Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 21

Subiect: Politica cu pensionari, politicieni incompetenti si iz de visinata

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit Politica cu pensionari, politicieni incompetenti si iz de visinata

editat de sorin: creat acest topic prin mutare de mesaje de pe topicul "visinata lui GNChicago", unde erau off-topic
    Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Transmite-i lui GNC ca mi-l imaginez in fata multimii de pensionari iesiti in strada intampinandu-i cu sloganul lui preferat: “Romania are nevoie de Basescu”, iar mai apoi doborand recordul mondial pe suta de metrii in incercarea de-a scapa cu viata.
    VanderGigi, vad ca te-ai facut olandez si scrii pe romaneste.
    Trebuie sa intelegeti situatia in ansamblu!
    Nu exista alta cale ptrca nu sunt bani. Daca tiparim bani noi, atunci o sa ajunga un dollar ptr o suta de lei sau chiar o mie.
    Se pot da salarii mai mari??? desigur, dar la anul nu vor fi bani de loc ptr salarii.
    Trebuia sa faca cineva aceasta chirurgie!
    Romania, a vindut tot ce a avut mai de pretz...."industria grea FIER VECHI" va amintiti???? Sau le-a pus in bancrupt si le-a cumparat ieftin...au invatat de la americani!
    Romania are nevoie de Basescu!
    Daca ar fi dat afara bugetari, acestia art fi primit ajutor de somaj si ar fi mai multe cheltuieli, asa ca le-a diminuat salariile....ptrca sunt deja prea multi si multi INCAPABILI!
    Ronald Reagan cind controlorii de zbor au declarat greva care ar fi paralizat America, toata America, atunci le-a spus ca cine nu se intoarce la lucru va fi dat afara si I-a DAT AFARA!!! si inlocuit cu altii care erau proapeti absolventi!
    Este inadmisibil cind tzara arde, tu sa faci greva ptr salarii marite!!!!
    Cred ca as fi gasit alta solutie ptr pensionari. Cei 15% furati din drepturile pensionarilor ar fi trebuit luati daca nu exista alta solutie, cu titlu de imprumut cu o dobinda atractiva si acesti bani sa fie returnati pensionarilor cu dobionda mai mare decit cea de la FMI.
    Este trist ca trebuie sa se apeleze la pensionar, eu nu as fi atins aceasta categorie de oameni cinstiti (sunt si de alt tip....) care merita fiecare cent din pensie si il economisersc cu grija. Imi vine sa pling pentru ei pentru acesti oameni sacrificati!
    Nu uitati ca multi "pensionari" din cei 6 milioane sunt "pensionari inchipuiti"....statistica nu minte.....ceva e putred acolo, intelegeri doctor-pensionar pe paguba statului si a tuturor!!!
    Cind economia merge bine, atunci nu se vede, dar economia nu a mers bine de loc. Guvernele anterioare au fost salvate de cei un miliard de euro lunar cred, trimis acasa de capsunari.
    E trist de ceea ce se intimpla dar toti au contribuit la devastarea economiei romanesti care era a intregului popor!
    Romania are nevoie de un PARLAMENT mult mai cinstit decit ce are sau ce a avut pina acum.
    Cred ca multi pensionari ar fi sarit in salvarea Romaniei daca li s-ar fi cerut 15% cu titlu de imprumut cu dobinda, multi aduna banutii cu multa grija la ciorap, dar sunt si multi la care nu le ajunge pensia si nu le-a ajuns pensia nici in guvernele anterioare!
    Basescu a fost si este singura solutie la problemele Romaniei de azi!

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.213
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de GNChicago Vezi post
    VanderGigi, vad ca te-ai facut olandez si scrii pe romaneste.
    Trebuie sa intelegeti situatia in ansamblu!!
    Macar te-am adus aici sa supui o vorba la dezbatere si tot e ceva, lasa Olanda ca n-au alde van der treaba cu Basescu.
    Nu exista alta cale ptrca nu sunt bani.
    Romania are nevoie de Basescu! Este inadmisibil cind tzara arde, tu sa faci greva ptr salarii marite!!!!!
    Nu sunt bani? Citeste aici http://forum.romanian-portal.com/sho...589#post191589 si spune-mi unde s-au dus si se duc banii. Daca-l intrebi pe Basescu zice ca nu stie si tu categoric il crezi. Admisibil ce este sa induri saracie cand altii fura milioane? de aia am ajuns unde poti fotografia linistit un Lamborghini langa o Dacie. Asta ca nu sunt bani sa i-o spui lui Mutu, ca nu sunt bani sa le astupe lacomia poate mai intelegem. Fii serios, asta de l-ati ridicat in slavi e un fuckin papagal imputit ce nu face altceva decat sa tina paravan la toti interlopii din Romania in timp ce omul de rand abia isi trage sufletul. Si n-o face pe gratis.
    Ultima modificare făcută de VanDerGigi; 23.05.2010 la 20:48. Motiv: editat ce era off-topic

Data înscrierii
    26.09.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    792
    Putere Rep
    14

Implicit

Trebuie sa intelegeti situatia in ansamblu!....
    Romania are nevoie de Basescu!....
    Daca ar fi dat afara bugetari,....
    Este inadmisibil cind tzara arde, tu sa faci greva ptr salarii marite!!!!
    Cred ca as fi gasit alta solutie ptr pensionari. ...
    Nu uitati ca multi "pensionari" din cei 6 milioane sunt "pensionari inchipuiti"....
    Guvernele anterioare au fost salvate de cei un miliard de euro lunar cred, trimis acasa de capsunari.....

--- Mi-am promis mie insumi sa nu mai ma bag in discutii politice ---

Cu greu, foarte greu ma abtin sa nu raspund la asemenea sa le zic delicat doar aberatii!
    Acum intradevar nu-mi pare rau ca am rupt prietenia(chiar si virtuala) cu tine, GNC.

"... Fii serios, asta de l-ati ridicat in slavi e un fuckin papagal imputit ce nu face altceva decat sa tina paravan la toti interlopii din Romania in timp ce omul de rand abia isi trage sufletul. Si n-o face pe gratis." ....

VanDerGigi, incepe sa-mi placa din ce in ce mai mult de tine! Lol, bineinteles ca imi place cum scrii, nu altceva, sa nu se inteleaga cumva ca am alte ginduri!
    Shadows and dust ...

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

VanDerGigi, trebuie sa recunosc ca ai ales un nume frumos si chiar daca suna olandez, respect alegerea ta. Totusi, m-a amuzat numele amintindu-mi de niste nume vazute pe internet de fast food din Romania....Fiecare e liber sa aleaga orice nume vrea.
    Referitor, la ce scrie presa, aceasta trebuie filtrata si sa nu ne luam dupa orice tolomac care a scris prin EZ povestea cu puii nascuti vii de o closca.
    In spatele multor organe de presa sta un mogul care vegheaza si daca nu le place ce scrii chiar pe internet, te cenzureaza total la tacere asa cum mi s-a intimplat la Cotidianul care imi vinea neinvitat pe e-mailul meu gnchicago@gmail.com dar l-am pus la spam.
    Trebuie sa judecam lucrurile pe baza de cauza-efect.
    Romania a fost si inca este jefuita in stil mare fara jena si aceasta trebuie sa se opreasca.
    Tolontan a fost invitat de presedinte sa faca o sezizare scrisa care isi va urma cursul la parchet sa se afle de ce patinoarul din Brasov a costa de trei ori mai mult.
    Nu mastept ca Basescu sa ceara facturile ci organele statului trebuie sa faca asta.
    In aceste organe a-le statului exista inca multa coruptie si incapabilitate, incabalitate crasa!
    Este regretabil ce se intimpla in Romania cu pensiile obtinute pe baza unui TRECUT de munca si contributii.
    Salariile bugetistilor sunt micsorate pe baza unui VIITOR loc de munca cu noi atributii.
    Din pacate nu pot sta mai mult pe forum ptrca sunt extrem de ocupat....chiar acum sunt la lucru si trebuie sa-mi iau " un lunch" la 6:40 pm.....
    Nu am numarul tau de telefon ca te-as fi sunat cu placere....evorbesc mai usor decit scriu....
    Timpul va decide cine are dreptate si care este SOLUTIA!
    Are altcineva alta solutie?

Data înscrierii
    29.01.2007
    Locație
    United States
    Posturi
    1.686
    Putere Rep
    22

Implicit

Adevarul este ca daca castiga Geoana era mult mai bine, Nastase sponsoriza tara ca sa numai ia imprumut de la FMI si toata lumea era multumita, sigur numai erau proteste ca doar Voicu ministru de interne aranja tot.

Clar ca Basescu si echipa is vai de mama lor si ei, dar daca iesea Geoana si compania care sigur nu lau nici o masura de austeritate ci mai si dadea marire de salariu la bugetari ca na......in 2012 trebuia vanduta Transilvania ungurilor ca sa ne platim datoriile.

V-am zis eu sa votati cu UDMR si nu ati vrut.

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Nu sunt bani? Citeste aici http://forum.romanian-portal.com/sho...589#post191589 si spune-mi unde s-au dus si se duc banii. Daca-l intrebi pe Basescu zice ca nu stie si tu categoric il crezi. Admisibil ce este sa induri saracie cand altii fura milioane?
    Chiar ma intrebam pana la urma in ce a investit prietenul tau.

respecte, respecte.

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Trebuie sa intelegeti situatia in ansamblu!
    Nu exista alta cale ptrca nu sunt bani. Daca tiparim bani noi, atunci o sa ajunga un dollar ptr o suta de lei sau chiar o mie.!
    Nimeni nu a cerut sa se tipareasca bani.

Se pot da salarii mai mari???
    Ei au promis salarii marite cu 50% daca vor fi realesi!

desigur, dar la anul nu vor fi bani de loc ptr salarii.
    Din vina cui, nu vor mai fi salarii???

Trebuia sa faca cineva aceasta chirurgie!.
    De ce nu se "amputeaza" in mod echivalent de la toti? De ce se amputeaza doar de la cei care sunt deja "ologi" datorita sistemului?!

Romania, a vindut tot ce a avut mai de pretz...."industria grea FIER VECHI" va amintiti???? Sau le-a pus in bancrupt si le-a cumparat ieftin...
    Nu Romania a vandut, ci "conducerea" acestei tari!

Romania are nevoie de Basescu! ...
    Da, ca sa distruga pana in temelii. La noi nu mai exista onoare, rusine, cu atat mai putin compasiune!

Daca ar fi dat afara bugetari, acestia art fi primit ajutor de somaj si ar fi mai multe cheltuieli, asa ca le-a diminuat salariile....ptrca sunt deja prea multi si multi INCAPABILI!...
    Aici ai dreptate, doar ca ai uitat sa mentionezi ca acestia in proportie de 90% au fost pusi de partidele existente la putere!

Este inadmisibil cind tzara arde, tu sa faci greva ptr salarii marite!!!
    Iti poti macar inchipui cum se descurca un bugetar care are venit net in mana 535 roni? Iti spun eu ca nu! Si stii de ce, pentru ca nu-ti poti nici macar inchipui asa ceva!

Cei 15% furati din drepturile pensionarilor ar fi trebuit luati daca nu exista alta solutie, cu titlu de imprumut cu o dobinda atractiva si acesti bani sa fie returnati pensionarilor cu dobionda mai mare decit cea de la FMI.
    Ma gandesc ca ai scris fara sa aprofundezi ceea ce ai gandit! Pensionarii care au o pensie sub 700 de roni (dupa cotizatie de 35 - 40 de ani in campul muncii) si care sunt in proportie de 80%, poate chiar mai bine si care au nevoie de medicatie (ca sa nu pomenesc de aberatiile ce s-a introdus mai nou si in sistemul medical) hrana, de nevoi si nu de dorinte, dupa ce nu se mai incadreaza nici macar la nivel de subzistenta, ce vor mai face cu dobanda de dupa?! Eventual vor lasa prin testament ca din "dobanda" sa le fie facuta piatra de la mormant, cand ei n-or mai fi! Acei pensionari acum sunt dar nu-i si sigur ca vor fi si maine! Si nimeni nu-si poate permite sa-si bata joc de ei. Si prin asta denota ca ei nu mai conteaza pentru conducerea aceste tari! Din pacate!

Nu uitati ca multi "pensionari" din cei 6 milioane sunt "pensionari inchipuiti"....statistica nu minte.....ceva e putred acolo, intelegeri doctor-pensionar pe paguba statului si a tuturor!!!.
    Si de ce nu se iau masuri impotriva acestor lucruri?! De ce trebuie atinsi cei cinstiti?!

Guvernele anterioare au fost salvate de cei un miliard de euro lunar cred, trimis acasa de capsunari.!!!.
    Ai dorit sa spui sponsorizate, pentru toate aberatiile care le-au trecut prin cap!

E trist de ceea ce se intimpla dar toti au contribuit la devastarea economiei romanesti care era a intregului popor! .
    Care toti?!

Romania are nevoie de un PARLAMENT mult mai cinstit decit ce are sau ce a avut pina acum.
    Aici iti dau perfecta dreptate!

Cred ca multi pensionari ar fi sarit in salvarea Romaniei daca li s-ar fi cerut 15% cu titlu de imprumut cu dobinda, multi aduna banutii cu multa grija la ciorap, .
    Te inseli, multi abia isi duc traiul de pe azi pe maine nu sa mai sponsorizeze pe toti incapabilii care ne conduc!

dar sunt si multi la care nu le ajunge pensia si nu le-a ajuns pensia nici in guvernele anterioare! .
    Majoritatea sunt in acea situatie!

Doamne, se vede ca esti total strain de ceea ce se intampla in tara! Alfel, n-ai vorbi asa....

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

pisoias, baiatule, vad ca Sorin doarme si nu ne muta unde trebuie.....iar tu ti-ai dat demisia.....
    Vandergigi scrie pe gnchicago@gmail.com pe care o controlez zilnic....Thanks....
    Lara Iulia.....nu eu am creiat aceasta situatie, dar alta solutie MAI BUNA nu exista.
    Ilici s-ar bucura impreuna cu Putinica de o criza politica....
    Romanii se pot da peste cap DAR NU SUNT BANI si prin greve si demonstratii nu se fac parale nicaieri!
    DESIGUR, se poate si mai rau.....Sa nu fie bani nici ptr salariile si pensiile scazute cu 15-25% si atunci sa vezi cozi pentru o farfurie de mancare calda oferita ptr motive humanitare....
    Nimeni nu vrea sa fie prim ministru intr-o tara fara bani.
    Ma uit la solutiile de viitor si nu exista alta solutie decit cea mentionata de mine....asa ca "ramine tot ca ieri".....
    Suntem in faza de "DAMAGES CONTROL".... adica sa se supravietuiasca cu ce este....cu pagube controlate cit mai putine..... FMI nu este obligat de nimeni sa sea bani....Cine plateste e boss!
    Lara-Iulia respect opiniile tale, dar nu vad solutia ta.....viitorul va spune daca va fi mai bine sau nu....
    Din pacate nu pot sta mult pe forum din lipsa de timp....
    Personal sper sa fie mai bine....dar Romania are nevoie de bani!
    Euro se duce rau de tot in jos....asa ca treceti totul pe dollari.
    Daca aveti imprumuturi in euro, e bine sa imprumutati cit mai mult in euro daca trebuie dat inapoi tot in euro.....ptrca se va devaloriza total....asta e doar inceputul pentru toata Europa....
    Romania daca a imprumutat euro de la CE, e foarte bine ptrca valorea lor scade, dar trebuie cheltuiti repede pe valoare si se pare ca Mugur Isarescu stie ce face!

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Lara Iulia.....nu eu am creiat aceasta situatie, dar alta solutie MAI BUNA nu exista.
    Ai deschis mai demult un topic "Ce ati face daca ati avea un milion de dolari?", unde fiecare si-a spus parerea. Ei bine, daca tu ai un milion de dolari si i-ai da cuiva sa intreprinda ceva cu ei si ai vazut ca ti-a facut praf 80% din ei, te-ai risca sa-i dai si ceilalti 20%, stiind ca datorita incompetentei s-au pierdut acei bani?

Romanii se pot da peste cap DAR NU SUNT BANI si prin greve si demonstratii nu se fac parale nicaieri!.
    Nu trebuie sa se faca nicaieri parale, ci sa se scoata acei bani care pur si simplu s-au "evaporat" si nu stim unde!!!

DESIGUR, se poate si mai rau.....Sa nu fie bani nici ptr salariile si pensiile scazute cu 15-25% si atunci sa vezi cozi pentru o farfurie de mancare calda oferita ptr motive humanitare....
    Unde sunt banii care s-au cotizat in fondul de pensii?! Cum adica nu sunt bani de pensii? Este ca si cum ti-ai depus banii intr-o banca si i-ai pierdut. Ei bine, intr-un fond de stat NU ESTE permis sa se intample asa ceva. Inseamna ca ne lovim de incompetenta CRASA iar atunci trebuiesc luate masuri drastice!

Nimeni nu vrea sa fie prim ministru intr-o tara fara bani.....
    Culmea, inainte de alegeri promiteau salarii cu 50%, iar dupa cateva luni constata aceeasi conducere care a fost realeasa ca nu mai sunt bani...Cum poti sa promiti ceva cand esti constient ca este imposibil sa si aplici? Cum se numeste acest lucru INCOMPETENTA? sau MINCIUNA?

Ma uit la solutiile de viitor si nu exista alta solutie decit cea mentionata de mine....asa ca "ramine tot ca ieri"..........
    Eu solutii nu pot sa dau fiindca n-am competenta necesara, dar parerea mi-o pot spune, iar daca gresesc in ideile mele sa fie si argumentat motivul.

Tara este intr-o situatie precara, dar care ar putea fi redresata daca s-ar adopta cateva principii:
    1. parlamentarii si senatorii in proportie de 95% au propriile afaceri, deci aceia ar putea sa renunte total la salariile lor pe o perioada n. fiindca n-ar trebui sa se streseze ca NU au ce manca sau ca-si pierd acoperisul de deaspurea capului.
    2. de ce le trebuie sa fie cazati in hoteluri de n stele cand ar putea sa stea in chirie, iar cheltuielile s-ar reduce semnificativ.
    3. de ce au nevoie de diurne?
    4. de ce isi schimba masinile de servici asa de des?
    5. de ce se fac pe timp de criza investitii in mobile si imobile, mai ales ca nu este prioritar nici de departe? Pentru ca prin investitii se INVART banii cel mai bine! Drumurile (infrastructura) sunt PRAF si PULBERE! Dupa cate impozite si taxe avem de platit la masini, ar trebui sa avem drumuri.
    6. Cand au fost alesi, au zis ca doresc binele tarii, a oamenilor, de ce nu se dau pe ei insisi ca exemplu.
    7. De ce nu se face o "Dare de seama" cu TOTI banii intrati la stat din impozite, amenzi, taxe, etc., sa stie toata lumea cum se gospodareste aceasta tara? Unde se duc banii contribuabililor? Unde este fondul de sanatate? unde este fondul de somaj? Cat se acumuleaza intr-un an? Ce se intampla cu banii? Unde ajung ei?
    8. In legatura cu pensiile, sunt persoane care au 30.000 roni pensie lunar. de ce se acorda in continuare aceasta suma? Sunt tari unde in momentul iesirii in pensie al angajatului, toti au aproape aceeasi suma cu foarte mici diferente indiferent de functia pe care a ocupat-o. La noi de ce nu se poate face astfel?!

Romanii au nevoie si de raspunsuri. Nu poti pur si simplu sa spui "Gata cu banii, nu mai sunt!" Eu si altii care am cotizat si cotizam in continuare, dorim sa stim unde sunt banii care s-au virat la stat!
    Unde sunt banii nostri?! Nu suntem niciunul obligati sa suferim pentru incompetenta altora!
    Cine va raspunde pentru faptul ca ROMANIA a ajuns unde a ajuns?!

Nu exista tara bogata sau saraca, ci MANAGEMENT COMPETENT sau MANAGEMENT INCOMPETENT!

Va las pe voi sa trageti concluzia unde ne se incadreaza managementul Romaniei si cine ar trebui sa plateasca!

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

Draga lara_iulia, sa-ti raspund la intrebare iti spun ca nu as da bani la incompetenti!
    La fel face si FMI care analizind situatia de deficit au constatat ca banii se duc pe salariile bugetarilor (1.4 million bugetari cu salarii mari si incmpetenti multi din ei), si mai vor si mariri de salarii.
    Deasemenea inmulteste pensia medie cu 6 milioane de pensionari si vezi cit se cheltuieste lunar sau inmulteste rezultatul cu 12 si vezi cheltuiala pe an.
    Acelasi raspuns a dat si FMI ca nu mai da bani (bilioane)daca nu se iau masuri impotriva risipei.
    Inteleg frustratia ta, dar daca te uiti la unii pensionari care "saracii" sunt orbi, dar conduc masina sau lucreaza pe cimp si asta e FRAUDA!!! cu ajutorul doctorilor....
    este risipa mare!
    Banii s-au mincat, sau sunt prin banci straine, poate Elvetia, etc....
    Romania nu are o industrie puternica sa culeaga taxe in fiecare zi de lucru, Ro a cules taxe din activitati sezoniere, one time business, cum au fost afacerile mobiliare, dar astea au cazut.....deci nu mai vin bani ptr taxe sa plateasca bugetarii....
    Romania are nevoie de "un cleanup"= curatenie altfel nu se poate.
    The BIG BROTHER se bucura cind vede greve si scandal in Ro. si are sperante ptr " DIVIDE et IMPERA!
    Apreciez palinca si tuica ro. Am cunoscut mai de mult un tip care mereu umbla cu o cutie de bere in mana si l-am chemat si i-am spus de ce bea pishatul ala diluat, vino sa-ti dau o bautura ptr BARBATI si a refuzat spunind ca e prea tare.....
    Atentie cind se face tuica atunci cind se distila, daca se "stoarce" pre mult atunci apare o fractie care distila pe la 117-8*C dar poate face un azeotrop de minim cred cu apa ce trece pe la 103*C si acest acetic acid da tarie falsa dar dizolva enamelul de la dinti si apar sensibiltati la rece, cald, etc....si cavitati.....deci ATENTIE!
    o ZI BUNA LA TOTI iar la cei cu NUME DE CONSTANTIN SI ELENA PE 21 mai le urez la Multi Ani!
    gnchicago@gmail.com

Data înscrierii
    18.06.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.574
    Putere Rep
    20

Implicit

GNChicago editat pe 20 mai,2010 at 7:04 pm to quote Maximus:
    Maximus a scris pe 19 mai 2010 at 3:04 am:"niciodata nu ai raspuns punctual la cele scrise,numai generalitati total pe linga"

Maximus, imi pare rau ca nu am raspuns la unele mesaje si trebuie sa recunosc ca sunt plin de pacate d-astea....dar nu stiu inca sa dilat timpul asa cum a descoperit Einstein....
    Cit priveste, o prietenie nu are la baza opinii identice....
    Am fost totd. ptr libertatea de opinie fara niciun fel de repercursiuni daca nu suntem de aceeasi parere.....Chiar am avut ocazia sa testez si sa incurajez combaterea de opinii diferite in educatia studentilor. Le-am spus ca vreau opinia lor cinstita si ca uneori voi veni cu o opinie eronata sa vad daca au curajul sa ma combata....."trebuie sa fii BARBAT!"
    E doar o expresie!
    Succes si sper sa ma intelegi....
    Ultima modificare făcută de GNChicago; 20.05.2010 la 19:05.

Pagina 1 din 3 123 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Visinata lui GNChicago :) [2]
    De Pisoi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 311
    Ultimul post: 15.05.2013, 14:29
  2. Perle din sectiunea politica politicieni, guvern, administratie locala
    De shogunelu în forumul Politica,politicieni,guvern,administratie locala
    Răspunsuri: 82
    Ultimul post: 09.11.2009, 10:14
  3. Visinata lui GNChicago :)
    De GNChicago în forumul Arhiva de subiecte