Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 78

Subiect: Cind vor cadea dictatorii romani, ca si dictatorii musulmani ?

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Cool Cind vor cadea dictatorii romani, ca si dictatorii musulmani ?

Ca eu tot la fel ii vad pe fostii securisti, ca si pe dictatorii din Egipt, Tunisia, etc.
    Nu stiu daca ar fi bine sa fie ars palatul ala din Bucuresti, ca aia trebuie decis de oamenii locali.
    Dar cel putin sa fuga securistii la rusi, ar fi o mare curatenie nationala.

Ce romani avem noi in tarile musulmane, care au invatat ceva de acolo ???
    Cu toate ca musulmanii au apucaturi proaste, din punctul meu de vedere, cel putin ei au dezvoltat ceva dorinta de libertate, si de drepturi personale. Vad ca ei nu mai vor sa aplece capul, ca sa se apere de sabia care ii ameninta.

Ce parere mai vine din tara ?
    Eu trimit ceva chibrite de aici, daca aia din tara au nevoie.

Romi
    Daci cu draci, Tepes ar fi bun !!!

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de romi_in_florida Vezi post
    Cind vor cadea dictatorii romani, ca si dictatorii musulmani ? Ca eu tot la fel ii vad pe fostii securisti, ca si pe dictatorii din Egipt, Tunisia, etc.
    Nu stiu daca ar fi bine sa fie ars palatul ala din Bucuresti, ca aia trebuie decis de oamenii locali...
    Ce parere mai vine din tara ?
    Eu trimit ceva chibrite de aici, daca aia din tara au nevoie.

Romi
    Ai văzut evenimentele la TV ? Şi eu, şi-am rămas oarecum impresionată.
    La care palat din Bucureşti te referi şi cam cât de locali ar trebui sa fie localnicii?
    Mi-ai stârnit curiozitatea
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Angeline,

Eu ma refer la palatul ala nou facut de comunisti, care e mai mare decit pentagonul american. Problema este ca mai mult ca sigur ca are intrari secrete, si pivnite de puscarie secrete. De aia nu cred ca poate sta, ca securistii il vor folosi la avantajul lor sa controleze ce se intimpla la partidul la putere.
    Ca localnici, ori ce om ce ajunge pina in romania, sa-i trimita pe securisti in purgatoriu (sau la rusi), e calificat sa primeasca chibrite de la mine.
    Da, si aici in SUA, avem si noi stiri curente de ce se intimpla in Egipt. Vad ca politistii nu mai au curaj sa iasa pe strada, si vandalii incep sa fure ce pot in orase. Eu cred ca guvernul e fiert deja in Egipt.
    Si se aude galagie din Saudia Araba, deci ei pot fi urmatorii. Toti dictatorii de acolo, ar trebui sa-si faca valiza rapid, si sa gaseasca un loc nou de dormit.
    Ce sa intimplat cu romincele care s-au maritat cu egiptieni, si alti musulmani ? Nu au cum sa ne explice ce se intimpla pe acolo ?

Romi

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Stirea de la CNN a explicat nu de mult, cum democratia din Afganistan si Irak este partiala. Pentru ca ei au alegeri democratice, dar populatia nu crede in democratie pentru ca totul a fost corupt acolo, pentru toata viata lor. Fara bani, si fara legaturile lor de sat localnic, ei nu pot sa inteleaga cum pot trai. Deci banii lor vin de la droguri, ca nu au alta economie. Si legaturile lor de rudenie, si legaturile religioase, sint la ce cred ei.
    Deci poti duce magarul la apa, dar nu poti sa-l faci sa bea.
    Si arabii, au in general aceiasi probleme. Economia proasta, si totul se face pe baza de mita. Si daca au educatie, ca in Egipt, tot nu pot trai o viata buna. Ca sint altii care ii fura complect de tot ce au (banii de la ulei, trafic de vapoare, etc).

Si romania e exact la fel, numai ca guvernul se numeste democratic, dar tara e foarte putin democratica.
    Toti la putere, fura de se crapa. Si populatia rabda, ca asa este educat poporul roman...
    Deci ideia ca poporul are putere sa schimbe guvernul, care a inceput sa creasca in populatia araba, e posibila si in romania.
    Dar momentan, poporul inca nu s-a trezit. Ei tot numai se uita la apa, si nu stiu ce sa faca cu apa !
    Fara guvern curat, si politie si judecatorie curata, Romania nu poate sa se cheme o democratie complecta.

Posibil ca arabii vor cistiga un guvern curat, mai rapid decit romanii vor cistiga un guvern curat.
    Dar lectia este foarte frumoasa, si nu cred ca se poate da inapoi. La fel cum rusii nu mai pot sa forteze europa de est sa se revina cum era inainte.

Romi
    Ultima modificare făcută de romi_in_florida; 01.02.2011 la 18:31.

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Cool Lectia devine clara, revolta populatiei e posibila fara multi morti.

Vad ca e diferenta mare intre armata egiptiana, care s-a comportat corect, si armata romana care s-a comportat prost.
    Armata egiptiana a mentinut pace intre demonstranti. Deci securistii si politistii egiptieni nu au putut sa omoare populatia cum vroiau ei.

Si securistii romani in 89 s-au comportat ca niste criminali, ca nu aveau frica sa fie bagati la puscarie pentru crime impotriva poporului roman. Armata trebuia sa apere pamintul romanesc, de a fi infiltrat de banditii rusi cu volvele negre. Securistii care au tras in populatie, ar fi trebuit sa fi bagati la puscarie imediat, si generalii si comandantii trebuiau trasi pe teapa pe loc. Armata trebuia sa se revolte impotriva generalilor lor. Securistii impuscau pietonii, pe ascuns, si nimeni nu a avut curajul sa-i spinzure pentru faptele lor. De ce nu au existat romanii care sa mearga sa arunce citiva securisti de pe acoperis, sau pe geam afara ? Pentru ca ei nu puteau sa aibe dreptate in statul ala corupt, si nu aveau cum sa se apere de cei cu pusca.

Egiptienii au raspuns cu bombe molotov, cind au fost atacati la fel. Si prin perseverenta lor de a zice ca sint uniti, si stau pina primesc dreptate, se vede ca vor cistiga dreptate cu 8 morti numai.

Deci asta este una din cele mai curate revolutii, si arata ca dorinta poporului e destul sa schimbe guvernul.
    Problema e ca in romania nu exista dorinta poporului, pentru ca prea multi sint mamaligari, si sint mintiti si pacaliti de toti pungasii securisti. Oameni fara cultura, si moral de pungasi, care au ajuns securisti prin birfire, si minciuni. Atita timp cit securistii si generalii si guvernul e lasat sa traiasca, vad ca poporul ramine sub papuc.
    Deci parerea mea e ca guvernul si armata trebuie curatita complect. Si populatia trebuie educata ce e purtare normala, si ce e crima impotriva umanitatii. Dar fara ca poporul sa aibe arme sa se apere in casa lor, sau impotriva guvernului corupt, e mai greu ca populatia sa ajunga la curajul necesar sa se revolte.

Deci cu ce vrem, si cu ce putem sa-i ajutam pe cei din tara ? Cel putin ceva educatie ar fi potrivit, daca putem sa formam grupuri in fiecare oras, sa mai educe populatia. Sau e asta prea periculoasa de facut ?

Romi

Data înscrierii
    17.01.2010
    Posturi
    35
    Putere Rep
    0

Implicit

Romi, nu te inflacara asa inca. Asteapta sa vezi daca egiptenii nu-si aleg cumva un Iliescu de-al lor.
    Asa e, e nevoie de educatie. Si asta s-ar putea sa fie cam periculos de facut, pt. ca multi ne vor prosti. => 85%

Ultima modificare făcută de EmanuelTX; 06.02.2011 la 23:25.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

... De ce nu au existat romanii care sa mearga sa arunce citiva securisti de pe acoperis, sau pe geam afara ? Pentru ca ei nu puteau sa aibe dreptate in statul ala corupt, si nu aveau cum sa se apere de cei cu pusca...
    pentru că majoritatea morţilor din '89 se datorează armatei şi "forţelor revoluţionare"
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Deci cu ce vrem, si cu ce putem sa-i ajutam pe cei din tara ?
    Problema cred ca se pune daca tu mai poti fi ajutat cu ceva ...

Daca esti asa de tare, de ce nu arunci tu citiva securisti pe geam afara? Decit sa stai in casa in pijama si sa-ti faci poze cu webcamul.

Ps: armata egipteana a tras la greu in populatie. sint probabil peste o mie de morti pina acum. Clipurile sint pe youtube.

Data înscrierii
    01.01.2008
    Locație
    Melbourne Fl
    Posturi
    1.104
    Putere Rep
    19

Implicit

Da, Encore. Tu ai dreptate, sint multi morti, si poate si peste o mie, in toate orasele din Egipt.
    Dar problema e aceiasi. Egiptienii nu se lasa batuti, si stau in centru pina inving ce vor.
    Deci cu ce putem ajuta romanii, sa invete cum sa se scape de dictatura comunista ? Eu nu zic ca sint asa de tare, si pentru ca nu mai sint roman de peste 40 de ani, nu am drept sa stau acolo, sa incerc sa fac o schimbare de guvern. Dar mi-ar fi placut sa incep cu unele rude ale mele, si sa termin cu citiva rusi cu masina lor volvo. E mai usor sa te revolti cind toata viata dormi linga o pusca si un pistol, si nu ti-e frica de securitate. Dar cind ai trait cu frica de comunisti in tine toata viata, e mai greu sa ai curaj. De aia ziceam ca romanii trebuie re-educati, si daca au muschi mari si tari, ca la creieri le cam lipseste idea democratica.

Si sper ca multi securisti si militari egiptieni, vor ajunge pe teapa, ca si ei merita la fel ca si securistii si militarii romani. Daca omoara populatia ne-inarmata, ei merita ce primesc. Multumesc ca tu esti mai aproape, si ai mai multa intelegere de ce se intimpla acolo. Dar de ce nu sari tu in sus, sa inveti pe altii despre ce ai invatat tu de acolo ?

Romi

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Pai ce importanta are ca nu mai stai acolo de 40 de ani. Ce te impiedica acum sa mergi in Ro sa "formam grupuri in fiecare oras, sa mai educe populatia.". Tot asa cum ai fost deja de citeva ori anul trecut ... nu mai stiu, atunci pt. ce ziceai ca te-ai dus ..?

Dar de ce nu sari tu in sus, sa inveti pe altii despre ce ai invatat tu de acolo ?
    Pai eu am gasit solutia la problema egipteana: The Egyptian Hulk, uite aici:

http://www.youtube.com/watch?v=rIVCpzSQTPc

aveti rabdare si uitati-va pina la capat ...

Pagina 1 din 8 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •