Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 11

Subiect: cu viza k1 in america , urmatorii pasi .....

Data înscrierii
    02.08.2010
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit cu viza k1 in america , urmatorii pasi .....

buna din nou ,
    am ajuns , ne-am casatorit , mi-am depus pentru ssn care mai dureaza 2 saptamani sa il am , sotul m-a trecut pe asigurarea lui .
    acuma nu mai stiu urmatorii pasi , adica am renuntat la avocat imediat ce am ajuns aici si incercam sa ne descurcam singurei.
    sa inteleg ca mai aste adjustement of status , care din cate am inteles costa in jur de 1000 $ .
    cine a trecut prin asta , poate sa imi zica si mie pas cu pas ce trebuie sa fac?
    va multumesc din suflet anticipat !!!!

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    NJ
    Posturi
    1.350
    Putere Rep
    0

Implicit

ai tot ce-ti trebuie aici:

http://forum.romanian-portal.com/sho...4-Ghid-viza-K1

astept intrebari!

Data înscrierii
    20.05.2011
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna tuturor! Povestea mea: am ajuns aici tot prin casatorie, dar asta nu mi-a usurat situatia cu nimic.Apropo de intrebarea lui Sumyca,urmatorul pas este adjustement of status care intradevar costa 1000$. Cu ocazia asta iti dau si Green Cardul .Dar mai intai trebuie sa aplici pentru Social Security Number,care si pentru el trebuie sa mai scoateti din buzunar inca vreo 400$. Jefuire curata,nu altceva!! In fine....abia dupa 2 ani de zile o sa ai dreptul la cetatenie,daca el este cetatean american,daca nu....in 5 ani de zile.Deocamdata esti doar un simplu rezident,nu ai drepturi si nu poti face nimic. Io am incercat sa fac voluntariat in spital si nu m-au bagat in seama ca nu aveam SSN si nu iti pot verifica back-grownd-ul. Nu vrei sa sti cum m-am simtit cand am aflat toate astea.....Tot ce conteaza ester ca partenerul tau sa te sustina in primul rand emotional si psihic,restul treceti peste incet ,incet...rabdadre si perseverenta.Te rog sa imi spui ce fel de asigurare are sotul tau,cum adica te-a trecut pe asigurarea lui? Bafta multa si succes!

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

Citat Postat în original de Bianca Razus Vezi post
    Buna tuturor! Povestea mea: am ajuns aici tot prin casatorie, dar asta nu mi-a usurat situatia cu nimic.Apropo de intrebarea lui Sumyca,urmatorul pas este adjustement of status care intradevar costa 1000$. Cu ocazia asta iti dau si Green Cardul .Dar mai intai trebuie sa aplici pentru Social Security Number,care si pentru el trebuie sa mai scoateti din buzunar inca vreo 400$. Jefuire curata,nu altceva!! In fine....abia dupa 2 ani de zile o sa ai dreptul la cetatenie,daca el este cetatean american,daca nu....in 5 ani de zile.Deocamdata esti doar un simplu rezident,nu ai drepturi si nu poti face nimic. Io am incercat sa fac voluntariat in spital si nu m-au bagat in seama ca nu aveam SSN si nu iti pot verifica back-grownd-ul. Nu vrei sa sti cum m-am simtit cand am aflat toate astea.....Tot ce conteaza ester ca partenerul tau sa te sustina in primul rand emotional si psihic,restul treceti peste incet ,incet...rabdadre si perseverenta.Te rog sa imi spui ce fel de asigurare are sotul tau,cum adica te-a trecut pe asigurarea lui? Bafta multa si succes!
    ...bag' seama ca esti bine informata! ...dar nu-ti face probleme ca daca "partenerul" te-a acceptat ca sotie ...el o sa te sustina si o sa suporte cheltuielile! ...cu divorturile e mai dificil

p.s. ce e aia back-grownd?
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

fată tu, am o veste proastă pentru tine: poţi să-ţi iei cetăţenia numa' după 3 ani. din care primii 2 tre' să stai măritată cu omu'.
    uite, ca să nu fi tristă, o dedicăţie de la noi:
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 21.05.2011 la 13:06.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Cred ca tu incurci borcanele, ca " simplu rezident" ai toate drepturile mai putin drept de vot si nu ai acces la anumite joburi guvernamentale (in nici-un caz gen asistenta medicala). Cred ca tu confunzi perioada de asteptare a rezidentei cu cea de dupa. O data primit cardul nu mai ai nici-o problema.
    Ce drepturi spui tu ca nu ai ca "simplu rezident"? Da un exemplu.
    In legatura cu taxele, ce este nou in asta, tu nu te-ai interesat inainte?
    Cum spunea si Aramis e vorba de 3 ani pentru cetatenie nu 2 si astia calculati de la data primirii rezidentei. 2 ani ai rezidenta conditionata si numai daca ai stat acesti 2 ani cu sotul vei primi rezidenta permaneta (apropo, atunci vor mai apare niste taxe) dupa care vei putea aplica pentru cetatenie(alte taxe) la 3 ani daca esti inca, casatorita sau la 5 in cazul in care divortezi dupa perioada de conditionare.

Data înscrierii
    26.05.2008
    Locație
    Colorado, USA
    Posturi
    126
    Putere Rep
    12

Implicit Bianca - esti in US sau in Noua Zeelanda?

Care $400 pentru SSN ??? Cum adica aveai GC si nu aveai SSN? Serios, in ce tara ai vazut tu sa ai drept de rezidenta dar in rest , nici un alt drept ??????
    M-am intrebat mereu de ce nu face CINEVA ceva, pina cand am inteles ca acel CINEVA sunt EU.

Data înscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    42

Implicit

aramis, livia si rita,
    ...si io tot d'aia am spus ca e bine informata

...BiancaR, "teapa" nu e chiar asa de grava pe cum crezi! ...cu rabdare descoperi si partea buna a situatiei ...trebe numa' sa-ti iubesti cu pasiune "partenerul" (cel putin 2 ani) ...restul vine de la sine!
    Îngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori îi numim PRIETENI!

Data înscrierii
    03.05.2009
    Locație
    Puerto Rico
    Posturi
    506
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de Pisoi Vezi post
    aramis, livia si rita,
    ...si io tot d'aia am spus ca e bine informata

...BiancaR, "teapa" nu e chiar asa de grava pe cum crezi! ...cu rabdare descoperi si partea buna a situatiei ...trebe numa' sa-ti iubesti cu pasiune "partenerul" (cel putin 2 ani) ...restul vine de la sine!

Hai ca sunteti haiosi ,nu am putut sa ma abtin....aaaaaahahahhahahahahhahahahahhahahaahha
    Life is full of surprises!

Data înscrierii
    05.01.2012
    Posturi
    31
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna tuturor! Povestea mea: am ajuns aici tot prin casatorie, dar asta nu mi-a usurat situatia cu nimic.Apropo de intrebarea lui Sumyca,urmatorul pas este adjustement of status care intradevar costa 1000$. Cu ocazia asta iti dau si Green Cardul .Dar mai intai trebuie sa aplici pentru Social Security Number,care si pentru el trebuie sa mai scoateti din buzunar inca vreo 400$. Jefuire curata,nu altceva!! In fine....abia dupa 2 ani de zile o sa ai dreptul la cetatenie,daca el este cetatean american,
    SSN nu trebuie platit!AOS costa exact 1070$ stiu ca am facut deja(k1 si aos fara avocat)!

http://ssa-custhelp.ssa.gov/app/answ...-security-card

Dupa 3 ani iti poti primi cetatenia dar numai in cazul in care sotul iti semneaza actele si nu primesti Social Help sau alte probleme de exemplu cu politia.
    Jazz

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •