Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: lucru cu viza de turist

Data înscrierii
    27.09.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit lucru cu viza de turist

Ca sa ajungi legal in canada ai:
    1.viza legala:astepti 2 ani pentru federala / 1,5 ani pentru quebec
    2.viza de lucru: doar daca o firma din canada trimite la ambasada formele tale de angajare:astepti cam 6 luni
    3.viza de turist:astepti cam 1,5 luni(dar nu ai drept de munca legal)
    Si acu intrebarile: daca merg cu viza de turist pot sa-mi gasesc de lucru(la negru normal)?sunt cumva firme de romani care te-ar angaja,sau diaspora te ajuta sau doar ne bagam bate in roate cum stim cel mai bine?cat timp nu se vor lega autoritatile de mine in aceste conditii(daca nu fac tampenii,normal)?imi pot gasi chirie?cont in banca e nevoie sa ai?daca nu ma mai intorc persoana care mi-a facilitat viza de turist va avea de suferit?
    Am vazut ca dupa 3-4 ani de stat in acest fel in canada iti acorda cetatenia,dar pana atunci vreau sa stiu daca merita aceasta aventura(oricum m-as inhama la ea ca mai nou chioru si piticu trag 7 piei de pe noi,nu mai poti trai in f****ta asta de tara).
    Daca credeti ca am scapat ceva sau sant alte informatii utile va rog.
    Multumiri si mult sirop de artar.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Sunt tristă să aud şi de la tine ca de la mulţi cunoscuţi din România că vor să emigreze că nu mai pot trăi acolo însă mă bucur pentru tine micutzule că esţi hotărât să pleci. Uşor să vii în Canada nu e dar nici imposibil.
    1. pentru partea federală între 3-5 ani, Quebec şi un an dacă eşti prompt cu

trimiterea actelor şi ai totul pregătit dinainte.
    2. adevărat ce ai spus, aştepţi 6 luni+ cât o fi pentru procesarea vizei tale, puţin, oricum, aş zice maxim încă o lună.
    3. viza de turist o poţi lua sau poţi fi refuzat în aceeaşi zi când mergi la ambasadă să aplici pentru ea şi da, nu ai dreptul de lucru. La negru e greu să găseşti în Canada dar se poate, însă trebuie să ştii că te expui la riscuri. Eu am recomandat un turist român la un tip tot român care avea firmă

de construcţii şi pe care-l ştiam om serios. L-a muncit pe bietul om vreo 3 luni din care pe ultima nu i-a mai plătit-o, n-a mai dat de el de nici un fel, nici la telefon, până nici mie nu mi-a mai răspuns deşi credeam că suntem prieteni, mă rog, cu nevastă-sa care mai era şi-o bisericoasă denuma'. Nu vreau să te descurajez, poate a fost un caz nefericit însă eu şi acum mă gandesc la omul ăla care a muncit din greu o lună fără să vadă un cent şi nu avea ce-i face ăluia căci nevând drept de lucru nu putea să-l raporteze la autorităţi.

dacă rămâi peste viza de turist, da, cel/ cea care te-a invitat va avea probleme în sensul că va alea o bulină neagră şi dacă mai vrea să aducă pe cineva în Canada cu viză de turist riscă să nu îi mai dea viza.

ai văzut că după 3-4 ani de stat „în acest fel în Canada”, adică ILEGAL? ţi se acordă cetăţenia?! GREŞIT!!!! Pentru cetăţenia canadiană poţi aplica la 3 ani după ce ai intrat în ţară cu statut de REZIDENT PERMANENT, sau la 2 ani dacă ţi-ai obţinut rezidenţa permanentă din Canada, cazuri speciale de altfel. Nu vreau să te deprim dar cunosc persoane care au stat ilegal în Canada peste 11 ani de zile şi nici vorbă de rezidenţă permanentă, de cetăţenie nici nu se mai pune problema...

Data înscrierii
    06.01.2015
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

dacă nu-ţi convin ofertele lor sau dacă vrei să stai în apropierea universităţii din alte motive cu toate condiţiile şi intimitate 100% nu poţi închiria dinainte decât dacă eşti recomandat la land-lord sau dovedeşti că ai venituri să plăteşti chiria şi eventual chiar plăteşti chiria pe prima şi ultima lună înainte de venirea în Canada. pentru asta aş recomanda sincer să ceri poze din interiorul camerei/ apartamentului.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

spameru...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

Yup. L-am linistit si pe astia. S-a spart o conducta cu tantalai din astia pe la pachistanezi.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

ce mă surprinde e cât de bine știu ăștia românește. mai bine ca niște românași verzi de îi știu eu... cu ce or face traducerea?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

poate-s romanasi care folosesc ip-uri dubioase, sau niste bastinasi care au facut facultatea in Romania , sau poate dau ca prietenul tau pontac cu copy+paste, ca ce scriu ei e cam total off-topic.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

vezi că ne supărăm. pontacu nu mi-e prieten. io am avut un singur președinte de partid!
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.520
    Putere Rep
    10

Implicit

pai cand esti anti-Base si anti-Klaus, cam ce mai ramane?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

cine a zis că-s anti-băse și anti-klaus? minte dom'le, nu-l crede!

LE în ton serios, ăsta-i păcatul României: cine nu-i cu noi e împotriva noastră! trebuie să fi ori prieten ori dușman, cale de mijloc nu e...
    plecat de-acasă.

Subiecte similare

1. lucru cu viza de turist
    De mikutzu în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 27.09.2010, 15:00
  2. Viza turist dupa o viza au pair
    De cris_lazurca în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Ultimul post: 16.02.2009, 09:51
  3. schimbare viza turist in viza de munca
    De arhang3l în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 23.02.2008, 09:57
  4. viza de turist- viza de student- e greu?
    De alinca în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 17.02.2008, 16:03
  5. viza de lucru
    De adina1975 în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Ultimul post: 29.10.2007, 23:42

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •