Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 24

Subiect: Calatorie minor din Canada

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

nu e vorba de Canada Sorine, ci de românii din România, de la poliţia de frontieră, vor accepta ei o declaraţie de la orice notar sau de la orice bancă din Canada dacă mai e şi-n în engleză? ori va trebui să merg să mi-o traducă şi legalizeze tot Consulatul Român din Toronto, căci atâtea experienţe dureroase am avut cu oficialităţile din România încât nu-mi pot permite să risc să-mi oprească fata în România până nu au documentul respectiv sau până nu mă duc personal s-o iau.

cei de la compania de zbor, am întrebat, nu asigură nici un fel de informaţie în acest sens, deoarece legile diferă de la ţară la ţară, iar românii de la consulatul din Toronto, da, o să mă taxeze binişor, din ceea ce ştiu de preţurile lor mă pregătesc undeva la vreo $100 poate şi mai mult pentru cele 2 documente, oricum o să vă zic exact după ce le voi întocmi. înainte să merg la ei voi întreba totuşi şi la banca mea aşa cum ai zis tu.

mulţumesc pentru intervenţie!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Fifico, faci cum vrei, dar din experienta proprie iti spun ca de ani de zile soacra-mea calatoreste in fiecare an cu fiica-mea cu o astfel de hartie si nu a avut probleme, nici nu stiu daca i-a cerut hartia mai mult de odata sau de doua ori. Cand am spus banca, nu m-am referit la o hartie facuta de banca, ci autentificata de notarul bancii, ca e gratuit daca esti clientul bancii.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

fiica ta călătoreşte în condiţiile spuse de tine cu paşaport american sau românesc, pentru că fata mea va avea paşaport românesc.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    fiica ta călătoreşte în condiţiile spuse de tine cu paşaport american sau românesc, pentru că fata mea va avea paşaport românesc.
    cu pasaport american.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

nu prea are legătură cu subiectul decât tangenţial: în SUA (în WI cel puţin) o persoană autorizată să desfăşoare activităţi de notar public poate certifica (autentifica) acte (declaraţii, procuri, împuterniciri şi alte asemenea) în limbi străine atâta timp cât persoana care semnează actul în cauză poate comunica cu notarul direct, fără interpret, pentru a putea confirma că ştie ce semnează şi textul de certificare este în limba engleză. încă nu am ajuns să aflu cum e cu apostilarea la Secretary of State a actelor în limbi străine.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Fifi, cred ca aceste doua linkuri te vor lamuri oarecum, Citeste tot, cu atentie:
    http://www.voyage.gc.ca/faq/children...voyage-eng.asp
    http://www.voyage.gc.ca/preparation_...tement-eng.asp

"We advise you to have the consent letter certified, stamped or sealed by an official who has the authority to administer an oath or solemn declaration (i.e., a commissioner for oaths, notary public, lawyer, etc.) so that the validity of the letter will not be questioned"

Deci si in Canada e similar cu ce am spus si eu si apoi aramis mai sus.

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    100
    Putere Rep
    12

Implicit

@Fifi La iesirea din Canada trebuie respectata legislatia canadiana. La intrarea in Romania nu vor fi nici un fel de probleme. Dar la iesire, trebuie respectate prevederile art. 2 si art. 30 din Legea 248/2005, care se refera la conditiile privind iesirea din tara a minorilor cetateni romani: http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/LEG...20nr%20248.pdf
    In ce priveste declaratia - vezi art 30 alin. (4) si alin. (7) din lege - poate fi autentificata fie de consulat, fie de notar public canadian. Dar declaratia autentificata de notarul local trebuie supralegalizata de ministerul afacerilor extene canadian si consulatul roman, deoarece Canada nu este membra a Conventiei de la Haga din 1961: http://toronto.mae.ro/index.php?lang=ro&id=66432
    @Sorin Legea nu face referire la minorii cu dubla cetatenie. Daca fiica ta intra in Romania cu pasaport american, respecta dreptul de sedere (max. 90 zile in interval de 6 luni) si iese cu pasaport american, probabil ca nu se verifica daca are si calitatea de cetatean roman si nu i se cere nici un fel de declaratie.
    Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

am contactat şi consulatul român şi din răspunsul la e-mail, exact aşa cum spune angelonline, reiese că într-adevăr trebuie să dau această declaraţie autentificată de ei despre călătoria fetii, declaraţie care va trebui arătată la ieşirea din România la poliţia de frontieră. şi asta da, din cauza paşaportului românesc pentru că nu suntem încă cetăţeni canadieni. voi merge să fac declaraţia, oricum la cât de scump a fost biletul, nu mai contează $100 în plus, numai să n-aibă găluşca probleme.

oricum va fii o mare aventura şi-o provocare pentru ea având în vedere că nu mai ştie boabă româneşte. apropos de asta, ştiu că la intrarea în ţară ţi se pun câteva întrebări de unde vii, de ce vrei să vii în România, când te întorci, o vor forţa să vorbească în româneşte sau vor accepta şi să discute cu ea în engleză pentru că unul din motivele pentru care o trimit pentru 2 luni jumate, este ca să înceapă să vorbească iar româneşte. mă gândesc totuşi că având însoţitor care trebuie s-o predea mamei va fii cu ea şi fiind minoră va avea autoritatea să vorbească în numele ei, o să întreb la compania de zbor.

mulţumesc tuturor pentru mesaje!

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    . încă nu am ajuns să aflu cum e cu apostilarea la Secretary of State a actelor în limbi străine.
    Cel putin in Mi nu ai nici-o problema daca actul este in romana. Ei se uita cine l-a notarizat(sau cum se numeste corect) si daca este autorizat de ei, elibereza apostila fara sa aiba treaba ce contine textul. E ca un fel de supra-parafa a celui care autentifica, ce contine, nu-i intereseaza.

Am avut nevoie de apostila de cel putin 3 ori pana acum de cand sunt aici, toate in limba romana.

Chiar am ras o data de socrela ca am fost cu ea pt o apostila si mi-a zis "ce a citit aia acolo, ce nu i-a convenit?". I-am zis: "stai linistita ca nu stie romana, doar a cerut actul de identitate".

Data înscrierii
    27.09.2009
    Posturi
    18
    Putere Rep
    0

Implicit iesire copil

Buna la toti..Locuiesc in SUA ,sunt inca cetatean roman si eu si copilul iar in vara voi merge cu el in vacanta in Romania. Pt. asta stiu ca-mi trebuie o declaratie din partea sotiei cum ca e de acord ca,eu tatal sa pot calatorii cu copilul .Din cate stiu se poate autentifica declaratia la un notar al bancii iar dupa aceea trebuie trimisa la State Department pt. a i se pune apostila de la Haga(nu sunt sigur de asta mai ales ce incredere am in vamesii romani??) Credeti ca nu o sa am probleme la iesirea din Romania cu o astfel de declaratie? Unde locuiesc eu nu este consulat iar ceea ce mi s-ar parea absurd ca sotia sa zboare pana in LA ,Chicago sau NY pana la un consulat pt. aceasta hartie,alti bani alta distractie.Ea poate fi facuta in romana direct sau nu? Oricum as putea sa merg cu ea in Romania la un traducator autorizat pt.traducere dar daca se poate si in romana ar fi mai simplu.
    Autoritatile americane iti cer o astfel de declaratie cand calatoresti cu copil acompaniat doar de un parinte? Daca nu cer deranjez prea mult ,nu aveti un un model de declaratie?
    Mii de multumiri !!!!! Sa aveti vacante placute ....

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •