Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 27 din 27

Subiect: Pensiile in Romania ...opinii, pareri, comparatii etc

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    presupunind ca "pensionarii" astia au cam intre 40-60 de ani si socialii cam intre 20-40,
    bugetarii cam in ce grupa de virsta intra ?

Aş fi tentată să răspund: irelevant, dar cu siguranţă sunt o categorie cu drept de vot.
    Dacă teoria mea nu pare credibilă la prima vedere, un calcul estimativ însumând cele trei categorii lezate de scăderi în numerar a veniturilor lunare va duce la veridicitatea spuselor mele.
    Practic aţi fi uimiţi să constataţi cum de fapt o scădere în buzunarul plebeimii mioritice dar nu numai, de fapt reprezintă o creştere la bugetul de stat.
    Şi acest capitol face parte tot din spectrul ingineriilor financiare, practică insuşită, experimentată respectiv aplicată cu râvnă de finanţiştii naţiei în complicitate cu politicianiştii mioritici.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    Aş fi tentată să răspund: irelevant, dar cu siguranţă sunt o categorie cu drept de vot.
    Relevant ar fi sa stim cind o sa mai dispara din ei.

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    Practic aţi fi uimiţi să constataţi cum de fapt o scădere în buzunarul plebeimii mioritice dar nu numai, de fapt reprezintă o creştere la bugetul de stat.
    Şi acest capitol face parte tot din spectrul ingineriilor financiare, practică insuşită, experimentată respectiv aplicată cu râvnă de finanţiştii naţiei în complicitate cu politicianiştii mioritici.
    presupun ca calculele se fac dinainte iar suma se rotunjeste in functie de buzunarele fiecaruia.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de kiddy Vezi post
    Pai eu exact la asta ma gandesc, cu predilectie la jegurile ce chipurile au impartit dreptatea si la burtosii cu chipie (albastre sau kaki, deopotriva).
    Corect, mon cher!
    Bai, si cand citesc remarci d-astea, aiurea-n tramvai, cum ca ei "au aparat tara cu pretul vietii"!!! Manca-mi-ar!...
    Culmea survine abia atunci cand compari pensia unui invalid de razboi, dintre putinii care inca mai traiesc, soldat ce si-a lasat o mana, un picior pe la Cotul Donului sau in Tatra, cu pensia unui tablagiu care a frecat gogleanu' prin nu stiu ce depozit, pe la nu stiu ce manutanta... Aaaaaa... si uitam sa-i amintesc p-aia care pazeau detinutii la Canal, la Sighet, Aiud, Pitesti, pensiile militienilor care te luau de pe strada, te duceau la circa, sa te tunda (anii '70-'80), ale granicerilor care-ti rupeau centura pe spinare cand te saltau de pe langa granita cu sarbii...
    P-astia vreti voi sa-i plang io?

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Corect, mon cher!
    ... Aaaaaa... si uitam sa-i amintesc p-aia care pazeau detinutii la Canal, la Sighet, Aiud, Pitesti, pensiile militienilor care te luau de pe strada, te duceau la circa, sa te tunda (anii '70-'80), ale granicerilor care-ti rupeau centura pe spinare cand te saltau de pe langa granita cu sarbii...
    P-astia vreti voi sa-i plang io?
    astia sunt si primii care fac in pantaloni cind li se taie din portie.Nu au decit sa se injunghie ca sacalii intre ei pentru ciolan.Remarc ca mai mult saracia te uneste iar bogatia te desparte.Este trist cind te gindesti ca eram mai uniti cind rafturile erau goale si imparteam o bere linistiti (ma rog eu vorbesc de adolescenta) , acum ca avem mai de toate parca ramii nesatisfacut.Sau detine de virsta cumva?

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Cherie, io una-ti spun: bere cu d-al d-astia n-am baut nici pe vremea aia, nici azi! Al'minteri cine mi-a fost amic, imi e si acum, pe timpuri imparteam un mar si un covrig, azi impart cu ei o portocala sau un gratar de fripturi, ce avem sau ce putem.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Pai daca m-as fi asociat cu ei nu mi-ar mai fi pasat de rafturile goale din magazine atita timp cit ale mele ar fi fost pline si nici nu mai imparteam o bere in schimb m-as fi lafait in sampanie si mirat de ce ploua cu bani.In schimb preferam sa ma bucur la bomboanele cubaneze cind aduceau si la o sticla de pepsi impreuna cu prietenii.Chefuri se faceau cind puneam mina de la mina si umpleam cada cu bere.

P.s.Daca vre-a sa ma judece cineva ca am baut bere linistita la 18 de ani in timp ce rafturile erau goale si nu am pierdut romantismul printre blocuri , nu are decit.
    Ultima modificare făcută de Melina; 26.01.2011 la 12:26.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

Cei care sunt afectati de pensiile mici in Romania nu au iesit sa protesteze,nu vor protesta ,sincer mi-as dori sa o faca ,sunt indreptatiti!
    Sunt acele persoane care erau educate sa nu pretinda mai mult decat au dat,eventual sa "piarda" pentru urmatoarea generatie.
    Fiind foarte batrani... lipsiti de vlaga ,datoria noastra este sa-i protejam , noi toti,sa le multumim ca ne-au crescut ,ne-au tinut in scoli..ne-au educat ce inseamna bunul simt.
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •