Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 67

Subiect: Ce se intampla cu tine Romanie?...dar cu romanii? [2]

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.531
    Putere Rep
    10

Implicit Ce se intampla cu tine Romanie?...dar cu romanii? [2]

continuarea de aici

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    ultimul lucru care mi-ar trece prin cap ar fi sa fac puscarie ca sa-mi platesc pedeapsa in fata comunitatii ori sa-mi denunt copilul sa stea dupa gratii. Este in interesul meu sa ma tratez dar in nici un caz nu aleg puscaria daca o pot evita si nici nu cred ca-mi trateaza adictia – poate mai rau ma afunda in ea. Tu-mi spui mie acum ca oamenii bolnavi trebuie pedepsiti iar eu iti zic ca trebuie tratati.
    Sunt de acord ca ultimul lucru ar fi sa vrei sa faci puscarie , in primul rind fiindca pe priumul loc ca orice drogat (bolnav) pentru tine ar fi cocaina , iar daca ai fi inchisa nu ai cum sa o mai ai . Acum te dai bolnava ? si mai ziceai sa sunt lupul moralist -;) Fie cum zici tu , da-te bolnava , cum o fac multi infractori la proces , deci gindul tau sa nu uitam ar fi numai la cocaina cum este acuma la tigare.Deci daca esti bolnava atunci nu poti fi lasata pe strada ci tot trebuie sa fi inchisa , fiindca adictia nu se poate trata decit prin izolare de mediul public, social . Tratata, dar nu prea se poate la domiciliu cind boala este grea si avansata, trebuie sa fi supravegheata.

Atitudinea pe care o transmit copilului meu este ca-I sunt alaturi. Il salvez de puscarie la o adica (daca s-a ajuns acolo) si apoi ma ocup de vindecarea lui prin tratamente adecvate acum ca am depistat ce problema are - ca ma doare pe mine fix in cot ca trebuie pedepsit cu puscaria ca asa spune legea. Daca nu-l pot scapa asta e dar fac tot ce mi-e in putere.

Ii esti alaturi dar pina acum unde ai fost ? tot alaturi cu cocaine cu tot ? Te ocupi de el daca esti in stare , dar dupa cum nu ai fost in stare pina acum , evident motivul din care a ajuns unde a ajuns a fost ca ai neglijat , tu fiind preocupata cu altele. Puteai sa iti foloseti puterea si influenta in public , dar nu acasa ?! Ori ai fost prea slaba , ori nu te-a interesat , in ambele cazuri pierzi directia. Esti slaba in fata celor dragi , esti slaba in fata cocainei si le imbalmasesti de tot.
    Pai tocmai ca nu te doare in fund de ai tai – asta si spun. Poate pe altul il torni la polities a nu cumva sa imprastie boala da pe-al tau nu o sa-l vinzi niciodata ca doar nu esti idiot.
    Nu te doare in fund dupa ce vezi ca a ajuns unde a ajuns din vina ta , pina atunci te-o fi durut dar pe nesimtite. Acum ca ti-ai dat seama cu ce ai de a face , poate chiar te-ai facut ca ploua , nu mai zic ca tu l-ai fi invatat sau ca ar fi vazut la tine prizind cocaine sau ca a gasit la tine in dulap (mai stii ?! )., acuma te simti cu musca pe caciula , ai remuscare , printe altele si asta ar fi un motivul din care vrei sa il scapi de puscarie.

Oricat mi-ai spune tu ca ti-ai trimite copilul in puscarie pentru consum de droguri din simt civic, nu pot sa cred asa ceva si pace.

Eu as incerca sa il inchid inainte sa ajunga la puscarie .

Aapropos – n-am incercat cocaine si deocamdata nu ma tenteaza!
    Bravo !

Insa am fumat iarba o data din curiozitate
    Si nu esti singura

dar aici dezbateam totusi atitudinea “deplasata” in acceptiunea voastra a lui Tiriac Sr. fata de fiu’sau prins ca a consumat droguri. Iar eu sustin ca nu este o atitudine deplasata ci a actionat ca orice parinte.
    Eu sustin ca este in primul rind neglijenta ta ca parinte , stii faza aia cind esti ocupat si plinge copilul ii dai ce vrea numai sa scapi de el, deci dicutind de Sr. Tiriac ca parinte nu a fost un tata bun si nici un exemplu bun pentru fiul lui avind o influenta mai mult negativa zic eu.

Mai vorbim de vanatoare de mistreti – si eu sustin ca are dreptul sa faca ce vrea cu banii lui cata vreme respecta cadrul legal ori cata vreme are puterea de influenta sa-l speculeze.
    Eu in primul rind zic ca nu are dreptul sa arunce saracilor banii pe jos in mocirla ca la animale (asta o stiu din sursa sigura), si sa se amuze Nu are dreptul sa isi bata joc , speculind astfel puterea .
    Il judec sau cum vrei tu sa ii spui , cred ca am tot dreptul , dupa cum si eu la rindul meu sunt judecata de altii , asta inseamna sa traiesti in societate.

Mai vorbim de relatiile de afaceri ale lui Tiriac cu PSD-ul care dupa cartea mea e doar business iar voua va pare lipsa de caracter. In afaceri, daca-ti respecti obligatiile contractuale se cheama ca ai caracter. Ca face aliante sub umbrella nu stiu carui crez care nu-I pe gustul unora pentru mine e literatura dat fiind ca mi-e limpede ca face parteneriate pentru putere si bani.

Nu vad cu ce m-ar putea impresiona un astfel de om , iscusinta unui om de afaceri nu consta in ceea ce stie sa faca cu banii ci ceea ce stie sa nu faca cu banii. , ce este mai important nu este saltul facut “de unde am plecat si unde am ajuns” ci mai curind pe unde ai trecut si ce ai facut ca sa ajungi acolo.

Citat Postat în original de kiddy Vezi post

E grav, foarte grav! Va dati seama? Braconaj cinegetic!!!! Cinece? CINEGETIC!!!! Ati priceput? Ce sa mai vorbim si de regimul armelor si munitiilor... Nu regimul ceausist si nici alimentar, ci regimul armelor si munitiilor! Pricepurati?

Si voua va arde de prafurile beizadelei... Dumnezeule!!!
    .
    Combina cele doua si vezi ce iese.
    Ultima modificare făcută de Melina; 19.01.2011 la 22:56.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de tetris Vezi post
    Sunt de acord ca ultimul lucru ar fi sa vrei sa faci puscarie , in primul rind fiindca pe priumul loc ca orice drogat (bolnav) pentru tine ar fi cocaina , iar daca ai fi inchisa nu ai cum sa o mai ai . Acum te dai bolnava ? si mai ziceai sa sunt lupul moralist -;) Fie cum zici tu , da-te bolnava , cum o fac multi infractori la proces , deci gindul tau sa nu uitam ar fi numai la cocaina cum este acuma la tigare.Deci daca esti bolnava atunci nu poti fi lasata pe strada ci tot trebuie sa fi inchisa , fiindca adictia nu se poate trata decit prin izolare de mediul public, social . Tratata, dar nu prea se poate la domiciliu cind boala este grea si avansata, trebuie sa fi supravegheata. .
    Sustin in continuare ca esti lupul moralist ba mai adaug ca bati campii cu gratie. Credeam ca parintii responsabili (aproape fara exceptie) isi duc copii la dezintoxicare pentru consum de droguri . Daca tu zici ca puscaria e solutia apai eu te nominalizez pentru cea mai inalta distinctie in medicina. Si in puscarie faci rost de droguri fara prea mari probleme doar ca atingi maximum de degradare sa le obtii. Daca trebuie, stai capra la o gorilla si tot faci rost si ororile ating inimaginabilul.
    Dupa tine (si colegul Raven) jumate din mapamond trebuie sa fie inchis in lagare de concentrare fie ca a consumat droguri fie ca se trage din communisti ca a dat mana cu vreunul, ori e var de gradu 15 cu altu, fie pt avort ori pentru mai stiu eu ce neglijenta sau chiar pentru crime care nu depind de ei. Daca n-a platit bunicu tributul atunci sa sacrificam nepotu ca poporu vrea sange. Nu vad ce va mai oripilati de ororile marilor tirani ca pareti a avea stofa.

Ii esti alaturi dar pina acum unde ai fost ? tot alaturi cu cocaine cu tot ? Te ocupi de el daca esti in stare , dar dupa cum nu ai fost in stare pina acum , evident motivul din care a ajuns unde a ajuns a fost ca ai neglijat , tu fiind preocupata cu altele. Puteai sa iti foloseti puterea si influenta in public , dar nu acasa ?! Ori ai fost prea slaba , ori nu te-a interesat , in ambele cazuri pierzi directia. Esti slaba in fata celor dragi , esti slaba in fata cocainei si le imbalmasesti de tot. .
    Am fost ocupat cu afaceri peste hotare da acu ca am revenit in forta il bag la parnaie din exces de zel si surplus de character.

Nu te doare in fund dupa ce vezi ca a ajuns unde a ajuns din vina ta , pina atunci te-o fi durut dar pe nesimtite. Acum ca ti-ai dat seama cu ce ai de a face , poate chiar te-ai facut ca ploua , nu mai zic ca tu l-ai fi invatat sau ca ar fi vazut la tine prizind cocaine sau ca a gasit la tine in dulap (mai stii ?! )., acuma te simti cu musca pe caciula , ai remuscare , printe altele si asta ar fi un motivul din care vrei sa il scapi de puscarie. .
    E doar un scenariu posibil dar asta nu il face si adevarat in cazul dat. Altfel, uneori si noi insine ne ratacim daramite copiii nostri. Nu le/ne suntem datori cu puscaria pt asta.

Eu as incerca sa il inchid inainte sa ajunga la puscarie . .
    Poate nici n-ai observa ocupata fiind sa-I judeci pe altii. Si faptul ca te zgaiesti prea mult la ograda altuia nu te face mai buna decat el cid oar te duce tot la neglijarea propriilor responsabilitati.

Si nu esti singura.
    Si tu ai tras? Gasesti ca merit sa fac puscarie pentru asta? Daca ma/te prinde politia in momentul actiunii ce crezi incercai sa scapi sau te predai vinovat si cu constiinta incarcata ca ai tras cateva fumuri? Sau poate imi recomanzi sa ma ascund mai bine ca sa-mi pastrez cazierul curat, caz care nu ma achita de fapta criminal este doar preventive a pedepsei.

Eu sustin ca este in primul rind neglijenta ta ca parinte , stii faza aia cind esti ocupat si plinge copilul ii dai ce vrea numai sa scapi de el, deci dicutind de Sr. Tiriac ca parinte nu a fost un tata bun si nici un exemplu bun pentru fiul lui avind o influenta mai mult negativa zic eu.
    Eu in primul rind zic ca nu are dreptul sa arunce saracilor banii pe jos in mocirla ca la animale (asta o stiu din sursa sigura), si sa se amuze Nu are dreptul sa isi bata joc , speculind astfel puterea .
    Il judec sau cum vrei tu sa ii spui , cred ca am tot dreptul , dupa cum si eu la rindul meu sunt judecata de altii , asta inseamna sa traiesti in societate. .
    Evaluarea parintelui Tiriac iti depaseste cu mult expertiza ca sa fie proba la dosar. Asa de dragu literaturii evident ca poti debita ce-ti tuna.

Nu vad cu ce m-ar putea impresiona un astfel de om , iscusinta unui om de afaceri nu consta in ceea ce stie sa faca cu banii ci ceea ce stie sa nu faca cu banii. , ce este mai important nu este saltul facut “de unde am plecat si unde am ajuns” ci mai curind pe unde ai trecut si ce ai facut ca sa ajungi acolo. .
    Nu trebuie sa te impresioneze dar nici nu-I nevoie sa-ti proiectezi frustrarile accumulate pe cate un tiriac sis a-l desfiintezi sub toate aspectele ca si cum tu i-ai da clasa. Am convingerea ca nu esti cu nimic mai buna ca el in situatii similare. Mai departe de sloganurile astea adanci zace in fiecare dintre noi un Tiriac - fie el o speranta inabusita, fie o sansa ratata. Ca nu ne iese ce putem face? Dam cu pietre ca e la indemana – ca vezi tu doamne noi suntem dintr-un aluat mai bun iar el n-are stofa..

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Dupa tine (si colegul Raven) jumate din mapamond trebuie sa fie inchis in lagare de concentrare fie ca a consumat droguri fie ca se trage din communisti ca a dat mana cu vreunul, ori e var de gradu 15 cu altu, fie pt avort ori pentru mai stiu eu ce neglijenta sau chiar pentru crime care nu depind de ei.
    Tanti care nu face politica da' are ce-nvata de la Iliescu: nu-mi pune-n gura ce n-am zis.
    Si mai ales nu baga in desuet adorarea marilor criminali si nu cobori crima abominabila care e avortul la neglijente (majoritatea avorturilor sunt comise pt. confortul strict personal al mamicilor sau taticilor in cauza).
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Sustin in continuare ca esti lupul moralist ba mai adaug ca bati campii cu gratie. Credeam ca parintii responsabili (aproape fara exceptie) isi duc copii la dezintoxicare pentru consum de droguri . Daca tu zici ca puscaria e solutia apai eu te nominalizez pentru cea mai inalta distinctie in medicina.
    Pai si eu ce am zis ?! la spital sau facilitate de dezintoxicare tot inchis se numeste.Daca ma pui ca lup moralisist te poti pune si pe tine negresit.

Dupa tine (si colegul Raven) jumate din mapamond trebuie sa fie inchis in lagare de concentrare fie ca a consumat droguri fie ca se trage din communisti ca a dat mana cu vreunul, ori e var de gradu 15 cu altu, fie pt avort ori pentru mai stiu eu ce neglijenta sau chiar pentru crime care nu depind de ei.
    La fel de bine pot spune si eu despre tine ca vrei sa ii scoti basma curata.

Si tu ai tras? Gasesti ca merit sa fac puscarie pentru asta? Daca ma/te prinde politia in momentul actiunii ce crezi incercai sa scapi sau te predai vinovat si cu constiinta incarcata ca ai tras cateva fumuri? Sau poate imi recomanzi sa ma ascund mai bine ca sa-mi pastrez cazierul curat, caz care nu ma achita de fapta criminal este doar preventive a pedepsei.
    Nu compara marijuana si efectele ei cu cocaina , in unele tari marijuana este legala sau se discuta despre legalizarea ei.Tu ai zis de scenariul cocainei si acum scoti din context totul.

Evaluarea parintelui Tiriac iti depaseste cu mult expertiza ca sa fie proba la dosar. Asa de dragu literaturii evident ca poti debita ce-ti tuna.
    Nu stiu eu multe despre el dar nici tu nu stii destule , crezi ca folosind propaganda este o solutie mai buna?!Pina una alta opinia mea despre el imi apartine si mi-o asum.

Nu trebuie sa te impresioneze dar nici nu-I nevoie sa-ti proiectezi frustrarile accumulate pe cate un tiriac sis a-l desfiintezi sub toate aspectele ca si cum tu i-ai da clasa. Am convingerea ca nu esti cu nimic mai buna ca el in situatii similare. Mai departe de sloganurile astea adanci zace in fiecare dintre noi un Tiriac - fie el o speranta inabusita, fie o sansa ratata. Ca nu ne iese ce putem face? Dam cu pietre ca e la indemana – ca vezi tu doamne noi suntem dintr-un aluat mai bun iar el n-are stofa..
    Nu vad de ce intodeauna ai impresia ca vrei sa dai clasa , sau ca te crezi mai presus de ceva/cineva , cind spui ceva contra.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Tanti care nu face politica da' are ce-nvata de la Iliescu: nu-mi pune-n gura ce n-am zis.
    Si mai ales nu baga in desuet adorarea marilor criminali si nu cobori crima abominabila care e avortul la neglijente (majoritatea avorturilor sunt comise pt. confortul strict personal al mamicilor sau taticilor in cauza).
    Ravene - sau nene (cum preferi), tanti chiar e apolitica si il apreciaza pe Iliescu ca strateg. Deci strategie as invata si pentru asta il pot aprecia. In rest pt mine sunt toti o apa si un pamant (isi urmaresc propriiile interese oricare ar fi - Bombo, Base, Vadim, Crin); ce nu stiu si poate ca nu o sa aflu niciodata este daca eu sunt mai breaza decat ei cu acelasi ispite in fata.
    Nu bag nimic in desuet- nici macar adorarea marilor criminali (poate parte din ei sa ma fascineze ca si exemplare interesante de studiat dar cam atat). Nimeni, dar absolut nimeni, nu mi-a starnit sentimente de adoratie pana azi. Sustin doar ca suntem cu totii oameni, conditionati/programati asemanator chiar daca ne exprimam diferit de-a lungul vietii. Cu cat incercam sa ne cocotam pe noi insine pe altarul sublimului (judecand prea subiectiv orice-ar face altii), cu atat riscam sa demonstram ca nu stam departe de ei. Ne e imposibil sa demonstram ca nu am proceda aidoma lor intr-un context similar dar emitem judecati ca si cum am fi in papucii lor de-o viata).
    Deci, cum spuneam, nu bag in desuet vreo adorare ci doar am facut un calcul sumar citindu-va - cam cati ar trebui sa plateasca pentru actele criminale ale unora. Dupa calcul incepe sa-mi rezulte ca pana la a 5-a generatie tre sa tot plateasca, respectiv si aceia care au intretinut vreun raport (de orice fel) cu ei precum si descendentii lor pentru a-si spala pacatele. Si daca Valentin Ceausescu a fost insurat cu fata nu stiu cui, ce denota? Faptele se judeca individual si punctual ca sa ne pastram obictivitatea, altfel doar ne hranim prejudecatile si punem etichete (extrem de facil in fond) dar nu acordam nici o sansa. Dupa o vreme pedepsele se mai si prescriu mai ales de la o generatie la alta ca daca n-ar fi avut urmasi un delicvent ar fi comis crima abominala - avortul si ar fi fost mult mai vinovat.

Tetris - ai cuvantul meu de cercetas ca nu ma numar printre admiratorii lui Tiriac Sr. Am intamplator cunostinta de oaresce abuzuri facute pe la FRT pentru a obtine presedentia. Apoi de sabotaj pentru a o obtine cu orice pret. E adevarat ca injura si vorbeste ca la usa cortului.
    Toate astea insa nu ma orbesc intr-atat incat sa cred ca eu in locul lui mi-as trimite copilul in puscarie daca l-as putea salva sau sa cred ca eu daca as avea oportunitatea sa fac tonele de bani cu PSD m-as crampona de doctrina.
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 20.01.2011 la 13:04.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    29

Implicit

... Dupa o vreme pedepsele se mai si prescriu mai ales de la o generatie la alta ...
    Mai ales la noi si mai ales in zilele ce le traim.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Si daca Valentin Ceausescu a fost insurat cu fata nu stiu cui, ce denota? Faptele se judeca individual si punctual ca sa ne pastram obictivitatea
    Denota ca cine se aseamana se aduna. Si taticii lor s-au asemanat si s-au adunat, chiar si despartirea lor (a taticilor unul de altul) a fost prin lupte fratesti.

Punctual & individual si dam si nume daca nu e clar.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    Denota ca cine se aseamana se aduna. Si taticii lor s-au asemanat si s-au adunat, chiar si despartirea lor (a taticilor unul de altul) a fost prin lupte fratesti.

Punctual & individual si dam si nume daca nu e clar.
    Vorbim de Iordana, fiica lui Petre Borila - comunist la randul lui. Nu cunosc detalii dar orice ar fi facut tata'sau e responsabil el nu fata lui.
    Mai nou am priceput ca celebritatea se transmite pe cale sexuala da deja observ ca si culpabilitatea a devenit genetica...
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 20.01.2011 la 21:57.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Tetris - ai cuvantul meu de cercetas ca nu ma numar printre admiratorii lui Tiriac Sr. Am intamplator cunostinta de oaresce abuzuri facute pe la FRT pentru a obtine presedentia. Apoi de sabotaj pentru a o obtine cu orice pret. E adevarat ca injura si vorbeste ca la usa cortului.
    Toate astea insa nu ma orbesc intr-atat incat sa cred ca eu in locul lui mi-as trimite copilul in puscarie daca l-as putea salva sau sa cred ca eu daca as avea oportunitatea sa fac tonele de bani cu PSD m-as crampona de doctrina.
    Ai face-o si pentru fiul vecinului/prietenului ? iar cu tonele de bani ce ai face? Tu zici cu patos ca poti face orice cu banii tai , incit ma faci sa cred ca ai un plan

"• Nevasta, cumnatul si celelalte rude ale primarului Vasile Rusu fac parte din comisiile de licitatie organizate pentru atribuirea unor contracte de milioane de euro din fonduri europene • De aceea, la Primaria Ion Neculce toate contractele mari sunt castigate de firma Eky-Sam SRL, patronata de Ion Echimov, prietenul primarului • Din comisia de licitatie, pentru atribuirea unui contract de 2,5 milioane euro, au facut parte sotia primarului, Maria Petronela Rusu, angajata a primariei, cumnatul primarului, Gheorghe Valeanu, care a avut functia de presedinte, si alte neamuri • Legea nr. 161/2003 privind prevenirea si combaterea coruptiei le interzice primarilor sa-si angajeze sotiile si alte rude de gradul 1 in primariile pe care le conduc •"Asa este, sotia nu poate fi in subordinea primarului. Voi face un control si voi lua masurile legale care se impun", a declarat prefectul Dragomir Tomaseschi

La Primaria Ion Neculce, condusa de primarul PSD Vasile Rusu, respectarea legii este trecuta la capitolul "optional".....http://www.bzi.ro/masinaria-de-furat...acsimil-190353"
    Ultima modificare făcută de Melina; 21.01.2011 la 10:07.

Pagina 1 din 7 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •