Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 24

Subiect: Calatorie minor din Canada

Data înscrierii
    28.11.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit Calatorie minor din Canada

As vrea sa l trimit pe fiul meu de aproape 15 ani in Romania in vacanta ! Stie cineva in ce conditii si cum pot calatorii singuri cu avionul si ce optiuni as avea !
    Ultima modificare făcută de sorin; 01.04.2011 la 22:21. Motiv: modificat titlul (adaugat "din canada") pentru a fi mai tematic

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de dela Vezi post
    As vrea sa l trimit pe fiul meu de aproape 15 ani in Romania in vacanta ! Stie cineva in ce conditii si cum pot calatorii singuri cu avionul si ce optiuni as avea !
    sper ca asta te ajuta:
    http://travel.state.gov/passport/for.../ds11_842.html

Data înscrierii
    28.11.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

Multumesc pentru raspuns! Minorul meu are pasaport romanesc sau mai bine zis acum vrem sa il reinoim ! Este aici cu green card !

Data înscrierii
    28.11.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

am mai aflat noutati cu privire la acest subiect si anume poate calatori neinsotit folosind serviciul de insotire a minorilor oferit de companiile de zbor , 120$ ( banuiesc ca un drum ). Trebuie totusi facuta o hartie autentificata la ambasada in acest scop !

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

dela, în aceeaşi situaţie sunt şi eu şi m-ar ajuta mai multe informaţii în această privinţă. ce fel de hârtie îţi trebuie de la ambasadă, ambasada cui? dar de la compania de zbor ce ţi-au zis?

mulţumesc anticipat pentru un eventual răspuns.

Data înscrierii
    19.10.2008
    Posturi
    150
    Putere Rep
    15

Implicit

Copilul meu a calatorit de 3 ori intre Canada si Romania, incepind de la 13 ani, singur. De fiecare daca a calatorit cu pasaport canadian, fara insotitor si fara nici o alta taxa platita decit biletul integral de adult, care se plateste peste 12 ani. Nu stiu ce prevederi sint in cazul pasaportului romanesc, dar sper ca informatia asta va fi utila celor care calatoresc cu pasaport canadian.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

şi cum s-a descurcat la escală sau l-ai trimis cu cineva cunoscut? mie de asta mi-e tare teamă, o să mă interesez la compania de zbor şi eventual la aeroport dacă poate avea însoţitor căci decât să stau cu inima friptă mai bine plătesc acolo în plus cât o fi.

mulţumesc pentru mesaj Gualia!

Data înscrierii
    28.11.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    112
    Putere Rep
    13

Implicit

Sunt pe cale sa-l trimit in Romania , am vb la ambasada noastra si m-au asigurat ca daca folosesc serviciul de insotire minori , serviciu pus la dispozitie de cam toate companiile aeriene ( e bine sa zboare cu aceiasi companie pana la finalul destinatiei ) nu o sa am probleme . Trebuie sa merg sa fac un document autentificat de ambasada noastra cand stiu detaliile de zbor(asta mi s-a spus la ambasada ) .Am citit pe siturile companiilor de zbor si acest serviciu e obligatoriu la minorii sub 15 ani dar in situatia noastra cred ca trebuie sa folosim acest serviciu ca sa poata intra si iesi din tara singur fara tutorele legal la toti minorii sub 18 ani ! Nu am luat legatura cu companiile de zbor am citit doar pe siturile lor si cam iti spun ce si cum se procedeaza , pretul e standard indiferent de companie ! Cat de curand o sa cumpar biletul de avion si apoi cred ca am sa aplic ptr acest serviciu , am senzatia ca trebuie telefonat dupa ce stiu datele de zbor ! Binenteles ma orientez sa iau biletul de avion cu o singura companie pana la destinatie ca sa pot aplica la acest serviciu ! Am si eu emotii dar cred ca a fi bine mai ales ca de la ambasada noastra mi s-a sugerat sa folosesc acest serviciu ca nu vor fi probleme!Acuma sa vedem !

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

exact, şi eu am sunat la Consulatul Român şi mi s-a spus că-mi trebuie acea declaraţie autentificată de ei pe care s-o aibă la ea şi s-o arate la români la întoarcere în Canada, în plus pentru că sunt divorţată de tatăl ei îmi va trebui şi o copie legalizată de consulat după hotărârea de divorţ unde se menţionează că fata este în îngrijirea mea. eu am şi rezervat biletul de avion, prin telefon căci atlfel, ca să aibă însoţitor nu se putea, plata pentru însoţitor se va face la fiecare călătorie, în Toronto pentru dus, 100USD şi la Bucureşti, la întoarcere, încă alţi 100USD. Când am făcut rezervarea mi-a cerut numele întregi şi adresa de pe ID a persoanelor care o vor însoţi la şi de la aeroport.

alte detalii, mi s-a spus că cineva o va însoţi şi în timpul zborului şi între zboruri, chiar dacă nu va fii aceeaşi persoană. la darea şi luarea ei în primire vor semna şi că între zboruri, la escală o vor duce în spaţii special amenajate pentru copii. parcă mi-a mai trecut frica, iar ea este atât de încântată încât nu mai citeşte decât dicţionarul englez-român şi doarme cu „AMR”-ul sub pernă.

mulţumesc pentru răspunsuri, fetelor!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    exact, şi eu am sunat la Consulatul Român şi mi s-a spus că-mi trebuie acea declaraţie autentificată de ei pe care s-o aibă la ea şi s-o arate la români la întoarcere în Canada,
    Nu stiu cum e la voi in Canada si daca va ia bani consulatul pentru acea autentificare, dar in SUA (si mi-a spus asta un prieten care are o agentie de turism) iti trebuie o hartie autentificata de un notar si atat. E ceva de ordinul a $1-2, sau gratuit la banca la care ai contul.

p.s. cred ca cel mai bine e sa intrebi la compania de zbor.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •