Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: cetatean american in romania pe perioada lunga - cum??

Data înscrierii
    13.02.2007
    Locație
    Romania
    Posturi
    22
    Putere Rep
    0

Wink cetatean american in romania pe perioada lunga - cum??

Salut.
    Sotia mea este cetatean american, anul acesta doresc sa merg si sa locuiesc in romania petru 6 luni sau poate mai mult. Am cautat pe internet informatii despre cum ar putea ea sa stea o perioada mai lunga dar nu am gasit nimic concret. Stiu ca ea poate sta pentru 3 luni dar cum se poate prelugi aceasta perioada? Este nevoie sa apile pentru viza aici in america la consulat sau pot rezolva aceasta problema in romania.
    Mentionez ca ne-am castorit in sua. Astept ajutor. multumesc

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    11.703
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de walyyy Vezi post
    Sotia mea este cetatean american, anul acesta doresc sa merg si sa locuiesc in romania petru 6 luni sau poate mai mult. Am cautat pe internet informatii despre cum ar putea ea sa stea o perioada mai lunga dar nu am gasit nimic concret. Stiu ca ea poate sta pentru 3 luni dar cum se poate prelugi aceasta perioada? Este nevoie sa apile pentru viza aici in america la consulat sau pot rezolva aceasta problema in romania.
    Mentionez ca ne-am castorit in sua. Astept ajutor. multumesc
    Pentru viza de sedere de peste 90 de zile (long stay visa)
    http://washington.mae.ro/index.php?lang=en&id=86233 :
    http://washington.mae.ro/upload/docs...a_D%5B1%5D.pdf
    Pentru rezidenta permanenta:
    http://ori.mai.gov.ro/detalii/pagina...-permanenta/79

Data înscrierii
    11.03.2008
    Posturi
    27
    Putere Rep
    0

Implicit

..............
    Ultima modificare făcută de acriss; 03.12.2011 la 13:53.

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    101
    Putere Rep
    7

Implicit

Cetatenii americani sunt scutiti de la obligativitatea vizei de intrare in Ro si pot sa stea o perioada de pana la 90 zile intr-un interval de 6 luni.
    Daca sotia ta iese din Ro dupa 3 luni, nu va putea sa reintre decat dupa ce se implinesc 6 luni de la data primei intrari.
    Nu poate aplica nici pentru viza de lunga sedere. Singura varianta este aceea de a va adresa Oficiului Roman pentru Imigrari teritorial cu cel putin 30 zile inainte de expirarea celor 90 zile, pentru inregistrarea rezidentei si prelungirea dreptului de sedere.
    Iti sugerez sa faci demersuri pentru obtinerea certificatului de casatorie romanesc, daca nu ai facut-o pana acum.
    Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Data înscrierii
    05.02.2011
    Posturi
    205
    Putere Rep
    4

Implicit

Am fost intr-o situatie asemanatoarea, prietenul meu a stat aici 5 luni in 2010. In general, e suficient sa se iasa din tara o data la trei luni pentru cateva zile. Recomand vama de la Giurgiu, stiu mai multi americani care au intrat pe-acolo fara probleme, chiar daca, in mod normal, ar fi trebuit sa stea 90 de zile in afara Romaniei. Stiu pe cineva care face manevrea asta de vreo 3 ani. Pe de alta parte, mai cunosc cazul cuiva caruia i-a fost refuzata intrarea in Romania (a venit in februarie, a intrat si iesit o data la trei luni, dar in noiembrie nu l-au mai lasat sa intre).

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    14

Implicit

cu vama de la giurgiu am eu o poveste...deci la fel, avea nevoie de o iesire, am pus bicicletele in tren, am traversat podul pe biciclete, am fost la un ghiseu sa ne puna viza de bulgaria, apoi am trecut la celalalt sa ne puna de romania...ras, se uitau astia la noi de parca cine stie ce faceam, trafic de droguri... in fine, cand a venit mai apoi am reusit sa-i facem permis de sedere...la inceput nu prea au vrut ca cica trebuie sa ai motiv, gen afaceri, serviciu, etc... turist "prelungit" nu merge ... habar n-am ce zice legea, noi am scapat bazma curata, nu ne-a intrebat nimeni nimic ...
    Ultima modificare făcută de Georgian@; 05.02.2011 la 21:11.

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    101
    Putere Rep
    7

Implicit

Cadrul legal e stabilit prin OUG 194/2002: http://ori.mai.gov.ro/api/media/user...ctualizata.pdf
    Dreptul de sedere al cetatenilor americani: art. 11, alin. 2.
    Prelungirea dreptului se sedere: art. 50 si urmatoarele.
    Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Data înscrierii
    11.04.2012
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit mai merge plimbarea pana la giugiu?

Citat Postat în original de Georgian@ Vezi post
    cu vama de la giurgiu am eu o poveste...deci la fel, avea nevoie de o iesire, am pus bicicletele in tren, am traversat podul pe biciclete, am fost la un ghiseu sa ne puna viza de bulgaria, apoi am trecut la celalalt sa ne puna de romania...ras, se uitau astia la noi de parca cine stie ce faceam, trafic de droguri... in fine, cand a venit mai apoi am reusit sa-i facem permis de sedere...la inceput nu prea au vrut ca cica trebuie sa ai motiv, gen afaceri, serviciu, etc... turist "prelungit" nu merge ... habar n-am ce zice legea, noi am scapat bazma curata, nu ne-a intrebat nimeni nimic ...
    Georgiana, la fel am patit si eu cu permisul de sedere pentru prietenul meu. Ne-au spus ca nu are motive pt a obtine permisul. Mai are cateva zile de stat in tara si am inteles ca pentru permisul de munca ai de asteptat luni bune. Am inceput sa cautam variante care nu implica sa ne vedem o data la 3 luni. Ma tenteaza optiunea voastra...o plimbare pana-n giugiu nu suna rau. crezi ca se mai poate? mi-e totusi frica sa nu se intample ceva si sa nu mai poata intra in tara, apoi...

Data înscrierii
    15.10.2012
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Razzzamf , ma aflu in aceiasi situatie , prietenul meu este american si ne vedem 6 luni pe an in America ,apoi 3 in Romania , as dori sa stam 6 luni anul asta in Romania insa nu dorim sa ne casatorim , ne gandeam sa cumparam biletele de avion de intoarcere in Sua din Sofia , Bulgaria si sa iesim dupa 6 luni din Romania pe la vama Giurgiu . Crede-ti ca mai merge "plimbarea pana la Giurgiu " ? Astept sfaturile voastre . Multumesc !

Data înscrierii
    11.04.2012
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit

Veronica, nu stiu daca te mai ajuta cu ceva raspunsul meu, dar noi am hotarat sa nu riscam cu "plimbarea". Am intrebat la Biroul de Imigrari Arges, eu fiind din Pitesti si acolo un domn foarte dragut ne-a spus, cu 2 saptamani inainte sa se implineasca cele 3 luni, ca poate sa plece si sa se intoarca in cateva zile si ca, in momentul in care primeste stampila aia pe pasaport, cum ca a iesit din tara, nu se mai uita nimeni la data. a sunat dubios de bine, asa ca am intrebat ce i s-ar intampla daca ar ramane cateva saptamani in plus si ni s-a spus ca ar trebui sa plateasca o amenda, undeva in jur de $100, doar atata timp cat nu depaseste nu-mai-stiu-cate luni. Dar poti sa suni si sa intrebi, pt ca-s chiar de treaba. Avand in vedere ca schimbarea biletului l-ar fi costat mult mai mult am hotarat sa mergem cu amenda si partea interesanta a fost ca, atunci cand am platit, in Bucuresti, a semnat un proces verbal prin care i se dadeau 30 de zile sa paraseasca tara. deci 2 saptamani peste, plus o luna pentru 500 lei Stiu ca nu sunt inca 3 luni, dar e ceva. Sper sincer ca ati gasit o cale sa fiti impreuna Va tin pumnii!

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •