Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678
Rezultate 71 la 80 din 80

Subiect: putina istorie antica...

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    Am amintit de Turnul Babel pentru ca si pe aici, deși vorbim aceeași limba nu-l prea pricepem pe celălalt mai exact nu-l ascultăm. ..
    Uneori am si eu impresia asta, ca se creaza un fel de babilonie. E bine totusi ca in general ne intelegem. Imi place cand oamenii comunica simplu, fara a incerca sa impodobeasca textul cu elemente de stil. Si tu esti unul din cei ce se fac usor si bine intelesi. Nu pentru ca n-ai putea sa incarci textul, sunt sigur ca daca ai vrea ai putea, dar ce rost ar avea? Doar nu suntem la un concurs de jurnalistica aici. Discutam si noi asa cum discuta doi prieteni la un pahar de vorba. Ce zici de personajul din istorioara postata de mine mai sus? Nu e poveste, ci intamplare adevarata (atat cat ii putem crede pe istorici). Mie mi-a placut starea lui de spirit si gradul de intelepciune la care ajunsese. Sa fii atat de senin in fata mortii!
    "Live of Pi" - sunt sigur ca ai vrut sa zici Life of Pi. E o istorie interesanta. Chiar nu demult am citit ceva despre asta. Cat de mult i-a fascinat pe matematicieni problema cuadraturii cercului! Si asta de-a lungul a multor secole sau chiar milenii (incepand cu egiptenii si babilonienii). Pana la urma, abia spre sfarsitul sec. 19 s-a demonstrat ca numarul Pi este transcendent si ca problema cuadraturii este imposibila. Si numerele irationale sunt fascinante, cum ai spus si tu. Cred ca stii diferenta intre numar irational si numar transcendent. Nu intram in detalii, pentru ca suntem pe un topic de istorie aici; si nu orice istorie, ci una antica.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de s_wind Vezi post
    O spune Koranul, o spun Vedele ... ok, insa cu ce NU TI S-A SPUS cum ramane ??
    La naiba, si eu care voiam sa-nvat inca vreo 2-3 limbi, acolo, pt a intelege mai bine instructiunile de folosire a storcatorului... zici ca nu merita ?!
    Pui intrebarea gresit. Omului i s-a spus tot de la nastere. Acuma ca el a uitat si se straduie sa-si aminteasca (invatand) toata viata, asta e altceva...

Instructiunile storcatorului o sa-ti foloseasca sa fii eficient la spalat rufe si deci la "integrarea in societate". Atat. De plecat din lume o sa pleci fara sa iei nimic cu tine la fel cum ai venit la nastere. NIMIC, adica in limbaj matematic "zero". Nimicul da sens lumii prin aceea ca e unica baza la care se poate raporta/ cu care se poate compara orice inclusiv istoria.

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Cred ca stii diferenta intre numar irational si numar transcendent.
    Toate numerele transcendente sunt irationale. Nu toate numerele irationale sunt transcendente.
    Ex.:
    √2 e nr. irational, dar nu transcendent.
    π e nr. transcendent.

Criteriul complet de clasificare: Transcendental Number
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

.... Ce zici de personajul din istorioara postata de mine mai sus? Nu e poveste, ci intamplare adevarata (atat cat ii putem crede pe istorici). Mie mi-a placut starea lui de spirit si gradul de intelepciune la care ajunsese. Sa fii atat de senin in fata mortii!
    "Live of Pi" - sunt sigur ca ai vrut sa zici Life of Pi. E o istorie interesanta....
    Personajul e impresionant si totodata atât de firesc, un om plin de spirit, as zice, un om care nu se teme de...nimic! Da, frica de... acel nimic imi pare impulsul interior de care sunt mânati cei mai multi dintre noi. Zicea un alt om de spirit "Nu de moarte ma cutremur, ci de vesnicia ei!"

Life of Pi, este vorba de filmul asta Nu m-a lasat sa dorm, toata noaptea mi-au urlat gândurile, asociatiile, temerile prin minte. Doar un film care-ti trece prin fata ochilor, ca viata.

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    ... Nimicul da sens lumii...
    Nimicul da sens lumii, universului in care traiesti tu, Raven... De altfel nu cred ca tu nu simti nimic. Poate nu reusesc sa pricep ceea ce spui, e prea abstract. Intezeleg doar ca o ideologie distrugatoare te misca, te framanta si nu-ti pace. Cum se manifesta comunismul (etern) in istoria antica?!
    Nu uita sa verifici actualitatea mesajului/informatiei!

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

S-a scris pe aici despre greci, despre romani si despre multi altii, care au lasat o amprenta semnificativa de-a lungul timpului pe harta lumii. Sa zicem acum ceva si despre evrei, ca doar si ei au o istorie milenara. Poporul evreu este un popor deosebit. Sigur, orice popor are ceva deosebit in felul lui, dar daca privim istoria in ansamblul ei, nu se poate sa nu remarcam locul pe care l-a ocupat, si continua sa-l ocupe, acest popor intre natiunile lumii. Cand eram copil, auzeam deseori in casa pe cei mari intreband: "Nu cumva o fi evreu?" - cu referire in special la cate un politician. Mai apoi, am auzit si in alte case intrebarea asta. Nu-mi dadeam seama de ce se intreabau ei asta. Am intalnit mai tarziu termenul "antisemit". De ce antisemit? De ce nu antienglez sau antichinez, ma intrebam si eu. Am citit prin liceu niste carti de istorie in care "problema evreiasca" aparea in diferite tari. Chiar si la noi in tara, in perioada interbelica, aceasta "problema" a ocupat intr-o vreme prim-planul politicii romanesti. Se ridicau voci, precum A.C. Cuza, care spuneau "ori ii scoatem pe evrei din tara, ori sucombam". In fine, stim ce s-a intamplat si in timpul razboiului mondial. Dar istoria lor o putem privi din mai multe unghiuri. Cei mai mari bancheri si finantatori ai lumii sunt evrei. Cei mai multi laureati Nobel, la fel. Dar poate ca nimic nu atrage atentia mai mult asupra lor in timpurile modern decat formarea la mijlocul secolului trecut a unui stat evreiesc. Unde s-a mai auzit despre un popor care timp de doua mii de ani sa fi pribegit prin lume si acum sa se regrupeze si sa-si intemeieze din nou statul? Si sa-l intemeieze exact pe acelasi loc pe care a fost? Dar, fiindca suntem pe acest topic, poate ar trebui sa ne intoarcem mult in urma si sa vedem ce putem sti despre originile si istoria veche a acestui popor. Va invit sa spuneti cateva pareri.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Cred ca nu v-a placut ca am adus vorba despre evrei. V-ati gandit probabil ca vreau sa intru in religie. Nu, nu vreau, cel putin nu aici. Stiu si eu sa deosebesc lucrurile: istoria la istorie si religia la religie. Am vrut deci sa ne referim strict istoric despre acest popor, care are si el, ca multe altele, o istorie milenara. Ce s-a intamplat in sec I de au ajuns ei sa fie risipiti prin lume? In ce masura cartea Cetatea blestemata, a lui Carling, respecta adevarul istoric si...chestiuni din astea. Dar, nu-i nimic, nicio problema, putem discuta despre turci sau despre oricare altii.

Data înscrierii
    27.11.2009
    Posturi
    943
    Putere Rep
    13

Implicit

...ce putem sti despre originile si istoria veche a acestui popor. Va invit sa spuneti cateva pareri.
    Evreii au ceva...Nu stiu exact ce, poate este religia ceea ce ii face sa se deosebeasca de alte popoare...Daca altora poti sa le cercetezi istoria si fara sa iei sub lupa credintele, la evrei este foarte greu.
    In alta ordine de idei Istoria o scriu invingatorii. Ceea ce scriu ei reprezinta ulterior "adevarul istoric" iar descoperirile ulterioare sunt jnterpretate prin prisma acestui "adevar". Marturiile care nu confirma acel "adevar" sunt ignorate. Noi nu putem ignora insa faptul ca invjngatorii scriu istoria. Adica puterea are adevarul in slujba ei. Concluziile poate sa le traga fiecare....

kIrk, ce-a fost in sec. I ?

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de toni41 Vezi post
    kIrk, ce-a fost in sec. I ?
    Ce sa fi fost? N-a fost nimic. A trecut si pe acolo Acceleratul! Ei, a fost secolul care a marcat o cotitura serioasa in istoria evreilor. Mai exact, anul 70, cand a fost daramat Ierusalimul si Templul, cel mai mare dezastru pentru ei, cum n-a mai fost si, sa speram, nu va mai fi vreodata. Ce s-a intamplat este pe larg descris de Josefus in War of the Jews. Dar eu ti-as recomanda si cartea Cetatea blestemata, care respecta destul de mult adevarul istoric. Si, fiind roman, pe deasupra si bine scris, o sa-l gasesti captivant. Cu un an inainte, deci 69 AD, in Imperiul Roman au fost mari tulburari. A fost asa-zis anul celor patru imparati. Acestia au domnit pe rand, unul din ei doar trei luni, in timp ce al patrulea, Vespasian, a ramas la putere pentru urmatorii zece ani. Numai in timpul asediului au murit peste un million de evrei, pe urma multi au fost luati ca sclavi si multi risipiti. Totusi, numai dupa aprox. cincizeci de ani a devenit clar ca nu mai era nicio speranta pentru existenta unui stat evreiesc. Ostile romane care au reusit "performanta" in acel an 70 au fost conduse de generalul Titus, fiul lui Vespasian. La data ostilitatilor, evreii aveau deja o istorie milenara (vreo mie cinci sute de ani). Statul fusese, cu secole in urma, divizat in regatul din sud (cu Ierusalimul) al celor doua semintii si cel din nord al celorlalte zece semintii. Ar fi interesant de urmarit traseul migratiei care a urmat dupa sec. 1 si 2, care unde s-au dus, prin ce probleme au trecut, ce relatii au avut cu cei cu care s-au amestecat, ce asezari au intemeiat si multe altele. Dar, cum ziceam undeva mai sus, scriem si noi doar crampeie de istorie. In rest, are grija Google sa ne satisfaca curiozitatea.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Cu totii impartim aceeasi soarta, in sensul ca la capatul drumului fiecaruia dintre noi se afla moartea, dusmanul nostru comun, care nu poate fi nicicum ocolit. Ne aflam impreuna pe o barca, iar barca se scufunda. Faptul acesta ar trebui sa determine in noi un anumit mod de a percepe relatiile interumane. Ce vom face? Ne vom lua la bataie pe aceasta 'barca'? Ne vom musca intre noi? Nu, nu ar avea niciun sens. Normal ar fi sa ne tratam cu bunatate, sa ne ajutam; sa manifestam reciproc compasiune. Dar asa se intampla oare? In mod paradoxal, istoria arata ca omul a fost lup pentru om in toate timpurile. Cruzimea pe care a aratat-o el fata de semenul sau, de-a lungul istoriei, depaseste puterea de intelegere.
    Fiindca suntem pe acest topic, o sa surprind cateva momente din istorie si apoi sa incercam sa comentam fenomenul ca atare.
    Am dat ca exemplu de cruzime, in lumea antica, pe asirieni. Dar nu numai ei au fost asa, ci toti din acele timpuri. Cruzimea era prezenta peste tot locul, inclusiv in lumea asa-zis civilizata. Sa ne gandim numai cum se distrau romanii la luptele de gladiatori. Cat sadism trebuie sa fi fost acolo? Si cine erau cei insetati de sange si spectacol? Oameni fara capatai? Nu, ci aristocrati. Erau acolo senatori, consuli si chiar imparatul. Nici educatia si nici cultura literara nu reusea sa ii imblanzeasca. Au fost cruzi atat pe timp de razboi, cat si pe timp de pace. Sa ne mai gandim la atrocitatile comise de Marius si Sulla (pe timp de pace), la miseliile lui Catilina sau la cruzimea aproape perversa a lui Caligula.
    Dincoace, la greci, sa il observam pe Alexandru, marele conducator. Acesta fusese elev iesit din mainile lui Aristotel. Daca nici el nu avea educatie si cultura, atunci cine? Si ce a iesit din el? O fiara salbatica, care a sfasiat pamantul , din Macedonia pana la Indus, lasand in urma lui cadavre. A fost Alexandru diferit in timp de pace? La un ospat, l-a strapuns cu sulita pe Clitus (sau Cleitus), cel mai bun prieten al lui si tovaras din copilarie. Si pentru ce l-a ucis? Pentru ca nu l-a lingusit indeajuns; si pentru ca nu a fost de acord sa isi schimbe statutul din macedonean liber in sclav persan. Alexandru l-a aruncat in temnita si l-a lasat sa moara acolo pe istoricul Callisthenes, omul care il insotea in campanii si ii consemna istoria pe viu. Pe Lysimachus, unul dintre cei mai buni generali ai sai si de asemenea prieten, l-a chinuit inchizandu-l pentru multe zile intr-o cusca metalica. Si ce a facut Lysimachus mai tarziu, cand a ajuns el insusi rege? L-a chinuit si el pe Telesphorus, prietenul lui. L-a mutilat, taindu-i urechile si nasul si l-a bagat intr-o cusca, asemenea celei in care el insusi fusese, joasa, ca sa nu poata sta in picioare. L-a lasat acolo fara haine, fara mancare, sa se tarasca in patru labe prin propriul gunoi, in dispretul tuturor.
    Dar, dupa cum stim, cruzimea nu a ramas pironita in paginile istoriei antice. Ea l-a insotit pe om si a strabatut veacurile impreuna cu el. Ne cutremuram numai cand rostim nume precum hunii, avarii sau vandalii; tatarii, ostrogotii sau maghiarii. Si ce sa zicem de Cruciade sau de arderile pe rug? Ajungand in secolul XX, dam de alte atrocitati, precum cele petrecute in lagare sau in beciurile Securitatii.
    Suntem noi cei de astazi diferiti? Ne spun ceva decapitarile de la Ar-Raqqah referitor la cruzimea din zilele noastre? Dar grupurile de teroristi care au impanzit lumea si care ameninta insasi civilizatia? Ne mai putem oare increde in echilibrul, din ce in ce mai fragil, al relatiilor dintre marile puteri?
    Ce se intampla cu ratiunea? Unde s-a ascuns intelepciunea? Au uitat oamenii ca ne aflam cu totii pe o barca? Putem noi ca indivizi sa facem ceva? Sa schimbam lumea si sa o aducem pe un fagas mai bun?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

da' de lumea ”civilizată” care amenință însăși existența omenirii ce se poate spune?
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    10.01.2010
    Locație
    Italy
    Posturi
    223
    Putere Rep
    14

Implicit

Cu totii impartim aceeasi soarta, in sensul ca la capatul drumului fiecaruia dintre noi se afla moartea, dusmanul nostru comun, care nu poate fi nicicum ocolit.
    Pt un observator aflat intr-un corp fizic, fie el credincios, ateu ori imbinand "maretiile" stiintei cu ale religiei, amprenta subconstientului genetic il va indrepta mereu spre acelasi final: moartea, ca si sfarsit al (aproape) tuturor lucrurilor, odata ce simturile corpului au asfintit. Nimic mai "REAL", aparte experienta in sine. In quantum insa va exista mereu oscilatia intre "real" si "non fiinta", iar viata, in toata potentialitatea ei, va fi egala cu moartea ...Sigur, mentalul rational poate fi pus nitel in deruta in fata unor asemenea contradictii din lumea noastra "reala" (propun sa fie complet redefinit conceptul!), dar ele, contradictiile, coexista bine-merci intr-o alta realitatea, un picut mai "inalta" unde poate fi noapte si zi totodata....

Pagina 8 din 8 PrimulPrimul ... 678

Subiecte similare

1. Credinţă. Tradiţie. Istorie.
    De aramis_13 în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 07.05.2010, 03:06
  2. Romani celebri-Istorie
    De christianT în forumul Romani celebri-savanti,scriitori,oameni de stiinta,sportivi
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 13.04.2009, 15:38
  3. putina gramatica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 392
    Ultimul post: 15.06.2008, 10:24
  4. Putina istorie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 29.05.2007, 23:07
  5. TVR50 - ISTORIE VIDEO !!!!!!!!!!!!!!!!
    De Gogule în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 21.09.2006, 07:39

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •