Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Filme/ piese de teatru româneşti

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    40

Implicit Filme/ piese de teatru româneşti

plecată din România de ceva timp am fost luată pe aici cu ceva mărunţişuri, chestii plictisitor-existenţiale şi de hrana sufletească m-am ocupat mai puţinel. de un timp eu şi fetiţa mea am redescoperit binefacerea filmelor şi pieselor de teatru româneşti vizionate în întregime, mulţumesc forumistului Aramis_13 pentru acest lucru.

prin acest topic aş vrea să facem cunoscute, să descoperim sau să ne reamintim de aceste filme/ piese de teatru româneşti care ne-au placut şi să comentăm părerile noastre despre ele. am o singură rugăminte, aceea să lăsăm fiecărui film 3 zile pentru vizionare, comentarii, păreri şi apoi să postăm altul. asta nu înseamnă că după ce s-a postat un alt film nu mai putem comenta despre filmele precedente, trebuie numai să menţionăm la care film face referire comentariul nostru.

fac inaugurarea şi încep eu cu un film care în care personajul principal poartă numele meu, l-am revăzut împreună cu fetiţa mea şi ne-a plăcut foarte mult amândoura:

Campioana (1990)
    o secvenţă din film: http://www.veoh.com/browse/videos/ca...086412M7C8RDqg

Tara: România | Canada
    Gen: Drama / Sport
    Regizor: Elisabeta Bostan
    Autorul scenariului: Rock Demers, Vasilica Istrate, Elisabeta Bostan
    Actori: Izabela Moldovan, Mircea Diaconu, Carmen Galin, George Mihaita, Alina Izvoranu, Diana Lupescu, Luminita Gheorghiu, Maria Ploae, Ileana Stana Ionescu, Dinu Manolache, Costel Constantin, Aurel Giurumia, Dorina Done

Despre film:
    La 10 ani, Corina viseaza să fie admisă la celebra şcoală de gimnastică de la Deva. Mai întâi respinsă, Corina reuşeşte, prin antrenament şi sacrificii, să treacă testul de admitere, la fel ca prietena sa cea mai buna, Maria. Dar adevarata lupta de-abia acum începe: să ajungă cele mai bune din lume. Corinei nu-i lipsesc curajul şi voinţa şi vrea să-i demonstreze celei mai bune antrenoare din ţară, Lili Oprescu, că are stofă de campioană. De la bârna din sala de antrenament până la podiumul competiţiei internaţionale, drumul e lung şi presărat cu dificultăţi.

filmul este impresionant în special pentru iubitorii de gimnastică.
    Ultima modificare făcută de fifi; 28.01.2011 la 21:42.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    40

Implicit

cadre din filmul „Campioana”:

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.336
    Putere Rep
    31

Implicit

filimul ''Campioana'' care in fiecare an este reluat de televiziunile canadiene francofone, il stiu de aici, din Canada.
    Cateva informatii mai putin cunoscute;

Actrita care joaca in rolul principal (Isabela Moldovan) a fost adoptata de catre regizoarea filmului (Elisabeta Bostan) dupa terminarea filmului, micuta actrita la acea vreme provenind dintr-o familie disfunctionala. Filmul este facut in Romania in anul 1989 (in plina dementa ceausista) cu actori romani. Canadienii au contribuit cu bani la realizarea cestui film, pentru acest fapt acest film apare ca o productie romano-canadiana.
    Ultima modificare făcută de christianT; 30.01.2011 la 10:37.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    40

Implicit Alo, aterizează străbunica (1981)

mulţumesc pentru informaţiile din postarea ta despre filmul „Campioana”, ChristianT.

Alo, aterizează străbunica (1981)

Genul: Comedie
    Regia: Nicolae Corjos
    Scenariul: Rodica Padina
    Companii producătoare: Casa de filme nr. 1
    Imaginea: Mihai Popescu
    Scenografia: Aureliu Ionescu
    Muzica: Florin Bogardo

Actori:
    Sebastian Papaiani
    Mimi Enaceanu
    Adela Mărculescu
    Tamara Buciuceanu
    Ileana Stana Ionescu
    Adina Popescu
    Nicu Constantin
    Coca Andronescu
    Julieta Szönyi
    Bogdan Carp
    Alexandru Ciobanu
    Oana Bădănoiu
    Adriana Piteşteanu
    Obren Păunovici
    Simion Negrilă
    Elena Lupaşcu
    Ioana Naghi
    Iuliana Radu
    Ana Ene
    Ion Mingheraş
    Carmencita Nişulescu
    Zvetlana Androne
    Petruţa Drunea
    Radu Baciu

Căsătorit, cu trei copii, Romeo se îndrăgosteşte de Miki, o tânără autostopistă şi intentează soţiei sale Julieta o actiune de divorţ având un aliat în mama sa. Străbunica lui, cea care l-a crescut de mic, o „avangardistă” la „cei numai 75 de ani” ai săi, care nu mai poartă blugi numai pentru faptul că „nu mai sunt la modă”, vine cu avionul în capitală „tocmai de la Satu Mare” să salveze căsnicia celor doi. Din momentul în care Julieta părăreşte domiciliul conjugal, Romeo trebuie să aibă grijă de casă şi de cei trei copii, îşi dă seama că nu este prea uşoară această muncă şi treptat începe să aprecieze efortul deodebit pe care-l făcuse soţia lui toţi aceşti ani. Subiectul filmului este o experienţă de viaţă tragică însă tratată într-un mod foarte hazliu şi ironic, filmul fiind de la început şi până la sfârşit o adevărată delectare.

partea mea preferată din film:

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    40

Implicit Imagini din „Alo, aterizează străbunica!”

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    Alo, aterizează străbunica (1981)
    Am vazut filmul acum vreo 2 luni. In afara de cateva scene comice, placerea de a revedea cativa actori dragi si mai ales ocazia de a ne aminti de vremurile cand eram pustani (prin prisma decorurilor autentice), in rest : Puerilism in stare pura.

Filmelor astea romanesti, din acea perioada mai ales, tare bine le-ar prinde o subtitrare. Sunetul e execrabil.

Padureanca as vrea sa-l revad.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de kiddy Vezi post
    Am vazut filmul acum vreo 2 luni. In afara de cateva scene comice, placerea de a revedea cativa actori dragi si mai ales ocazia de a ne aminti de vremurile cand eram pustani (prin prisma decorurilor autentice)...
    şi astea nu sunt sufieciente motive să-ţi placă filmul?!
    in rest : Puerilism in stare pura.
    fiecare cu părerea lui, eu prefer acest gen celor ce spun bancuri la microfon pe scenă sau celor care fac umor ridicând fustele doamnelor pe stradă cu un ventilator ascuns.

Filmelor astea romanesti, din acea perioada mai ales, tare bine le-ar prinde o subtitrare. Sunetul e execrabil.
    depinde unde şi cum le vezi, de obicei pe link-urile online şi gratuite sunt de slabă calitate toate filmele, nu numai cele româneşti.

Padureanca as vrea sa-l revad.
    un film foarte bun, o să-l prezint şi pe acela. şi de ce nu-l revezi, internetul poate totul în zilele astea

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    depinde unde şi cum le vezi, de obicei pe link-urile online şi gratuite sunt de slabă calitate toate filmele, nu numai cele româneşti.
    In general, sunetul filmelor romanesti e (era) de foarte slaba calitate. Imaginea la fel.

Am sa incerc sa dau de Padureanca. Buna actrita Manuela Harabor...

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.420
    Putere Rep
    36

Implicit

kiddy, Pădureanca e tot acolo, la calitate DVD.

problema de sunet a filmelor româneşti nu e atât calitatea sunetului (totuşi, multe din materiale sunt capturi TV şi nu toată lumea are dispozitive de captură performante) ci felul de a vorbi al actorilor. unii din ei parcă vorbesc la foc automat...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    kiddy, Pădureanca e tot acolo, la calitate DVD.
    Multzam, am sa caut.

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    problema de sunet a filmelor româneşti nu e atât calitatea sunetului (totuşi, multe din materiale sunt capturi TV şi nu toată lumea are dispozitive de captură performante) ci felul de a vorbi al actorilor. unii din ei parcă vorbesc la foc automat...
    Eu mi-amintesc ca uneori si la cinematograf se auzea nasol sau chiar la TV. Ca or fi actorii, ori calitatea suportului sau de ce nu, inginerul de sunet, habar n-am.
    E drept insa si faptul ca la filmele straine mai putin observam calitatea sunetului in dialoguri, pentru a le intelege, atat timp cat avem subtitrare.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •