Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678
Rezultate 71 la 78 din 78

Subiect: Cind vor cadea dictatorii romani, ca si dictatorii musulmani ?

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Gadafi e omorit rapid, dupa ce e gasit ascuns in canal de scurgere !
    http://www.bbc.co.uk/news/world-africa-15397812
    Lectia de zi, este ca poporul te gaseste pina la urma, si daca nu vrei sa abdici, ai sansa sa mori rapid.
    Invata restul de dictatori lectia, sa o intinda rapid, pina nu rugineste lantul ? Auzi Basescu ?
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

stai tu cuminte, ca vor iesi din nou la putere next year, deja vad tzontzoneii cum pun stampila pt un kil de ceva...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.270
    Putere Rep
    40

Implicit

ma intreb oare ce ganduri ii trec prin cap unui dictator cand vede multimea adunata pe strazi..? cum sa isi salveze miliardele,culoarea tapetului care sa se asorteze cu gardinele suedeze,cum o sa se descurce poporul fara sfaturile lui intelepte..? Sadam a fost scos dintr-o gaura de sobolan,Gadafi din canalizare,ramane sa vedem cat de inspirat este Assad..

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

Ultima ascunzătoare: Gaddafi, târât afară dintr-un CANAL. "NU MĂ OMORÂŢI, FIII MEI!" (+ Galerie foto)

Gândul.Info

----

Parcă de la Nero încoace nu s-a învăţat nimic ... Si ăla ajunsese tot ca şobolanu', la sfârşit, dar vroia să mai trăiască, după tot ce făcuse ...

Istoria se repetă în primul rând fiindcă nu e învăţată .. Atâtea "cohorte" de votanţi/susținători, naivi sau novici de-a lungul timpului, au provocat în mod normal destui indivizi care nu au făcut deloc bine ...

Si mai e ceva care pe mine m-a deranjat mult la unii votanţi din România : prea mult a fost "aplaudat" un ins anume fiindcă "e bărbat", "e de-al nostru .. le are şi cu femeilii şi cu clondiru', ca noi ..." , "e bărbat dă viaţă, băi vere " ... etc ...
    Eu aş zice ca lumea să se ferească foarte serios de cei care se droghează (exemplul unor SS-işti importanţi din anturajul lui Hitler) sau care sunt matoli mai tot timpul (ştiu eu un exemplu de "lider" de pe-aici ...)

Mai mult : chestia cu "anticomunistu' " ar trebui să se aplice tuturor care au avut de-a face cu comunismul (inclusiv unui director din cabinetul Dăscălescu) nu doar lui Iliescu.
    Una din uriaşele greşeli din 1990 a fost că nu s-a aplicat acel "punct 8" din proclamaţia de la Timişoara (mărturisesc că muream de necaz că nu se aplică acel punct).
    În opinia mea aplicarea acelui "punct 8" ar fi putut fi cea mai mare izbândă a celor care au participat la fenomenul "Piaţa Universităţii" multe săptămâni de zile ...

Bineînţeles că istoria nu se aplică "întocmai" - şi pentru mine e un fel de "culme" faptul că Ceauşescu (şi chiar nevastă-sa) au fost într-un fel demni când erau duşi spre plutonul de execuţie .. (dar am şi o "încercare de explicaţie" : Ceauşescu nu era beţiv sau drogat ... El nu se vedea ajuns acolo fiind şi în ultimul hal de sevraj ... Si eu cred că şi asta contează mult ..)

-----
    Acum s-a încheiat chinul dictaturii şi pentru libieni (dar au de reconstruit o ţară, au mult de tras).
    Si s-a încheiat chinul şi pentru dictatorul ăla care se ascundea prin găuri de canal ...

PS. Scuze că am scris aşa mult --- dar o să mă obişnuiesc totuşi să scriu şi mai puţin ...
    Julian M.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Acum inteleg de ce a lipsit Fidel o perioada de pe forum.

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Eu cred ca armata lui Gadafi, a fost mai mult securistii lui, si mercenarii cumparati pentru bani gata.
    Si armata lui normala, este aia care a trecut impotriva lui, ca ei nu erau sa-si impuste fratii, si parintii lor. Deci sa vedem daca tara reuseste sa-si curete guvernul de securisti si excroci, inainte de urmatorul guvern.
    Si tara urmatoare cred ca va fi Siria, unde la fel cred ca armata va tine cu poporul, si securistii si mercenarii cu Assad.
    Si cred ca Iran va isbucni din nou, ca populatia tot vrea dreptate, si libertate.

Nu stiu care era punctul 8 de la proclamarea din Timisoara, dar securistii au furat revolutia romana.
    Asa ca lectia este, cum sa nu fi mintit dupa revolutie, de securistii si criminalii din fostul guvern.
    Sint arabii mai destepti ca romanii ??? Pina acuma vad ca da !
    Care este punctul ala #8, ca eu nu-l stiu, si nu-l inteleg.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    17

Implicit

Citat Postat în original de romi_in_florida Vezi post
    ...

Nu stiu care era punctul 8 de la proclamarea din Timisoara, dar securistii au furat revolutia romana.
    Asa ca lectia este, cum sa nu fi mintit dupa revolutie, de securistii si criminalii din fostul guvern.
    Sint arabii mai destepti ca romanii ??? Pina acuma vad ca da !
    Care este punctul ala #8, ca eu nu-l stiu, si nu-l inteleg.
    Proclamaţia de la Timişoara

Citez de pe site :

".. Cea mai bine cunoscută cerere a documentului este punctul 8, care cerea ca nici un fost membru al nomenclaturii Partidului Comunist Român sau al Securității să nu aibă dreptul de a lucra în funcții publice pe o perioadă de 10 ani sau trei legislaturi consecutive, punând accent mai ales pe funcția de președinte. Această interdicție se numește lustrație."

(.. Dar ulterior s-a vehiculat mai mult perioada de 5 ani .. Tot era ceva. Că era ceva timp ca să se facă "curăţenie" ..)

Un alt link este aici : Proclamaţia de la Timişoara - pe ro.wikisource.org
    Julian M.

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Multumesc Julian,

Acuma inteleg mai bine, dupa ce am citit.
    Dar punctul #10, care trebuia sa verifice cine ajunge la putere, nu a fost aplicat de romani. Deci totul nu a avut rost, daca securistii si-au facut de cap dupa atitia romani omoriti de ei. Si restitutia de averi de la fostii conducatori, nu a fost facuta. Deci ei au ramas cu ce au furat, si nimeni nu i-au bagat la puscarie. Si asta le-a dat ajutorul sa poata fura restul de economie, pentru ca ei erau singurii care aveau ceva bani.
    Nimeni nu a mers de la casa la casa, sa gaseasca fostii securisti cu arme, si sa ii scoata la raspundere, si sa le ia banii furati de ei pina atunci. Ei trebuiau sa fie la fel de saraci dupa revolutie, ca si un muncitor la sapa.

Foarte interesant, ca istorie. Foarte duraros ca experienta !

Acuma vine lectia noua, de la musulmani. Sa vedem cum o fac ei, si ce invatam noi de la ei.

Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •