Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 31

Subiect: Buddhism vs Crestinism

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de ModestMouse Vezi post
    Nu este nimic rau daca postesti, dar faptul ca te chinuiesti flamand nu-ti asigura mantuirea. Noi trebuie sa ne impacam cu Dumnezeu in primul rand si impacarea cu sine urmeaza.
    Nimic nu e garantat decat moartea.

Pt. vii viata nu e un drept, e o obligatie.
    E adevarat, fiecare are posibilitatea sa renunte la obligatiile lui - cu consecintele de rigoare. Fiindca orice fapta are o rasplata sau o repercursiune. Cum se zice la fizica: actiune si reactiune.

Nu cred ca mantuirea (impacarea cu sine pt. nereligiosi) se poate obtine decat prin suferinta si renuntari. Dar nu prin suferinta mazochista (autoimpusa prin viciile din dotare) si nici prin renuntari ca asa "trebuie" care inevitabil sunt la fel de stabile ca presiunea atmosferica (si dureaza at best cam cat o viata de libelula).

Cum zicea Cioran: viata este pentru mine suportabila numai gratie faptului ca o privesc ca pe un fel de concediu.

Primul pas spre impacarea cu sine poate ca e recunoasterea cinstita a importantei noastre care n-o depaseste pe cea a prafului de pe jos.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    02.09.2010
    Locație
    SATUMARE
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit exista asemanare intre budism si crestinism!

incerc sa schematizez:
    1.sunt 4 marii religii cunoscute pe glob (crestinism,budism,musulmanism,etc)
    2.studiaza-le pe winkipedia
    3.vezi deosebirea intre ele si asemanarea in cazul in care reusesti sa gasesti.
    PS:NU TE LUA CE ZIC ALTII LA CAPITOLUL EXISTSA SAU NU ASEMANARI.

PAREREA MEA:(nu e nevoie sa crezi ce zic eu )
    Asemanarea intre (crestinism si budism)(din cate am studiat pe winkipedia:IUBIREA E CE E ASEMANAREA;Nu este permis RAUTATEA(budismul considera ca e necesar sa intri in Nirvana ,intrerupand ciclul reancarnarilor,prin calea cu 8 brate.(principii care ajuta la atingerea nirvanei)Se aseamana cu crestinismul.(cel putin cel biblic/crestinism primar)(aici ma refer la acele confesiuni crestine care nu blestema,nu fac rau semenului(vezi daca se regasesc si in bisericile traditionale/protestante).
    Am observat ca sunt si pesoane care indica sa treci la alta religie(musulmana).Sigur ca se poate !Dar,vezi ce zice si musulmanismul.
    EI respecta pe toti prorocii de la AVRAM ,IISUS, SI ultimul de care asculta fiind MOHAMED(VEZI WINKIPEDIA).

Dar IISUS E FOARTE DEOSEBIT.Ada inca ceva:DZEUL CRESTINILOR e si DZEUL MUSULMANILOR.(ALAH).Musulmanii au practica foarte buna de a se inchina lui DZEU DE 5 ori pe zi(mi se pare) postesc..sunt practici bune.VEZI si partea acesta.Dar au si o parte maai putin placuta ..MUSULMAINI RADICALI.(in numele lui Alah UCID pe crestin isi necrestini care nu vor sa treaca la ISLAM,sau pe cei care doresc sa se converteasca laalta religie.
    VEZI CE ZICE CORANUL.dACA crezi ca e placut ramai.
    NUMAI AICI VINE ADEVARUL!!!
    Pe care nu il practica unele religii (chiar si cea crestina-unele din ele)
    Il uita pe EVREUL Iisus.
    -crestinismul nu ar trebui sa fie o religie (asta e doar parerea mea)e un mod de viata. CE ZICE IISUS:-iubesteti vrajmasul,fai bine,intoarce si celalat obrazul in caz ca te loveste ,cine te fura ,nu il piedica(camasa),da imprumut fara sa astepti sa primesti inapoi.
    -explica ca nu poti sluji 2 dumneziei odata.
    -explica ca de fatada poti fi bun dar sufletul sa iti fie plin da rautate
    -mantuirea sufletului se obtine numai dacaslujeti lui dzeu (care e un dzeu de iubire)
    -explica ca dzeu uraste pacatul(rautatea) si nu poti obtinerea salvarea fara sa nu te nasti din nou(din dzeu) sunt cateva pilde :cea a hainei noi,butoaielor de vin. O alegere personala oricum .(acum nu vb despre botezul de mic sau cel varsta matura)
    -sunt explicatii in biblie cu deosebesti un copil de dzeu,ce puteri primeste
    -ORICUM,nimeni nu vine la Dzeu daca nu este chemat de dzeu.PAREREA MEA O atractie spre dzeu,religie,cautare de adevar,etc lista poate continua.
    -DZEU FACE DIFERENTA urmatoare:FIU DE DZEU SAU FIU DE DIAVOL!cine pacatuieste slujeste diavolului.deci fiecare pacatuim,dar IISUS spune ca poti iesi de sub umbra celui necurat si sa vii la lumina.Dar e asa de greu ...nu imposibil .Crucea e aceea prin care te hotaresti sa umbli cu dzeu si sa accepti inviata ta persecutie fiiindaca te pui in slujba lui dzeu(nu mintesti,nu curvarie,nu betie,etc) si e normal sa incurci niste ite pe undeva.FARA SA ITI PORTI CRUCEA NU VEI INTRA IN IMPARATIA LUMINII!cel putin asa zice IISUS.

ACUM :pt cei care nu cred in dzeu,sau nu stie ce este dincolo de lumea asta,nimeni nu o fost sa poata zice.
    ASTA E ADEVARAT.......................................... .....dar.
    -schizofrenie vs posedare demonica
    - morti clinice(sute...crecetate de dr francezi)
    -lume invizibila(fantome,demoni,poltergaist)precis sunt si sceptici ,dar stiinta vorbeste de la sine ,sau cel putin nu poate sa le explice(PROBE SUNT,acum fiecare cat il lasa judecata sa creada.Dar sunt prea multe a.i sa se creada ca sunt copy ,trucaje,etc)
    -daca exista acestea exista si un designer ,un creator a lor,de aici existenta lui DZEU(imi place sa i spun energie pozitivA.
    NU STIU DACA TE-A AJUTAT CU CEVA.SUCCES IN ALEGEREA RELIGIEI.
    Desi nu ar trebui sa apartii nici unei confesiuni ca sa te mantuiesti dupa parerea mea.Cu ce e devina cel din jungla /polul nord care nu au auzit de allah /dzeu.Dar sa practici mereu binele E f f f greu.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

Citat Postat în original de dacccy Vezi post
    incerc sa schematizez:
    1.sunt 4 marii religii cunoscute pe glob (crestinism,budism,musulmanism,etc)
    2.studiaza-le pe winkipedia
    3.vezi deosebirea intre ele si asemanarea in cazul in care reusesti sa gasesti.
    PS:NU TE LUA CE ZIC ALTII LA CAPITOLUL EXISTSA SAU NU ASEMANARI....
    un pic off-topic, dar...
    şi zici că eşti licenţiat în psihologie?
    atunci i-ai dat un sfat bun: angie, nu te lua după alţii!
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Primul pas spre impacarea cu sine poate ca e recunoasterea cinstita a importantei noastre care n-o depaseste pe cea a prafului de pe jos.
    Raven, te provoc putin.
    Isus a zis sa iubesti pe aproapele tau "ca pe tine insuti".
    De aici rezulta ca trebuie sa te iubesti si pe tine insuti.
    Numai lucrurile de valoare merita iubite.
    De aici rezulta ca tu esti un 'lucru' de valoare.
    Deci nu esti ca praful de pe jos.
    Te rog sa-mi spui unde gresesc.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

In primul rind gresesti ca incerci sa aplici un rationament logic la niste chestii care nu sint coerente si provin din surse diferite, adica ce a spus biblia /isus nu trebuie sa fie coerent si logic cu ceva desprins din alta religie/doctrina.

In al doilea rind gresesti ca incerci sa aplici "logica" la niste chestii care sint zise metaforic("praful de jos") sau sint niste povesti de adormit copii (isus si citatele lui) care n-au nici o legura cu logica.

Facind abstractie de asta, greala ta e aici: (
    Citat Postat în original de kirk Vezi post
    .
    Nu, nu rezulta ca esti un lucru de valoare. Rezulta doar ca esti un lucru de valoare din punctul tau de vedere, dar dpdv general esti exact ce a zis Raven (adica praf). Greseala ta logica e ca compari un pct de vedere relativ cu unul - sa-i zicem - absolut.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Isus a zis sa iubesti pe aproapele tau "ca pe tine insuti".
    De aici rezulta ca trebuie sa te iubesti si pe tine insuti.
    Dar nu rezulta cat trebuie sa te iubesti pe tine insuti.

Ce rezulta de acolo e ca valoarea ta este valoarea pe care o acorzi celor din jur.

Numai lucrurile de valoare merita iubite.
    Deci nu esti ca praful de pe jos.
    Te rog sa-mi spui unde gresesc.
    Orice pe lumea asta e un lucru de valoare, unic si in acelasi timp in continua schimbare.

Daca ramanem la Biblie, acolo scrie ca suntem facuti din lut. Si tot acolo mai scrie ceva cu "ashes to ashes, dust to dust".

Eu sunt multumit sa fiu la fel de important ca praful de pe jos. Ma face sa ma simt acasa.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Dar nu rezulta cat trebuie sa te iubesti pe tine insuti.
    Cum sa nu rezulte? Rezulta. Este pus semnul egal intre iubirea de aproapele si iubirea de tine insuti. Daca imi vei zice ca nu rezulta cat trebuie sa il iubesti pe aproapele, iti pot raspunde ca aceasta porunca a fost pusa alaturi de o alta si anume de iubirea fata de Dumnezeu. Uite cum a decurs discutia: Isus a fost intrebat "Care este cea mai mare porunca din Lege?" si el a raspuns: "Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta...Aceasta este cea dintai si cea mai mare porunca. Iar a doua, asemenea ei este: Sa iubesti pe aproapele tau ca pe tine insuti". (Matei 22: 37-39).
    Deci, se vede despre ce fel de iubire este vorba, nicidecum doar de o simpla simpatie.
    Oricum, multumesc si tie si lui encore pentru raspuns. Sunt puncte de vedere, la care voi mai reflecta si eu, si poate si altii.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

..

Eu sunt multumit sa fiu la fel de important ca praful de pe jos. Ma face sa ma simt acasa.
    Aceste cuvinte sunt printre cele mai intelepte cuvinte pe care eu le-am citit pe acest forum. Nu intamplator ele vin din partea lui Raven. Da venerabile Raven!Ai perfecta dreptate! Am vrut sa-ti dau o bulina alba, dar nu stiu cum sa procedez, in schimb ti-am salvat postarea in fisierul meu special, acolo unde imi pun cele mai interesante idei gasite pe internet.
    Ultima modificare făcută de christianT; 08.02.2011 la 15:46.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Cum sa nu rezulte? Rezulta. Este pus semnul egal intre iubirea de aproapele si iubirea de tine insuti. Daca imi vei zice ca nu rezulta cat trebuie sa il iubesti pe aproapele
    Nu rezulta. Nu vad niciun egal acolo, vad doar o linie trasa.

Nu vreau sa vorbesc despre limite in iubire pt. ca nu sunt. Dar acolo in ce-a zis Iisus cred ca de o limita e vorba: limita eu-lui.
    Iisus a zis: "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti." Deci sa nu ne pretuim mai presus de orice, sa nu ne dam mai mult decat dam aproapelui.

Intr-un graunte de praf este tot Universul.

Ce valoreaza mai mult decat un graunte de praf?

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Voi confundati perspectivele. Greseala consta in faptul ca kirk aplica logica dpdv-ul individului, aici - parantezele in rosu imi apartin:

Isus a zis sa iubesti [tu] pe aproapele tau "ca pe tine insuti".
    De aici rezulta ca trebuie [tu] sa te iubesti si pe tine insuti.
    Numai lucrurile de valoare merita iubite.[de catre tine]
    De aici rezulta ca tu esti un 'lucru' de valoare.[pentru tine]
    Deci nu esti ca praful de pe jos.[dpdv-ul tau]
    Iar Raven vorbeste de "importanta [ta ca individ]" dpdv al universului in general. Adica:

Citat Postat în original de Raven
    e recunoasterea cinstita a importantei [dpdv-ul al universului in general]noastre care n-o depaseste pe cea a prafului de pe jos.
    Deci din punctul tau de vedere te iubesti si iti esti important tie insuti (zice Isus & kirk) dar universului nu-i esti mai important decit un fir de praf (zice Raven, preluind probabil dintr-o filizofie orientala, i guess ...)

Dar repet, chestiile astea sint religioase, filozifice, metaforice, etc ... deci no sense sa incerci sa le explici printr-o logica cartesiana.

Pagina 3 din 4 PrimulPrimul 1234 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •