Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Credeti ca suspendarea definitiva de pe forum pentrui jigniri grave trebuie eliminata

Votanți
22. Nu poți vota în acest sondaj
  • Da, suspendarea definitiva este prea severa si trebuie exclusa

4 18,18%
  • Da, exceptand jignirile asupra moderatorilor si administratorilor

4 18,18%
  • Nu, suspendarea permamenta trebuie mentinuta

13 59,09%
  • Nu ma intereseaza

1 4,55%
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 29

Subiect: Credeti ca suspendarea permanenta trebuie eliminata?

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Cred ca suspendarea permanenta trebuie mentinuta, dar cred ca trebuie suspendate si postarile de gen #66/Forme de comunicare...

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Si dupa parerea mea, suspendarea definitiva trebuie mentinuta.Ramane la aprecierea "gazdei",de ce si cind sa o faca.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    S-avem pardon da nu pricep de ce nu o pot jigni eu pe moderatoarea Fifi sa zicem, exact cum il jignesc pe forumistu Pisoi sau poate chiar mai abitir???
    ...cine a zis ca nu poti? ...fa-o dar sa o faci fin asa ca intre veterani ce suntem!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    06.10.2008
    Locație
    Bucuresti
    Posturi
    2.894
    Putere Rep
    31

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    ...cine a zis ca nu poti? ...fa-o dar sa o faci fin asa ca intre veterani ce suntem!
    Domn'e lasa vrajeala! ca-i forumist sau moderator mie imi e egal. Adevaru-i ca n-am avut probleme sa spun ce-am de spus nici cu mama regulamentului cum asemeni as proceda si in lipsa lui. Ca mine sunt si altii.
    Pe mine din principiu ma deranjeaza suspendarea definitiva a unor forumisti care si-au adus aportul pe forum, pe care candva i-am citit cu totii, i-am contrat sau i-am sustinut, ne-am amuzat si asa dintr-o data - ori ma rog - din 3 pasi este suspendat definitiv. Nu zic ca ar fi sfinti cei in cauza dar in mod cert nu-s altfel decat astia ramasi.
    Din fire mi-s o persoana dezordonata si "disciplina" exagerata pe un teren care se vrea a fi de divertisment pentru forumistii activi, ma face sa nu ma simt confortabil ca si idee. Personal mi-e greu sa cred ca s-ar produce vreo rasturnare de situatie daca s-ar elimina suspendarile definitive. Daca vrei sa jignesti sau ai pata pusa o faci si ocolind regulamentul.
    Si nu vad ce-i atat de rau daca unii refuleaza virtual diverse chestii care-i apasa fie intr-un meci cu cineva, fie impotriva curentului fie si impotriva administratiei. Si pe strada injuri unu care-ti pare ca s-a uitat stramb la tine doar ca te-ai trezit cu fata la cearsaf si iti vine sa te descarci. Sorin ar putea sa faca exact ce ne sugereaza si noua, anume sa nu se antreneze cu useri care "sunt certati cu legea".
    In fond e tarlaua lui si el face regulile. Poate carmui comunitatea virtuala intr-un mod exigent sau participativ. Personal sunt adepta managementului participativ indiferent de context fiindca asta il face si pe manager sa aiba o vizibilitate asupra a ceea ce gestioneaza si il ajuta sa se adapteze. Forumu asta e drum cu dublu sens dupa parerea mea. Are rol informativ pentru cei interesati dar in aceeasi masura se asterne praful pe el daca nu sunt userii activi care intretin "atmosfera".
    Observ ca toata lumea vrea pace si prietenie si voteaza pentru suspendarea definitiva sub acest auspiciu. Haideti fratilor ca viata nu e utopie. Ea este frumoasa tocmai fiindca suntem atat de colorati. Fiecare comunitate are razvratitii ei si este foare bine ca-i asa, altfel ar fi plictiseala maxima. La crasma e mai fain ca la biserica ori cazarma dupa umila mea parere, tocmai fiindca ne permitem sa ne exprimam mult mai liber decat la job sa zicem, ne antrenam cu prietenii, ne mai bagam si ne mai scoatem ca astia suntem necenzurati.
    Domne, cel mai de pret lucru pe care-l are un personaj este autenticitatea. Si-i atat de rara il lumea asta incat eu una nu inteleg ce atata efort sa o ingradim si sa urmam niste "modele" al caror rahat evident ca miroase. Nu-mi fac iluzii ca forumu este mai castigat fara userii suspendati ba dimpotriva. Nu exista alt sauzimdebine, godri nu poate fi mai godri decat este, ady e visul oricarei femei, fara claudiu viata e pustiu, fara paul n-ar mai fi camile, fara angelica oricand si oriunde n-are nici un sens, fara divo n-am reper pentru rautati fara rebela n-am reper de instabilitate si uite asa. Oricare dintre cei enumerati putea fi la fel de suspendat definitiv decat altul fiindca este vorba doar de "locul" si "momentul" "potrivit" si nici pe departe de vreun "atuu" care-i califica pentru suspendare definitiva.
    Fara personaje care produc valuri, personajele "pozitive" dupa norma devin terne fiindca n-au in ce context sa-si mai afirme buna cuviinta atat de cantata.

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.197
    Putere Rep
    27

Implicit

Mi-a placut ce ai scris sincer.
    Cred la randul meu ca fiecare persoana este autentica prin caracterul pe care il are.Cred ca printre noi se ascund destui lupi in piei de oaie ,si nu au fost suspendati desi ar fi meritat mai mult decat altii! Eu duc lipsa celor cu care mi-am aruncat "cratitele-n cap" si cred ca o zi in care au cablurile un scurt circuit la bibilica are fiecare, si in afara de certuri am avut si momente bune.Cred ca multi au fost influentati de a treia persoana cu diferite comentarii sau au perceput gresit o anumita fraza de la care s-a ajuns la cearta si scandal,ama ...nu zic ca in toate cazurile s-a intamplat asa dar eu vorbesc din experienta.M-am trezit trasa la raspundere sau cu mingea la picioare sa sutez la 11 metrii si nici nu aveam habar cine cu cine joaca de multe ori...
    Si inca ceva:ce daca unu e moderator si altu nu?Eu daca am ceva de zis am sa-i spun direct in fata ce gandesc!

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Aici treaba e destul de clara si vad putine sanse sa se rastoarne rezultatul final. S-ar parea ca ne indreptam spre varianta cu mentinerea suspendarii definitive, cu posibilitatea ca cei suspendati definitiv sa poata reveni sub un alt nume, pierzandu-si in schimb "istoria forumistica". Asta in cazul in care nu apare cineva cu vreo idee geniala care sa rastoarne toate previziunile.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Citat Postat în original de biliboaca Vezi post
    S-avem pardon da nu pricep de ce nu o pot jigni eu pe moderatoarea Fifi sa zicem, exact cum il jignesc pe forumistu Pisoi sau poate chiar mai abitir???
    aolică fată, să fii matale sănătoasă de când fifi nu mai e moderatoare, aşa că dă-i bice la jigniri „mai abitire”

edit: am votat că pedeapsa cu moartea forumistică, adică suspendarea pt jigniri e prea gravă şi trebe eliminată. de asemenea cred că a suspenda pe cineva definitiv pt asta şi a-l lăsa sub alt username e doar hazliu şi inutil şi mai cere şi muncă în plus din partea moderatorilor, administratorilor, ajungându-se de fapt la acelaşi lucru.
    Ultima modificare făcută de fifi; 13.11.2010 la 04:30. Motiv: uitasem să votez

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    ...
    am votat că pedeapsa cu moartea forumistică, adică suspendarea pt jigniri e prea gravă şi trebe eliminată. de asemenea cred că a suspenda pe cineva definitiv pt asta şi a-l lăsa sub alt username e doar hazliu şi inutil şi mai cere şi muncă în plus din partea moderatorilor, administratorilor, ajungându-se de fapt la acelaşi lucru.
    Bonjour Fifi !

Foarte originală mi se pare exprimarea pe care am "înroșit-o" ... Mi se pare că ai zis foarte bine, un fel de a pune punctul pe "i".
    In fond nu se pierde decât nr. de postări - ceea ce nu valorează mult, mai ales pt cei care se implică în tot felul de situații (jignesc, înjură etc ...).

S-ar putea pune (mai serios) problema "banării" IP-ului ? ... Asta ar fi mult mai aproape de o "moarte forumistică reală". E cam peste mână să te recurgi la tot felul de artificii doar ca să ai alt IP atunci când vrei să vii aici să arunci cu noroi (sau alte lucruri) - ce să facă unii, să se ducă "în vecini" ca să scrie de acolo ? Să scrie de la servici ? ...
    Nu prea ştiu ce să zic de chestia asta, mai ales că nu s-a pus problema banării IP-ului până acum (în locul suspendării definitive) ... Poate că e o problemă de studiat, dar nu ştiu dacă îmi pot permite eu să pun întrebarea asta, sau să sugerez ca Sorin să deschidă un Topic pe tema asta (cu Poll cu tot ...)

In orice caz mi-a plăcut cum ai "pus punctul pe i", Fifi !

PS. Evident că putină lume are IP fix - dar nu mai intru aici în detalii tehnice. In principiu un Admin dacă vrea să elimine pe cineva (folosindu-se de IP) o poate face, eventual prin mai multe "măști" - deși ar putea încurca și pe alții ... Nu știu exact la ce s-ar ajunge, nu am încercat în testele mele ...

Pe urmă, dacă într-o casă (cu o reţea LAN) 2 inşi sunt pe forum (unul respectă regulamentul, altul nu) atunci situaţia s-ar complica ...
    Ultima modificare făcută de JulianM; 13.11.2010 la 06:41. Motiv: PS added
    Julian M.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de JulianM Vezi post
    S-ar putea pune (mai serios) problema "banării" IP-ului ? ... Asta ar fi mult mai aproape de o "moarte forumistică reală". E cam peste mână să te recurgi la tot felul de artificii doar ca să ai alt IP atunci când vrei să vii aici să arunci cu noroi (sau alte lucruri)..
    Eu aveam impresia despre tine ca chiar esti expert in informatica. FYI, acum vr-un an jumate mi-a banat asiris IPul de la servici, si nu mi-au trebuit mai mult de 15 de secunde sa intru din nou pe forum - de la acelasi calculator - si sa scriu ce vrea muschii mei, fara sa-mi fie de loc peste mina

ce să facă unii, să se ducă "în vecini" ca să scrie de acolo ?
    Nope. Am continuat sa scriu de la acelasi calculator, acelasi RJ45, aceeasi tastatura, ba chiar si cu acelasi mouse!

In principiu un Admin dacă vrea să elimine pe cineva (folosindu-se de IP) o poate face, eventual prin mai multe "măști" - deși ar putea încurca și pe alții ... Nu știu exact la ce s-ar ajunge, nu am încercat în testele mele ...
    ...
    Nu cred ca poate face nimic "folosindu-se de IP". In cazul de care zic, a blocat asisris toate IPurile de la mine din firma - stiu asta ca mi-am scos cablul si m-am conectat ca vizitator la reteaua wireless a firmei - si tot imi aparea blocat accessul la forum. Dar cum ziceam si-ntr-un caz si in altul mi-au trebuit cam 10 secunde sa driblez blocajul. Banuiesc ca sorin stie cum.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.303
    Putere Rep
    40

Implicit

Citat Postat în original de fifi Vezi post
    aolică fată, să fii matale sănătoasă de când fifi nu mai e moderatoare, aşa că dă-i bice la jigniri „mai abitire”

edit: am votat că pedeapsa cu moartea forumistică, adică suspendarea pt jigniri e prea gravă şi trebe eliminată. de asemenea cred că a suspenda pe cineva definitiv pt asta şi a-l lăsa sub alt username e doar hazliu şi inutil şi mai cere şi muncă în plus din partea moderatorilor, administratorilor, ajungându-se de fapt la acelaşi lucru.
    care obtiune ai votat-o,prima sau a doua,pentru-ca nu ai precizat..? suspendarea definitiva trebuie aplicata numai in cazul jignirilor aduse la adresa administratiei..
    Ultima modificare făcută de FidelKatzo; 15.11.2010 la 02:15.

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •