Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 27 12311 ... UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 264

Subiect: parerea voastra despre americani..

Data înscrierii
    27.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    287
    Putere Rep
    15

Implicit

Parerile despre americani sunt impartite...multi ii percep ca oameni deschisi, tot timpul cu zambetul pe buze, ca traiesc clipa, altii spun ca sunt cam superficiali, ca nu pun pret pe cultura si asa mai departe.

Parerea voastra care este?

Guest

Implicit

generalizarea strica..e drept ca majoritatea lor nu au cultura sau ceva asemanator..dar nici padure fara uscaturi nu este...mie, cel mai rau mi se pare lipsa de relatie umana, nepasarea,fie si cu vecinii de linga casa..dar atunci cind au nevoie de tine - vin cu zimbetul pe buze si se mira ca tu nu ai vazut pe hotul de le-a furat de prin casa..daca tu nici buna ziua nu-mi dai ..ce stau eu cu ochii pe casa ta ca pe butelie?.....chiar daca aici lumea se muta mult mai usor si mai des...dar cum spuneam generalizarea nu e buna..experienta proprie ma indreapta sa cred ca exista si exceptii..

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

In afara de indieni, America e formata din emigranti care au venit mai devreme sau mai tirziu aici, plus descendentii lor.

Ceeace este de remarcat, ar fi ca nu exista conflicte interetnice in special intre emigrantii europeni. Emigrantii de origine africana e greu sa-i inteleg ptrca nu prea ii cunosc, dar si aici gasesti oameni deosebiti,un jordan, Oprah, Armstrong,si lista poate continua cu multi altii.

Altfel se poate spune: " Mare-i gradina lui DUMNEZEU!"

Guest

Implicit

ce parea ai despre conflictele, mai mult tacite, rasiale..care desii pe fata au fost depasite, prin sud si nu numai acolo inca continua sa existe...

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Bush tatal a fost intrebat de reporteri ce il sfatuieste pe Bush fiul presedinte, in legatura cu New Orleans si acesta a raspuns:"Sa-si ia o vesta...."

Sint unii care vor sa exploateze Katrina ptr avantajul propriu politic si ignorantii si rauvoitorii se asociaza intr-un val politic.

Cei din New Orleans au fost avertizati din timp, a fost dat ordin obligatoriu de evacuare, nu vad ce altceva se putea face cu Natura!

Nu stiu pe nimeni care sa fi fost in stare sa evacueze un oras de juma de milion de oameni, sau chiar 20K de oameni or so de pe Superdom, intr-o densitate umana foarte mare. citi incap intr-un elicopter sau un autobuz, plus ca s-au tras focuri de arma spre mijloacele de salvare.

In situatii extraordinare oamenii actioneaza diferit. Am vazut la TV cind un avion s-a prabusit in muntii inzapeziti, citiva pasageri au devenit canibali si si-au mincat vecinii decedati....Cred ca era Brazilia....dar nu sint sigur.

Guest

Implicit

da imi aduc aminte de caz..dar parca era prin peru ..in anzii cordilieri ..si salvatii au primit iertare de la papa pentru ceea ce au facut...in legatura cu evacuarea, ai dreptate..dar in principiu cineva care locuieste pe acolo sau florida,sau chiar prin alte parti pe linga ape...si unde uraganele vin cu repetitie- chiar daca in new orleans nu au mai fost- desii am auzit ca a fost facut un studiu acum 2 ani si se stia de posibilitatea unei calamitati daca se rupeau digurile--ce sa-i faci ..au nevoie aia in alaska de autostrazi--deci cum spuneam cineva care sta pe linga oceane, si care se minueza de fiecare data cint vin uraganele- vezi florida-plecau si pe bicicleta numai sa nu stai in calea naturii ..daca erai om destept

Data înscrierii
    27.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    287
    Putere Rep
    15

Implicit

kadades, intr-adevar nu trebuie sa generalizam in legatura cu americanii..si eu ca si multi altii mi-am facut o parere negativa la inceput despre ei..si ma minunam cand stateam de vb cu ei de ce nu stiu unde e Romania, de ce imi pun intrebari stupide de genul: la voi exista capsuni? voi va imbracati la fel ca noi? and so on..dar daca stam sa ne gandim mai bine...noi, cei din Romania..cat de multe lucruristim despre nuj ce stat din Africa..sau ce se mananca pe nuj ce insula din Noua Zeelanda?..Si inca o chestie de care imi aduc aminte destul de frecvent..I-am intrebat pe niste elevi de liceu daca invata limbi straine la scoala..Si ei stiti ce mi-au raspuns? De ce e nevoie sa stim noi limbi straine cand apoape peste tot in lumea asta ne descurcam cu engleza? na!

Guest

Implicit

sint si ei oameni ca si noi cu minusurile si plusurile lor. din pacate multi de ai nostri vin aici cu pareri prea bune despre ei, crezind ca bastinasii sint cu mult sub nivelul lor, dar pina la urma isi dau seama ca de fapt acesti bastinasi se pricep la mult mai putine chestii decit noi, dar se pricep bine la alea. la criticat nu ne intrece nimeni din pacate, chiar intre noi romanii.

cert este faptul ca macar la locul de munca,managerii nu-si umfla muschii ca cei din ro si chiar ca emigrant te simti tratat oarecum egal cu ei si nici birfe si "mincatorii" ca in ro nu prea vezi pe aici [img]smileys/smiley2.gif[/img]

cam atit....va ajunge [img]smileys/smiley36.gif[/img]

Data înscrierii
    09.09.2004
    Locație
    Cote D’Ivoire
    Posturi
    797
    Putere Rep
    16

Implicit

Yankee , in State , dupa alegeri , se schimba toti managerii la fel ca in Romania ?? Inteleg ca noii veniti la putere trebuie sa beneficieze si ei de anumite pozitii dar intrebarea mea este , pana la ce nivel se merge cu schimbarea ??
    Cand prezentul va fi trecut visele vor fi realitate

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

am ajuns la concluzia, intr-adevar ca sunt oameni si atat, ce difera este cunostintele generale ce le sunt oferite in scoala, iar daca acolo nu-i intereseaza unde este Romania normal ca nu au s-o introduca in programa scolara, daca acolo sunt crescuti inca din familie sa faca un sport si daca se poate de echipa pentru ca in multe domenii se lucreaza in echipa, atunci asa sunt educati, daca sunt invatati sa se lupte pentru dreptul lor, ei o fac pentru ca e dreptul lor si cateodata nu conteaza peste cine calca si cum pentru ca stiu ca nimeni nu le va da nimic degeaba, apoi mai sunt acei americani care doresc sa-si depaseasca conditia, sa se ridice sinu intamplator acolo conjunctura si legile le sunt mult mai favorabile decat la noi, informatiile si tehnica sunt din plin dar bineinteles si acolo sunt familii nevoiase care nu au acces la multe lucruri elementare si discrepanta asta este izbitoare.multi au fost indobitociti ca sunt americani si America este o superputeresi nu stiu nimic mai mult eu zic ca acestia nu prea au cultura si educatie. Dar toti suntem oameni si buni si rai, buni sau rai prin viata noastra, aspiratiile noastre, realizarile noastre ......... la urma urmei ce conteaza ? Imi vine in minte melodia lui Louis Amstrong -wonderful, wonderful world (mii de scuze daca am gersit nu stiu eng.) in schim melodia este superba spune foarte mult.........
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Pagina 1 din 27 12311 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. care este parerea voastra?!
    De în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 21
    Ultimul post: 13.05.2007, 06:03
  2. Parerea voastra...
    De rudi78 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 19
    Ultimul post: 26.04.2006, 15:15
  3. Parerea voastra
    De angela în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 22.08.2005, 11:14
  4. Despre americani, in general
    De florin_bejerea în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 52
    Ultimul post: 01.02.2005, 04:28

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •