Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 27

Subiect: Informatii emigrare Australia

Data înscrierii
    13.06.2010
    Locație
    Romania
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Red face Informatii emigrare Australia

Buna ! As vrea sa emigrez cu familia in Australia. Sunt asistenta medicala cu scoala sanitara postliceala. Se recunoaste diploma din Romania ? Cum ati inceput voi procedura de emigrare ? Va rog sa ma ajutati. Multumesc.
    Ultima modificare făcută de sorin; 11.07.2010 la 14:25. Motiv: schimbat din "Australia" in "Informatii emigrare Australia". Titlurile de un cuvant nu sunt sugestive

Data înscrierii
    23.11.2009
    Locație
    South of you
    Posturi
    17
    Putere Rep
    0

Implicit

Laura,
    Nu se echivaleaza. Va trebui sa faci un curs care, daca sti limba Engleza bine, va fi foarte usor.
    Chestiunea este ca acest curs dureaza relativ mult (cred ca luni), cum iti vei castiga existenta in acest timp?
    Cu stima!
    A point is that which has no part.

Data înscrierii
    04.07.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Doresc sa imigrez cu familia. Please heeelp!

Buna seara,
    ma numesc Adrian Visan, am 37 de ani, casatorit, proaspat tatic si doresc din tot sufletul sa imigrez din "paradisul" acesta de tara numita Romania. Sunt absolvent de Politehnica Bucuresti si sotia de "Finante si banci". Cu engleza stam binisor. Va rog sa imi spuneti ce sanse am avea si eventual ce pasi ar trebui sa urmam. Multumim mult!!!!

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Primii pasi aici
    http://www.immi.gov.au/
    numai ca trebuie sa-i faceti repejor .Dupa 40 de ani se diminueaza sansele dramatic.Incearca tu cu Politehnica sa vezi pe unde te incadrezi si ce autoritate iti echivaleaza-evalueaza jobu' si experienta ta profesionala pt ca ,din cate imi amintesc ,sotia ta cu finante ,economie etc nu are sanse prea mari sa obtina minimul de punctaj.
    Mult succes!

Data înscrierii
    04.07.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Primii pasi...

Multumesc pentru raspuns, cu scuzele de rigoare pentru intarziere.
    As mai dori niste sfaturi, daca se poate.
    1. Din ce am citit pe forumuri am inteles ca ar fi mai bine daca as pleca singur la inceput sa caut un job , o locuinta (sa vad cum e cu acomodarea).
    2. Mai greu e sa plec din Romania cu o oferta de munca in Australia dar cred ca ar fi cel mai bine - de catva timp am vazut pe net o firma, VECOROM care intermediaza locuri de munca in Australia. Ce parere aveti de aceasta?
    3. Ar fi mai bine sa apelez la o firma de emigrare sau sa fac "pasii" singur?
    Va multumesc!

Data înscrierii
    04.07.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Smile Primii pasi...

Ve rog puteti sa imi raspundeti inca o data?

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Teoretic ar trebui sa va fie mai mult decat suficent site-ul oficial ca sa va puteti face o autoevaluare in cea ce priveste sansele voastre de reusita si la ce tip de viza va calificati cel mai bine.Sa incerc tot eu un raspuns scurt pt voi
    Pt punctul 1:Nu luati ca universal valabile povestile altora de pe diverse forumuri pt ca s-ar putea sa aveti multe surprize .
    La pct 2:Australia nu este Europa ,unde se practica moda cu contract de munca inainte de a avea dreptul de a munci.Dreptul la munca in Australia nu este o chestiune care se obtine usor si de aceea chiar oficial acest drept este considerat un privilegiu (favor)acordat cetatenilor sai.Sigur va ve-ti intreba de ce acest lucru? Raspunsul il ve-ti gasi singuri daca rasfoiti cu grija paginile site-ului cu pricina.Legat de firme de intermediere.Personal nu am nici o parere si alegerea va apartine in totalitate.
    Iar pt 3.Ideal este sa reusiti sa faceti pasii singuri ,practic puteti considera aplicatia voastra de emigrare ca primul test ce il aveti de trecut pt Lumea Noua la care visati.Nu trebuie sa disperati chiar daca nu va simtiti in stare si ve-ti avea nevoie de ajutor profesional.
    Mult succes!

Data înscrierii
    04.07.2010
    Posturi
    4
    Putere Rep
    0

Implicit Multumiri

Va multumesc pt. amabilitatea de a-mi raspunde

Best regards,
    Adrian

Data înscrierii
    22.07.2010
    Posturi
    1
    Putere Rep
    0

Implicit rugaminte

Buna seara (acasa :D)
    stiu ca sunt deja o gramada de posturi cu astfel de chestii dar imi permit sa va rog sa ma ajutati cu o informatie.
    De cativa ani ne gandim destul de serios (eu si sotia), sa plecam din Romania. Eu sincer prefer Australia, atat din cauza limbii cat si din cauza posibilitatilor... Si aici vine rugamintea.
    Are rost sa ma chinui?
    Intreb pentru ca sotia mea, cea care ar avea cele mai mari sanse de a-si gasi un job acolo (este medic veterinar cu specializare pe microbiologie) are deja 41 de ani.
    Eu in schimb, ca varsta nu as avea probleme dar ... sunt doar asistent social.
    Am citi pe alte posturi ca este necesara obtinerea vizei si abia apoi cautarea unui job. Nu poate fi gasit intai un job si prin intermediul angajatorului sa obti celelalte acte?
    Imi cer scuze pentru sirul de intrebari, pe care banuiesc ca deja le-ati mai auzit de o mie de ori si va multumesc (in avans) pentru ajutor.

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Fratele meu!Cum adica "va ganditi serios de cativa ani "sa va hotarati daca sa emigrati sau nu?Inseamna ca nu ati tratat subiectul cu destula seriozitate si maturitate si ati lasat ca sansa sa se strecoare pe langa voi.Nu vreau sa va "tai "din elanul care se pare ca v-a cam lipsit dar dupa 40 de ani sansele de a obtine punctajul de trecere scade dramatic.Luati la puricat site-ul oficial si vedeti ce mai puteti face.
    Mult succes va doresc atat cat a mai ramasl
    toate bune

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. informatii viza de emigrare in Quebec
    De delmy16 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Canada-Montreal-Quebec
    Răspunsuri: 10
    Ultimul post: 12.12.2010, 07:28
  2. informatii emigrare noua zeelanda
    De coni în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 23.07.2009, 18:24
  3. emigrare australia
    De themanh în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 01.06.2008, 21:41
  4. emigrare in Australia
    De Constanta în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 03.05.2008, 04:10
  5. emigrare australia
    De george74gei în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 09.04.2008, 21:07

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •