ntrebare:
Buna Fifi,ma scuzi ca te deranjez dar am vazut cateva postari de ale tale in legatura cu Canada. As vrea sa te intreb ce sfat mi-ai putea da. Am 20 de ani,am facut sport 17 ani,gimnastica,si la inceputul anului mi sa oferit un contract de munca ca antrenor in Toronto,dar acum din pacate mi sa spus ca nu poate baga actele la guvernul Canadei pentru a fi chemat acolo, eu ce pot sa fac?pot sa imi obtin o anumita viza si odata ajuns acolo sa mi se ofere contractul legal? Mi-ai fi de mareajutor daca ma poti ajuta cu un sfat. Multumesc

Răspuns:
Bnună Cristian,
Contractul de muncă nu se poate ncheia dect dacă eşti n afara Canadei. Tipurile de viză cu care poţi veni sunt de turist sau de studii, cu cea de turist nu ai dreptul de muncă nsă cu viza de studii poţi aplica pentru permis de lucru aici şi poţi lucra legal, adică angaja unde vrei tu. Asta este ceea ce ştiu eu, adică ce spune legea deşi am văzut n reclamele avocaţilor de emigrări de aici că printre serviciile oferite există şi schimbarea statutului de turist n cel de rezident temporar, deci cu drept de lucru. Nu ştiu exact cum fac ei asta, poate depinde şi de caz dar oricum avocaţii, ocupndu-se numai cu asta, ştiu mai multe şmecherii sau să zicem cunosc şi portiţe n lege. Vorbesc de avocaţii de aici din Canada, ai mare grijă cu cei din Romnia!!!
ţi doresc mult succes şi te mai aştept cu ntrebări.