Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: ntrebări primite pe PM sau e-mail

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit ntrebări primite pe PM sau e-mail

De cnd am nceput să răspund att ct ştiu şi eu la ntrebările legate de emigrare aici pe forum am primit pe PM şi e-mail numeroase mesaje cu ntrebări de la oameni care au ales să mă contacteze direct fie din confidenţialitate, fie din comoditate. Sper să nu nţelegeţi că judec aici pe careva, nu mă deranjează să răspund fiecăruia n parte dar cum timpul ăsta ne strnge pe toţi am decis să deschid acest topic n care să răspund la aceste ntrebări fără să dau nume sau adrese de e-mail. Cum de multe ori ntrebările se repetă, e mai uşor şi pentru mine să dau link-ul cu acest topic unde fiecare şi poate găsi răspunsurile la ntrebări cu informaţiile de rigoare. Mesajele mele se vor derula n modul următor:

ntrebare: Pot sa te deranjez cu o intrebare?
    Te rog sa imi spui daca as veni in Canada (Toronto) cu o viza de turist pe 6 luni ar exista sansa sa imi gasesc un angajator dispus sa imi ofere un job (orice pentru inceput) si sa imi schimb viza din viza turistica in viza de lucru?? Scuze de deranj si multumesc pentru timpul acordat

Răspuns: Una dintre condiţiile vizei turistice n Canada este că nu ai dreptul să munceşti legal. Poţi găsi un angajator care să-ţi ofere un job nsă el ca să te poată angaja trebuie nti să dovedească la forţele de muncă de aici că nu a reuşit să găsească pe nimeni din Canada, cetăţean, rezident permanent sau cel puţin rezident temporar cu permis de lucru pe acea poziţie, n condiţiile oferite de el. Asta presupune anunţuri n ziare sau pe website-urile cu oferte de lucru, interviuri şi o aşteptare de 6 luni din cte ştiam eu ultima dată ca să poată aduce pe cineva din afară sau să angajeze un non-rezident. Dacă ţi poţi prelungi şederea n Canada, chiar cu viză turistică pe ncă 6 luni, n baza ofertei de lucru poţi cere un permis de muncă dacă odată cu aprobarea pentru prelungirea vizei de turist ţi-au trimis şi formularele pentru vizita medicală n Canada. Fără acea vizită medicală nu ţi pot acorda permisul de lucru şi de asemenea acele formulare pentru vizita medicală le trimit odată cu prelungirea vizei la cei care sunt n vizită la logodnici, rude de gradul I sau alte cazuri mai speciale, cum ar fi depunerea unei cereri de rezidenţă permanentă cu clauză de refugiat (detalii aici: http://www.cic.gc.ca/english/refugees/index.asp ) sau pe motive umanitare (detalii aici: http://www.cic.gc.ca/english/informa...ions/handc.asp ) sau sponsorizare (detalii aici: http://www.cic.gc.ca/english/immigra...nsor/index.asp )dacă te căsătoreşti n Canada n perioada şederii chiar cu viză de turist sau dacă te clasifici la alte rude care pot fi sponsorate.

Informaţiile date de mine se pot confirma pe website-ul oficial aici: http://www.cic.gc.ca/english/hire/index.asp

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Feedback la mesajul de mai sus

fifi: Buna XX, ti-am raspuns mai pe larg si cu toate detaliile pe forum, la acest topic: http://forum.romanian-portal.com/showthread.php?t=17418 sper sa nu te superi pe mine

XX: Multumesc mult de tot. Sa iti dea Dumnezeu sanatate si fericire pentru ca le meriti din plin. Daca jumatate din romanii plecati afara ar fi ca tine nu s-ar mai vorbi de noi cum se vorbeste!!!! Succes in tot ce iti propui!!!!

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

ntrebare: O prietenă care este stabilită n US şi-a dat seama că e foarte greu să-şi aducă fratele din Romnia care are 20 de ani şi este student. M-a ntrebat care sunt modalităţile de a-l aduce n Canada deoarece a nţeles că aici merge mai repede.

Răspuns: Draga mea prietenă, n primul rnd vreau să-ţi spun că la emigrarea fratelui tău n Canada nu ajută cu nimic faptul că tu locuieşti n US. Cele mai practicate modalităţi sunt "Skilled workers" şi "Provincial nominees" prin care au şanse şi sunt acceptaţi cei care ntrunesc punctajul care are ca scop gradul de adaptabilitate n Canada: nivelul de cunoaştere a limbii, pregătire profesională şi experienţă n muncă n domeniile căutate n Canada. De asemenea trebuie să deţină o anumită sumă de bani cu care să se ntreţină n primele luni n Canada n cazul n care nu-şi găsesc de lucru de la nceput. Toate acestea trebuiesc dovedite cu documente originale. La aceste două modalităţi fratele tău are şanse foarte mici sau deloc. Ca să te convingi, mergi la aceste link uri: pentru partea franceză, pentru partea federală şi calculează-i punctajul online, e free şi e primul pas ce trebuie făcut n vederea emigrării n Canada, fără a ntruni acel punctaj dosarul este respins din start.

O şansă pentru fratele tău ar fi să aplice pentru viza de studii. Pentru asta trebuie să fie acceptat de un colegiu sau universitate din Canada şi să arate că are suficienţi bani pentru a plăti şcoala şi cheltuielile lui pe perioada şederii aici. Am nţeles că nu-i aşa de greu să fii acceptat la una din aceste instituţii şi se aplică online. Odată ce a obţinut viza de studii şi vine aici, poate aplica şi pentru permis de lucru dacă poate să şi lucreze n acelaşi timp şi crede-mă, mulţi fac asta. Pe website-ul lor scrie că atunci cnd aplici pentru permis de studii trebuie să convingi ofiţerul consular că te ntorci după ce termini şcoala nsă dacă primeşte o ofertă de muncă cu contract nu-l mai dă nimeni afară din Canada.

Singura problemă pe care o văd ar fi banii, şcolile aici costă o adevărată avere aici şi din păcate nu exagerez. Toate informaţiile legale despre viza de studii le găseşti aici: http://www.cic.gc.ca/english/study/index.asp

Mult succes!

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

ntrebare/ mesaj primit de la alex.maria n visitor messages de la profilul meu:

Buna.Am nevoie de un sfat. am 21 de ani student la facultatea de inginerie electrica in anul 3 iar acum 2 sapt mi-am depus acea cerere de un birou din cluj al via canada si am fost selectionat pt urmatorii pasi este posibil fara sa term scoala iar experienta profesionala este de 7 luni(adica de atat timp lucrez)? cum credeti si cata lume stiti ca a plecat in canada cu firma aceasta? am apucat sa platesc acei 550 dar acum vad ca multa lume fug de ei iar unii spun ca e ok.

Răspuns:
    Bună şi ţie! Via Canada selecţionează pe toată lumea care vrea să aplice ca să le ia primii bani măcar nsă nu-ţi garantează obţinerea vizei de Canada, iar dacă eşti refuzat, acei 550 nu ţi-i mai dau napoi. Au plecat prin această firmă cei care ntruneau punctajul cerut şi toate condiţiile cerute de canadieni. Via Canada ajută doar la ntocmirea actelor, completarea formularelor nsă nu au nici o influenţă n luarea deciziei finale care aparţine n totalitate ofiţerului consular.

n cazul tău concret, dacă ai sau nu şanse să obţii rezidenţa vei afla singur dacă ţi calculezi punctajul online, aici pentru partea franceză: http://www.form.services.micc.gouv.q...anguageCode=en şi aici pentru partea engleză: http://www.cic.gc.ca/english/immigra...sess/index.asp foarte multe alte link-uri utile şi chiar topice, discuţii şi păreri despre Via Canada ai de asemenea pe acest forum, documentează-te bine nainte de a face acest pas, succes!

Data nscrierii
    04.06.2011
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc mult. Dar raspunsul spun ca nu e dat de ei ci de un ofiter de Emigrari de la ambasada si de aceea am fost selectionat datorita facultati mele de inginerie electrica si ca am mai fost plecat in canada si nu stiu ce...oricum cei 550 ii pierd si daca aplic singur adica imi trimit eu actele si asa mai departe nu? acum nu stiu ce sa fac cu acest program...sansele sunt egale ori prin via ori singur sa inteleg?

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

singurul avantaj printr-o firmă de intermediere este că nu trebuie să te mai ocupi tu de formulare, detalii pe care tu le-ai omite dacă nu te informezi suficient dar şansele nu cresc dacă aplici cu ajutorul lor.

faptul că „ai mai fost n Canada” te ajută numai n cazul n care ai fost cu contract/ ofertă de lucru, dacă ai fost n vizită nu atrnă nici ct un bob de mei şi deci ce ţi-au spus ei este o vrăjeală.

cei 550, 550 dar ţi-au spus ct te taxează n total pnă la definitivarea dosarului? mă refer la taxa lor, n afară de taxele pentru guvernul canadian şi alte cheltuieli.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit ntrebare primită n PM

ntrebare:
    Buna ziua, ma numesc ***, am ** de ani, sunt ****. Am citit pe site ce ai scris tu despre emigrarea in Canada. As vrea sa cred ca este atat de simplu, ideea e ca mi-as dori sa emigrez in Canada, insa nu stiu de unde sa incep, la cine sa ma informez ce am de facut exact... Imi poti spune tu de unde sa incep? :D Iti cer sfatul pentru ca nimeni din Ro nu te ajuta si nu iti da nici un fel de informatie! multumesc anticipat!

Răspuns:
    Bună ***, te nţeleg perfect n legătură cu cei din Romnia dar pe de altă parte mă gndesc la faptul că poate nu au timp, viaţa de acolo fiind mult mai grea şi grijile mai multe. Nu am spus niciodată că emigrarea n Canada este simplă sau uşoară, nu ştiu ce topic anume sau mesaj al meu ai citit, ba dimpotrivă am spus de multe ori că cei care se gndesc la emigrare trebuie să se narmeze cu multă ambiţie, răbdare şi bani

Pentru că nu e nimic secret sau ilegal, voi posta n curnd un răpuns mai detaliat şi cu link-urile de rigoare aici pe forum la acest topic: http://forum.romanian-portal.com/sho...219#post205219, n acest fel şi alţii n situaţia ta se pot folosi de aceste informaţii.

P.S. nu voi divulga numele tău sau detaliile dar dacă nu te deranjează mi poţi adresa şi acolo alte ntrebări, dacă vrei să rămi nsă anonimă ţi voi răspunde şi aici.
    numai bine!

Voi reveni cu răspunsul detaliat, am nevoie doar de ceva timp să reactualizez unele link-uri oficiale deoarece au modificat website-ul emigrărilor.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Răspunsul detaliat promis

„Vreau să emigrez n Canada, de unde să ncep?”- O ntrebare de nota 10!

Atunci cnd cineva este hotărt plece din Romnia şi să se stabilească n Canada trebuie să nceapă prin a face cteva investigaţii despre această ţară, specificul provinciilor, climă, nivel de trai, rata veniturilor, sistemul guvernamental, medical, educaţional. Aceste informaţii sunt destul de accesibile pe internet, n Canada fiind deja foarte mulţi emigranţi care şi mpărtăşesc experienţele şi opiniile despre viaţa n Canada pe diverse forumuri sau bloguri. De asemenea ziarele din Canada şi posturile TV de ştiri sunt online şi accesibile n ntreaga lume.

Spun că trebuiesc adunate aceste informaţii pentru ca cel care vrea să emigreze să poată face o comparaţie ntre cele două ţări şi să pună n balanţă avantajele şi dezavantajele stabilirii n Canada din punctul său de vedere deoarece fiecare are un anumit standard, aşteptări diferite pentru nivelul de trai, procesul de emigrare este destul de lung şi costisitor, recomand ca cei care se angajează n asta să fie siguri că merită tot acest efort.

Sunt mai multe metode de emigrare pe care le găsiţi aici: http://www.cic.gc.ca/english/immigrate/apply.asp
    Metodele de emigrare sunt diferite şi fiecare acoperă diverse cazuri, trebuie investigată fiecare metodă (calificare din punct de vedere profesional, nivelul de cunoaştere al limbii engleze sau franceze, vrsta celor care aplică, timpul de procesare, suma de bani cerută şi/ sau taxa de procesare).

Pentru o mai uşoară navigare pe website-ul oficial al emigrărilor n Canada, sunt deschise 2 topice pe acest forum n care sunt postate link-urile semnificative/ răspunsuri la cele mai importante ntrebări ale unei persoane care vrea să emigreze.
    Link-urile oficiale pentru emigrarea n Quebec (partea franceză) http://forum.romanian-portal.com/sho...ea-%EEn-Quebec
    Link-urile oficiale pentru emigrarea n zona engleză/ federală http://forum.romanian-portal.com/sho...-federal%C4%83

Pe lngă aceste două metode, cele mai populare mai sunt:

Provincial nominees http://www.cic.gc.ca/english/immigra.../apply-who.asp
    Această metodă acordă foarte multe şanse de acceptare deoarece n prezent se confruntă cu dificultatea populării şi forţe de muncă n provincii ca Alberta şi Saskatchewan, de aceea ncurajează angajarea celor din afara Canadei şi aprobarea vizei de rezident permanent cu un număr mult mai mic de cerinţe pentru aplicanţi.

A doua metodă foarte populară: Live-in caregivers http://www.cic.gc.ca/english/work/ca.../apply-who.asp, ideală pentru persoane care aplică individual, au experienţă sau/ şi calificare n ngrijirea bătrnilor sau a copiilor, nu se cer studii superioare sau sume de bani pentru nceput. Partea grea pentru aplicanţi la această metodă este găsirea acelei familii şi semnarea contractului. Partea bună este că există n Canada agenţii care se ocupă de recrutarea candidaţilor, trebuie nsă atenţie căci nu toate agenţiile sunt serioase.

Ca de fiecare dată ncurajez pe oricine are ntrebări n legătură cu cele scrise de mine să mi le adreseze fără reţinere, n limita cunoştinţelor şi a timpului voi fi foarte bucuroasă să ajut! Eu şi fetiţa mea suntem aici de aproape 11 ani, nu ne-a fost uşor mai ales la nceput dar nu nu mi-a parut rău deloc, nu m-am gndit şi nu mă gndesc niciodată să mă restabilesc n Romnia.

Numai bine tuturor şi vă aştept cu ntrebări, eventuale completări care sunt mai mult dect binevenite!
    Ultima modificare făcută de fifi; 08.12.2013 la 11:58.

Data nscrierii
    20.01.2014
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna Corina . Am citit sfaturile tale date pentru cei care vor sa ajunga in Canada si am si eu cateva intrebari care nu le gasesc raspunsul in raspunsurile tale . Sora mea este in Canada cu sotul ei de aproape 8 ani ,el are o firma de constructi iar ea lucreaza contabila . Eu mi-am depus dosarul de emigrare in 2011 si pana in prezent nu am nici un raspuns de la ei decat ca mi-au dat un nr de dosar.Am incercat pe alta cale. Am aplicat la o scoala de bucatari de un an de zile si am fost acceptata dar ei mi-au dat raspunsul deabia la sfarsitul lui decembrie iar eu nu am putut aplica deoarece nu am avut dosarul de la avocata si nici scrisoarea de la scoala. In dosarul meu sunt toate datele despre mine si sora mea (eu am lucrat pe vas de croaziera vro 7-8 ani) iar ei au acolo toate aceste date. Am trimis dosarul meu prin courier astazi (sper ca maine sa il ridice si sa inceapa procesul ) pentru ca scoala mea incepe pe 3 feb 2014. intrebarile mele sunt : in cat timp se da raspunsul (in cazul meu ar trebui sa plec intr-o saptamana) DA sau NU pentru viza ? si daca l-am trimis prin courier mi se va trimite inapoi tot prin courier sau ma vor suna ei? eu sper ca totul sa fie ok si sa nu ma refuze ca am platit deja la scoala o taxa de 1500 $ can . eu am citit pe un site ca viza de studie se proceseaza cam in 13 saptamani dar sper ca nu si in aczul meu . Ei au primit deja confirmarea de la scoala ca am fost acceptata.
    iti multumesc si astept raspunsul tau .Poti sa imi trimiti si pe privat la adresa silviana_rosca@yahoo.com

Edit(fifi): ţi-am mutat postarea aici, deoarece se ncadrează mai bine la topicele pentru Canada.
    Ultima modificare făcută de fifi; 20.01.2014 la 17:08.

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Răspuns pentru Silviana

Bună Silviana, avnd n vedere că data nceperii şcolii este att de aproape s-ar putea să-ţi urgenteze aplicaţia n cazul n care ai menţionat motivul aplicării att de trziu dar nu sunt sigură, la ambasade au foarte multe aplicaţii, de aceea au şi renunţat la aplicarea n persoană pentru vize. De trimis ţi vor trimite răspunsul şi documentele napoi prin curierat, iar de sunat te vor suna dacă vor avea nevoie de mai multe informaţii sau ntrebări de la tine sau chiar să te cheme pentru un interviu dacă ei consideră că este nevoie.

Mare lucru nu poţi face din moment ce ai trimis deja aplicaţia, sper că ai trimis toate documentele necesare. n cazul n care durează att ct spun ei pe website, sau vezi că n-ai nicio veste de la ei pnă aproape de data plecării i poţi contacta pe cei de la şcoală şi să le explici, n acest mod dacă eşti aprobată dar prea trziu, le poţi cere să te programeze pentru o următoare sesiune, iar dacă eşti refuzată (sper să nu) să-ţi returneze banii. Plata nainte, n cazul n care nu ţi-a fost impusă, cred că a fost o greşeală, celor de la ambasadă n-o să le pese că-ţi poţi pierde banii.

n ce priveşte celaltă aplicaţie a ta, de rezident permanent, nu ştiu dacă va avea vreun impact n ce priveşte decizia lor pentru viza temporară de studii, nu vreau să te dezamăgesc dar după mine, cred că se vor gndi că vrei să rămi n Canada după această viză temporară, din moment ce oricum ai de gnd să te stabileşti aici şi vei avea şanse să fii refuzată pe acest motiv. Totuşi, n legătură cu acea aplicaţie din 2011, ai intrat vreodată pe website-ul lor ca să-ţi verifici statutul aplicaţie online cu acel număre de dosar?

Ai menţionat ceva de o avocată, bănuiesc este pentru dosarul tău de emigrare, ea ce-ţi zice n legătură cu acel dosar, de obicei avocaţii de emigrări care te reprezintă au putere mai mare să obţină informaţii despre statutul dosarului tău, ea ce zice sau ce anume face pentru tine?

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Romani in e-mail
    De n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 23.08.2006, 17:52
  2. e-mail
    De aabb n forumul Loteria Vizelor SUA/Diversity Visa DV-2017, DV-2018, DV-2019 si discutii rezidenta permanenta
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 02.05.2006, 03:20
  3. intreb
    De joker n forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 29.11.2005, 11:40

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •