Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234
Rezultate 31 la 38 din 38

Subiect: Concerte, Spectacole ...vizionate personal!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.125
    Putere Rep
    32

Implicit

Castravetele de baza.. suna ca si cum exista castraveti de mai multe feluri.
    Pt cei de la borcan inmuiati recomand a se arunca la ratze si a se incepe cu castraveti fresh.
    Sare, otet, conservant si love.
    Ce varsta are varza care "nu mai are textura aceea"? Poate o lasi prea mult la murat?
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Castravetele de baza.. suna ca si cum exista castraveti de mai multe feluri.
    Pt cei de la borcan inmuiati recomand a se arunca la ratze si a se incepe cu castraveti fresh.
    Sare, otet, conservant si love.
    Ce varsta are varza care "nu mai are textura aceea"? Poate o lasi prea mult la murat?

Varza e proaspata si buuuna. Nu o las prea mult la murat, doar cit sa se fragezeasca si sa prinda gust.

castravetii sint mai fresh ca varza. Si de regula nu amestec castravetii. Doar ca in ultimul timp nu am mai pus stevie si nici usturoi de gust.
    Dar inca nu mi-ai spus daca imi trimiti si mie castraveti de-ai tai...
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.125
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de browneyes Vezi post
    Dar inca nu mi-ai spus daca imi trimiti si mie castraveti de-ai tai...
    Sigur ca da, da-mi adresa.
    Ia uite ce bine face castravetele la sanatate. Vitamina curata.

https://www.organicfacts.net/health-.../cucumber.html
    "The only real proof that there is intelligent life in outer space is that they have never tried to contact us."

Bill Watterson

Data înscrierii
    16.11.2006
    Locație
    Hungary, Budapest
    Posturi
    703
    Putere Rep
    10

Implicit

Ce ţi-e cu castraveţii şi varza murată. Curat spectacol, nu alta. Eu ador emisiunile agronomice, aşa că asta cu prepararea verzii e în ton. Cel mai mult îmi plac serialele despre ridicarea moralului culturilor de rapiţă, dar nici cu salata nu e rău. Poate că şi castraveţii ar oferi ceva interesant, mai ales variantele păroase. O să caut în ziarul cu programe tv, să văd când va fi difuzată o emisiune pe această temă. O să vă mai ţin la curent, dacă nu uit...

Cu stimă,
    Nae Tractoristu
    Sunt tare deştept!
    Dar nu deajuns, fiindcă de-aş fi atât de deştept pe cât mă cred, nu m-aş crede atât de deştept! ;)

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Sigur ca da, da-mi adresa.
    Ia uite ce bine face castravetele la sanatate. Vitamina curata.

https://www.organicfacts.net/health-.../cucumber.html
    Foarte educativ, pozele sint cam sumare in rest foarte multa informatie folositoare. Aia cu puree-ul de la sfirsit nu e favorita dar am citit cu placere articolul. Multumesc. Adresa e Undeva departe nr 1, Poarta din dreapta, strada cu tei si forever green trees, casa cu o Fundite albastre. Le astept cu drag!

Citat Postat în original de Nicksson Vezi post
    Ce ţi-e cu castraveţii şi varza murată. Curat spectacol, nu alta. Eu ador emisiunile agronomice, aşa că asta cu prepararea verzii e în ton. Cel mai mult îmi plac serialele despre ridicarea moralului culturilor de rapiţă, dar nici cu salata nu e rău. Poate că şi castraveţii ar oferi ceva interesant, mai ales variantele păroase. O să caut în ziarul cu programe tv, să văd când va fi difuzată o emisiune pe această temă. O să vă mai ţin la curent, dacă nu uit...

Cu stimă,
    Nae Tractoristu
    Nae draga ...
    Sa imi trimiti link cu variantele paroase ca la noi nu au aparut. O fi printre amintirile cele de demult prafuite? Sa ma tii la curent - de 110V ca nu-mi sufera cel de 220V, deh batrinetile

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

De-a lungul anilor pe acest Forum, am realizat ca e mai atractiv/benefic, ...sa dai frau conversatiilor libere, fie ele chiar si offtopic!
    Asa mai aflam si noi ce "mai e nou" prin lume indiferent de subiectul initial!
    Foarte educativ, pozele sint cam sumare in rest foarte multa informatie folositoare. Aia cu puree-ul de la sfirsit nu e favorita dar am citit cu placere articolul. Multumesc. Adresa e Undeva departe nr 1, Poarta din dreapta, strada cu tei si forever green trees, casa cu o Fundite albastre. Le astept cu drag!
    ...hai ca l-ai pus in dilema totala! ...mai drastic ca "codu' lu' Da Vinci"

Nae draga ...
    Sa imi trimiti link cu variantele paroase ca la noi nu au aparut. O fi printre amintirile cele de demult prafuite? Sa ma tii la curent - de 110V ca nu-mi sufera cel de 220V, deh batrinetile
    ...te sfatuiesc sa ai mare incredere in Nae Tractoristu' chiar daca baga "parabole" in discutii! (ca si mine de altfel!) ...iel ie un "agricultor/zootehnist" convins si ...mai nou, lucreaza intens la "hibrizi cu par"

p.s. stai p-aprope cu noi ...enjoy, si poate renunti la FB!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    1.034
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    De-a lungul anilor pe acest Forum, am realizat ca e mai atractiv/benefic, ...sa dai frau conversatiilor libere, fie ele chiar si offtopic!
    Asa mai aflam si noi ce "mai e nou" prin lume indiferent de subiectul initial!

...hai ca l-ai pus in dilema totala! ...mai drastic ca "codu' lu' Da Vinci"

...te sfatuiesc sa ai mare incredere in Nae Tractoristu' chiar daca baga "parabole" in discutii! (ca si mine de altfel!) ...iel ie un "agricultor/zootehnist" convins si ...mai nou, lucreaza intens la "hibrizi cu par"

p.s. stai p-aprope cu noi ...enjoy, si poate renunti la FB!
    Asta cu topicu" si postarile e veche dar mereu noua, limite si iar limite, friu liber frate ca sa ne mai dezmortim ca de constringeri si cerinte sintem plini...sau oi fi doar eu?

Parabole, hiperbole si toate cele sint dragi mie toate si rare ca tractoristii care sint pe cale de disparitie si mai e un pic doar pina ii declara astia ocrotiti de lege
    De stat cu voi suna clar da-s confuza eu acuma ce e cu FB? Greu cu mine ca uit sa vorbesc in toate limbile. Mai practic si eu si ma lafai in aduceri-aminte si verze cu castraveti laolalta cind am timp si imi amintesc de viata la tara cu tractoare, tractoristi si agricultura

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.125
    Putere Rep
    32

Implicit

. Adresa e Undeva departe nr 1, Poarta din dreapta, strada cu tei si forever green trees, casa cu o Fundite albastre. Le astept cu drag!
    Eh treaba ta a zburat puiul cu atza, io chiar aveam de gand sa-ti trimit vreo doua borcane de din astia de mai jos. De la magazin cumparati dar sunt in genul cum facea mamaia acum 30 de ani.

Gluma gluma varza pun ca nu gasesc de cumparat cum gaseam in state dar nu pun castraveti ca devin prea maestru in tot ceea ce incerc si nu vreau sa las lumea fara paine pe masa. Deci cumpar de la magazin. Totusi s-ar putea la anul sa pun si gogosari ca nu sunt satisfacut cu ce gasesc pe piata si mie imi plac.

Am testat varza, e cam gata deja. Tzapana ca la 18 ani.
    Dar nu pare sa fie mare smecherie zau, bagi verzele, apa incalzita in prealabil la vreo 80 de grade celsius, un pliculet de conservant si o lingura cu varf de sare de muraturi pt fiecare litru de apa. Eu la 12 litri de apa am pus 14 linguri de sare ca-mi place mai sarat. Balarii si gutui si verze rosii si alte alea cum am fost sfatuit nu iau in seama. Dae simte-te libera. Poti sa ti botuiasul o saptamana la cald in debara si apoi il poti muta in garaj. Dupa primele 3-4 zile ia o teava din aia de cornete cum se jucau baieteii in Ro cand erai tu fata mare, o speli inainte desigur si introduci in butoi. Sufla si iar sufla, e nevoie de good bacteria acolo ce are nevoie de oxigen sa se dezvolte. Asa zice fabula, eu anul trecut nu am facut ca n-am avut tzeava si tot ok a fost.

Hai succesuri!

Bill Watterson

Pagina 4 din 4 PrimulPrimul ... 234

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •