Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 7 din 8 PrimulPrimul ... 5678 UltimulUltimul
Rezultate 61 la 70 din 77

Subiect: Casatorie cu cetatean american in sua

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    1.941
    Putere Rep
    28

Implicit

http://www.uscis.gov/USCIS/Resources/A1en.pdf

If your relatives are already in the United States and entered legally, then they may be able to file an I-485 application to adjust their status to lawful permanent resident at the same time as you file the I-130 relative petition. Petitions filed at the same time with permanent residence applications (I-485) must be filed at a location that is different from where you would file an I-130 petition by itself. Please read the instructions for the two addresses where concurrent filings can be mailed.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.500
    Putere Rep
    20

Implicit

Incet, incet vad ca vreti sa spuneti ca este cit se poate de normal sa ramai ilegal si sa ajungi sa faci orice numai ca sa obtii un statut legal . Nu ma mira ca a aparut hop si vizeSUA , eventual poate pica ceva. Chiar daca incep si termina prin termeni legali , faptul ca au incalcat legea este incontestabil, deci nu schimba cu nimic faptul ca nu este corect ceea ce se intimpla.Chiar daca caracterele personajelor nu sunt colorate in negru , disperarea de a ajunge acolo te poate face sa faci multe rele, este valabil si vice versa cind multa lume iti poate face rau fiindca esti vulnerabil .

P.s. Personal nu o sa incurajez si sa sfatuiesc pe nimeni sa aleaga aceasta cale a emigrarii ilegale si nici pe cei care fac aranjamente tip casatorie business sau din interes.
    Ultima modificare făcută de Melina; 04.08.2011 la 12:25.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    1.941
    Putere Rep
    28

Implicit

Nu cred ca s-a pus in discutie normalitatea aspectului, doar un aspect al legii care exista si care nu l-am inventat noi acum, e vechi. Aproape toata lume stie ca, casatoria cu un cetatean american este una din caile de obtinere a rezidentei in aceasta tara.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.500
    Putere Rep
    20

Implicit

Nu am inventat legea dar o sustinem. Aproape toata lumea stie ca nu este OK sa ramaii ilegal si totusi inventam scuze;

"the good news is that marriage to a u.s. citizen forgives any time you have out of status " un avocat
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    23.08.2011
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna ziua,

As avea si eu cateva intrebari si vad ca multa lume are raspunsuri. Eu m-am casatorit pe 11 iulie cu sotul meu american in america am locuit impreuna doar 3 luniamandoi lucram pe vas acolo ne-am intalnit. el a facut demersurile pentru CR1/IR1 si a primit notificarea urmand sa aplice acum pentru viza am inteles ca ar dura intre 2-6 luni. Eu momentan sunt in Ro, astept momentul in care ei imi vor trimite chemarea la ambasada pentru interviu.
    Prima intrebare ar fi conteaza cat am stat impreuna 3 sau 6 luni?
    a2a exista cineva care a trecut prin asta si imi poate spune cat a durat procesul? si ce anume a fost nevoie pentru interviu? am inteles ca poze screen shot-uri de la conversatiile noastre etc.?
    a3a exista posibilitatea sa nu primesc viza avand in vedere ca noi ne iubim foarte mult si e foarte evident ca nu e totul pt a primi o viza.

Orice raspuns imi este de ajutor deoarece amandoi dorim sa trecem peste perioada asta cat mai repede
    si sa ma duc acolo.
    Va multumesc din suflet,
    Diana

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de missdeeana Vezi post
    Buna ziua,

As avea si eu cateva intrebari si vad ca multa lume are raspunsuri. Eu m-am casatorit pe 11 iulie cu sotul meu american in america am locuit impreuna doar 3 luniamandoi lucram pe vas acolo ne-am intalnit. el a facut demersurile pentru CR1/IR1 si a primit notificarea urmand sa aplice acum pentru viza am inteles ca ar dura intre 2-6 luni. Eu momentan sunt in Ro, astept momentul in care ei imi vor trimite chemarea la ambasada pentru interviu.
    Prima intrebare ar fi conteaza cat am stat impreuna 3 sau 6 luni?
    a2a exista cineva care a trecut prin asta si imi poate spune cat a durat procesul? si ce anume a fost nevoie pentru interviu? am inteles ca poze screen shot-uri de la conversatiile noastre etc.?
    a3a exista posibilitatea sa nu primesc viza avand in vedere ca noi ne iubim foarte mult si e foarte evident ca nu e totul pt a primi o viza.

Orice raspuns imi este de ajutor deoarece amandoi dorim sa trecem peste perioada asta cat mai repede
    si sa ma duc acolo.
    Va multumesc din suflet,
    Diana
    Pentru CR1/Ir1 procesarea dureaza de la 6 la 9 luni, chiar mai mult daca va e norocul in vacanta..
    Nu conteaza cat ati fost impreuna, atata timp cat v-ati vazut.
    Gasesti pe forum posturi ale unor forumisti care au trecut prin asa ceva, plus cateva ghiduri, poti folosi ghidul K3 impreuna cu CR1/IR1:

http://forum.romanian-portal.com/sho...rare-(CR1-IR1)

http://forum.romanian-portal.com/sho...rare-(CR1-IR1)

http://forum.romanian-portal.com/sho...2-Ghid-viza-K3

Posibilitatea sa primesti viza e de 90%, 10% depinde de voi, cat de riguros ati pregatit documentatia necesara, etc

Multa Bafta!

Data înscrierii
    23.08.2011
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult Georgian@ !! am citit mult si in sfarsit azi am primit NOA2 si acum ne pregatim pentru interviu. Din ceea ce am observat pe site aici dureaza cam o luna de aici incolo. Sper sa fie cat mai repede multumesc mult inca o data!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    14

Implicit

Multumesc mult Georgian@ !! am citit mult si in sfarsit azi am primit NOA2 si acum ne pregatim pentru interviu. Din ceea ce am observat pe site aici dureaza cam o luna de aici incolo. Sper sa fie cat mai repede multumesc mult inca o data!
    cu placere. da, in jur de o luna. pregateste toate dinainte si totul va merge ca pe roate. multa bafta!

Data înscrierii
    23.08.2011
    Posturi
    13
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult!!!!!
    as mai avea cateva intrebari daca ma poti ajuta cu rasp. Pasaportul meu expira in martie deci practic in 5 luni o sa ma duc sa imi fac unul nou nu? acum sa vad daca imi fac cel nou sau de tip vechi (deoarece dureaza mai putin). Eu cand le trimit copie dupa pasaport pt NVC trebuie sa le trimit copie de pe vechiul pasaport si noul sau doar noul??
    si inca o intrebare ca am vazut ca unii spun ca ar tb sa imi traduc actele certif de nastere si cazierul? altii zic ca nu ar trebui. Ai putea cumva sa imi raspunzi te rog si la intrebarile acestea merci mult de tot doamne ajuta!!! si sper ca totul este bine acolo pentru tine !!! te pup

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    1.941
    Putere Rep
    28

Implicit

Multumesc mult!!!!!
    as mai avea cateva intrebari daca ma poti ajuta cu rasp. Pasaportul meu expira in martie deci practic in 5 luni o sa ma duc sa imi fac unul nou nu? acum sa vad daca imi fac cel nou sau de tip vechi (deoarece dureaza mai putin). Eu cand le trimit copie dupa pasaport pt NVC trebuie sa le trimit copie de pe vechiul pasaport si noul sau doar noul??
    si inca o intrebare ca am vazut ca unii spun ca ar tb sa imi traduc actele certif de nastere si cazierul? altii zic ca nu ar trebui. Ai putea cumva sa imi raspunzi te rog si la intrebarile acestea merci mult de tot doamne ajuta!!! si sper ca totul este bine acolo pentru tine !!! te pup
    Eu mi-as scoate pasaport de tip nou ca are valabilitate mai lunga,( sper ca nu gresesc dar am inteles ca, cel de tip vechi e pentru urgente si e valabil doar un an). E mult mai complicat sa-l schimbi apoi de aici.
    Certificatul de nastere e bine sa ai din cel trilingv, il obtii in aceeasi zi de la primarie(asta in cazul in care nu ai deja) pentru ca vei mai avea nevoie si aici de el.
    Despre cazier, la fel stiu si eu ca nu trebuie tradus.
    Ultima modificare făcută de livia; 10.10.2011 la 08:42.

Pagina 7 din 8 PrimulPrimul ... 5678 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •