Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 80

Subiect: putina istorie antica...

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de toni42 Vezi post
    Eu întzeleg din cele spuse de tine ca profetul evreu a profetit ceva existent! Este o veriga slaba în lantul argumentativ.
    Cred ca este o mica neintelegere, toni. Bineinteles ca "monumentul" exista in timpul profetului. Dar ideea acolo este alta: ca el va exista inca si in "vremea aceea" (nu ma intreba care vreme "aceea" ca deja intram intr-o alta discutie). Si uite-l ca exista. Pe de alta parte, am observat inca de mai demult ca tu trasezi o linie de demarcatie prea stricta intre Biblie si istorie (sau intre credinta si cunostinta). Cum, vrei sa zici ca Biblia nu are nimic in comun cu istoria? Nu a existat un rege Cyrus al persilor despre care vorbeste profetul? Nu a existat razboiul acela intre persi si babilonieni, in urma caruia a cazut Babilonul intr-o singura noapte? Nu a existat un rege Irod al Palestinei in secolul I? Sau chiar crezi ca nu a existat in realitate un personaj cu numele Avraam, stramos al poporului evreu?
    Oricum, apreciez interventia ta si sunt si eu de acord ca nu ar trebui sa ne departam prea mult de ideea (de istorie) in care a fost conceput topicul.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

E frumoasa istoria, nu stiu de ce nu vreti sa recunoasteti. Este drept ca evenimentele au avut loc cu mult timp inainte, dar ce este timpul pana la urma? Nu vedeti ca inchidem ochii si zicem "parca mai ieri a fost"... vreun eveniment petrecut acum douazeci de ani? Vorba cantecului: "Parca ieri te-am vazut/ ...Parca ieri a fost ziua aceea". Dar nu, nu este 'timpul' acum pentru romantism. Acum dezbatem cestiuni arzatoare. Deci, cam cum e cu timpul? Depinde din ce unghi privesti; sau in ce sistem de coordonate te afli. La fel de bine putem inchide ochii si sa zicem: parca-l vad pe...Neagoe Basarab; sau pe Scipio Africanul, ajutati bineinteles de descrierile istoriografilor. Timpul nu este ceva, asa cum ar fi aerul; sau apa. Este o notiune abstracta. Multi oameni de stiinta si multi filosofi au incercat sa-l defineasca, dar se pare ca nu prea poate fi definit. Imaginati-va (prin absurd, bineinteles) ca cineva, care a trait in urma cu multi ani, ar invia acum, aici. Acest om nu ar realiza ca a trecut peste el timp. S-ar simti de parca ar fi murit in urma cu o secunda; si s-ar grabi poate sa-si reia activitatea de acolo de unde a lasat-o. In acesti ani multi cat a "absentat", pentru el nu a existat nimic, deci nici timp. Bineinteles, daca l-am scoate pe afara si l-am plimba putin prin oras, ar incepe sa se dumireasca cum stau lucrurile. Dar, va zice cineva, nu are rost sa ne imaginam asta, pentru ca asa ceva nu exista, nu se intampla in realitate. De acord, dar cred ca acest exemplu poate ajuta intrucatva la intelegerea relativitatii timpului. Sau, haideti sa ne imaginam altceva. Se tot spune ca timpul nu poate fi definit decat in stransa legatura cu miscarea. Sa ne imaginam (tot prin absurd) ca orice miscare ar inceta deodata. Totul pe pamant: pasari, frunze, orice... ar incremeni deodata. Si Pamantul, ca planeta, s-ar opri din mers; la fel Venus, Marte..., Soarele, stelele, absolut totul. Incercati sa va imaginati scena. Ar mai exista timp? Nu. Peste cine sa fie? Sau peste ce? (Keanu Reeves s-ar putea sa inteleaga mai usor, de cand cu experienta The day the Earth stood still). Deci, cum ziceam, nu ar mai fi timp. Dar ia sa inceapa din nou miscarile...Unul pleaca la servici, unul traverseaza Atlanticul, unii invadeaza Irakul...ar incepe si notiunea de timp sa existe din nou. Deci, ce putem spune despre timp?... Dar ce este intunericul (sar si eu de la una la alta)? Este intunericul ceva? sau mai degraba absenta a ceva: absenta luminii? Ce-i nimicul? - vorba unui forumist (mult apreciat). Toparceanu a intrebat odata: "Ce sa fie?" Si tot el a raspuns: "Nu-i nimic. A trecut Acceleratul". Cum n-a fost nimic? A fost ceva: Acceleratul. Cum de-o fi gresit poetul? (si nici criticii literari nu s-au sesizat). Un alt poet a intrebat: "Ce-i pe drum...?" si apoi a raspuns: "Nu-i nimc. Copii strengari...". Pai ori nu-i nimic, ori sunt copii strengari? Ei, de-ale poetilor!
    Dar, era vorba sa nu ne departam prea mult. Cu istoria eu inteleg cam asa: Ne-am putea foarte bine imagina ca Ramses al II-lea a fost mai ieri-alaltaieri pe aici. Ca sa nu mai vorbim de Mihai Viteazul. In spatele acestor nume se ascund oameni ca si noi. Daca ei ar fi acum, aici, ar putea sta cu noi la masa, la o mamaliguta cu branza sau la un pahar cu vin. Sunt, pana la urma, semeni de-ai nostri.
    Bine ar fi sa putem avea o viziune de ansamblu. Sa putem vedea toate lucrurile de undeva de sus.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

E frumoasa si istoria poporului nostru, cum sa nu? Mai ales ca-i al nostru. Si e chiar bine sa stim cate ceva despre propiii nostri stramosi. Cine erau geţii? Erau getii si dacii unul si acelasi popor? Da, erau. Cam cum am zice noi azi ca oltenii si maramuresenii sunt acelasi popor. Istoricul Strabo, care a trait la cumpana dintre ere, a scris clar ca getii si dacii vorbeau aceeasi limba. Si nu vad de ce nu l-am crede. Doar era istoric, om serios. Dar din ce familie mai mare faceau parte geto-dacii? Aflam tot de la istorici. Herodot, "parintele istoriei", a lasat scris ca getii erau "cei mai viteji si drepti dintre traci". Deci faceau parte din familia tracilor. Dar cine erau tracii? Ei, nu le putem sti pe toate (cine erau ilirii? cine erau scitii?...). Bine ca stim totusi cate ceva. Herodot scria prin secolul al 5-lea i.Hr. si se referea la dacii din sec. precedent. Asadar, putem sti ca cel putin din sec. al 6-lea i.Hr. geto-dacii erau prezenti pe acest pamant, atat de drag noua astazi. Dar, in mod sigur ei au fost acolo chiar si inainte de aceasta data. In timpurile acelea (sec. al 7-lea, al 6-lea), grecii faceau deseori incursiuni pe mare. Mergeau si ei colo, colo; nu era sa stea pe loc. La un moment dat, au intrat in contact cu oamenii de pe teritoriul nostru (prin sec al 7-lea), venind dinspre rasarit, pe mare deci - Marea Neagra. Ei nu au venit cu gand de razboi, ci cu ganduri pasnice (negoţ) si au intalnit oameni prietenosi, care i-au primit bine. De asta au si numit marea pe care tocmai sosisera Pontul Euxin, "euxin" insemnand "ospitalier". Toate bune. Ar fi insa bine sa stim si ce a urmat. Multi au auzit, probabil, de cetatea de la Histria sau de Tomis, de Callatis, cetati infiintate de greci in vremea aceea (grecii din Milet sau din Heracleea) pe teritoriul tarii noastre. Dar sunt convins ca nu foarte multi ar sti sa le localizeze pe harta (nu ma refer, bineinteles, la christianT, la Raven sau la altii...nu ma apuc sa ii insir pe toti). Histria era cam la 50 de km nord de Constanta, pe malul golfului (astazi lac) Sinoe, in timp ce Tomis ar fi actualul Constanta, iar Callatis, Mangalia. Si unde a fost Sarmizecetusa, capitala statului dac? Undeva in jud. Hunedoara. Dar Sucidava? Pe malul Dunarii, prin jud. Olt. Sigur ca toate astea le putem gasi pe Google; toate se pot gasi pe Google, dar asta nu inseamna ca noi sa nu mai vorbim despre nimic. Ar fi bine sa stim si ca limba geto-dacilor facea parte din marea familie a limbilor indo-europene, mai exact din ramura "satem" (stiti ca mai era si ramura "kentum"), fiind deci inrudita cu persana (nu cu latina). Sa stim si cateva cuvinte de origine daca, cum ar fi: gard, brad, strugure...
    Stramosii nostri au fost niste oameni privilegiati. Aveau un pamant roditor, relief variat, iesire la mare... Si, daca erau "oameni drepti", cum spune istoricul, inseamna ca duceau si o viata demna. Cu grecii se intelegeau bine. Traiau linistiti, ce mai. De fapt, nu foarte linistiti avand in vedere tensiunile si amenintarile ce veneau de dincolo de granite. Stiti cum e, dusmanul nu doarme. Spre sfarsitul sec. al 6-lea i.Hr., tavalugul persan, in frunte cu Darius, inainta vertiginos dinspre est, apoi dinspre sud. Nu-i putea sta nimic in cale; si am avut de suferit si noi, bineinteles (noi, adica getii, getii dobrogeni). Prin sec. al 4-lea apar confruntarile cu scitii, apoi cu macedonenii lui Filip si ai lui Alexandru. Da, sa nu credeti ca ne-a fost usor. Mai tarziu vine perioada lui Burebista, a lui Decebal, marea inclestare de forte cu romanii, "contopirea" cu acestia intr-un singur popor. Mult mai tarziu (asta nu mai e istorie antica), primim vizita glorioasei armate sovietice cu...tancurile.
    Ehei, lunga si zbuciumata istorie! Multe s-au mai intamplat pe acest pamant, de la Nistru pana la Tisa.
    Dar, asa cum e, e istoria noastra.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Este drept ca evenimentele au avut loc cu mult timp inainte, dar ce este timpul pana la urma?
    Bine ar fi sa putem avea o viziune de ansamblu. Sa putem vedea toate lucrurile de undeva de sus.

I was thinking about it , and I came up with this :
    Empty spaces are not just empty spaces , they are empty thoughts. Gindurile goale pot face pina si timpul sa treaca neobservat. Eu cred ca unele schimbari pot trece neobservate.Ceva de genul , eu nu mi-am dat seama cind am ajuns din praf om.
    Suntem o oarecare specie numita om.Cind am ajuns sa fim om cind a aparut primul om pe pamint?
    Nu vreau sa pinpoint inspre directia teoriei evolutiei , dar trebuie sa lu-am din toate cite ceva ca sa avem o vedere in ansamblu.

Daca nu am cunoaste istoria nu i-am cunosate pe multi dintre ei. Citi isi cunosc sau stiu despre stra –stra-stra-stra bunicii lor cite ceva ?

Pe de o parte ceea ce nu poti concepe nu poti sa vezi nici macar in ansamblu. Noi ne folosim mult de simturi si de asocieri ca sa descoperim necunoscutul . Dar daca necunoscutul nu are nici o asociere si nici un gust , miros , sunet si nu este vizibil ?! Imagineaza-ti ca te nasti surd , mut , orb si olog , ce mai ramine este doar creierul , desi creierul este normal crezi ca poate sa functioneze la capacitate normala?! capacitatea noastra de gindire este limitata la ceea ce cunosatem si la simturile pe care le avem.Suntem limitati, poate ca asta are si avantaje , nu numai dezavantaje. Deci cum ne putem dezvolta sa vedem si sa intelegem mai mult ? Putem discuta si despre dezvoltarea omului prin cunoastere doar face parte din istorie, ai intrebat tu : unde ne-a adus descifrarea codificarilor , intrebarea mea ar fi ne-a adus mai aproape de un raspuns sau ne-a indepart si mai mult ? Incontestabil exista unii care se nasc mai dotati decit altii , acuma vin si intreb ca tot era vorba de piramide , daca atunci au existat oameni care erau foarte dezvoltati de ce nu se nasc si acuma ? erau pe atunci gene mai bune ? sau aceste genii erau din cu totul alt aluat ?
    Ultima modificare făcută de Melina; 08.02.2011 la 14:16.
    free your mind before your mind will set you free

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de kirk Vezi post
    Cine erau geţii? Erau getii si dacii unul si acelasi popor? Da, erau.
    Herodot, "parintele istoriei", a lasat scris ca getii erau "cei mai viteji si drepti dintre traci".
    ... si tot Herodot ne spune:
    "La ei (la traci), trandavia este un lucru foarte ales, in vreme ce munca campului este indeletnicirea cea mai umilitoare. A trai de pe urma jafului este pentru ei cel mai frumos mod de viata"
    Majoritatea cartilor de istorie ne invata ca Traian ar fi intrat in Dacia atras de aurul ei, insa nici una nu sufla o vorba legata de incursiunile pradalnice pe care le faceau dacii in Moesia, pana acolo incat devenise cea mai afectata provincie romana, chiar si cele de la hotarul triburilor germanice fiind mai linistite.

Mi-e draga istoria, mon cher, insa osebit aia neromantata...
    Ultima modificare făcută de marian42; 09.02.2011 la 00:12.

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Pai, marian, nu vrusesem si eu sa-mi vorbesc de rau stramosii (glumesc). Chiar te rog sa ma corectezi (sau completezi) oricand crezi ca e cazul. Asa cum zici, din respect pentru adevarul istoric trebuie spuse toate, si bunele si relele. Geto-dacii au fost intr-adevar pradalnici; si nesupusi. A spus asta nu numai Herodot dar si alti istorici si poeti latini de mai tarziu. Nu aveau astampar. Faceau mereu incursiuni de jaf, mai ales in sudul Dunarii (Moesia). I-au provocat si i-au agasat pe romani de-alungul a cateva sute de ani. Romanii i-au mai rabdat, au mai trecut si la represalii. Pana la urma, insa, au incasat-o stramosii nostri, dupa cum stim. Ulciorul (sau urciorul?) nu putea merge prea de multe ori la apa.
    Mi-au placut cugetarile tale, tetris, din postarea de mai sus. Imi aduc aminte si acum de o cugetare mai veche a ta: noi facem parte din Univers, dar Universul din ce face parte? Chiar si faptul ca putem gandi asemenea lucruri vine in sprijinul ideii ca omul valoreaza mai mult decat praful de pe drum.
    Revenind la istorie...
    Burebista a murit in acelasi an si cam in aceleasi conditii in care murea si dictatorul de la Roma (44 i.Hr.). Spuneam la inceputul acestui topic ca nu ma gandesc sa venim numai cu informatii istorice, ci si cu ganduri personale, interpretari sau reflectii asupra faptelor petrecute. Uneori ne aflam chiar in fata unor adevarate paradoxuri. Vorbind despre dictatorul de la Roma - Iulius Caesar - imi revin in minte unele observatii pe care, mi se pare, le-am mai facut. De "mana" lui au cazut ucisi cateva sute de mii de oameni, pe parcursul a vreo douazeci de ani. Daca cineva ucide astazi un om (un dusman) este condamnat pe viata. El, in schimb, a fost admirat si aclamat. Era un ilustru comandant de osti, mereu invingator. Mizerabila mi se pare si fapta celor care l-au ucis (oameni onorabili de altfel, senatori). Sa strapungi un om cu douazeci si ceva de lovituri de pumnal! O crima abominabila! Si de ce l-au ucis? Nu era si in interesul lor ca Imperiul sa fie bine consolidat, bine condus si bine administrat? Deci, ce a fost bine si ce a fost rau in tot ce s-a petrecut atunci? Nu cumva toate astea, luate la un loc, sprijina ideea ca omul nu valoreaza mai mult decat praful de pe drum?
    Pe partea cealalta, Burebista a fost si el mare si tare, "cel dintai si cel mai mare dintre regii Traciei si stapan peste tot tinutul de dincolo si de dincoace de fluviu", daca e sa dam crezare decretului dyonisopolitan in cinstea lui Acornion. Domnia lui incepuse de prin anul 82 i.Hr., conform informatiei date de scriitorul got Iordanes, in lucrarea sa intitulata Getica. El a faurit un stat dac mare si puternic. In rasarit, ajungea pana la Olbia (la gura Bugului), cuprindea Dobrogea in intregime; se intindea inspre sud pana la Haemus (Balcani), iar inspre apus mergea pana la Morava (râu in Cehoslovacia). Burebista devenise atat de puternic incat era "temut si de romani, deoarece trecea Istrul fara teama si jefuia Tracia pana in Macedonia si Iliria" (Strabo). Dar cu ce pret a dobandit el toate astea? Cate vieti au trebuit sa fie secerate de sabia lui cea intinsa? Si la ce au folosit toate acele fapte de "vitejie"? Burebista a fost asasinat de propriii lui oameni (alta fapta mizerabila) si puternicul stat s-a farâmiţat in bucati. S-a naruit in cateva clipe tot ceea ce cladise el in cateva zeci de ani. Iar eu imi pun din nou intrebari: Unde s-a gresit? Ce trebuia facut si ce nu trebuia facut? Sau, ce a fost bine si ce a fost rau in toate cele intamplate?
    Si, inca ceva, ce este bine si ce este rau in cele ce se petrec astazi pe pamant?

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Baiat bun Arhimede. Cum vi s-a parut? Si inteligent! Chiar sclipitor am putea ca sa zicem. A aflat el cu ce forta este impins de jos in sus un corp cufundat untr-un lichid... Mare lucru! Si de-ar fi numai aia. Dar cate altele n-a mai aflat! A trait o viata plina de sens. Cum ar zice romanul, n-a facut degeaba umbra pamantului. Si daca ar mai fi trait ar mai fi adus cu siguranta si alte contributii la progresul stiintei. Dar tocmai despre moartea lui vreau sa scriu, mai bine zis despre imprejurarile in care s-a petrecut tragicul eveniment.
    Era prin anul 212 i.Hr (e mult de atunci), in plina desfasurare a celui de al doilea razboi punic. Localitatea: Syracuza, o colonie greceasca in Sicilia. Aceasta fusese mult timp aliata a Romei, insa de curand tradase alianta si, impreuna cu alte cetati, formase o puternica coalitie antiromana. In varsta de 75 de ani, Arhimede isi vedea linistit de studiile lui, asa cum facuse timp de o viata. In Peninsula Italica insa era tulburare mare. Vorba ceea: Hannibal ante portas! Nu cred ca este cineva pe forum care sa nu fi auzit de Hannibal. Putini comandanti militari, de-a lungul intregii istorii, au atins popularitatea pe care si-a castigat-o acest comandant cartaginez. Ca om de arme, Hannibal a reprezentat conceptul antic de perfectiune. La varsta de 25 de ani fusese ales strateg al Hispaniei (in 221). Doi ani mai tarziu (219) a frant echilibrul de forte cu romanii, fixat de tratatul Ebrului si a cucerit Saguntum (oras protejat de romani), declansand astfel cel de-al doilea razboi punic. Fara a astepta reactia adversarului, traverseaza, in timp record, Pirineii si Alpii aparand in octombrie 218, cu elefanti cu tot, in nordul Italiei. Incercati sa va imaginati panica care i-a cuprins pe romani. Se vedeau atacati la ei acasa de catre cel mai periculos dusman al lor. Bataliile care au urmat le-au adus dezastru dupa dezastru. Mai intai la Ticinus (in NV-ul Italiei), apoi pe raul Trebia, apoi la lacul Trasimenus...Apoi lupta catastrofala de la Cannae (in SE-ul Italiei) din august 216 i.Hr. (un model al bataliei de invaluire), in care au pierit 54.000 de romani, iar 18.000 au fost luati prizonieri (in timp ce cartaginezii au pierdut numai 6.000 de oameni). Dupa felul cum decurgea razboiul era pusa in discutie insasi existenta statului roman. In aceste ultime imprejurari (in lupta de la Cannae) incepe insa sa se remarce tanarul Scipio (avea 19 ani), care il va infrange in final pe Hannibal in celebra batalie de la Zama Regia (202 i.Hr.), in Africa (de unde si cognomenul de Africanus).
    Dar unde a ramas Arhimede? Tot la Syracuza, localitatea lui natala. Era fericit. Descoperise raportul de 2/3 intre volulmul sferei si cel al cilindrului care o circumscrie.Se pare ca isi oferise, insa, si unele din inventiile lui spre a fi folosite ca masini de razboi. Oricum, nu se gandea el la nenorocirea care-l astepta. Romanii, asa zdrobiti cum erau, nu au cedat. Au reusit sa-si reorganizeze rezistenta si sa inceapa chiar sa schimbe cursul razboiului. Prima lor actiune a fost tocmai cucerirea cetatii Syracuza. Acum intervine tragicul eveniment. Un soldat roman, nesocotind ordinul generalului sau (Marcellus) de a-l lasa in viata pe Arhimede, il ucide pe acesta cu sabia. Si dintr-un motiv banal. Arhimede refuzase sa il asculte (pe soldat) cand acesta i-a cerut sa il urmeze pentru a-l prezenta generalului sau.
    Ce pacat! Pierea in acest fel unul din cei mai de seama oameni de stiinta ai tuturor timpurilor.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

kirk draga,
    Nu stiu unde decat pe acest topic al tau, trebuia pusa stirea de mai jos.
    Domnilor, am vazut de curand pe History Channel, o emisiunea ce m-a bulversat pur si simplu!! O descoperire arheologica absolut fascinanta, pe care multi arheologi o considera printre cele mai importante descoperiri ale istoriei.
    Bai!!! Voi ati auzit de Gobleki Tepe?????????? O mica localitate langa Urfa, undeva in sudul Turciei.
    Ei bine, nu de foarte mult timp a fost descoperit acolo ceea ce ar putea sa fie cel mai vechi sanctuar din istoria umanitatii!! Dar stiti ce vechime are??? Ei acuma tineti-va bine!!! kirk, te tii bine de scaun sa nu pici??
    Ei bine a fost facut acum 11500 de ani!!!!!!!!!!! In plin neolitic!!! Ansamblul de la Gobleki Tepe devanseaza Stonehenge cu 6000 de ani!!!! Va dati seama!!!?? Se pot admira sculpturi in basorelief de un simt estetic extraordinar!! Dar cu ce le-au facut nu se stie.... In acele vremuri, ne spune istoria, omul nu cunostea fierul...nici bronzul si nici un alt metal din care sa-si poata face o dalta necesara sculpturilor. Si asta nu e totul... uitati-va la linkurile de mai jos... pietrele alea perfect taiate, pietre de 2 tone taiate perfect si suite une peste altele .... cum Dumnezeu au reusit acei oameni sa le execute??? fara sa cunoasca fierul..in plin Neolitic!!!
    cu siguranta istoria se va rescrie dupa aceasta descoperire... sa asteptam pana atunci.
    Pana atunci uite niste linkuri sa va faceti o idee:

http://en.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6bekli_Tepe

http://toplumvetarih.blogcu.com/gobe...r-cree/5253432

Ultima modificare făcută de christianT; 13.03.2011 la 18:18.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    19

Implicit

Ma intreb si eu, asa ca fapt divers: de ce? De ce atatea razboaie? Istoria noastra a oamenilor, daca te uiti cu atentie, este plina de razboaie. Ai impresia ca se merge din razboi in razboi. Primul razboi punic, al doilea razboi punic...Primul razboi mondial, al doilea razboi mondial. Si intre astea, cate 'primul', si cate 'al doilea', si cate 'al treilea'...au fost! Si cate au fost inainte, si cate sunt dupa...Ce-o fi cu noi oamenii? Daca citesti la stiri ca o haita de lupi a sfasiat o turma de caprioare parca mai e cum mai e, desi nici asta nu e chiar usor de inteles. Dar omul?! Omul e la o distanta uriasa de animal. Uitati-va la un porc mistret si uitati-va la un om. Nici nu sufera comparatie. Un porc mistret n-ar fi capabil sa conceapa un roman ca Wuthering Heights si nici o poezie ca Luceafarul. Si nici o muzica ca a lui Johann Strauss, si nici o sculptura ca a lui Brancusi. Tu Raven, sau tu christian, sau tu tetris...ati lua o sabie in mana (sa admitem ca nu avem inca armele de foc) si ati incepe sa o infigeti in pieptul unuia si altuia, sau sa taiati la capete in stanga si in dreapta? Pare greu de crezut. Si totusi...Numai in una din bataliile mentionate mai sus au pierit in lupta 54ooo de romani si 6ooo de cartaginezi. Deci 6o.ooo de oameni intr-o singura batalie. Cum asa? Pai fiecare din cei care au pierit acolo era un om. Il iubea si pe el cineva, poate o nevasta, un copil, o mama. Stiti ce a facut si Caesar cu triburile galice, stiti ce faceau asirienii, ce faceau babilonienii si atatia, si atatia...Deci razboiul nu a fost o meteahna numai a unei natiuni sau a alteia si nici nu a fost localizat numai la o zona sau la alta a globului, si nici numai la o perioada anume de timp. Uitati-va la istoria recenta. Ce maceluri au avut loc in secolul al 20-lea, si cum am pasit in cel de al 21-lea, si ce pregatiri intense se fac pentru viitor.
    Cum ar trebui intelese toate astea?
    christian, impresionanta descoperirea. Se vede ca minunile lumii antice nu au fost numai sapte la numar.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Kirk ,
    Ai observat bine este o mare diferenta intre om si animal , totusi anumite similaritati exista .Daca stam bine se ne gindim omul de ce se ridica impotriva altori oameni ? Lasind la o parte ura sau lacomia si setea de putere , eu cred ca cel mai simplu si civilizat raspuns dinte toate ar fi : fiindca se simte amenintat . Omul incearca sa fie cu un pas inaintea celuilalt dar anticipatia asta nu prea reuseste intodeauna si uneori poat educe si la dezastre, fiindca fiecare judeca prin prisma lui . Oamenii se simt intr-o continua competitive ,chiar si in timp de pace ei sunt intr-un razboi , razboiul concurentei . Dar de ce trebuie sa incercam sa ajungem in virful piramidei ? Ca sa fim in siguranta ?

Revenind la istorie si la ce ai scris tu ( fiindca am impresia ca ma indepartez), cred ca fiecare pom face si mere stricate , dar cum sa le separi fara sa le lasi sa se coaca ? si ce sa faci cu cele stricate ?
    Orice cauza oricit de nobila ar fi nu va scuza niciodata un genocid iar generalizarea este cea mai mare greseala care se poate face si totusi aceasta greseala este des intilnita .

Ai intrebat cum de au murit atitia oameni in razboaie si cum de unii ii pot injunghia pe altii , raspunsul ar putea fi atit de simplu si in acelasi timp atit de periculos ca : o ideie care pleaca de undeva

“He would be the lunatic of one idea
    In a world of ideas, who would have all people
    Live, work, suffer and die in that idea
    In a world of ideas....
    —from “Esthetique Du Mal” by Wallace Stevens

Ai dreptate , este de neinteleses cum o simpla ideie poate lua o asemenea amploare si poate decide mii de vieti omenesti.
    free your mind before your mind will set you free

Pagina 3 din 8 PrimulPrimul 12345 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Credinţă. Tradiţie. Istorie.
    De aramis_13 în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 07.05.2010, 03:06
  2. Romani celebri-Istorie
    De christianT în forumul Romani celebri-savanti,scriitori,oameni de stiinta,sportivi
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 13.04.2009, 15:38
  3. putina gramatica
    De în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 392
    Ultimul post: 15.06.2008, 10:24
  4. Putina istorie
    De în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 29.05.2007, 23:07
  5. TVR50 - ISTORIE VIDEO !!!!!!!!!!!!!!!!
    De Gogule în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 21.09.2006, 07:39

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •