Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 4 din 4

Subiect: Kit de sfaturi practice despre cum să ieşi viu dintr-un spital

Data nscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit Kit de sfaturi practice despre cum să ieşi viu dintr-un spital

A dat boala n tine şi te-a mncat undeva să te duci la spital n loc să iei un pumn de antibiotice ori să-ţi storci singur coşul de pe fund? Ei bine, moşule, s-ar putea s-o mierleşti. Ca să scapi viu dintr-un spital romnesc, care, culmea, se poate chema, cinic, Filantropia, şi nu, onest, IML, ţi trebuie nu doar noroc de jucător rusnac de ruletă, ci şi un pic de şcoală a vieţii. Aşa că ia aici şi citeşte, ct ncă mai vezi cu ochiul liber, cteva sfaturi practice culese de pe patul de suferinţă!

Şpaga

Tehnica nfiptului la buzunarul de la halat e primul lucru care ţi asigură supravieţuirea.
    E o mişcare pe care trebuie s-o exersezi dinainte, dacă vrei să-ţi iasă din prima şi să nu bagi banii pe lngă. "Palmat" se cheamă tehnica şi e mprumutată din practicile hoţilor de portofele, care lucrează fin, fără să atingă haina n buzunarul căreia şi strecoară mna. Diferenţa e că ei scot, pe cnd tu bagi. Decisivă e aici mişcarea de nvăluire, felul discret n care te apropii de obiectiv, l ţinteşti cu coada ochiului, palmezi suma cu degetul mare şi profiţi de cele cteva secunde n care victima ţi indică buzunarul corect printr-o uşoară mlădiere a coapsei. Introduci, apoi retragi mna discret. Atenţie: nu te uita niciodată fix la buzunar. E semn de proastă creştere şi poate genera suspiciuni.

Cearşafurile

Singura chestie care lipseşte de pe un cearşaf de spital romnesc e "Ghiţă was here" scris cu carioca. n rest, găseşti de toate: snge nchegat (care nici măcar nu e al tău), pete zgrunţuroase de apret turnat cu căldarea n cazanul n care s-au fiert albiturile şi care te zgrie la cur, pete de ketchup nu, că nu se dă ketchup n spital, muci şi - de ce nu? - ulei de motor de la un fost mecanic auto decedat, internat naintea ta. A doua chestie nasoală e că cearşaful de spital e conceput, de regulă, pentru bolnavi pigmei, aşa că, orict te-ai strădui, n-o să reuşeşti n veci să ai cearşaf şi sub cap, şi sub cur, şi sub picioare. Alege să ai sub picioare, nu de alta, dar dacă stai
    fără ciorapi rişti să te pricopseşti cu o micoză pe viaţă de la saltea.

WC-urile şi, mai ales, duşul

Ideal ar fi să-ţi propui ca pe perioada internării să nu mergi la budă şi să nu te speli. Au fost cazuri de pacienţi cărora le-a ieşit. Dar ei au fost excepţii. Prin urmare, e absolut necesar să dispui de folii de unică folosinţă, pentru colac (mă rog, dacă există colac). Cu ct aveţi mai multe, cu att mai bine, căci puteţi face oricnd afaceri cu ele printre colegii de salon. Se vor vinde ca pinea caldă. Cu duşul e mai greu, fiindcă sunt ori ncuiate, ori stricate, ori tre' să-l ştii pe directorul spitalului sau pe ministrul Sănătăţii ca să ai acces la ele. Recomandarea noastră: faceţi duş cu şerveţelele umede.

Asistentele & Reanimarea

Două lucruri sunt aici esenţiale. n primul rnd, nainte de a te interna, ncearcă să ai ct mai multe bancnote de 5 şi 10 lei.
    Asistentele sunt nişte tonomate care nu dau rest. Acum să nu te aştepţi să şi facă ceva pentru banii ăştia sau măcar să zmbească. Nţţ, no way. Ei reprezintă un fel de taxă de protecţie; dai banu' ca să nu te omoare cnd ţi fac o injecţie, ca să-ţi nimerească vena din prima cnd ţi iau snge, ca să nu te sugrume cu garoul. n cazul n care ajungeţi la reanimare şi tre' să vă umezească cineva buzele cu apă: asiguraţi-vă că asistenta căreia i daţi taxa (aproximativ 100 ron) nu iese din tură fix cnd ieşiţi voi din operaţie. Nu pentru că arunci cu banii degeaba pe asta, care se cară, ci că aia care vine după ea, nefiind plătită, s-ar putea să te omoare prin nsetare.

Haleala

Ideal e să primeşti de-acasă. Totuşi, dacă mănnci la oficial, cel mai indicat e să o miroşi nainte şi, eventual, să aştepţi s-o guste un coleg de salon aflat n fază terminală, deşi umblă vorba printre bolnavii cu experienţă că la "Fundeni", "Bagdasar" sau Universitar nu e chiar att de naşpa. n anumite cazuri nsă, aceste zvonuri au fost infirmate. Oricum, nu te duci la spital că să mănnci, nu? Dacă voiai asta alegeai un restaurant.

(Academia Caţavencu; 17 Mar 2010)
    plecat de-acasă.

Data nscrierii
    04.08.2005
    Locație
    CA
    Posturi
    1.478
    Putere Rep
    26

Implicit

Aramis, eu am avut o experienta ingrozitoare in urma cu 8 ani jumate, cand baiatul meu cel mare a necesitat tratament in Grigore Alexandrescu - am stat 5 zile, am avut noroc sa stau in camera (de 2 paturi) impreuna cu o asistenta medicala care avea si ea copilul mic bolnav - - in rest NUMAI tiganci cu zeci de fuste si gramada de puradei dupa ele...ehhhh

Pe scurt, ca sunt in graba acum - facem cu schiblul cu fata asta asistenta - mergeam eu la WC, pazea ea camera, si tot asa - tigancile ne pandeau cu ochii sa fure ce aveam noi p'acolo prin camera...

Plus, cucoanele care bateau la usa cu chiloti, ciorapi, maieuri, si alea daca vedeau ca nu e nimeni in jur furau pe rupte...

Dah...si mentionez ca asta se intampla cu 2 ani innainte sa vad cum merge sistemul medical in alte tari...

Bun subiect, Aramis...
    Never be afraid to say what you feel.You can only die once ;)

Data nscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    35

Implicit

subiectul nu e al meu, l-am preluat din mers, că se potrivea cu off-ul ...
    am trecut şi eu prin faze de astea. şi personal şi cu copii. cel mic era să moară n spital, şi dublase aproape volumul de la perfuziile puse doar să fie, ajunseseră de i puneau perfuziile n frunte, pentru că minile şi picioarele ii se umflaseră att de mult nct nu era posibil să ii se găsească vreo venă.

dar eu nu nvinuiesc sistemul. ci oamenii.
    plecat de-acasă.

Data nscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Poate nu ştiţi menirea medicului.
    Să-l ntărească pe bolnav, să-l ntărească, pnă-l face... ţeapăn.

Subiecte similare

1. Sfaturi practice pentru utilizarea forumului
    De sorin n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 04.06.2012, 09:30
  2. convietuirea cu o clona..sfaturi practice..
    De FidelKatzo n forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 47
    Ultimul post: 10.11.2009, 09:49
  3. Sfaturi practice pentru utilizarea forumului
    De sorin n forumul Noutati si informatii utile pe acest forum/ News and updates
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 11.09.2009, 09:04
  4. Cum as putea lucra intr-un spital?
    De piersicuta n forumul Comunitatea romaneasca din Midwest
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 22.08.2006, 14:10
  5. Aveti sfaturi despre Green Card??????
    De Jeorjet n forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 2
    Ultimul post: 24.05.2006, 04:22

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •