelegi ceea ce inseamna sa fii mandru ca ti-a reusit ceva.Poti sta linistit acasa ca de astia ca tine Canada nu are nevoie !
    In alta ordine de idei, aproape orice gunoier vorbeste la Montreal cel putin doua limbi de circulatie international, Franceza si Engleza, multi dintre ei si Spaniola.
    Normal ca gunoierii din Montreal sunt mai avansati ca tine .
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Nu ma necaji Paul cu asemenea cuvinte...acele persoane care isi doresc pensiile de viitor ... acum si in trecut ce atitudine au avut?
    super pozitiva

free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    ...... si bijuteriile de familie le vor purta ingrijitorii onorifici de la caritas....
    Fidele,ca de obicei m-ai facut sa zambesc...dar...din intamplare mi-am luat un neben job la "Caritas"...
    Nu stiu ce fac voluntarii,au alt sediu,dar profesionostii sunt profesionisti.Nimaniu nu i-ar trece prin anticamera mintii sa ia de la un varstnic ceva valoros.Stai linistit si daca n-ai incredere in Caritas,sunt 1000 de privati gata sa-ti acorde ajutorul lor(?).
    Ce naiba,toti avem cate-o vaza de portelan de Alba?!

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

nici nu stiam de existenta voluntarilor de la caritas pina acum cateva luni..asta primavara cand i-am vizitat pe parintii mei am facut cunostinta cu ei.maica-mea avea nevoie de cineva sa o insoteasca la medici sau cumparaturi...pe batranii mei i-am mutat de un an in Betreute Wohnung la 50km de noi,vizavi de casa de batrani..au in apartament butonul rosu pentru cazul in care au nevoie de ajutor,cantina este le 30m de locuinta..
    am fost bucuros sa stiu ca cineva ii sta la dispozitie la maica-mea ,pentru-ca dupa 10 ani in care am fost pentru ea fata in casa si servitoare,a fost o usurare sa ma pot concentra la problemele mele..totul a functionat bine pina cand maica-mea a vrut sa demonstreze ca stie sa planeze asemenea pasarilor , fara sa ia in consideratie configuratia terenului la aterizare....ca umare, a fost internata la spital cu mana si picior rupt..
    stiind ca tatal meu este singur in apartament m-am dus imediat la el si am ramas surprins sa vad ca voluntara impreuna cu sotul ei rascoleau dulapurile. fara sa mai stau pe ganduri am pus mana pe carneturile de economii,ec-uri si cutia cu bijuterii..in ziua respectiva nu am avut timp si nici dipozitia necesara sa ma lansez in discutii pentru-ca tocmai o operau pe maica-mea..insa spre seara cand am trecut pe la batranul meu sa vad ce mai face,mi-a spus ca voluntara a fost revoltata ca am luat bijuteriile cu mine si ca asta este o neobrazare din partea mea ..mai erau 350 de euro intr-un sertar pentru eventuale cumparaturi pe care le-a luat cu ea..asta m-a facut curios si am inceput sa pun intrebari..concluzia;voluntariatul asta costa cam 400eu pe luna,bani de care eu nu aveam voie sa stiu...plus,de cate ori isi facea maica-mea cumparaturile,platea si cumparaturile voluntarei..

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Paule ,dureros si rusinos ceea ce ti s-a intimplat.Dupa cit costa aceste apartamente "protejate"(?)persoanele care locuiesc in ele ar merita un altfel de tratament.Cred ca este cazul sa faci o reclamatie administratorului.Pentru cumparaturi,adreseaza-te unei firme,unde angajatii sunt controlati la sange,daca oricum,voluntariatul se plateste mascat,mai bine platesti cu chitanta si poti lua la raspundere pe cineva.
    Poti sa ceri asta chiar "Caritas-ului" ,daca are sediu in oras,poti plati cu pflegestufe sau privat.Iti vine normal factura la sfarsitul lunii si poti scadea de la impozite.
    Asta ar fi cam "invata oul gaina",scuza-ma daca iti spun ceva ce deja stii....
    Sper ca parintii tai sunt bine acum.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

apartamentele sunt mai scumpe decat cele normale..dar merita banii pentru-ca este supraveghere si cantina in apropiere..greseala a fost in parte si a mea,pentru-ca nu mi-am luat timp suficient ca sa ma informez..acum sunt pe cale sa rezolv ateste la medici pentru pflegestufe la maica-mea,batranul le are deja..
    nu m-a deranjat in mod deosebit faptul ca voluntara si-a facut parte si s-a amestecat in finantele batranilor.trebuie sa fi foarte naiv sa crezi ca in ziua de astazi cineva isi ia timp,pentru niste batrani care nu-i apartin,fara pretentii la o recompensa..tocmai asta este motivul pentru-care nu am reclamat-o pe voluntara..
    a doua greseala pe care am facut-o,este ca am refuzat sa cred ca la maica-mea ii patineaza mintea si nu se mai descurca singura..am sa incerc sa invat din greseli si sa imi fac datoria..

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    ... s-a amestecat in finantele batranilor....
    Betreuerin ne/oficiala cu acordul mamei tale si fara stirea ta?!
    tonita=toni42

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.323
    Putere Rep
    41

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    Betreuerin ne/oficiala cu acordul mamei tale si fara stirea ta?!
    cu stirea mea.a fost vorba de o persoana care o duce cu masina la cumparaturi si la medici ..chiar daca este ne/oficiala,adica ehrenamtlich,se instiinteaza familia sau persoana care raspunde de batrani..
    am precizat mai sus ca am facut cateva greseli,asa ca draga Toni,nu ma mai chinui cu amanunte..mai bine spune cu ce pahar ai inchinat ieri dupa terminarea meciului..?

Pagina 3 din 6 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •