Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 77

Subiect: Povestea mea, cat de greu am obtinut o viza turistica 651 pentru Australia

Data înscrierii
    03.03.2011
    Locație
    Warringah, Sydney, NSW, Australia
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit Povestea mea, cat de greu am obtinut o viza turistica 651 pentru Australia

Deci, exista in ziua de azi un sistem electronic australian prin care se acorda viza turistica pentru cetatenii statelor Uniunii Europene, foarte rapid, in mai putin de 2 minute. Dar nu se aplica si in cazul Romanilor, sex masculin, varsta sub 40 ani.

Bunnn, eu am "calatorit" mai bine spus vagabondat prin multe locuri, am ajuns si in US de unde am fugit ca sa scap de plata a multor $$$, chiar daca americanii nu imi cunosc numele meu adevarat, totusi m-au fotografiat si amprentat. De intrat in US, am intrat si iesit prin Mexic, fara nicio problema.

Acuma am intrat intr-alta belea in Norvegia, vatamare corporala grava, si am in plan sa plec in Australia, am niste neamuri acolo.

Deci, in mijlocul lu` januarie2011 am aplicat prin internet pentru viza turistica. Acolo pe internet te intreaba despre:
    - nume, prenum, data nasterii
    - seria de pasaport
    - daca ai vreun sponsor in Australia (am ales "NO")
    - daca ai fost condamnat la mai mult de 12luni (chiar daca am fost, am ales tot "NO" )
    - si la pen-ultima intrebare, "Employment status" am ales "Unemployed"
    - si la ultima intrebare "Evidence of funds" am ales "Yes, maintaining myself while being in Australia"

Cele 2 ultime intrebari sunt foarte importante !
    Deci, daca esti din Romania, esti baiat si esti sub 40 de ani, poti sa fi 100% sigur ca cererea ta pentru orice viza, nu neaparat turistica, va fi procesata manual de catre un ofiter de imigrari, in cazul meu Amanda Williams

La inceputul lunii februarie2011, primesc un e-mail, prin care mi se cer:
    - copie scanata a fluturaselor de salariu de la ultima slujba a mea (****, n-am lucrat niciodata , am facut pe computer niste fluturasi de salariu si am pus drept date de contac, telefoanele la niste unchi de-ai mei, si uite asa m-am scos cu trei angajatori: un neamt, un francez, un roman, daca cumva Amanda Williams vrea sa verifice, sa-mi sune unchii)
    - copie scanata dupa extras de cont bancar (le-am trimis un extras de cont nemodificat de la o banca norvegiana, si un alt extras de cont modificat de mine, adica am mai adaugat multi €€€ pe foaie, de la o banca franceza, pentu ca bancile franceze nu dau detalii nimanui cu privire la cati bani sunt pe cont, in orice caz, ambele copi aratau super-valide)
    - o scrisoare cu privire la ce intentionez sa fac in Australia, si pe ce durata de timp (am scris ca ma duc la pescuit, la inot, sa ma dau cu placa pe valuri, etc etc, in orice caz am scris acolo cu mana vreo 5 foi pline A4, cu numai minciuni si bazaconii, aAaAa si sa nu uit.... am spus ca sunt nascut in Italia)
    - imi dau numar meu de mobil pe scrisoarea aia si primesc un telefon intr-o Joi pe la 04:00 AM dimineata la mijlocul lunii february2011

La telefon ma intreaba fufa aia de Amanda daca pot dovedi ca sunt nascut in Italia, si daca cunosc pe cineva in Australia, si daca am suferit de tuberculoza. Le-am spus ca sunt nascut in Napoli, ca parinti la momentul nasterii mele erau refugiati dintr-o tara comunista, ca parintii mei asteptau azil in Italia cand eu m-am nascut, si ca eu m-am nascut intr-o pivnita, si ca nu am niciun certificat de nastere pentru ca nu am fost nascut in spital. Convorbirea a durat 20minute, in tot acest timp, eu re`citeam exact ce am scris in scrisoarea aia de 5 pagini trimisa ei. Tot timpul mi-am pastrat calmul si foarte glumet.

A doua zi, intru pe internet, si vad "APPLICATION APPROVED"

Si uite asa am primit eu viza turistica 651.

Data înscrierii
    03.03.2011
    Locație
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Acuma, eu am dreptul sa intru in Australia pe o perioada de 3luni, pentru ca pe urma sa fac o iesire de 5zile, pentru ca apoi sa ma intorc inca 3luni. Iara fac o iesire de 5zile, iara ma intorc 3luni. Iesirea am sa o fac spre Auckland, costa 140AUD dus/intors cu Air Asia, sau Tiger Air, adica foarte ieftin, un fel de Ryanair.

Utima iesire a mea, am sa o fac cu vaporu, paza de coasta, adica politia portuala, imi va lua pasaportul, il va baga intr-un aparat si din momentul acela eu voi figura ca fiind iesit din Australia. Ei bine, in loc ca eu sa ma sui pe vapor, eu am sa ma fac nevazut. Imi gasesc in 2 ani o bagaboanta de australianca, ii dau niste puţă si ma fac si cu sedere permanenta !

Pe urma o aduc pe verisoara-mea, pe urma verisoara-mea il aduce pe frate-mio, si in 10ani toata familia va avea rezidenta australiana !

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Sorine, iti doreai Petrica. Cred ca nici in visele tale cele mai erotice nu ai visat sa primesti trei intr-o luna. Primu-i Domn' Inginer, acum asta de mai sus, si chiar si baiatu cu transportul la Strasbourg a avut un inceput promitator ... ; in curind cred ca va trebui sa faci o selectie dintre ei daca se anunta prea multi.

Data înscrierii
    03.03.2011
    Locație
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post
    Sorine, iti doreai Petrica. Cred ca nici in visele tale cele mai erotice nu ai visat sa primesti trei intr-o luna. Primu-i Domn' Inginer, acum asta de mai sus, si chiar si baiatu cu transportul la Strasbourg a avut un inceput promitator ... ; in curind cred ca va trebui sa faci o selectie dintre ei daca se anunta prea multi.

Sorin, ma doreste pe mine !

El stie ca voi fi acolo, si in cativa ani toti de-ai mei vor trai gras de bine pe Centrelink !

Ehh, lasa o pun pe bunica pe Centrelink, pentru ca ceilalti traiesc deja super bine pe bidrag in Norge si Sverige !

In final, il intrecem pe Sorin !
    Ultima modificare făcută de eurotek; 03.03.2011 la 11:28.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post
    nu-i bai coane, facem sondaje si votam. cine-si dorea, eu sau voi? lol

Data înscrierii
    03.03.2011
    Locație
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    nu-i bai coane, facem sondaje si votam. cine-si dorea, eu sau voi? lol
    Stati asa faraonilor, linistiti, ca e mai bine cu noi in Australia decat cu altii. Ce dumnezeu, coane, vrei sa ai indieni si chinezi care beau ceai din râme si pene de pinguin, acolo langa voi ?

Australia e mare, si e loc si pentru noi !

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de eurotek Vezi post
    Acuma, eu am dreptul sa intru in Australia pe o perioada de 3luni, pentru ca pe urma sa fac o iesire de 5zile, pentru ca apoi sa ma intorc inca 3luni. Iara fac o iesire de 5zile, iara ma intorc 3luni. Iesirea am sa o fac spre Auckland, costa 140AUD dus/intors cu Air Asia, sau Tiger Air, adica foarte ieftin, un fel de Ryanair.

Utima iesire a mea, am sa o fac cu vaporu, paza de coasta, adica politia portuala, imi va lua pasaportul, il va baga intr-un aparat si din momentul acela eu voi figura ca fiind iesit din Australia. Ei bine, in loc ca eu sa ma sui pe vapor, eu am sa ma fac nevazut. Imi gasesc in 2 ani o bagaboanta de australianca, ii dau niste puţă si ma fac si cu sedere permanenta !
    ...dupa povestea ta vad ca ai ceva "antecedente" la activ ...crezi ca o sa-ti tina cioaca la nesfarsit?
    ...cu toate iesirile si intrarile planificate ma intreb cum faci si rost de "gologanii" de transport
    Pe urma o aduc pe verisoara-mea, pe urma verisoara-mea il aduce pe frate-mio, si in 10ani toata familia va avea rezidenta australiana !
    ...planuiesti cumva sa-ti deschizi fu'n "biznis" cu ferme de oi? ...sau sa "vizitati" toata Australia?
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    03.03.2011
    Locație
    Posturi
    36
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...dupa povestea ta vad ca ai ceva "antecedente" la activ ...crezi ca o sa-ti tina cioaca la nesfarsit?
    ...cu toate iesirile si intrarile planificate ma intreb cum faci si rost de "gologanii" de transport
    Gologani am, destui cat sa traiesc pentru urmatorii 20 de ani un nivel de trai decent ! De unde ii am, ehe he he, de acolo din US, de prin EU !!!

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...planuiesti cumva sa-ti deschizi fu'n "biznis" cu ferme de oi? ...sau sa "vizitati" toata Australia?
    Nu, nicidecum, eu nu am muncit o iota toata viata mea, dar chestia e ca eu am multi in familie, si mai jumatate dintre noi a ajuns destul de bine, cu acte si subventii guvernamentale acordate de tari precum Germania, Franta, Suedia, Norvegia.

Mai am cateva verisoare si un frate mai mic, la care sa le fac rost de sedere permanenta in Australia, si sa incerc sa o pun pe bunica pe Centrelink.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Gologani am, destui cat sa traiesc pentru urmatorii 20 de ani un nivel de trai decent ! De unde ii am, ehe he he, de acolo din US, de prin EU !!!
    ...si tocmai in Australia ti-ai propus sa te stabilesti si sa-ti petreci urmatorii 20 de ani sa-ti papi gologanii? ...se pare ca ai "lucrat" intens prin US si EU

Nu, nicidecum, eu nu am muncit o iota toata viata mea, dar chestia e ca eu am multi in familie, si mai jumatate dintre noi a ajuns destul de bine, cu acte si subventii guvernamentale acordate de tari precum Germania, Franta, Suedia, Norvegia.

Mai am cateva verisoare si un frate mai mic, la care sa le fac rost de sedere permanenta in Australia, si sa incerc sa o pun pe bunica pe Centrelink.

...bag'seama ca s-a cam stricat piata prin EU
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Sa-nteleg ca tu ai fost insarcinat sa veghezi la "propasirea" neamului?
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •