Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 27

Subiect: Pensiile in Romania ...opinii, pareri, comparatii etc

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de EmanuelTX Vezi post
    Marea "durere" e la pensiile mari si foarte mari, sfidatoare, calculate dupa ultimul salar. Televiziunile le pling de mila celor cu pensii nemeritate, mai mari decit salariile voastre.
    asta da , dar neoficial fiindca evident se poate generaliza , doar s-a micorat si la cei cu pensii mici.Totusi pe cele mici ar fi trebuit sa le lase neschimbate , sa nu imi zici ca le este frica sa aplice corect acolo unde trebuie. De ce sa nu dai sah mat cu regina daca poti ,fara sa cedezi pionii ? sau se simt toti cu musca pe caciula?

In alta ordine de idei credeti ca se poate face o evaluare corecta "meritata" sau "nemeritata"?!
    Ultima modificare făcută de Melina; 25.01.2011 la 09:52.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    17.01.2010
    Posturi
    35
    Putere Rep
    0

Implicit

Cred ca "meritata" trebuie sa insemne "bazata pe contributia la fondul de pensii pe toata durata carierei".

Cit despre marirea sau micsorarea in general a pensiilor, cred ca Guvernul trebuie sa aiba o anumita libertate. In conditii economice grele pensiile nu pot sa ramina la aceeasi valoare ca in anii de crestere economica.

Noi ne imprumutam acum cu dobinzi destul de mari, pe care le vom plati in viitor. Pensiile nu cresc in copaci. Daca le pastram mari acum, nu facem decit sa impingem inspre viitor un bulgare de zapada al dobinzilor. Undeva trebuie sa se opreasca si nu vreau ca pensia mea din viitor sa fie afectata de datoriile facute acum. Este mai eficient ca banii din imprumuturi sa fie alocati investitiilor, care sa produca mai multe locuri de munca, mai multe contributii la fondul de pensii si atragerea de investitori. Asa se rezolva mai multe probleme de-odata, dar procesul nu este imediat, dureaza citiva ani sa ajunga la viteza dorita.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Pensiile mici, daca se micsoreaza, se micsoreaza cu putin.
    Marea "durere" e la pensiile mari si foarte mari, sfidatoare, calculate dupa ultimul salar. Televiziunile le pling de mila celor cu pensii nemeritate, mai mari decit salariile voastre. Ginditi-va la asta.
    Pai eu exact la asta ma gandesc, cu predilectie la jegurile ce chipurile au impartit dreptatea si la burtosii cu chipie (albastre sau kaki, deopotriva).
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de lara_iulia Vezi post
    Din pacate acesta este Guvernul Romaniei!!! Mi-a o scarba de nedescris!
    Mai e si un Birlament, pardon Parlament care voteaza legi. Guvernul aplica ce voteaza Parlamentul.

Deci in acelasi timp cu a fi contra Boc & Basescu trebuie ca oamenii sa fie contra Parlamentului securizat (fostul CPUN, continuatorul MAN-ului reserist) si contra partidelor care hranesc Parlamentul cu toate specimenele alea care voteaza cum se scrie in fisa postului.

Cred ca "meritata" trebuie sa insemne "bazata pe contributia la fondul de pensii pe toata durata carierei".

Cit despre marirea sau micsorarea in general a pensiilor, cred ca Guvernul trebuie sa aiba o anumita libertate. In conditii economice grele pensiile nu pot sa ramina la aceeasi valoare ca in anii de crestere economica.
    Adica jecmaniti am fost ieri, jecmaniti suntem si azi. Jecmaneala continua.

Tocmai termeni din astia vagi, supergeneralizari gen "conditii grele" fac ca orice sa fie justificabil. Atata vreme cat strazile sunt pline de masini care circula desi benzina e 1.50 Euro/litru, iar densitatea de masini de lux pe cap de locuitori e mai mare ca-n Germania, atata vreme cat hipermarketurile gem de cumparatori cu cosurile doldora de cumparaturi e asa o contradictie cu "conditiile grele".
    Conditii grele sunt, dar nu-s distribuite uniform in tara.

Conditii grele peste tot la propriu au fost in 1946, in anii '50, in anii '80. Nu in 2010 sau 2011.

Azi "conditiile grele" sunt intrinsec legate de asteptari, nu de realitati. Sunt legate mai mult de lipsa confortului dorit, nu de necesitatea de supravietuire. Zic de "conditiile grele" asa cum apar ele in discursurile regimului fesenist. Pt. ca exista si conditii grele la propriu, dar despre alea nu se vorbeste in organele de presa, ce sa caute conducerea de partid si de stat la tara sau prin cartierele mai departate de centrele oraselor?!
    Vizitele de lucru sunt pregatite conform agendei, cand apar tovarasii prin zonele defavorizate lumea are voie sa scandeze inclusiv sloganuri antiregim (e democratie), agenda de lucru e agenda de lucru si ce nu se-nscrie in ea nu conteaza, deci lumea poate sa strige orice si regimul continua sa implementeze conform agendei stabilite.

Realitatea este urmatoarea: conducerea cazinoului RO are regimul ei de viata (conduce cazinoul monolit, imparte contracte lucrative cui merita, incaseaza cotizatiile investitorilor strategici etc.), jucatorii-castigatori (Tiriac etc.) au regimul lor de viata si jucatorii-pierzatori (populatia care sta la coada sa plateasca impozitele si voteaza fuguta cum zice la telejurnal crezand ca maine va fi mai bine) au regimul de viata de "conditii grele".
    Ultima modificare făcută de Raven; 25.01.2011 la 13:13. Motiv: Reformatat text.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

Pensiile mici, daca se micsoreaza, se micsoreaza cu putin.
    Marea "durere" e la pensiile mari si foarte mari, sfidatoare, calculate dupa ultimul salar. Televiziunile le pling de mila celor cu pensii nemeritate, mai mari decit salariile voastre. Ginditi-va la asta.
    ...as vrea sa ne dai o explicatie ...in opinia ta care consideri ca este pensie mica si care pensie mare? ...pune aici niste numere concrete ca sa ne edificam

...urmaresc in continuare discutiile de la RO-TV si inca ma uimesc discutiile contradictorii pe aceasta tema
    ...dau numai cateva exemple ...Cristian Topescu, si Ivan Patzaichin au avut pensii mult sub 3000 de lei si tot le-au taiat o gramada ...ca sa nu mai spun de Dumitru Prunaru caruia i-a taiat 75%
    Citat Postat în original de kiddy
    Pai eu exact la asta ma gandesc, cu predilectie la jegurile ce chipurile au impartit dreptatea si la burtosii cu chipie (albastre sau kaki, deopotriva).
    kiddy, dupa parerea mea marea majoritate la care te referi au iesit la pensie in ultimii 20 de ani ...ani care chipurile sunt considerati de democratie
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Vorbind in general de pensii,

In conditii economice grele pensiile nu pot sa ramina la aceeasi valoare ca in anii de crestere economica.
    Preturile pot fi ridicate /micsorate si artificial . Daca vorbim de devalorizare atunci s-ar devaloriza implicit si pensiile . Preturile pe materia prima nu pot sa scada decit artificial fiindca valoarea va creste , numai in cel mai bun caz va ramine aceiasi.Banul se poate devaloriza , si munca se poate devaloriza (la modul ca este mai prost platita ) dar ce am facut (muncit) in trecut nu se mai poate devaloriza , cum poti tu sa imi evaluezi munca prestarta la momentul respectiv in raport cu acuma , tu ti-ai scos atuncea profitul de pe urma mea nu acuma .

Noi ne imprumutam acum cu dobinzi destul de mari, pe care le vom plati in viitor.
    Asta nu inseamna sa iei de la altul.

Este mai eficient ca banii din imprumuturi sa fie alocati investitiilor, care sa produca mai multe locuri de munca, mai multe contributii la fondul de pensii si atragerea de investitori. Asa se rezolva mai multe probleme de-odata
    De ce sa nu fac singur asta ?! Interesul guvernului poate este altul.

Data înscrierii
    18.02.2006
    Locație
    Romania
    Posturi
    3.088
    Putere Rep
    35

Implicit

Imi pun intrebarea ,de ce nu se discuta problema pensiilor in ultimii 20 de ani despre pensiile foarte mici??? nu interesa pe nimeni ca majoritatea traiau in subzistenta ,nu se gandira acei oameni /pensionari sa iasa in strada..si rau au facut!!!ma gandesc ca nimeni nu i-ar fi ascultat.

Majoritatea pensionarilor au pensii mici,asta insemnand de la 500 de lei ( sunt persoane cu pensii mai mici care nu au contribuit la fondul de pensii suficienti ani ) iar altii contribuind tot in jurul acestei sume primesc,conteaza unde ai fost incadrat.

..prietena mamei(dupa 35 de ani de munca si cotizatie ca functionar public) are aprox 770 de lei pensie i-au taiat 60 lei
    mama are pensia sub aceasta suma de si muncise 3 schimburi ca tesatoare...

ps. am dat cifre ,poate vin si altii sa vedem cum de reusesc romanii/oamenii simpli sa se descurce cu acesti bani putini/ parerea mea pensii de mizerie! dupa atata munca ,mai ales ca sunt multi care au muncit la norma..nu au "tras pisicu de coada" .
    "Numai cu inima poti vedea ceea ce este invizibil pentru ochi"
    Antoine de Saint-Exupery

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...ce se intampla in Romania...

...am deschis acest topic pentru discutii si comentarii pe aceasta tema, dar si sa aflam si opiniile sau parerile altora, sau chiar ale celor care sunt afectati de decizia guvernului Roman (Basescu-Boc)

Noua lege a pensiilor, pe înţelesul tuturor
    Prevederile Legii 263/2010 aduc doar modificări contra intereselor şi drepturilor pensionarilor. Intrată în vigoare la 1 ianuarie 2011, mult contoversata Lege a pensiilor publice din România, respectiv Legea 263/2010, nu este nici pe departe o lege care să facă o reformă reală a sistemului public de asigurări sociale.
    Brava, Pisoiaş ! Mie îmi miroase a concurenţă dar ai noroc că te cunosc. (Mamma mia ! Nu-mi găsesc zâmbăreţii la datorie dar te rog să-ţi imaginezi un zâmbet angelian, în ciuda minusului de grade C de-afară, prietenesc).

Personal am ajuns să fiu convinsă că România este formată din:
    1. asistaţi sociali
    2. pensionari
    3. bugetari

Mai are vreo importanţă vreo lege respectiv aplicabilitatea ei in cazul în care alte categorii de muritori nu mai există sau mă rog, nu este recunoscut că ar exista ?
    Ultima modificare făcută de angeline; 25.01.2011 la 13:50.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    kiddy, dupa parerea mea marea majoritate la care te referi au iesit la pensie in ultimii 20 de ani ...ani care chipurile sunt considerati de democratie
    Majoritatea, la care ma refer eu, n-a iesit la pensie in 2010, si chiar asa sa fi fost, n-au intrat in campul muncii in 1990... (you know what I mean...)
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    Personal am ajuns să fiu convinsă că România este formată din:
    1. asistaţi sociali
    2. pensionari
    3. bugetari
    presupunind ca "pensionarii" astia au cam intre 40-60 de ani si socialii cam intre 20-40,
    bugetarii cam in ce grupa de virsta intra ?
    Ultima modificare făcută de Melina; 25.01.2011 la 14:47.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •