Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 6 din 6

Subiect: Modele de invitaţie n Canada şi US- Viza turistică

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit Modele de invitaţie n Canada şi US- Viza turistică

Am avut nevoie recent să fac o invitaţie unui amic din Romnia şi pe net nu am găsit prea multe modele din care să mă inspir, mi-am stors un pic creierii, aşa că m-am gndit că ar fi util un astfel de topic. O să postez aici modele de invitaţii şi-i ncurajez şi pe alţii s-o facă, mai ales cele care au avut şanse de reuşită, adică li s-a dat viza de turist pe baza lor. De asemenea rog forumiştii care au cunoştinţe mai vaste de limba engleză să mă contacteze cu corectările de rigoare.

Invitaţie din partea unui cuplu (soţ şi soţie) către un prieten:

Marian & Roxana Dobre
    5234 Bathurst Street, Toronto

Ontario M5J 2M6, Canada

Tel: 416-325-4059

TO WHOM IT MAY CONCERN

To: Citizenship and Immigration Canada
    Re: Invitation to Canada
    Subject: Claudiu Popescu
    From: Strada Lalelelor, Bl. 36, Sc. 2, Ap. 7, Craiova, Romania, Tel. 011 40 251 468 219

We know Claudiu Popescu since we were kids, all borne in the same city, we grew up together, going to the same school and neighbors, always very good friends. We have lots of silly but cute memories from our childhood that we used to laugh about later on when we became adults. Since we came to Canada we continue to keep in touch and all the time he visits and takes good care of my parents like a real son.
    To appreciate his loyalty we really like to invite Claudiu to come to visit us here for two weeks to spend precious time together and give him the chance to see how we live here and also to offer him the possibility to have a short and nice vacation in a beautiful country like our home, Canada.
    We are currently working full time and we are assuming all the financial responsibilities for Claudiu’s medical expenses and all his needs for the duration of his visit. Please see attached copies of our Citizenship Cards and a copy of Notice of Assessment from the last year as required.
    Hoping that we covered here all the details of the above matter, we will respectfully leave our request in yours hands as to your authority.
    If you have any questions or doubts, please do not hesitate to contact us at anytime.

Yours Truly,
    Marian & Roxana Dobre
    (Semnătură n original 1)
    (Semnătură n original 2)
    August 29, 2010

Ce menţionează oficialităţile canadiene despre invitaţia pentru viza de turist:

"Visiting Canada: Letter of invitation for countries whose citizens require a Temporary Resident Visa to enter Canada

This is not a legal document. For legal information, consult the Immigration and Refugee Protection Act and its Regulations.
    Sometimes a person applying for a Temporary Resident Visa to visit Canada is asked to provide a letter of invitation from someone in Canada. The following information will help you prepare such a letter to send to a relative or friend abroad.
    A letter of invitation does not guarantee that a visa will be issued. Visa officers assess the applicant to determine whether they meet the requirements of the Immigration and Refugee Protection Act.
    Note
    The following information is only a guide. You must write the letter of invitation yourself. Some visa offices may require that your letter be notarized by a Notary Public. Check with the visa office that is processing the application to find out if you need to do this.

By writing a letter of invitation, you are not legally responsible for the visitor once they get to Canada, but you should provide the letter in good faith. You must give truthful information and intend to keep the promises you made in the letter.
    Send your letter (notarized if necessary) to the person you are inviting to Canada. They must then submit this letter to the Canadian Embassy or Consulate outside of Canada when they apply for their Temporary Resident Visa.
    Your letter must include the following information about the person being invited:

• Complete name.
    • Date of birth.
    • The person’s address and telephone number.
    • Your relationship to the person being invited.
    • The purpose of the trip.
    • How long the person you are inviting intends to stay in Canada.
    • Details on accommodation and living expenses.
    • The date the person you are inviting intends to leave Canada.

Your letter must also include the following information about yourself:

• Complete name.
    • Date of birth.
    • Address and telephone number in Canada.
    • Occupation.
    • Whether you are a Canadian citizen or Permanent Resident
    • A photocopy of a document proving your status in Canada. For instance, a Canadian birth certificate if you were born in Canada or a Canadian citizenship card if you are a naturalized citizen. If you are Permanent Resident, you must send proof of your permanent resident status (a copy of your PR card or your IMM 1000 proof of landing)."
    Ultima modificare făcută de fifi; 30.08.2010 la 18:27.

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

fifica, imi permit sa fac o remarca si sa dau ceva sfaturi in legatura cu scrisoarea de invitatie, indiferent ca e pt Canada sau US.

...ca sa para oficiala, in primul rand o scrisoare trebuie sa incepa cu numele persoanei care face invitatia si apoi identificarea persoanei invitate, urmand alte cateva detalii despre relatie, iar in final intaresti pozitia cum ca ai posibilitatile necesare de intretinere
    ...am pus mai jos un model, am sa revin cu altele din care se pot face combinatii in functie de cazul fiecaruia

TO: EMBASSY OF THE UNITED STATES
    CONSULAR SECTION, BUCHAREST ROMANIA
    Attn: Mr. ................Consul General

Re: LETTER OF INVITATION TO VISIT UNITED STATES

To whom it may concern,
    I, ...... age .., and .... .... age ..., wish to invite numele persoanei invitate age .. (grad de rudenie,
    prieten), residing in Bucharest, adresa....... ...., to visit us here in the UNITED STATES.
    Mr. numele persoanei identify with CI Seria xx, Nr.xxxxxx, CNP 128022xxxxxxx and
    Passport type P, Nr. xxxxxxxx issued at 10/18/20XX

aici pui amanunte ...........

We have all the necessary resources to provide room and board for our ......... while staying with
    us in orasul, statul during his/her visit period.

We trust that the attached AFFIDAVIT OF SUPPORT will be sufficient for our request.
    Please contact us if additional information should be required to the US Consulate.
    As soon as the VISA is approved we will schedule the necessary flight reservations.
    Sincerely,

p.s.1 ...nu sunt necesare prea multe detalii personale ci cateva scurt si la subiect ...ofiterul consular nu va citi scrisoarea daca este prea mare.

p.s.2 asa cum s-a mai mentionat cu alte ocazii Scrisoarea de invitatie nu este obligatorie dar poate fi de mare folos in luarea deciziei de acordare a vizei
    Bafta la toti
    Ultima modificare făcută de Pisoi; 30.08.2010 la 11:51.
    ngerii exista, dar cum nu toti au aripi, uneori i numim PRIETENI!

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Pisoi, mă bucur enorm pentru intervenţia ta la acest topic, şi chiar mi-aş dori să mai urmeze şi altele şi deci să-l rugăm pe Sorin să modifice titlul topicului n Modele de invitaţie n Canada şi US- Viza turistică şi să-l facă şi sticky dacă el consideră că e bun.

sunt totuşi nişte diferenţe ntre invitaţiile pentru US şi cele pentru Canada şi trebuia ncep acest topic aducnd ceea ce scrie pe website-ul oficial al Emigrarilor n Canada despre această invitaţie, o să editez mesajul iniţial şi o să ataşez aceste informaţii.

Pisoi are dreptate n ce priveşte datele despre persoana, persoanele invitate, anume varstă, domiciliu care trebuie să figureze n invitaţie, voi adăuga şi asta. Vrstele celui/ celei/ celor care invită nu cred că trebuie neapărat menţionate n invitaţie, pentru a se reduce spaţiul scrisorii, aşa cum bine ai zis şi tu, căci oricum se pot afla din copiile de pe actele trimise odată cu invitaţia care dovedesc statutul n Canada, Citizenship Card sau Permanent Resident Card.

Nu ştiu cum e pentru US dar invitaţia pentru viză turistică n Canada, aşa cum se vede şi-n website-ul lor oficial, NU TREBUIE SĂ AIBĂ CARACTER OFICIAL, cerndu-se să fie făcută de tine, se poate admite orice formulare, trebuie să fie completă n ce priveşte datele personale, cu un format ct mai schematic, cu formulări de nceput şi de sfrşit politicoase şi oarecum acceptate n limba engleză şi n societatea canadiană, dar şi spontană la descrierea relaţiei cu persoana invitată, la motivele pentru care cel/ cea/ cei care fac invitaţia nu pot merge n Romnia si preferă să invite n Canada sau mai ştiu eu ce alte detalii referitoare la cazul respectiv.

de asemenea, spre deosebire de a lui Pisoi, scrisoarea de invitaţie pentru viza turistică n Canada nu trebuie să fie adresată unui anume Domn Consul, la Ambasada Canadei din Romnia sunt ofiţeri consulari canadieni ale căror nume, aplicantul pentru viză nu are cum să-l ştie dinainte dect dacă are facută, n prealabil o programare făcuta la ambasadă, de care, din cte ştiam nu ai nevoie pentru viza turistică.

Iaca deci că provocările pot fi şi constructive, odată cu intervenţia lui Pisoi mi-am adus aminte de amănunte pe care le-am omis şi mi-am sintetizat mai bine cunoştinţele ce trebuie să le postez aici, care mie mi se par evidente dar pe care voi aplicanţii nu aveţi de unde să le ştiţi.

Baftă tuturor, cum zice Pisoi, iar pe tine, Pisoi dacă mă ajuţi cu acest topic promit să te iubesc toată viaţa mea, cel puţin ca acum dacă nu şi mai mult!

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

fifi, multumesc pentru cuvintele frumoase
    ...am sa mai adaug cateva modele cu anumite cazuri ....

Numele lui
    Numele ei
    Phone: (718) xxx-xxxx
    Email: xxxxx@msn.com

TO: EMBASSY OF THE UNITED STATES
    CONSULAR SECTION, BUCHAREST ROMANIA
    Attn: Mr. xxxxx x. xxxxxx, Consul General

Re: LETTER OF INVITATION TO VISIT UNITED STATES

To whom it may concern:

I, numele lui age XX, US citizen and numele ei age XX, wish to invite our niece numele persoanei invitate, residing in Bucharest, Str. xxxxxxx xxxx Nr.2, Bl.x, Sc x, Apt.xx, to visit us here in the UNITED STATES for her summer vacation.

Numele persoanei invitate, identification is C.I. Seria xx, Nr.xxxxxx, CNP xxxxxxxxxx and Passport Nr. xxxxxxxx issued at ..

We have all the necessary resources and we will bear all of her financial responsibilities including, but not limited to, round trip air ticket fare to travel from Romania to New York and return, room and board and all expenses for the visit duration.

Ioanas visit here in US will be our gift and recognition for her academic school performance.

We trust that the attached AFFIDAVIT OF SUPPORT will be sufficient for our request. Please contact us if anything else should be required to the US Consulate.
    As soon as the VISA is approved we will schedule the necessary flight reservations.

Sincerely,

p.s. cei care aveti cazuri mai speciale si care sunteti interesati in formularea unei scrisori de invitatie ...puteti intreba pe acest topic
    ...sunt convins ca mai sunt si alti forumisti care pot da aici sfaturi pozitive ca raspuns

Data nscrierii
    26.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    8.351
    Putere Rep
    41

Implicit

...o Scrisoare de Invitatie mai speciala facuta pt un american nativ pe care nu-l cunosc si care nu avea habar cu ce se "mananca viza US la Romania"
    ...cu ajutorul acestui Forum "tipa virtuala" m-a contactat ...si in urma caruia a luat viza pe 10 ani ....si a ramas in continuare virtuala...

J....... A................
    Address
    United States Embassy – Consular Section

Attn: Mr. Bryan W. Dalton, Consul General
    Street Nicolae Filipescu nr.26
    Bucharest, Romania

date: ......................

Dear Mr. Dalton,
    I am writing this letter as a formal invitation for Ms. ...............to travel to the United States of America for a period of approximately 3 weeks.

As a native born citizen of the United States of America, I am pleased to extend this invitation to Ms. ..................of Constanta, Romania. She and I have become acquainted during my business travels over the last year, as I was involved in a major industrial project near Bucharest. Not only will I be extending the invitation, but also providing room, board, and transportation. I have allotted this time as vacation from my work and plan to be spending the time traveling locally and host her staying at my home with my family in City, State. Considering that I will be providing these at no cost to Ms.................., nofunds will be required during her time here. I have completed and attached the Affidavit of Support (I-134) and indicated on this form my income and personal worth. I am a US citizen in good standings financially as well as with all state and federal governments. I believe the information provided should be sufficient evidence as well as the fact that I am personally taking responsibility that Ms. ............. will not become a liability of the US during her visit here. However, if there is any further information required from me to assure this, please do not hesitate contact me. I have listed my email address, mobile telephone number, and United States Social Security number below.

Thank you for taking the time to review this Letter of Invitation and support documents. I hope that the information provided is sufficient to grant the B2 visa.

Yours Sincerely,
    J........ A...............

Mobile Telephone:
    Email:

p.s.... nici in acest caz fericit nu-mi expun aici nici un merit personal sau lauda de sine, totul a depins de sustinerea interviului la Consulat (la subiect) al tipei virtuale ....

Data nscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Corina Ionescu
    202-1252 Bathurst Street,
    Toronto, Ontario , L9H 3L8 Canada
    Home : 416 785 4500
    Work: 905 654 8997 ext. 0

TO WHOM IT MAY CONCERN

To: Citizenship and Immigration Canada
    Re: Invitation to Canada
    Subject: Daniela Olteanu
    From: Strada Marin Preda, Nr. 25, Bl. 60B2, Sc. 1, Ap. 19, Craiova, Jud. Dolj, Romania,
    Tel. (011 4) 076 220 9570

I know Daniela Olteanu since 1986. She was my best friend and class mate from grade 5 to the end of high school. After became adults we carried on with our life, get families and kids. Our friendship became even stronger, we celebrate together our professional and personal assets and enjoy our happiness but in the same time helped and support each other when struggle in life.
    In 2003 my daughter and I came to Canada and we decided to settle here. Since 2003 to present Daniela and I kept in touch through e-mail and phone calls but none of those can replace a big hug.
    Unfortunately all those years I couldn’t visit Romania for very well-founded reasons and I would like to invite Daniela to Canada to spend a few weeks together, to share memories and show her some amazing places in Toronto like Lake Ontario, Royal Ontario Museum, High Park, City Hall, Art Gallery of Ontario and of course the most fun place, my home were I live together with my 5 kids: my daughter Ela, two cats, a little bird and a turtle.
    I am currently working full time at ....(numele companiei) as a ....(poziţia) and I am assuming all the financial responsibilities for Daniela’s medical expenses and all her needs for the duration of her visit to Canada.
    Please find attached here a copy of my:

• Permanent Resident Card
    • Driver’s Licence
    • Last pay statement
    • Bird certificate

Hoping that I covered here all the details of the above matter, I will respectfully leave my request in yours hands as to your authority.
    If you have any questions or doubts, please do not hesitate to contact me at anytime.

Sincerely, Date:
    Corina Ionescu. November 19, 2011

cu această invitaţie prietena mea a fost chiar la ambasadă, săptămna viitoare va avea răspunsul, vă voi ţine la curent!

Subiecte similare

1. Romania paradis turistic
    De GNChicago n forumul Despre Romania si despre romani-forum general
    Răspunsuri: 77
    Ultimul post: 12.02.2010, 09:32
  2. brandul turistic al Mediasului
    De mediascetate n forumul Despre Romania si despre romani-forum general
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 15.12.2009, 00:43
  3. Angajam modele pentru activitatea de vide
    De razvan162 n forumul Info diverse,bilete avion,posturi tv/radio,cluburi,juridic
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 08.08.2006, 20:56
  4. Societate angajeaza modele pentru activit
    De razvan162 n forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 02.08.2006, 15:08
  5. Angajam modele pentru activitatea de vide
    De razvan162 n forumul Oferte / Cautare locuri de munca SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 24.07.2006, 01:53

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •