Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 29

Subiect: Viza turist Noua Zeelanda?

Data înscrierii
    28.04.2010
    Locație
    Sodoma and Gomorra
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0

Implicit

1100101 1100101
    Ultima modificare făcută de edmoond; 06.03.2017 la 13:59. Motiv: asa am eu chef

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

eşti un tip isteţ văd şi nici de curaj nu duci lipsă, ador oamenii de genul ăsta, eu îţi urez baftă şi sunt sigură că o să realizezi ceea ce ţi-ai propus, asigură-te însă întotdeauna când vrei să faci un pas îndrăzneţ, că eşti informat destul în ceea ce priveşte acea mişcare ce vrei s-o faci, aşa cum ai făcut acum.

P.S. În lipsă de canguri sunt buni şi pinguinii, că' de papagali sunt cam sătulă

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Pai daca nu esti neamt la ce bun toata povestea asta cu Germania? Doar asa sa impresionezi publicul cititor ?Puteai foarte bine sa incepi topicul tau prin a ne spune ca esti un cetatean roman care doreste sa emigreze in NZ,nu normal ci pe usa din dos si ai fi primit mai repede raspunsurile ,atat cat ne pricepem si noi .Eu zic ca era mai firesc asa .Ne lasi pe noi sa ghicim daca esti si german sau nu ,daca stii si engleza dar te prefaci ca nu o stii? sa lasam chestiunile astea pt forumurile pt copii.
    Asadar si prin urmare ,ca vajnic cetatean romanesc contemporan cu gandul de a merge in NZ ca turist cu "alte ganduri" iti sugerez sa te pregatesti de ce e mai rau.Pregateste-ti raspunsuri clare si concise ca de genul"Scopul si durata vizitei"? "Unde vei locui" ?"Cati bistari ai prin carduri"?Daca ai prieteni prin zona si cum ii cheama?" "Pasionat de droguri sau alte ierburi si daca esti cumva in posesie atat prin bagaje cat si intern"?"Valiza la control Please"si apropo de valiza sa nu care cumva sa vada aia de la imigrari ceva certificate sau diplome de calificare ,CV uri si alte asemenea ca le provoaca alergie instant si nu o mai scoti pe maneca decat cu primul avion retur de unde ai venit.Iti spun toate astea deoarece gagii de acolo au si prostul obicei sa mai si filmeze faza de ajungi fara sa vrei vedeta tv de genul "Border Security"show.Pana acum sa tot fi vazut vro cinci fete de romani murate cum dadeau din colt in colt pe micile ecrane ,evident toti returnati la pachet.
    Cat priveste "trade-ul "tau este intr-adevar unul de mare cautare insa fara licentele de rigoare nu vei acces sa schimbi macar un amarat de bec.Iar ca sa-ti obtii licenta asa cum ai banuit singur ai de invatat in scolile lor full time (de regula e 4 ani) sau numai partial daca ai reusit sa-ti echivalezi ceva din experienta ta fie ea si germana.
    Asadar sfatul meu ,aplica din start pt viza de residenta in NZ sau Au daca doresti .Ca fapt divers iti recomand sa aplici direct pt viza de AU ca electrician pt ca dupa cativa ani de NZ ai sa vrei in AU garantat .Prietenii stiu de ce
    Mult succes!

Data înscrierii
    28.04.2010
    Locație
    Sodoma and Gomorra
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0

Implicit

jdfghcoelijskl
    Ultima modificare făcută de edmoond; 06.03.2017 la 13:56. Motiv: de aia!

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Din clipa ce pe coaja pasaportului sta inca scris Romania pregateste-te pt ce e mai rau.Au alergie si cand vad laptop-uri decand cu hoardele de romani care au dat tarcoale bancomatelor lor si a vecinilor din Au.Bine ar fi sa le inspiri incredere si sa fii luat la intrebari doar asa ,sumar insa conteaza si cu ce fata te arati prin zona lor .Cred ca intelegi ce vreau sa spun .Legat de experienta ta germana personal te cred ca ai fost un luptator prin sistemul lor insa nu intra prea mult in detalii ca sincer nu intereseaza pe nimeni .Priveste doar spre viitor cu optimism si incearca sa nu-ti irosesti sansa de a aplica legal pt o viza de resident .Cu o asa specialitate cred ca ai inca sanse mari chiar daca ai trecut de 40.Spre exemplu eu sunt selfemployed de aproape un an ,mi-am scos licenta de contractor in domeniul meu de refrigeration & air conditioning si electric restrictiv legat de domeniul meu.Ca sa reusesti sa-ti deschizi propria afacere (companie sau ca sole-trader) prioritar sunt licentele .Fara ele esti in aer si ilegal.Practic nu ai acces nici la piese si materiale fiindca aia de la pravaliile de specialitate iti vor cere numarul de licenta inainte sa cumperi ceva.Nu stiu cum ai lucrat in Germania dar Au si NZ au standarte identice de la care nu se face rabat .Iar ca sa obtii licentele in cazul tau cea de electrician (una dintre cele mai ravnite licente din breasla noastra ) trebuie sa-i contactezi pe aia care iti vor face assessment-ul inainte de emigrare.Totusi incearca sa verifici pe site-ul lor pt mai clare info.
    mult succes!

Data înscrierii
    28.04.2010
    Locație
    Sodoma and Gomorra
    Posturi
    19
    Putere Rep
    0

Implicit

oweouhswqgvds
    Ultima modificare făcută de edmoond; 06.03.2017 la 13:59.

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

edmoond, tu nu ai inteles nimic din ceea ce ti-a scris danref - cu o rabdare admirabila - si eu, initial...
    din acest motiv, eu am renuntat la a-ti mai spune altceva; deja ti s-a spus ca alegind "usa din dos" faci o mare greseala, dar acest lucru il vei constata tu insuti (si te va durea).
    cum grano salis

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.282
    Putere Rep
    40

Implicit

si eu il admir pe danref pentru modul competent in care ii ajuta pe fratii romani cu informatii utile..insa, nu ma surprinde faptul ca, cu toate ca deschide larg portile cunoasterii se mai gasesc destui care vor sa sara gardul..
    ce ne facem daca si australienii sunt in aprecierile lor subiectivi si discriminatori..?

Data înscrierii
    12.08.2009
    Posturi
    392
    Putere Rep
    13

Implicit

nu sint, si nu au fost niciodata.
    au devenit, insa, datorita tocmai celor mentionati (care prefera "usa din dos"), extra alerti.
    cum grano salis

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.282
    Putere Rep
    40

Implicit

nici nemtii nu sunt..numai anul trecut au venit peste 30000 de turci prin casatorie si li s-a aprobat permisul de sedere in Germania..

Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. internship Noua Zeelanda
    De vuvu60 în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 31.03.2007, 12:30
  2. noua zeelanda
    De lina în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 02.03.2007, 09:04
  3. emigrare noua zeelanda
    De lina în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 21.05.2006, 23:30
  4. Cum sa imigrez in Noua Zeelanda
    De miguel în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand