Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Vreau sa plec in Canada

Data înscrierii
    20.10.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Vreau sa plec in Canada

Buna.

Primul post pe forum, post in care cer cateva detalii despre cum as putea sa pasesc pe pamant canadian in viitorul apropiat.

Sunt student la master in anul 1, dupa ce in vara lui 2010 am absolvit Facultatea de Constructii cu predare in engleza, cursuri de Civil Engineering 4 ani. Deocamdata fac masterul in reabilitarea cladirilor, predat in romana.
    De cand am absolvit imi caut de munca in domeniu si...nimic(drept e ca nu-s un student exemplar) dar macar sa vad si eu santierul in calitate de subinginer constructor.

Vreau sa plec in Canada si inca nu stiu cum as putea s-o fac. Din cate stiu nu este nici o loterie a vizelor cum o fac cei ce pleaca in SUA si inca nu stiu unde si ce sa aplic. Am mai citit posturi(nu toate) si deocamdata nu stiu daca ar trebui sa aplic pentru o viza de turist sau una Study(sunt reticent in privinta vizei de studii pentru ca nu stiu ce facultate ma primeste avand media generala din timpul universitatii apropiata de cifra 7). Datorita notelor sa nu se presupuna ca-s lenes, am muncit toate verile in ultimii 8 ani, de la munca pamantului la santiere si vanzari. Notele se datoreaza spiritului meu mai detasat de matematica si atasat de arta.

Ideea cu care as aplica ar fi ca sa-mi fac un viitor acolo, nu sa stau 6 luni si sa-mi fac vise dupa care sa fiu obligat sa ma intorc in tara ca sa lucrez ca paznic in tura de noapte.
    Mentionez ca nu am nici o ruda in Canada, doar o posibila cunostinta de-a unei cunostinte.
    As mai vrea sa stiu ceva ce conteaza mult pentru mine: daca pana la urma ajung in Canada si am o nenorocire acasa, de exemplu un deces, pot sa ma intorc in tara fara sa-mi compromit sederea in Canada?

Bafta.

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.393
    Putere Rep
    23

Implicit

Cu limbile straine cum stai?

Ai putea sa incepi sa te uiti pe aici:

http://www.cic.gc.ca/english/index.asp

Odata ajuns aici, legal, nimic nu te impiedica sa iesi si sa revii in Canada, cu conditia sa nu depasesti un anumit timp, e vorba de luni bune, chiar ani.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    20.10.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Cu engleza stau foarte bine(pe timpul facultatii mi s-a predat si am sustinut examenele in limba engleza), e doar putin ruginita ca n-am mai folosit-o de ceva vreme.

Data înscrierii
    21.10.2010
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna tuturor! Doresc sa va prezint situatia mea, in ceea ce priveste tentativa de emigrare in Canada...
    Fratele meu(vitreg) a reusit sa obtina viza pt partea engleza in urma cca 4 ani,nestiind engleza,dar avand experienta in transporturi de peste 15 ani(deci este sofer profesionist).Asadar, stiind ca visul meu( si nu al lui!!) era sa plec din Europa, mi-a propus sa termin cu ideile mele de facultate si sa ma apuc si eu de soferie (se pare ca aceasta meserie, pe langa altele, este bine platita acolo).L-am ascultat, mi-am obtinut toate categoriile, dar fiind tanar(24 ani)nimeni nu iti da o sansa pe TIR,doar pe camion.Iar in cazul meu,fratele avand deja firma lui proprie de transport si deci un cap-tractor are numele meu scris pe el impreuna cu un contract de munca pregatit,eu nu pot sa obtin viza pentru ca nu am 2 ani de experienta pe TIR...O situatie frustranta! Asadar, ma gandesc la alternative sa ,,driblez''sistemul.Una mi-a venit chiar ieri. Stiu ca obtinand viza de Canada,poti ,,automat'' sa primesti si viza americana.prezentandu-te la ambasada(asa a procedat fratele).Intrebarea este daca obtii intai viza americana,este posibil ca apoi prezentadu-te la ambasada canadiana sa o obtii si pe a lor?!?!? Ma bazez pe faptul ca multi au obtinut viza americana in urma interviului pentru un post pe nava de croaziera( cu o scrisoare de garantie din partea armatorului si 150 dolari s-au prezentat la ambasada..atat).Asadar, in speranta ca nu v-am ametit, astept parerile si sugestiile voastre. Sanatate

Data înscrierii
    20.10.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

Am luat hotararea de a aplica initial pentru viza de studii, astept raspunsul de la universitatea unde as putea sa-mi continui masterul.
    In caz ca primesc raspuns negativ de la acestia, care ar fi urmatoarea viza la care ar trebui sa aplic?
    Pot sa aplic la cea de imigrant, adica ma incadrez ca fiind Skilled Worker, chiar daca eu nu am deloc experienta in domeniul constructiilor, avand doar o diploma de inginer constructor. Din cate am citit trebuie sa am experienta minim un an de munca in domeniu. Sau trebuie sa aplic la Work Viza, sa muncesc o perioada in Canada. Apropo, care este termenul maxim de sedere la viza de muncitor, poate fi prelungita daca se dovedeste ca firma angajatoare mai are nevoie de mine?
    Si acum o intrebare adresata celor ce sunt stabiliti in Canada(poate se dovedeste ca visez la cai verzi pe pereti): Cum e piata muncii acolo? La facultate multi profesori lauda Canada, ca nu este deloc afectata de criza si ca oricine vrea sa munceasca isi gaseste de munca imediat. Asa e sau ne duc cu zaharelul?
    Merci si bafta.

Data înscrierii
    26.07.2010
    Posturi
    7
    Putere Rep
    0

Implicit

In perioada 21-27 noimenbrie, 2010, firme canadiene din New Brunswick si Newfoundland (coasta de est a Canadei) vor recruta direct in Romania, pentru urmatoarele meserii:
    -CC++, Java Programmers, QA testers
    -Engineers : electrical, civil, structural and cement, mechanic, automatisation
    • Production line workers (metal products / food)
    • Fitters /Steel Fabricators
    • Drafters
    • Fish /food plant workers
    • Cooks/waiters/chambermaids/front desk clerks
    • Auto mechanics/body repairers
    • Electrical Mechanics
    • Tile setters, cement finishers

Reprezentanti ai guvernelor provinciale , care vor presenta detalii asupra felului cum cei ce vor veni sa lucreze pot sa aplice sa imigreze sub PNP, vor tine sesiuni de informare in Constanta, Bucuresti si Brasov, dupa urmatorul program:
    Monday, 22 November 2010, 19:00 in Constanta
    Wednesday, 24 November 2010, 19:00 in Bucuresti
    Friday, 26 November 2010, 19:00 in Brasov.

Pentru a va inregistra, sunati la:
    0743473313 or 0727619813

Data înscrierii
    18.12.2003
    Locație
    Canada
    Posturi
    1.393
    Putere Rep
    23

Implicit

Citat Postat în original de sap7e Vezi post
    Si acum o intrebare adresata celor ce sunt stabiliti in Canada(poate se dovedeste ca visez la cai verzi pe pereti): Cum e piata muncii acolo? La facultate multi profesori lauda Canada, ca nu este deloc afectata de criza si ca oricine vrea sa munceasca isi gaseste de munca imediat. Asa e sau ne duc cu zaharelul?
    Merci si bafta.
    Nu e raiul pe pamant, dar in general e bine. De munca se gaseste, depinde ce. Criza a afectat mai mult industria automobilului pe-aici, in special in zona Toronto-ului, unde e concentrata aceasta industrie, dar deja au aparut semne de revigorare acum.
    When the going gets tough, the tough get going
    Nu stiu ce-nseamna, da'mi place cum suna.

Data înscrierii
    20.10.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit

multumesc pentru raspunsuri.
    Sper sa reusesc sa merg la targul de recrutare din Bucuresti sau Brasov. Apropo, trebuie sa am anumite acte la mine pentru a putea participa la acest targ?

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.161
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de bursuc Vezi post
    In perioada 21-27 noimenbrie, 2010, firme canadiene din New Brunswick si Newfoundland (coasta de est a Canadei) vor recruta direct in Romania, pentru urmatoarele meserii:
    -CC++, Java Programmers, QA testers
    -Engineers : electrical, civil, structural and cement, mechanic, automatisation
    • Production line workers (metal products / food)
    • Fitters /Steel Fabricators
    • Drafters
    • Fish /food plant workers
    • Cooks/waiters/chambermaids/front desk clerks
    • Auto mechanics/body repairers
    • Electrical Mechanics
    • Tile setters, cement finishers

Reprezentanti ai guvernelor provinciale , care vor presenta detalii asupra felului cum cei ce vor veni sa lucreze pot sa aplice sa imigreze sub PNP, vor tine sesiuni de informare in Constanta, Bucuresti si Brasov, dupa urmatorul program:
    Monday, 22 November 2010, 19:00 in Constanta
    Wednesday, 24 November 2010, 19:00 in Bucuresti
    Friday, 26 November 2010, 19:00 in Brasov.

Pentru a va inregistra, sunati la:
    0743473313 or 0727619813
    asta e o veste foarte bună pentru candidaţii din România bursuc, nu crezi însă că ar fi şi mai bine dacă ai susţine aceste informaţii şi cu un link oficial sau măcar numele instituţiei din România care se va ocupa de acest eveniment pentru ca oamenii să verifice seriozitatea acestor afirmaţii? E doar o propunere, sper să nu deranjez dar eu una dacă aş candida nu aş avea încredere în doar două numere de telefoane mobile de România.

Data înscrierii
    14.03.2011
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Se mai poate intreba ceva aici?...ca vad ca de mult nu s-a mai postat. Buna tuturor...solicit sprijin celor cu deschidere si informatii.. Dorim sa incepem demersurile pentru Canada. Eu, 27 ani, sotul meu -30 si cei 2 copii 2,8 ani si 11 luni. Ideea este urmatoarea - am contactat via canada dar am dori tousi sa facem demersurile singuri. Am o prima problema insa, - eu sunt asistent social, cu 6 ani de experienta, sotul meu cu 7 ani ca receptioner la hotel. pe skilled worker am dori, insa nu am gasit ocupatia sotului printre meserii. cum procedam oare? devin eu aplicant principal? de asemenea sotul meu a lucrat si ca ospatar 8 luni intr-un loc si 3 luni in alt loc.se poate lua asta in calcul pentru cel 1 an. sper ca am fost suficient de clara. multumesc pentru raspunsuri.
    P.S- prin formularul trimis la viacanada au spus ca suntem eligibili dar exista doar o rubrica generala (hotel staff) iar pe alte site-uri nu am gasit.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •