Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 5 din 5

Subiect: Apel umanitar pt miruna enache,o fetita bolnava de talasemie majora

Data înscrierii
    26.06.2010
    Locație
    oradea
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit Apel umanitar pt miruna enache,o fetita bolnava de talasemie majora

Buna ziua ,numele meu este Marius Budar , nu as vrea sa supar sau sa jignesc intr-un fel sau altul , dar ma uit la aceasta minunata fetita IOANA MIRUNA ENACHE si cu durere in suflet incerc sa va cer ajutorul d-voastra. Miruna Enache sufera de Talasemie Majora , la virsta de 10 luni a fost diagnosticata cu aceasta cumplita boala iar de atunci , pt a supravietui , este supusa unor chinuri ingrozitoare : transfuzii de singe de doua ori pe luna , injectii in fiecare seara… „Am noua ani si jumatate si de când ma stiu, adorm în fiecare noapte cu o pompeta în burtica ce îmi regleaza cantitatea de fier din organism. De brat, îmi sta atârnata perfuzia cu Desferal ce ma tine în viata. La fiecare doua saptamâni fac transfuzii de sânge...”Este doar o parte din spovedania cutremuratoare a Mirunei ENACHE. Singura sansa ca sa ramina in viata este un transplant medular care s-ar putea realiza la o clinica de specialitate din Italia , dar costa exagerat de mult…150 000 de euro. Un pret mult prea mare pt un om simplu…spun ,un om ,pt ca Miruna nu o are decit pe mama , tatal a hotarit sa renunte la a-si face datoria de parinte , a abandonat-o pe patul de spital , in momentul cind ar fi trebuit sa dea dovada de dragoste parinteasca si sa-I multumeasca lui D-zeu ca este o sansa pentru fiica lui…in momentul cind ar fi trebuit sa-i doneze maduva salvatoare, el a hotarit sa renunte , spunind ca vrea sa-si continue viata ….si a plecat.

MIRUNA nu vrea decit sa traiasca si sa fie “LA FEL CA CEILALTI COPII ” sa se bucure de viata , sa alerge , sa se joace , sa-si imbratiseze mama si sa-i spuna cit de mult o iubeste…..stau si ma intreb :…….CU CE A GRESIT ACEST INGERAS , CA SA TREBUIASCA SA TREACA PRIN ASA CEVA SI SA SUFERE ATIT DE MULT ???
    Miruna spune ca îi plac tare mult povestile, dar marturiseste ca nu mai crede în miracole. Cu toate acestea, în nopti învinetite de durere, înca se mai poate distinge rugaciunea fierbinte a fetitei prizoniere într-o perfuzie. Haide-ti , va rog sa facem ceva pentru MIRUNA , sa-i intindem o mina si sa o ajutam sa scape de aceasta suferinta , de acest cosmar care i-a furat copilaria .
    O parte din suferintele ingrozitoare pe care le indura Miruna , zi de zi si noapte de noapte sunt postate pe pagina ei : http://mgheorghe7.wordpress.com/ ,tot pe acest blog se gaseste : nr de telefon si adresa de mail a mamei, fotografii ale acestei superbe fetite , actele medicale , aparitii ale Mirunei in reportaje tv si presa scrisa .

Sunt bucuros sa spun ca , de acum putem sa ajutam pe MIRUNA ENACHE si prin donatii online. Oricine poate sa ajute pe aceasta minunata fetita , o poate face , mergind pe pagina : http://mgheorghe7.wordpress.com/doneaza-online/ , alegeti suma pe care doriti sa o donati , complectati tabelul cu datele d-voastra si alegeti tipul de card pe care il aveti.

Multumim tuturor celor ce sunteti alaturi de Miruna , multumim tuturor celor ce veti face posibila dorinta Mirunei …..dorinta de-a trai !

Cu deosebit respect , Marius Budar

1 EURO DE LA NOI = VIATA PENTRU MIRUNA !!!

Ultima modificare făcută de marius7; 26.06.2010 la 10:19.

Data înscrierii
    26.06.2010
    Locație
    oradea
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit Multumesc

Multumesc din suflet pentru ca sunteti alaturi de noi.Speram ca va veni acea zi in care vom scrie pe blog ca Miruna a facut transplantul si este ok.In octombrie visul pentru care ne-ati ajutat speram sa devina realitate,dar pana atunci mai sunt 3 luni de sperante,de teama,de nesiguranta,3 luni in care imi doresc ca starea clinica a Mirunei sa nu fie foarte mult afectata.Va multumesc inca o data ca sunteti alaturi de noi avand in vedere situatia nu tocmai placuta in care ne aflam atat in tara cat in afara.Doamne ajuta!
    Amalia si Miruna Enache

Data înscrierii
    11.08.2009
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Fratilor, dati o mana de ajutor, un euro, 5,10 si mana de la mana luam un pic din povara acestei mame si asa prea mare si o ajutam sa-si duca visul la capat, acela de a-si vedea copilul bine, vioi si sanatos .

Eu am facut un transfer bancar in contul acesta :

Euro: RO80BRDE300SV32102343000

si cand platiti o factura, ori orice altceva, nu uitati si de Miruna .
    Cazul acestei fetite ii chiar adevarat si daca nu puteti sa dati bani, macar un gand bun, o rugaciune Tatalui, sa-i fie de folos .

Seara buna in continuare .

Data înscrierii
    26.06.2010
    Locație
    oradea
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit Ajutati-o pe miruna !

In luna octombrie anul acesta, Miruna este programata la o clinica din Italia pentru efectuarea transplantului medular, donator fiind chiar mamica ei, cu o compatibilitate de 50%, dar acest lucru va fi posibil numai daca se vor stringe banii necesari, din pacate mai trebuiesc foarte multi bani…

Pe data de 28 noiembrie 2010, Miruna va implini 10 anisori, ajutati-ne, va rugam sa-i facem impreuna cel mai de pret cadou… VIATA !

Multumim tuturor celor ce sunteti alaturi de Miruna, multumim tuturor celor ce veti face posibila dorinta Mirunei… dorinta de-a trai !

Data înscrierii
    26.06.2010
    Locație
    oradea
    Posturi
    5
    Putere Rep
    0

Implicit O sansa reala pentru miruna enache !

Cu cit am scris mai mult despre acest ingeras cu chip de fetita , am simtit tot mai tare in suflet suferinta pe care a indurat-o aceasta copila nevinovata : transfuzii de singe la fiecare 3 saptamini , apoi in ultimii doi ani , medicii au hotarit ca aceste transfuzii trebuie facute la fiecare doua saptamini , 6 nopti pe saptamina Miruna suporta chinul perfuziilor cu Desferal care regleaza cantitatea de fier in organism , perfuzii care dureaza toata noaptea - aproximativ 10 ore , Miruna are un regim strict , nu are voie sa alerge mult , nu are voie sa faca efort , nu are voie sa se supere si sa plinga....trebuie sa sufere in tacere...suferinta mamei este de nedescris , de 9 ani se lupta din rasputeri pt a-si salva fetita , unicul copil . Sunt convins ca multi dintre cei care o cunoasteti , sau cei care ati citit sau ati auzit despre Miruna , ati vrea sa luati asupra d-voastra o parte din suferintele acestei minunate fetite , sunt sigur de asta , dar , din pacate nu se poate....insa , putem sa o ajutam sa treaca si peste aceste momente , putem sa facem o donatie pt Miruna , putem sa-l rugam pe D-zeu sa fie alaturi de Miruna si de mama ei si sa le ajute , putem sa ne rugam pt ele ... sa incercam sa ne punem intrebarea : " Daca in locul Mirunei ar fi propriul nostru copil ? " ... ce am face ? ...la cite usi am bate ? ... in cite locuri am incerca sa cerem ajutor ? ... oare citi ar fi cei care ne-ar auzi ? ... cite lacrimi am varsa ?... din pacate , la aceste intrebari , mama Mirunei a gasit singura raspunsul ...
    Acum , cu voia lui D-zeu si cu ajutorul multor oameni cu inima , din lumea intreaga , Miruna si Amalia (mama Mirunei ) sunt in Italia , unde au inceput analizele pt mult asteptatul transplant medular , care-i va reda sanatatea si fericirea Mirunei . Pentru ca Miruna sa fie un copil sanatos si fericit , mama ei o sa-i doneze maduva salvatoare , fiind donator pt Miruna , cu o compatibilitate de 50 % . Va dati seama cita dragoste poate sa fie in sufletul unei mame ? ... aceasta MAMA , va oferi fiicei sale a doua viata ! Tot respectul pentru aceasta MAMA !
    Cu deosebit respect , MARIUS , administrator MIRUNA Blog
    Ultima modificare făcută de marius7; 26.10.2010 la 04:25.

Subiecte similare

1. Apel umanitar pentri ioana miruna enache
    De marius7 în forumul Montreal si suburbii- Quebec- Romani, Comunitatea Romaneasca
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 26.06.2010, 19:21

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •