Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 3 din 3

Subiect: Salutare- Arbeitserlaubnis pentru studenti romani in Germania

Data înscrierii
    12.02.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit Salutare- Arbeitserlaubnis pentru studenti romani in Germania

Salutare,

Sunt student in Berlin si vreau sa lucrez part time, am aplicat la un studentenjob si imi cer si arbeitserlaubnis, insa eu am auzit ca stundentii romani pot lucra in Germania si fara permis, faza cu permisul de munca se aplica pentru romanii care nu sunt stundenti si care vor sa munceasca full time.

Are cineva habar care e ideea? Am gasit o mie de variante pe net. Unii zic ca trebuie sa merg la Bürgeramt, altii ca la Arbeitagentur, altii ca efectiv nu am nevoie decat de Studentenausweis si fara niciun Arbeitserlaubnis.

Daca aveti idee cum e, plz raspundeti-mi.

Multumesc,

Alex

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    30

Implicit

ca student ai dreptul sa lucrezi part time 180 zile /an fara alte formalitati, conform § 16 AufenthG.
    tonita=toni42

Data înscrierii
    17.03.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

si eu am lucrat pe perioada facultatii in Germania si nu am avut nevoie de Arbeitserlaubnis, ca studenti avem dreptul sa lucram 90 de zile vollzeit sau 180 de zile teilzeit pe an. in cazul meu nu mi-au cerut decat adeverinta de student in fiecare semestru cat am lucrat la ei. de asemenea, trebuie sa ai si Meldebescheinigung, asigurare medicala si un cont la banca. in functie de jobul pentru care aplici e posibil sa ti se ceara si cazier, pe care-l ceri la Bürgeramt.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •