Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: profesor de matematica

Data înscrierii
    10.10.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit profesor de matematica

Buna ziua!
    Sunt nou pe acest forum cu numele chiar daca am inceput mai demult sa citesc ce se scrie pe aici.
    Deocamdata sunt la etapa de studiere a limbii franceza si am inceput sa pregatim actele pt primul dosar.
    As dori sa stiu daca exista sanse de a profesa in invatamant in Montreal (acolo vrem sa ajungem ca avem si 2 copii) pe specializarea matematica! Abii suntem profesori de mate si ar fi ceva!
    Am auzit ca in ultima perioada ar fi nevoie de profesori de mate si ca s-ar echivala actele mai usor, cel putin pt a preda la nivel gimnazial.

Data înscrierii
    10.10.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Ma intereseaza cel mai mult pt sotie ca pt mine ma mai descurc cu alte munci.
    Mai sunt si maseor cu atestat, am si atestat de operator PC daca ar avea vreo valoare pe acolo.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Aici info despre ce certificări ai nevoie ca să ajungi profesor in Quebec: http://www.mcgill.ca/edu-sao/certification/

Din experienţa mea, ştiu o tipă de aici din Toronto/ Ontario care a petrecut vreo 3 ani şi o spinare de bani cu cursuri, calificări şi voluntariat să ajungă să predea la ciclul primar. Şi-n ziua de azi tot ce a obţinut de lucru este un fel de suplinitoare o zi la o şcoală, o zi la alta atunci când profesorii titulari absentează sau în cel mai bun caz, un an atunci când titularele au concediu de maternitate. Personal cred că cea mai mare barieră este limba pe care trebuie s-o stăpâneşti nu bine, foarte bine, ştim cu toţii că prichindeii sunt nişte fiinţe minunate dar pot fii şi foarte răutăcioşi atunci când prind câte-o greşeluţă de la cei care le spun ce au de făcut, iar în Quebec se vorbeşte, doamneeee o cu totul altă limbă franceză de cum o învăţăm noi, ce corectă vorbită în Franţa, să spună Kiddy sau ChristianT dacă mint.

Data înscrierii
    10.10.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Dupa cum se vede e destul de lung procesul iar noi avem deja 38 ani anul asta. Probabil ca va trebui sa ne reorientam.
    Nu stiu daca are valoare un atestat de maseor!

Intrebarea fundamentala ramane care din noi doi sa fie aplicantul principal?
    Amandoi suntem profesori, ma rog eu am fost ca am renuntat acu cativa ani la meseria asta pt una mai banoasa la momentul respectiv. Acu sunt politist. Si am deja 5 ani vechime si aici!

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Mulţi Ani înainte, Dane! lasă că nu sunteţi bătrâni dar de reorinetat e bine în funcţie de ceea ce veţi găsi aici. Aplicantul principal e bine să fie cel cu al cărui punctaj iese mai mare, tu ca poliţist poţi profesa în acelaşi domeniu numai după ce ajungi cetăţean canadian care e vreo 3 ani după ce aţi ajuns aici şi trebe şcoli şi bani, deci părerea mea e ca ea să fie aplicantul principal dacă a lucrat în domeniu continuu în ultimii ani.

Calificările contează la punctaj dar odată ajunşi aici trebuie să inspectaţi piaţa locurilor de muncă şi în funcţie de nivelul vostru de adaptabilitate şi dacă ştiţi să fiţi şi un pic „şmecheri” puteţi găsi locuri chiar bune de muncă.

p.s. nu ştiu câtă valoare are atestatul tău de maseor, eu la ultimul loc de muncă, care nu e rău defel, am scris în CV că sunt ingineră la bază şi eu de fapt am fost învăţătoare în România timp de 9 ani, de când am terminat liceul şi până am venit în Canada. curaj căci aici orice se poate, totul e să ai ambitie şi să nu renunţi la a lupta pentru şi mai bine.

Data înscrierii
    07.01.2015
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Deocamdata sunt la etapa de studiere a limbii franceza si am inceput sa pregatim actele pt primul dosar.
    As dori sa stiu daca exista sanse de a profesa in invatamant in Montreal (acolo vrem sa ajungem ca avem si 2 copii) pe specializarea matematica! Abii suntem profesori de mate si ar fi ceva! ???

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de blackrosegul Vezi post
    Abii suntem profesori de mate si ar fi ceva! ???
    Chiar asa? Alt spammer cu IP de prin muntii Himalayei pe care evident ca l-am suspendat permanent. Toti traduc relativ bine (probabil nu cu Google Translate), dar fac cam 2 greseli cu care-i citesc din avion.

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •