Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 29

Subiect: Viza turist Noua Zeelanda?

Data înscrierii
    28.04.2010
    Locație
    Sodoma and Gomorra
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0

Implicit

9876543210
    Ultima modificare făcută de edmoond; 06.03.2017 la 13:57. Motiv: modificat titlul pentru a fi mai sugestiv

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.460
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de edmoond Vezi post
    Deci cum e mai sigur de a ajunge in NZ :
    1-cu intentia de a sta pentru 3 luni , ca turist (deci färä vizä de la ambasadä , doar bilet de avion dus-intors si destui bani ) ?
    2-cu o eventualä vizä de turist acordatä , pe mai mult de 6 luni ( dar am auzit cä se poate refuza chiar si atunci intrarea ) ?
    Nu cred ca-ti poate garanta cineva ceva, in nici una din variante. Depinde de cum decurge interviul in aeroportul de intrare si daca le place cum te comporti si cum raspunzi, cat de sigur esti pe tine si cat de credibile sunt motivele vizitei tale.

Stiu cazuri de respinsi de pe aeroporturile americane, desi aveau vize in toata regula, deci asta se poate intampla oriunde. Daca insa nu ai nimic de ascuns si ei nu citesc pe fata ta ca ceva nu e in regula, nu cred ca ar trebui sa ai probleme.

Parerea mea, din punct de vedere logic, este ca solicitarea vizei este cu doua taisuri din cauza ca:
    Partea buna – treci deja prin filtrul ofiterilor de imigrare si daca acestia te accepta, cei de pe aeroport ar trebui s aiba motive foarte determinate sa te respinga.
    Parte proasta – va trebui sa ai explicatii foarte credibile despre ce te face sa stai mai mult de 3 luni in NZ.

Bafta!

Data înscrierii
    28.04.2010
    Locație
    Sodoma and Gomorra
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0

Implicit

1212121212
    Ultima modificare făcută de edmoond; 06.03.2017 la 13:53.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.460
    Putere Rep
    10

Implicit

As mai avea o intrebare : bänuiesc cä la interviul de la aeroport ar fi mai bine sä ... ´nu stiu bine engleza , ci germana ´ deoarece sunt turist , nu ?
    Tot logic gandind si punandu-ma in pielea ofiterilor de imigrari, as spune ca e mai bine sa stii germana sau romana decat engleza, eventual cateva cuvinte in engleza din dictionarele pentru turisti, in caz ca nu te poti intelege cu ei nici in romana nici in germana ;)

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Mersi mult pt. räspuns , e exact cum mä asteptam si nu descurajator .
    As mai avea o intrebare : bänuiesc cä la interviul de la aeroport ar fi mai bine sä ... ´nu stiu bine engleza , ci germana ´ deoarece sunt turist , nu ?
    Ce conteaza cel mai mult este coaja pasaportului tau.In functie de aceasta vei fi luat la intrebari mai mult sau mai putin.Nu conteaza ce iti iese pe gura ,poti vorbi si in malgasa daca vrei ,vor gasi ei pe cineva cu care sa te faci inteles, la foc automat.
    Mult succes si trecere usoara!

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    17

Implicit

bänuiesc cä la interviul de la aeroport ar fi mai bine sä ... ´nu stiu bine engleza , ci germana ´ deoarece sunt turist , nu ?
    Daca inteleg bine tu stii engleza, dar vrei sa te prefaci ca nu stii??? Geez, chiar dupa "prea" multi ani in Germania unii nu se debaraseaza de romanisme... Mensch, comporta-te natural, vorbeste natural, fa-ti si tie si alora viata mai usoara; daca stii limba care-i chestia? Las-o-n plm de mentalitate de roman, de parca ar avea ceva de ascuns ...

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    12

Implicit

Salut tuturor , sunt romän (40), träiesc de multi ani ani (prea multi...) in Germania , si sunt hotärit sä ajung ca turist in Noua Zeelandä . Ce stiu e cä : pentru o sedere de pinä la trei luni (declaratä la intrarea in NZ ) nu e nevoie de vizä , pentru o sedere mai indelungatä ( deci maxim 9 luni ) e nevoie de vizä de la ambasada NZ , ceea ce presupune cerere , certificat medical , cazier judiciar , etc . Romänia face doar parte din ´visa-free countries´ nu ? Eu as dori sä aflu niste päreri de la cei ce sunt la curent cu tema asta : am auzit si de cazuri de romäni ce li s-a refuzat intrarea in NZ , si bänuiesc cä ei (kiwis) sunt destul de precauti sau reticenti in ceea ce ne priveste . Poate mä insel , dar am pomenit cä träiesc de multi ani in Germania si de aceea stiu ce insemnä discriminare si subiectivism . Deci cum e mai sigur de a ajunge in NZ :
    1-cu intentia de a sta pentru 3 luni , ca turist
    (deci färä vizä de la ambasadä , doar bilet de avion dus-intors si destui bani ) ?
    2-cu o eventualä vizä de turist acordatä , pe mai mult de 6 luni ( dar am auzit cä se poate refuza chiar si atunci intrarea ) ?
    M-as bucura mult de a afla ce e adevärat sau fals din ce am auzit eu , si eventuale completäri .

Toate bune , bye .

Imi scapa nuanta celor scrise de tine, Edmoond: tu vrei sa vizitezi NZ, sa fii turist, adica, sau... ai alte ginduri?

Daca a doua situatie se aplica, eu iti sugerez timid... nu ii subaprecia pe cei de la imigrari.
    (Functie de raspunsul tau, poate revin.)

Si logica "nevorbitului limbii engleze" (desi o stii) mi-e complet straina - de ce i-ar deranja daca turistii straini le vorbesc limba?! - dar... lasa.
    cum grano salis

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.460
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de encore Vezi post
    Daca inteleg bine tu stii engleza, dar vrei sa te prefaci ca nu stii??? Geez, chiar dupa "prea" multi ani in Germania unii nu se debaraseaza de romanisme... Mensch, comporta-te natural, vorbeste natural, fa-ti si tie si alora viata mai usoara; daca stii limba care-i chestia? Las-o-n plm de mentalitate de roman, de parca ar avea ceva de ascuns ...
    Citat Postat în original de Felicity Vezi post

Imi scapa nuanta celor scrise de tine, Edmoond: tu vrei sa vizitezi NZ, sa fii turist, adica, sau... ai alte ginduri?

Daca a doua situatie se aplica, eu iti sugerez timid... nu ii subaprecia pe cei de la imigrari.
    (Functie de raspunsul tau, poate revin.)

Si logica "nevorbitului limbii engleze" (desi o stii) mi-e complet straina - de ce i-ar deranja daca turistii straini le vorbesc limba?! - dar... lasa.
    omul probabil se refera la faptul ca daca nu stie engleza, sunt mai putine sanse ca cei de la imigrari sa creada ca ar avea mai stiu eu ce ganduri sa ramana si vrea sa-si micsoreze riscurile de a fi respins pe aeroport.
    ca el vrea sau nu sa ramana, avand in vedere discutiile de pana acum, asta nu o mai stiu.

Data înscrierii
    18.08.2009
    Posturi
    853
    Putere Rep
    17

Implicit

Eu am inteles la ce se refera omul dar mi se pare extrem de pueril. Cred nici macar terran n-ar fi venit cu asa chestii de clasa 3a.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Bună Edmoond,
    eu nu ştiu nimic despre ce fel de vize şi cum se acordă pentru NZ, însă pot să-ţi dau un sfat în ce priveşte vorbitul limbii engleze fie la interviu, fie pe aeroport, e valabil pentru viza turistică în Canada şi eu i-am găsit o explicaţie logică ce s-ar putea aplica la mai multe ţări în care se vorbeşte limba engleză.

Sunt două variante:

- să te prefaci că nu ştii o boabă engleză te poate ajuta în cazul în care eşti învitat de rude/ prieteni care îşi asumă responsabilitatea să te întreţină pe perioada şederii tale acolo. în acest caz, aşa cum bine spunea Sorin mai sus, împreună cu a declara o sumă de bani foarte modestă la interviu sau aeroport, le va spulbera orice bănuială că tu te poţi debarasa de gazdele tale şi poţi încerca să te descurci pe cont propriu, inclusiv munca la negru sau mai ştiu şi eu ce...

-să dovedeşti că ştii limba la un nivel mediu poate fi în favoarea ta în cazul în care nu ai invitaţie ci pe cont propriu vrei să vizitezi NZ. nimeni nu te poate judeca pentru asta sau bănui de alte intenţii, singur fiind trebuie să te poţi înţelege cu lucrătorii de la hotel, restaurante sau punctele turistice pe care intenţionezi să le vizitezi. de asemenea, în acest caz trebuie să declari că ai bani la tine EXACT cât ai nevoie ca să te întreţii în NZ pe perioada pe care intenţionezi să stai acolo, aici incluzând banii de cazare la un hotel nici prea scump nici chiar ieftin, pe care să-l ştii şi să ai şi o rezervare în prealabil, banii pentru mesele pe zi, fie în hotel dacă nu e prea scump, fie într-un restaurant nici prea scump, nici prea ieftin, care de preferinţă să fie în apropierea hotelului, deci trebuie să-i ştii numele şi în linii mari meniul pentru cele 3 mese pe zi, banii pentru transportul în punctele turistice vizate de tine, pe care trebuie deja să le ştii aproximativ, ca nume, atracţie turistică şi locaţie şi mai ştiu eu ce cheltuieli personale, deci o sumă în în care să incluzi aproape de minim intrarea la puncte turistice, o dată pe săptămână la un restaurant de lux, un club şi alte chestii care te-ar mai încânta fiind acolo. Prin urmare, în acest caz trebuie să ştii cât de cât despre NZ şi ce anume o să faci cât timp vei sta acolo, cum că ai auzit de la prieteni, cunoştinţe atât de multe lucruri frumoase despre NZ şi că de câţiva ani buni ţi-a încolţit în minte ideea şi crezi că ai merita o vacanţă in această ţară plină de minunăţii.

Astea toate merg cu brio la Canada, sper ca şi ţie să-ţi fie de folos, baftă şi să ne aduci poze cu canguri sau cu şerpi căci mie tare-mi plac, în poze, normal

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. internship Noua Zeelanda
    De vuvu60 în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 31.03.2007, 12:30
  2. noua zeelanda
    De lina în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 02.03.2007, 09:04
  3. emigrare noua zeelanda
    De lina în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.05.2006, 23:30
  4. Cum sa imigrez in Noua Zeelanda
    De miguel în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand