Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Vizitand Chicago

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.476
    Putere Rep
    10

Implicit

Am deschis acest topic in primul rand pentru cei care doresc sa viziteze Chicago si ar vrea sa afle cate ceva in prealabil, iar in al doilea rand pentru cei care locuiesc aici sau au vizitat deja orasulsi vor sa impartaseasca din experienta locurilor vazute si care pot fi considerate un "must see" pentru cei care ajung aici pentru prima data.

Sper sa fie folositor pentru cat mai multa lume [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Guest

Implicit

Daca timpul afectat vizitei e scurt:
    <st1:place w:st="&#111;n"><st1laceName w:st="&#111;n">1. Sears</st1laceName> <st1laceName w:st="&#111;n">Tower</st1laceName></st1:place>
    2. John Hankock
    3. Navy Pier

Daca sederea e mai lunga, adaugati o plimbare cu vaporasul de pe Chicago River pe lacul <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Michigan</st1:place></st1:State> printre zgirie nori, ceva muzee etc.

Data înscrierii
    02.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    30
    Putere Rep
    0

Implicit

Eu as inlocui Navy Pier cu Art Institute unde sunt cateva sculpturi de Brancusi si muuuuulte multe alte opere de arta purtand semnaturi celebre. De stiut .. e free luni(timp de iarna) iar in rest pretul de intrare e "suggest admission"

Pe timp de iarna majoritatea muzeelor mari au intrarea gratuita. Aici intra Field Museum, Art Institute, Aquarium, Planetarium, Art Museum. De asemeni se pot gasi la punctele de informare cartulii cu cupoane pentru unele muzee, 2 $ off la Hankcock, reduceri pentru croazierele pe rau sau lac.

De vazut si Millenium Park(foarte aproape de Art Institute)a carui constructie a durat 4 ani si a costat aprope jumatate de miliard de dolari. A se vedea "boaba de fasole", arena de concerte si erm.. cum sa zic?! niste ecrane uriase pe care curge apa.

Michigan Avenue numita si Magnificent Mile -mila cu magazine cunoscute si mari case de moda.

Distractie placuta!

Guest

Implicit

hey cleo, vad ca esti un ghid cu cunostinte vaste despre chicago. unde ai stat ascunsa pana acum? [img]smileys/smiley1.gif[/img]

Data înscrierii
    02.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    30
    Putere Rep
    0

Implicit

La cratita?![img]smileys/smiley2.gif[/img] Pai si tu acum... stai in Chicago de mult mai mult timp ca mine asa ca tu ar trebui sa-mi spui mie ce, unde, cum, cat, cand[img]smileys/smiley36.gif[/img]

Sa revenim.. am uitat de "Muzeul de stiinta si industrie". Are multe
    chestii interesante printre care si o linie de asamblare a unui
    "titirez" pe care poti inscriptiona ce vrei.

Hankock este a 3-a cladire ca inaltime din Chicago, prima fiind Sears
    Tower. Sears este situat in sudul Loop-ului si are o vedere mai buna
    asupra orasului si a lacului(parerea mea si nu numai).

Exista si un citypass- pe durata a 9 zile- incluzand intrarea la
    majoritatea muzeelor si hancock observatory, dar nu stiu daca se merita.

http://citypass.com/price/chicago.html

Navy Pier .. hmmm.. in afara de pretzel cu nuca si caramel si de
    mini-muzeul de stained glass nu cred ca are ceva interesant. E foarte
    bine cotat de americani, atragand (daca nu ma inseala memoria) cateva
    milioane de vizitatori anual. Adevarat ca pentru familiile cu copii e
    bun,ei fiind cei mai privilegiati .. au muzeu, au maze, au roata, au
    minigolf si chiar spectacole.

Interesanta ar mai fi si fantana Buckingham </span>din
    Grant park, la fel, aproape de Institutul de arta si de parcul
    mileniului. Este una dintre cele mai mari fantini din lume, construita
    in 1927.

Aici gasiti mai multe "date tehnice" http://www.chicagoparkdistrict.com/i...useaction/buck inghamfountain.fountainhome

Crede si nu cerceta :D

Guest

Implicit

vezi comentariul meu initial: "Daca timpul afectat vizitei e scurt" [img]smileys/smiley2.gif[/img]

din pacate nu pot fi doar turist in chicago sa fiu o enciclopedie ambulanta a locurilor de vizitat. si....daca John Hancock zici ca e a treia cladire ca inaltime...atunci care e a doua? m-ai facut curios [img]smileys/smiley92.gif[/img]

Data înscrierii
    02.11.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    30
    Putere Rep
    0

Implicit

A 2-a e AON, se vede din Millenium Park. Intial a fost acoperita cu
    marmura nu sh de care(Carrera?!).. din cauza diferentelor de
    temperatura a inceput sa crape si sa pice. Asa ca au schimbat-o cu un
    granit locat si i-a mai costat inca o data pe atat[img]smileys/smiley36.gif[/img].

Yankee ce insemna la tine "timp scurt"? 2 zile nu bun? eu zic ca bun
    bun, ca in 2 zile faci tot! Nu trebuie sa fii turist ca sa vezi/stii
    toate obiectivele din Chicago. Am dovada vie [img]smileys/smiley4.gif[/img]. Sa trag concluzia ca tu esti tamplarul fara scaune [img]smileys/smiley2.gif[/img] ??

Crede si nu cerceta :D

Data înscrierii
    02.09.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    89
    Putere Rep
    15

Implicit

Sugestie de "tur de o zi pe bani foarte putini": dimineata hoinareala prin downtown si prin muzee (cele mai interesante ar fi The Art Institute of Chicago si The Fields Museum), spre seara urcat in Sears, ca sa va bucurati de panorama orasului atatziua catsi noaptea [img]smileys/smiley1.gif[/img], apoi cina (ieftina)la McDonald's-ul din centru, interesantpt atmosfera, pt cae decorat ca in anii '50 (nu sariti, daca urati cartofii si hamburgerul,McDonald's-ul vinde si salate !!). In continuare, faceti o plimbare pe Magnificent Mile (raul Chicago, Rigley building si podul din apropierearata superb noaptea in lumina reflectoarelor).Ultima oprirela Buckingham Fountain, care in serile de vara are jocuri de lumini pe muzica (si apa [img]smileys/smiley1.gif[/img], bineinteles). E un spectacol care merita vazut...O priveliste superba a downtown-ului si lacului Michigan, atat ziua cat si noaptea, o puteti avea si de la Planetarium. Turul asta din pacate e de facut mai ales in zilele calduroase, pt ca atunci cand se lasa frigul si mai ales vantul rece in Chicago.... nu va doresc sa stati nici 5 minute in aer liber.

Pto sedere mai lungasi ceva mai costisitoare, puteti adauga plimbatul cu vaporasul (excelent pt iubitorii de arhitectura), mersul la teatru sau baletsi daca sunteti gurmanzi, lunch-ul sau cina la Pizzeria Uno sau la alte restaurante celebre (Chicago fiind din cate stiu clasat pe locul intai in State lacapitolul restaurante).

Data înscrierii
    02.09.2004
    Locație
    United States
    Posturi
    89
    Putere Rep
    15

Implicit

Wrigley building, sorry [img]smileys/smiley6.gif[/img]

Guest

Implicit

Cleo, omul cit traieste invata[img]smileys/smiley2.gif[/img] apropos de john hancock citisem pe un perete ca atunci cind a fost construit a fost cea mai inalta cladire din State si am banuit ca Sears fiind acum cea mai inalta din Chicago, Hancock-ul a trecut pe locul doi, nu stiam ca AON e mai inalta. mersi de informatie! [img]smileys/smiley9.gif[/img]nu cred ca totusi intr-o zi ai putea sa vizitezi si muzee si ce mai spui tu, dar poate tu

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Vizitand Europa in escale mici si dese :)
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 151
    Ultimul post: 10.01.2019, 05:36
  2. Sa ma mut in Chicago?
    De FunnKy în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 31.03.2009, 02:39
  3. 10 Mai in Chicago
    De GNChicago în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 29.07.2007, 20:10
  4. PT cei din zona Chicago
    De uztucim12345 în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 08.04.2007, 02:59
  5. chicago
    De în forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 21.05.2006, 14:01

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •