Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Ar fi indicat un astfel de topic?

Votanți
15. Nu poți vota în acest sondaj
  • Da

10 66,67%
  • Nu

5 33,33%
Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 88

Subiect: Sinceritatea pe forum

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit Sinceritatea pe forum

Credeti ca ar fi util, interesant sau constructiv un topic in care sa ne spunem parerea sincera despre calitatile (asta e usor) si defectele forumistilor, dar numai asa cum sunt ei vazuti prin prisma activitatii de pe forum si nu asa cum ii cunoastem (daca este cazul) in realitate?

Mai exista un topic similar (deschis de Fifi) insa este deschis la sectiunea de matrimoniale.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Da, e util, insa nu inteleg de ce doar forumul si activitatea de aici sa fie criteriul? Adicatelea virtualu-i una si realitatea al'ceva?
    Dom'le, stii cum ie: daca tot te apuci sa dai in el, arde-l la ficat, sparge-i si dantura!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de fl%rin Vezi post
    Credeti ca ar fi util, interesant sau constructiv un topic in care sa ne spunem parerea sincera despre calitatile (asta e usor) si defectele forumistilor, dar numai asa cum sunt ei vazuti prin prisma activitatii de pe forum si nu asa cum ii cunoastem (daca este cazul) in realitate?
    ...eu cred ca ar fi inutil si nefolositor pentru nimeni! ...nu ar fi decat un alt ring de "pupaturi" dulci sau "pumni" aruncati aiurea
    ...pe de alta parte mai e un topic cu muuulte capitole ..."offtopic" ...care are multa popularitate

p.s. ...un mic exemplu! ...tu chiar crezi ca pe biliboaca ar interesa-o parerea ta sincera (sau altora) despre mine? ...cand ea (virtual) ma iubeste in draci!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Mai exista un topic similar (deschis de Fifi) insa este deschis la sectiunea de matrimoniale.
    Mie mi-ar fi foarte greu să mă apuc să-mi dau cu părerea despre defectele forumiștilor. Poate că-mi e greu să fac asta şi în privinţa calităţilor, într-un Topic dedicat. Fiindcă altminteri aprecieri pot face oricând, dar nu într-un Topic dedicat .

Deasemenea despre Topic nu pot spune că n-ar trebui să existe. Dacă ne luăm doar după titlu (Sinceritatea pe forum) atunci eu zic că ar merita, numai că ajungem la discuţii despre morală, poate şi discutii filozofice, şi mă gândeam că mai erau unele Topice (unde am postat doar 2-3 mesaje ... Nu prea mă bag la chestiile astea ...).

Mi-am dat cu părerea, dar nu votez, totuşi ... (In fond topicul există deja ... scriu eu în el acuma ...)

Eu prefer să fiu sincer (şi sincer spun că mă simt bine "în pielea mea" din acest punct de vedere - alte probleme am eu ...) dar, în același timp, n-aş vrea să critic/judec pe alții pentru nesinceritate ... Chiar nu-mi convine să fac asta ...

(Un singur lucru aş mai putea adăuga: eu, de felul meu, nu suport ipocrizia ... Pur şi simplu nu suport așa ceva ! Ipocrizia e mult mai gravă decât minciuna. Aşa simt eu ...
    Dar nu m-am gândit o clipă că cineva de pe forum ar fi ipocrit. E foarte greu totuși ca să ajungi la o astfel de "apropiere" încât să te deranjeze pe un forum ipocrizia cuiva ... Deci, repet, eu nu am simțit ipocrit pe cineva aici, pe forum ... Cred că nici de minciună nu prea m-am interesat ... Nu prea știu ce să zic ... așa că las pe alții să discute aici ...)

Julian M.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Personal nu vad de ce trebuie un poll ca sa deschizi un topic. Il deschizi si vezi daca lumea posteaza sau nu.
    Mai constructiv as vedea situatia urmatoare, vezi o informatie gresita, vii cu informatia corecta, punctezi greseala.
    In cazul lui Julian daca tot spui ca demult ai vazut ca una si alta, trebuia sa intervii atunci, sa-i arati ca "e varza" (daca asa a fost, nu ma pronunt eu, ca nu-s in masura) si cu asta basta. Pentru mine minciunel e egal cu minciuna, practic cu ce ne-a mintit? A postat informatii aiuristice? Poti sa-i demonstrezi ca nu e informat sau e prost informat dar pana la minciunel mai e nitel. Gresesc?

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    24

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Da, e util, insa nu inteleg de ce doar forumul si activitatea de aici sa fie criteriul? Adicatelea virtualu-i una si realitatea al'ceva?
    Dom'le, stii cum ie: daca tot te apuci sa dai in el, arde-l la ficat, sparge-i si dantura!
    Din mai multe motive: dreptul la intimitate, prejudecata, autocenzura.
    Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...pe de alta parte mai e un topic cu muuulte capitole ..."offtopic" ...care are multa popularitate
    Am spus de mai multe ori ca acela este topicul meu preferat.
    Citat Postat în original de livia Vezi post
    In cazul lui Julian daca tot spui ca demult ai vazut ca una si alta, trebuia sa intervii atunci, sa-i arati ca "e varza" (daca asa a fost, nu ma pronunt eu, ca nu-s in masura) si cu asta basta. Pentru mine minciunel e egal cu minciuna, practic cu ce ne-a mintit? A postat informatii aiuristice? Poti sa-i demonstrezi ca nu e informat sau e prost informat dar pana la minciunel mai e nitel. Gresesc?
    Gresesti. Este adevarat, am fost cam aspru cu el si nu stiu inca daca merita sau nu, dar asta nu schimba in esenta situatia sau definitia cuvantului ”minciuna”. Atunci cand cineva da informatii care nu sunt reale despre propria persoana cum se numeste?
    Am cunoscut si eu cateva persoane de acest fel, iar unul mi-a fost chiar prieten. Era poreclit ”Dumi” (duma in argou inseamna minciuna) si exceptand latura asta era baiat bun. Paradoxul este ca stia ca noi stim ca ne minte si cu toate acestea nu se putea abtine. Si spunea minciuni proactive si gratuite care sa il faca sa apara intr-o lumina mai buna in fata noastra (cel putin asa credea el).
    Daca tot sunt off-topic (imi permit, sunt pe topicul meu), o sa spun ca am avut si un coleg in clasele 7-8 care era fenomenal din punctul asta de vedere. Sa exemplific: vine o data colegul asta si ne spune ”am acasa un set de carioci fosforescente. Am desenat si un schelet cu ele si daca sting lumina se vede misto”. Un alt coleg, caruia ii placea sa il atate pe mitoman pentru a vedea pana unde poate merge cu minciuna si, eventual, pentru a-l prinde cu cioara vopsita ii spune ”bine, adu-le la scoala sa le vedem si noi”. ”Le aduc maine” spune mitomanul. Vine a doua zi, bineinteles fara nici o carioca. ”Nu am putut sa aduc cariocile pentru ca nu le mai am”. ”Cum nu le mai ai?” intreaba celalalt coleg. ”Pai stai sa vezi: aseara a venit la noi acasa fostul profesor de chimie al mamei mele. La plecare a intrebat-o pe mama -nu aveti cumva un set de carioci fosforescente? Si mama i le-a dat”. ”Bine, dar poti sa aduci maine desenul cu scheletul?”. ”Nu, ca dupa ce a intrebat de carioci, proful de chimie a intrebat-o pe mama -nu aveti cumva si un schelet?. Asa ca nu mai am nici scheletul”. Jur ca dialogul de mai sus este real, si asta este doar un exemplu. Asa cum am spus, colegul asta mitoman era fenomenal.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.392
    Putere Rep
    28

Implicit

Daca tot sunt off-topic (imi permit, sunt pe topicul meu), o sa spun ca am avut si un coleg in clasele 7-8 care era fenomenal din punctul asta de vedere. Sa exemplific: vine o data colegul asta si ne spune ”am acasa un set de carioci fosforescente. Am desenat si un schelet cu ele si daca sting lumina se vede misto”. Un alt coleg, caruia ii placea sa il atate pe mitoman pentru a vedea pana unde poate merge cu minciuna si, eventual, pentru a-l prinde cu cioara vopsita ii spune ”bine, adu-le la scoala sa le vedem si noi”. ”Le aduc maine” spune mitomanul. Vine a doua zi, bineinteles fara nici o carioca. ”Nu am putut sa aduc cariocile pentru ca nu le mai am”. ”Cum nu le mai ai?” intreaba celalalt coleg. ”Pai stai sa vezi: aseara a venit la noi acasa fostul profesor de chimie al mamei mele. La plecare a intrebat-o pe mama -nu aveti cumva un set de carioci fosforescente? Si mama i le-a dat”. ”Bine, dar poti sa aduci maine desenul cu scheletul?”. ”Nu, ca dupa ce a intrebat de carioci, proful de chimie a intrebat-o pe mama -nu aveti cumva si un schelet?. Asa ca nu mai am nici scheletul”. Jur ca dialogul de mai sus este real, si asta este doar un exemplu. Asa cum am spus, colegul asta mitoman era fenomenal.
    Nu cumva profu' asta de chimie avea... an affair cu mama colegului? Si cariocile n-au fost decat un pretext?

Legat de poll-ul tau, ar putea fi util, de ce nu?
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Gresesti.... Atunci cand cineva da informatii care nu sunt reale despre propria persoana cum se numeste?
    Am cunoscut si eu cateva persoane de acest fel, iar unul mi-a fost chiar prieten. Era poreclit ”Dumi” ....

Daca tot sunt off-topic (imi permit, sunt pe topicul meu), o sa spun ca am avut si un coleg in clasele 7-8 care era fenomenal din punctul asta de vedere. Sa exemplific: vine o data colegul asta si ne spune ”am acasa ....
    ...si io cred ca gresesti! ...forumul e o lume virtuala (virtual=care nu'sunt reale) si asa tre sa ramana indiferent de ce pareri virtuale ne facem unii despre altii
    Virtual-The term has been defined in philosophy as "that which is not real"

...in realitate cred ca toti ne-am lovit de exemple similare ca ale tale dar daca le aducem in discutie aici pe forum tot virtuale raman indiferent ce nuante le dam ca sa fie cat decat plauzibile
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 15.11.2010 la 17:38.
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Gresesti. Este adevarat, am fost cam aspru cu el si nu stiu inca daca merita sau nu, dar asta nu schimba in esenta situatia sau definitia cuvantului ”minciuna”. Atunci cand cineva da informatii care nu sunt reale despre propria persoana cum se numeste?
    Am crezut ca te referi numai la informatii (in domeniul IT) gresite, nu i-am citit toate postarile pentru ca de regula sunt lungi, probabil ca mi-a scapat ceva.
    Ultima modificare făcută de livia; 15.11.2010 la 18:41.

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...
    p.s. ...un mic exemplu! ...tu chiar crezi ca pe biliboaca ar interesa-o parerea ta sincera (sau altora) despre mine? ...cand ea (virtual) ma iubeste in draci!
    dragul meu, nimic dar absolut nimic din ce-as putea afla despre tine nu va schimba iubirea'n draci ce o nutresc . daca tot e momentul sinceritatii si nimic nu ma afecteaza, Pisoi ia spune tu despre tine (personajul virtual), ce parere ai?

PS. am o dilema. nu stiu ce sa votez.
    Ultima modificare făcută de biliboaca; 16.11.2010 la 01:37.

Pagina 1 din 9 123 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •