Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 31

Subiect: Buddhism vs Crestinism

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Toronto, Canada
    Posturi
    240
    Putere Rep
    13

Implicit Buddhism vs Crestinism

Provind dintr-o familie ortodoxa si dusa de mica la biserica -not lately though lol

In ultimul timp ma gandesc tot mai mult la Dumnezeu si ma simt din ce in ce mai aproape de EL - dar exista o problema - nu sunt sigura daca cred in Isus Hristos ca fiul lui Dumnezeu.

Am observat ca sunt cateva persoane aici pe forum care sunt familiare cu Buddhismul: exista vreo similaritate intre Buddhism & Crestinism?

Putem fii spirituali si cu Dumnezeu in suflet fara sa practicam o anumita religie: buddhismul, crestinismul etc?

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de angie14 Vezi post
    Putem fii spirituali si cu Dumnezeu in suflet fara sa practicam o anumita religie: buddhismul, crestinismul etc?
    Spiritualitatea nu vine din religie ci din noi , de asta daca ai analiza diverse religii vei gasii intodeauna similaritati.Oamnii in esenta se asemana si la bine si la rau .

Cum poti schimba un om ?
    Ultima modificare făcută de Melina; 28.01.2011 la 09:42.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Toronto, Canada
    Posturi
    240
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    Spiritualitatea nu vine din religie ci din noi , de asta daca ai analiza diverse religii vei gasii intodeauna similaritati.Oamnii in esenta se asemana si la bine si la rau .

Cum poti schimba un om ?
    Interesanta ideea cu a studia mai multe religii - dar mai degraba m-as folosi aceste clipe libere to get in touch totally with my own God.
    Suna ciudat afirmatia "Cred in Dumnezeu dar nu sunt religioasa!"

Cum putem schimba un om? Putem schimba maniere dar nu caracteristici.
    Unii se schimba prin crestere prin curiozitati - growing as a person - altii raman la acelasi stadiu din tinerete deoarece au un blocaj si refuza sa iasa din acea zona de comfort.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Interesanta ideea cu a studia mai multe religii - dar mai degraba m-as folosi aceste clipe libere to get in touch totally with my own God.
    Religiile nu fac decit un singur lucru sa predice ceea ce este bine si ceea ce este rau. Credinta ne apartine , nu le apartine. Daca vrei sa urmezi o religie este fiindca crezi ca predica bine.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de angie14
    Buddhism vs Crestinism
    exista vreo similaritate intre Buddhism & Crestinism?
    Ai pus intrebarea gresit. Nu despre vs intre cineva si altcineva, ci despre vs intre tine si ceilalti trebua sa te intrebi.

Despre asemanari/deosebiri intre religii s-au scris rafturi de carti.

Spiritual poate sa fie oricine e intreg la minte, inclusiv taranul analfabet de pe camp.

Nu poti sa fii credincios/oasa fara sa te rogi sau fara sa meditezi. Rugaciunea si meditatia inseamna sa urmezi niste reguli - putine, dar stricte.

Nu suna ciudat, suna incomplet.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

..

In ultimul timp ma gandesc tot mai mult la Dumnezeu si ma simt din ce in ce mai aproape de EL - dar exista o problema - nu sunt sigura daca cred in Isus Hristos ca fiul lui Dumnezeu.

Am observat ca sunt cateva persoane aici pe forum care sunt familiare cu Buddhismul: exista vreo similaritate intre Buddhism & Crestinism?

...
    In cazul in care te gandesti serios la Dumnezeu, fara a crede insa in originea divina a lui Iisus, poti sa te convertesti la Islam. Musulmanii cred ca Iisus a fost un mare profet (alaturi de Abraham si Mahomed), deci om, care s-a nascut miraculos din Fecioara Maria si care a facut minuni in timpul vietii sale. Ei mai spun ca Iisus nu ar fi fost rastignit si murit pe cruce ci ar fi fost scapat de altii din apropierea lui. Nu e nici o gluma, Islamul poate fi o religie cat se poate de corecta pentru cei ce cauta raspunsuri in zona religiilor abrahamice.
    Mai cred ca din punct de vedere al dogmelor religioase, nu exista nici o legatura intre budism si crestinism. Dar ce lagatura asta pana la urma? Putem fi profund umani fara a imbratisa nici un fel de religie.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Ai pus intrebarea gresit. Nu despre vs intre cineva si altcineva, ci despre vs intre tine si ceilalti trebua sa te intrebi..
    Ravene, imbulinari nu-mi mai permite saitul, asa ca tot ce pot fece e sa spun:
    - Chapeau!

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    698
    Putere Rep
    22

Implicit

Nu am pretentia ca sunt expert in materie, dar pot spune fara ezitare ca nu este nici o asemanare. Vorbind foarte simplistic, Crestinismul, (asa cum zice Biblia) ofera calea de salvare a omului din pacat, prin aceptarea sacrificiului lui Isus facut in numele omenirii. Omul pacatos (toti suntem pacatosi), nu se poate salva singur din pacat oricat de bun, correct, altruist, generos, iubitor, muncitor, evlavios, etc, ar fi el. Este ca si cum un om condamnat la moarte crede ca isi poate comuta pedeapsa printr-un comportament exemplar on death row. Buddhismul este o religie Dharmica care prin meditatie iti asigura elevarea la o stare de enlightenment si in final se ajunge la Nirvana (in timpul vieti sua dupa). Islamul, la fel ca si Crestinismul, este o religie Abrahamica,.

Depinde ce intelegi prin spiritualitate. IMHO, poti fi spiritual si fara sa practici traditiile bisericesti si legalismul absurd care nu are nici o baza Biblica. Nu ai nevoie de un preot sa-ti ierte pacatele, nu ai nevoie sa te inchini la tablouri si statui, nu ai nevoie sa mananci de post, nu ai nevoie sa…... ca sa fi mantuit.
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Eu cred ca toti oamenii sunt in esenta la fel cind se nasc , ce este bine si ce este rau ti se intipareste in minte pe masura ce cresti , in functie de traditii , obiceiurile tarii in care traiesti , parinti , educatie etc... Consider ca religiile fac parte din traditii , care inca se mai mostenesc si se pastreaza. De ce daca esti nascut ortodox , urmezi si apartii bisericii ortodoxe si nu alteia ?! Majoritatea sunt botezati la biserica , multi se casatoresc la biserica iar la inmormintare au o slujba religioasa.Singura diferenta este ca unii sunt mai religiosi si altii mai putin sau deloc religiosi , unii cred mai mult iar altii mai putin sau deloc. Exista un singur adevar dar nenumarate unghiuri din care poti privii acel adevar, cam asa si cu diferentele dintre religii , insa esenta ramine aceiasi ;

Buddhists Ceremonies and Funeral Rites for the Dead,

“The early Buddhists followed the Indian custom of burning the body at death. The Buddha’s body was cremated and this set the example for many Buddhists, even in the West. When someone is dying in a Buddhist home, monks come to comfort them by chanting verses to them, such as:
    "Even the gorgeous royal chariots wear out; and indeed this body too wears out. But the teaching of goodness does not age; and so Goodness makes that known to the good ones."
    After death, while the dead person is being prepared for the funeral fire, the monks continue to chant in order to help the dead one’s good energies to be released from their fading personality.
    The monks come with the family to the funeral. The family and all their friends give food and candles to the monks. Goodwill is created by these gifts and it is believed that the goodwill helps the lingering spirit of the dead person.

Christian Funerals,

Funeral services normally include chants and readings from the Holy Scriptures and the Bible. Devotional songs are also sung in chorus by the attendees. This is followed by a comforting speech delivered by the pastor presiding over the funeral service and eulogies by the family and friends, who then share their personal thoughts about the deceased’s life. Quite often, the people assembled are permitted to see the body for one last time before the burial. Church bells are also sometimes rung after the service.
    Once the first two parts of the ceremony are complete, the body is taken into a cortege for burial that comprises the last phase of the rituals.”
    Ultima modificare făcută de Melina; 31.01.2011 la 13:41.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.090
    Putere Rep
    35

Implicit

tetris sper nu aceste randuri le vrei delete?!

"
    Eu cred ca toti oamenii sunt in esenta la fel cind se nasc , ce este bine si ce este rau ti se intipareste in minte pe masura ce cresti , in functie de traditii , obiceiurile tarii in care traiesti , parinti , educatie etc... Consider ca religiile fac parte din traditii , care inca se mai mostenesc si se pastreaza. De ce daca esti nascut ortodox , urmezi si apartii bisericii ortodoxe si nu alteia ?! Majoritatea sunt botezati la biserica , multi se casatoresc la biserica iar la inmormintare au o slujba religioasa.Singura diferenta este ca unii sunt mai religiosi si altii mai putin sau deloc religiosi , unii cred mai mult iar altii mai putin sau deloc. Exista un singur adevar dar nenumarate unghiuri din care poti privii acel adevar, cam asa si cu diferentele dintre religii , insa esenta ramine aceiasi "

Religia imbratisata nu ne va face mai buni ..ori mai rai decat suntem.
    Nu ma simt religioasa ,pe Creator nu-l vad apartinand anumitei religii .
    Inca mai am destule de sintetizat in leagatura cum percep creatia si existenta omului si al celorlalte lucruri vazute si nevazute....stiu ca nu voi reusi sa-i dau de capat,dar nu-i bai ca timp este destul, daca nu in aceasta viata poate in urmatoarea,exista speranta ...
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Pagina 1 din 4 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •