Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 16 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul
Rezultate 21 la 30 din 155

Subiect: Permisul de conducere romanesc CATEGORIA B

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.213
    Putere Rep
    25

Implicit

Draga Ben,
    Eu iti doresc sa ai parte de un examinator exigent dar corect la examenul de conducere. Daca tu stii ca nu esti pregatit suficient sa-l sustii, atunci nu te mai duce. Pentru numele lui Dumnezeu, e vorba de viata ta si a celor care urca cu tine in masina. Mai bine sa dai de un examinator al dracului, dar corect, decat de un spagar obraznic care ia spaga de la tine si te trece examenul. Toate examenele de conducere in Romania trebuie sa fie exigente, asa cum sunt cele din Canada. Nici n-ai idee ce greu e un examen de permis auto aici in Canada, comparativ cu Romania. Iti spun asta, pentru ca am dat examen auto atat in Romania, unde l-am luat din prima, cat si in Canada, unde l-am luat din a doua! Cunosc enorm de multi roman, unii cu zeci de ani de conducere in Romania, care au picat chiar si a doua oara examenul de conducere aici in Canada. Ca sa nu spun ca daca incerci sa dai spaga aici in Canada la un examinator, risti sa fii arestat pentru coruperea unui functionar publlic.
    Multa bafta, si iti doresc sa iei examenul auto, numai daca ai deprinderile necesare pentru acest lucru.
    Ultima modificare făcută de christianT; 25.06.2010 la 18:19.
    The uncertainty of knowledge:

http://www.youtube.com/watch?v=YltEym9H0x4

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.153
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    Draga Ben,
    Eu iti doresc sa ai parte de un examinator exigent dar corect la examenul de conducere. Daca tu stii ca nu esti pregatit suficient sa-l sustii, atunci nu te mai duce. Pentru numele lui Dumnezeu, e vorba de viata ta si a celor care urca cu tine in masina. Mai bine sa dai de un examinator al dracului, dar corect, decat de un spagar obraznic care ia spaga de la tine si te trece examenul. Toate examenele de conducere in Romania trebuie sa fie exigente, asa cum sunt cele din Canada. Nici n-ai idee ce greu e un examen de permis auto aici in Canada, comparativ cu Romania. Iti spun asta, pentru ca am dat examen auto atat in Romania, unde l-am luat din prima, cat si in Canada, unde l-am luat din a doua! Cunosc enorm de multi roman, unii cu zeci de ani de conducere in Romania, care au picat chiar si a doua oara examenul de conducere aici in Canada. Ca sa nu spun ca daca incerci sa dai spaga aici in Canada la un examinator, risti sa fii arestat pentru coruperea unui functionar publlic.
    Multa bafta, si iti doresc sa iei examenul auto, numai daca ai deprinderile necesare pentru acest lucru.
    Merci. Si eu imi doresc un astfel de examinator deoarece chiar daca acum ma bucur ca l-am obtinut usor, mai tarziu s-ar putea sa regret ziua in care m-am urcat la volan.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    2.399
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    Draga Ben,
    Cristi aici gresesti putin cred, nu prea cred ca stii cum e acum sala in Romania, e de doua ori mai greu decat era acum 9 ani cand am dat eu, cel putin asa am auzit. Nu stiu cat de greu e sa iei permisul in Canada ca oricum aveti 5 semne pe toate drumurile si unu zice ezpass, dar stiu cat de "greu" este aici. La mine m-am dus sa ma interesez azi si mi-am luat cartea s-o citesc. A doua zi m-am trezit si am citit-o toata. Am vrut sa merg in aceeasi zi si am ajuns sub o jumatate de ora pana sa inchida ca trebuia sa ma duca cineva. Un nene la ghiseu mi-a zis ca pot da examenul daca vreau dar mai am doar 27 de minute pana inchid, sau pot reveni a doua zi (mi se pare ca daca picai nu mai aveai voie sa dai o sapt)
    I-am zis da fara discutii, tot sunt aici. Ok ia loc ..si zambea asa convins ca ma pacalesc pe mine insumi, ca sunt prada sigura. Am inceput cu 24 de minute [parca] (in mod normal 30 de minute - sa raspund la 30 de intrebari si sa iau permisul cu 24 bune parca) .. am terminat inainte sa-mi zica ca s-a terminat timpul, ..si i-am zis ca-s gata .. m-a chemat si mi-a spus oarecum impresionat-uimit ca am raspuns corect la 29 din 30. Iti spun asta pt ca nu stiu care e diferenta dintre legile din Romania vs America, dar sunt destul de mari. Si legile erau mai grele pe vremea mea, zic mai ales acum cand am inteles ca-s mult mai grele. Alea din Canada chiar nu pot sa imi imaginez cum ar fii mai grele. Ben te crede, dar eu nu.

Ideea e ca Ben sa invete legea scoartza in scoarta in Romania si ii va fii lejer oriunde. Ne referim la capitolul teoretic unde nu se poate da spaga. La traseu este alegerea lui. Ideea e ca in Romania daca nu dai spaga esti 80%(si cred ca-s indulgent) deja picat aia e problema, oricat de bine invarti de covrig. De era sa nu ai dezavantaj din start multi nu ar da, dar se stie ca daca nu dai, pici, ceva de genul daca nu dai spaga la o operatie... isi bate joc de tine. Eu am facut legislatie rutiera serioasa 1 ora pe saptamana in liceu timp de 2 ani ca materie si turnam si cate un 10 din cand in cand, deci crede-ma ca legislatia rutiera din Canada sau USA e apa de ploaie.

Citat Postat în original de Ben Vezi post
    Merci. Si eu imi doresc un astfel de examinator deoarece chiar daca acum ma bucur ca l-am obtinut usor, mai tarziu s-ar putea sa regret ziua in care m-am urcat la volan.
    Copile, daca dai o spaga , o dai ca sa fi judecat drept, nu ca sa fii judecat pe bune. Biliboaca nu ti-a dat un sfat rau. Asa e in Romania, get used to it.

Nu zic sa dai spaga, eu iti zic sa inveti legea si restul depinde de tine sa devi sofer ca oricum la examen esti cacao pe tine. Soferia o inveti singur, tu cu tine, cu masina si cu drumul. Ce nu mi-a placut la tine a fost sa aud ca nu prea iti place sa inveti pe tema asta. Tati, daca iti place sa conduci tre sa-ti placa si teoria. Alta ar fii ca la multi nu ne plac unele lucruri si nu le facem cu deosebita placere dar le facem. Ti-am zis ca legea e sfanta.. tre sa intelegi ca odata sofer fiind conduci un glont de 1 tona jumate pe drumuri publice, poti lua vieti omenesti din intoarcerea unui volan sau prin necunoasterea unui semn. Suntem cu totii participanti la trafic si trebuie sa fii considerent fata de restul lumii daca vrei sa fii unul de-al nostru. Ideea e ca raspunzi penal si nu e de joaca. Daca schilodesti un copil, tu poate mai reusesti sa te suporti pe tine insuti, dar faci puscarie. Bine in Romania da mami si cu tati bani si scapi cu 3 ani de suspendare , dar totusi, ti-ar placea? Atunci pune burta pe legislatie.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.153
    Putere Rep
    14

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Copile, daca dai o spaga , o dai ca sa fi judecat drept, nu ca sa fii judecat pe bune. Biliboaca nu ti-a dat un sfat rau. Asa e in Romania, get used to it.
    Am avut colegi (acum au terminat a 12-A) care au luat permisul din prima fara nici un fel de spaga, iar eu nu ma consider cu nimic mai prejos. Chiar daca e sa dau de 10 ori, macar la sfarsit stiu ca am satisfactia infinit mai mare decat sa stiu ca l-am cumparat. Si nu-mi spune ca daca ii demonstrez ca stiu sa pilotez calumea masina, ma va pica.

Cat despre sala, nu stiu cum a fost inainte, dar m-am pus azi si am citit din legislatie si m-am apucat de chestionare si pot sa afirm fara exagerare ca sunt crema (chestionarele nu eu). Cartea contine 1400 si ceva.

Iata si un site cu chestionare aproape ca in carte:

http://chestionare.auto.ro/chestiona...t/chestionar-1

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    2.399
    Putere Rep
    21

Implicit

Am avut colegi (acum au terminat a 12-A) care au luat permisul din prima fara nici un fel de spaga, iar eu nu ma consider cu nimic mai prejos. Chiar daca e sa dau de 10 ori, macar la sfarsit stiu ca am satisfactia infinit mai mare decat sa stiu ca l-am cumparat. Si nu-mi spune ca daca ii demonstrez ca stiu sa pilotez calumea masina, ma va pica.

Cat despre sala, nu stiu cum a fost inainte, dar m-am pus azi si am citit din legislatie si m-am apucat de chestionare si pot sa afirm fara exagerare ca sunt crema (chestionarele nu eu). Cartea contine 1400 si ceva.

Imi place gandirea ca nu te consideri nimic mai prejos si cel mai probabil esti chiar superior. Amice, eu vb de vremea mea ce am stiut ce eram la curent si era in Bucuresti. Biliboaca si altii au confirmat ca e la fel. Tu urmeaza-ti drumul tau. De chestionare nu o sa ma apuc acum sa citesc oricat ma rogi sunt ale tale numa'. Eu legislatie am facut de 10 ori cat se face in mod normal dar la traseu am picat cu Dumitru. Dumitru e un nene caruia i-a fost omorata fica pe trecerea de pietoni de catre unul caruia chiar el i-a dat permisul. E/era un nene haios chiar ma bufneste rasul cand imi aduc aminte de el, fatza lui cand s-a urcat in masina asa gras de s-a lasat masina pe partea lui - cum te cheama ma? ..asa asa .. ok si ce astepti, da-i drumu'!

Data înscrierii
    25.11.2006
    Posturi
    2.198
    Putere Rep
    22

Implicit

BEN, ma bucur sincer sa vad ca gandesti in acest mod! Chiar daca pici de cateva ori nu te da batut. Pe mine ma amuza ca eram la scoala de soferi din augut anu trecut si in decembrie mi am luat teoria si in ianuarie am inceput conducerea.Aveam o prietena ce era inscrisa de 3 ani si picase la teorie de 5 ori deja, in decembrie a luat-o si ea cu o saptamana inaintea mea si in ianuarie am incepus clasele de condus cam in acelasi timp, ea mai desteapta dupa cum se crede gata dupa 15 ore s-a prezentat la examen si l-a luat frate bafta chiorului, eu ti-am zis ce am patit,s-o fi vazut dup aceea cum tzzz tzzia din dinti catre mine si ma lua cu ironii ca am picat de trei ori la condus, ca ea si l-a scos inainte.Zambeam pe sub mustete, nu i-am spus niciodata nimica si oricum l-am luat, doua luni mai tarziu dar l-am luat nene, si sincer nici nu ma afecteaza sau afectau mistocarelile ei ....eu stiu cate parale fac!Are dreptate Jiji cand spune ca o sa conduci un glont de o tona jumate, eu sincer sunt rahatita uneori cand i mi trece cate o idee de genul Doamne Fereste sa se intample vreodata ceva....si soselele sunt pline de nebunis a stii de la mine, sa ai respect pentru masina ca nu e o jucarie, frica sa nu-ti fie atata de tine insuti cat sa-ti fie de ceilalti, daca tu stii ca respescti si incerci sa fi un sofer ok, sa ai teama de nebunii de pe sosele ca despre ei nu ai habar daca si-au luat carnetu pe ooouuuua , branza sau dolari!
    Bafta inca odata!

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.213
    Putere Rep
    25

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Cristi aici gresesti putin cred, nu prea cred ca stii cum e acum sala in Romania, e de doua ori mai greu decat era acum 9 ani cand am dat eu, cel putin asa am auzit. ...
    Draga Claudiu,
    Trebuia sa precizez ca e vorba de examenul practic si nu de sala. Mie examenul de sala (teoretic) mi s-a parut foarte usor, imi amintesc ca am facut punctajul maxim, de m-am mirat si eu de mine, pentru ca nu ma stiam chiar asa de istetz sa fac 100%. Era la calculator, si aveai 4 variante de raspuns, din care 2, prin modul de formulare, erau clar niste aberatii.
    In schimb examenul practic mi s-a parut greu, cum greu a fost pentru absolut toti romanii cu care am vorbit despre acest subiect aici in Canada. Toti erau de acord ca e mult mai greu decat cel din Romania. Poate sunt canadieni aici care sa confirme. De exemplu, imi amintesc ce greu mi-a fost cu iesirile si intrarile pe autostrada, pentru ca in Romania nu eram obisnuit din simplul motiv ca nu exista asa ceva. Amici, cunoscuti, unii cu 20 de ani condus in Romania, l-au picat prima data.
    The uncertainty of knowledge:

http://www.youtube.com/watch?v=YltEym9H0x4

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.153
    Putere Rep
    14

Astazi a fost ultima zi de teorie. Ne-a dat doua teste grila pt. evaluare la care am obtinut 26 de puncte (singurul din sala, chiar si instructorul s-a mirat) spre deosebire de saptamana trecuta cand tot la un asemenea test am obtinut doar 11. Joi dau simularea propriu zisa a examenului asa ca ma pun sa mai citesc pt. ca stau foarte prost la capitolul "Sanctiuni si infractiuni" si "Notiuni de mecanica". Sunt si unele intrebari pe cat de banale pe atat de amuzante:

Cum trebuie sa procedezi imediat dupa un accident cu un animal salbatic?
    A instiintezi societatiile de protectie a animalelor
    B opresti, aprinzi luminile de avarie si asiguri locul accidentului
    C iei vanatul acasa si comunici societatii de asigurare daunele suferite de autoturism

Cum trebuie sa procedezi pentru a-ti pastra starea de vigilenta pe tot parcursul deplasarii?
    A conduci cu fata cat mai aproape de parbriz, pentru a vedea tot ce se intampla pe drumul public, in fata ta
    B iti concentrezi atentia, dar adopti o atitudine relaxata la volan, avand control asupra efectuarii tuturor manevrelor de care depinde siguranta calatoriei
    C iti gasesti o preocupare cat mai placuta, cum ar fi manevrarea aparaturii radio-video, intretinerea unor discutii cu pasagerii sau folosirea telefonului mobil

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.374
    Putere Rep
    25

Implicit

Hai ma ca astea-s banale: "C" la amandoua...
    Mai ai?!
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    3.328
    Putere Rep
    27

Implicit

glumeşti, nu?
    plecat de-acasă.

Pagina 3 din 16 PrimulPrimul 1234513 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. carnet de conducere romanesc in canada
    De popoviciaas în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 22.05.2010, 05:39
  2. permis de conducere las vegas
    De Alexawintley în forumul Comunitatea romaneasca din West
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 21.04.2010, 01:38
  3. Carnet de conducere european in Florida
    De helen31 în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 12
    Ultimul post: 05.01.2010, 10:35
  4. carnet de conducere Florida
    De lara în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 30.11.2009, 08:24
  5. permisul de munca al sotului...
    De coriana în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 21.10.2005, 19:52

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi