Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: Recunoasterea diplomei de profesor (RO) in Germania

Data înscrierii
    06.03.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Smile Recunoasterea diplomei de profesor (RO) in Germania

Buna,

Stie cineva cum se recunoaste o diploma de profesor in Germania? Am trimis actele la Lehreramt in Hessen si dupa vreo 3 luni mi-au trimis invitatie la o "zi a informarii" la care probabil nu pot merge ca am examen in ziua aia, iar urmatoarea zi a informarii va fi in iunie. Acolo e clar ca buna ziua ca vor sa imi vanda o scolarizare ca nu te cheama nimeni sa iti faca un bine. Sunt profa de franceza, am facut si studii aprofundate tot in franceza, a definitivat si 5 ani experienta in Ro.
    Mersi pentru orice informatie!

Data înscrierii
    17.03.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Dana,

eu am fost la Ministerul Invatamantului si Culturii cu diploma mea, am platit 32 de euro, eu am studiat istorie in Ro. dupa cateva saptamani, nu-mi mai amintesc exact, pentru ca au trecut peste 5 ani, am primit acasa raspunsul lor. am voie sa predau pana la Realschule, fara sa mai dau aici vreun examen. pentru Gymnasien trebuie sa fi avut dubla specializare, in cazul meu nefiind cazul. pe mine nu ma intereseaza sa profesez aici, eu vroiam doar sa-mi fie recunoscuta diploma de licenta si sa ma pot inscrie la facultate. sper sa-ti fie de ajutor informatiile de la mine

Data înscrierii
    19.01.2009
    Locație
    Berlin
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Draga Dana,

Am citit postarea ta si sunt si eu in aceeasi situatie ca tine, doar ca specializarea mea este engleza-romana si am doar un an jumate la catedra. Ai reusit sa faci ceva? Ti-au recunoscut diploma de licenta? Sper sa aud vesti bune de la tine cat de curand si iti doresc bafta!

Data înscrierii
    29.07.2011
    Posturi
    155
    Putere Rep
    9

Implicit

Citat Postat în original de Mihaela D. Vezi post
    Buna Dana,

eu am fost la Ministerul Invatamantului si Culturii cu diploma mea, am platit 32 de euro, eu am studiat istorie in Ro. dupa cateva saptamani, nu-mi mai amintesc exact, pentru ca au trecut peste 5 ani, am primit acasa raspunsul lor. am voie sa predau pana la Realschule, fara sa mai dau aici vreun examen. pentru Gymnasien trebuie sa fi avut dubla specializare, in cazul meu nefiind cazul. pe mine nu ma intereseaza sa profesez aici, eu vroiam doar sa-mi fie recunoscuta diploma de licenta si sa ma pot inscrie la facultate. sper sa-ti fie de ajutor informatiile de la mine
    mai da te rog niste detalii:
    unde e ministerul invatamantului si culturii?
    in ce limba ai studiat tu istorie?
    in ce limba ai voie sa predai?
    adica pentru ce ai platit mai exact cei 32 de euro?
    eu sunt sociolog; sa presupunem ca imi recunosc studiile, as avea voie sa lucrez ceva de genul insotire persoane cu handicap sau grupuri scolare sau chiar intr-un centru de altenpflege? (am lucrat in romania 8 ani profesor de discipline socio-umane si 4 ani psiholog scolar; printre studiile mele de la facultate intra sociologia persoanelor cu nevoi speciale, psihologie, pedagogie, sociologia grupurilormici, etc. le am toate pe foaia matricola)

Data înscrierii
    07.10.2012
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Dana si Ladybug,
    Desi a trecut un an de la postarea voastra, sper sa cititi si sa ma indrumati si pe mine. In septembrie am venit in Germania, Dresda, si m-ar interesa unde sa ma adresez pentru echivalarea studiilor. Sunt profesor de franceza-engleza; de predat am predat doar engleza timp de 11 ani. Am gradul 2 si CELTA. Nu stiu germana, asa ca asta va fi prima mea preocupare. Insa m-am gandit ca intre timp as putea rezolva aspectul asta. Multumesc.
    Andra

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Aici:
    http://consilierjuridicgermanoroman.com/