Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 20

Subiect: "Miscarea de rezistenta romaneasca", sau cand Guvernul Romaniei face zero pt imagine

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.514
    Putere Rep
    10

Implicit "Miscarea de rezistenta romaneasca", sau cand Guvernul Romaniei face zero pt imagine

S-ar parea ca au aparut "haiducii internetului" (Identificandu-se ca RNS (Romanian National Security)), carora le pasa mai mult de imaginea Romaniei, decat le pasa "alesilor boborului", luand de la cei "bogati" (tarile occidentale care nu pierd nici o ocazie sa ironizeze romanii, oriunde s-ar afla) si dand la cei "saraci" (romanii de buna credinta carora li s-a acrit sa fie bagati in aceeasi oala cu tiganii), in felul lor original, adica....
    s-o lase mai moale ingamfatii de frantuji cu comentariile de doi lei, generalizate, cum au facut si englezoii dealtfel, numindu-ne laolalta tigani si nu vor mai fi luati la ochi. exemplu, aici:
    http://www.romanian-portal.com/stiri...-france-2.html

Nu pot spune ca as incuraja astfel de practici, dar sincer, m-au facut sa ma simt bine ca i-au pus cu botul pe labe le britzi si frantuji.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    s-o lase mai moale ingamfatii de frantuji cu comentariile de doi lei, generalizate, cum au facut si englezoii dealtfel, numindu-ne laolalta tigani si nu vor mai fi luati la ochi. exemplu, aici:
    http://www.romanian-portal.com/stiri...-france-2.html
    E mizerabil ce au făcut franțujii (acei frantuji din emisiunea respectiva).
    Mi-am adus aminte de faptul ca mi se cerea mereu pașaportul ca sa se vadă ca am viza pe el (acum 18 ani).
    Dupa 10 zile ma cam saturasem sa spun ca sunt roman și am început sa zic mai mereu ca sunt italian (chit ca cei care-mi cereau pașaportul erau cumva "autorități" - inclusiv șefi de instituții). Iar ca "italian" eram EXTREM de bine primit ...

Am făcut asta nu pentru ca mi-era rușine ca sunt român, ci pentru ca mi-era greu sa mai suport jignirile lor (cererea pașaportului era pt mine o jignire - dacă as fi făcut ceva rău as mai fi înțeles ...)

Iar comedianul ala sa se uite mai bine în oglinda sa se vadă cum arata (o fi făcut asta din răzbunare, frustrare ...)
    Ultima modificare făcută de sorin; 21.04.2010 la 20:48. Motiv: scuze lui julianms ca i-am stricat postarea si am eliminat partea cu base' pt a fi on-topic
    Julian M.

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    s-o lase mai moale ingamfatii de frantuji cu comentariile de doi lei, generalizate, cum au facut si englezoii dealtfel, numindu-ne laolalta tigani si nu vor mai fi luati la ochi
    In pasapoartele tiganilor din RO scrie "cetatean roman".

Romania e vazuta in strainatate ca o cocina tiganeasca pt. ca e reprezentata mai consistent de tiganime si borfasi decat de multitudinea de romani care-si vad de treaba si nu fac probleme.

Un prieten stabilit mai demult in Germania mi-a zis acum cativa ani (era putin inainte de intrarea RO in UE) ca atunci cand a fost la Milano a avut impresia ca e la Bucuresti: tiganci in fuste jegoase cu puradei muciosi cerseau in masa prin mai toate punctele de interes, gara, piete, artere comerciale; nu lipseau nici tiganoii-proxeneti si bineinteles exista o gama intreaga de cersetori.
    Cum au iesit domne astia din RO (remember era inainte de intrarea RO in UE)? De intrat sa zicem c-au intrat ilegal in Italia, dar de iesit asa in masa din RO cu destinatia Italia cum au iesit?

Statul roman contribuie din plin la situatia asta prin inactivitate si servilism in fatza nu doar a Occidentului, ci si in fatza concernurilor internationale (cata autostrada are RO dupa peste 10 ani de bechtelit?).

De cine e sau a fost reprezentata RO la Bruxelles de cand a aderat la UE? Printre altii, de Vadim, de Jiji, de Merce.
    Cine face cultura in RO? GDS-ul lui Brucan si beizadeaua Patapievici ai carui parinti, impreuna cu Brucan si altii au pus bazele comunismului in RO si au fondat republica securista in care oameni de cultura ca Herta Muller erau turnati la Securitate de cei mai apropiati prieteni ai lor.

In RO tiganii au rege si imparat cu tot cu aristocratia si cartierele de pagode aferente si sunt recunoscuti oficial.
    Tot in RO, cladirile din zonele circulate mai intens (blocuri, magazine, you name it) sunt acoperite in reclame colorate ca la balci.
    Si tot in RO cel mai mare aeroport al tarii are ca singura legatura de transport cu capitala linia de taxiuri a lui Bombo si una de autobuz.

Toate hiatusurile astea stupefiante isi fac simtita din plin prezenta in afara tarii.

Si-acum ne indignam ca romanii sunt priviti in afara cu suspiciune sau chiar sila.

CE-A FACUT STATUL ROMAN CA SA NU MAI FIE ROMANII VAZUTI CA TIGANI SI ROMANIA CA ABSURDISTAN?
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.514
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de Raven Vezi post
    CE-A FACUT STATUL ROMAN CA SA NU MAI FIE ROMANII VAZUTI CA TIGANI SI ROMANIA CA ABSURDISTAN?
    Daca statul si guvernul roman nu au facut nimic si (inca) nu fac nimic, asta nu inseamna ca dobitocii de la diverse ziare si televiziuni din occident pot asemui Romania cu o tara de tigani, fara sa citeasca un pic si sa vada cat % suntem romani si cati tigani, inainte de a lansa stiri “senzationale”. Ne-au criticat ca nu le dam drepturi la tigani inainte de a intra in UE, acum sa se spele pe cap cu ei.
    Poate daca statul si guvernul nu pot face nimic, macar unii din umbra, ii vor face pe incompetentii din occident care scriu urat la adresa intregului popor roman, sa se gandeasca de sapte ori inainte de a lansa zvonuri doar pentru senzational, altfel, steagul romanesc va sta mult si bine infipt pe websiteurile lor.

P.S. Probabil ca voi muta ultimele mesaje pe un topic separat, ca este dupa parerea mea un subiect interesant de discutat. Pana atunci, puteti scrie pe acest topic.

editat: mesajele au fost mutate pe acest topic de la "stirea zilei"

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Pe de o parte nu pot sa nu ma bucur in sinea mea ca le-au facut-o. Pe de alta nu pot sa nu-mi amintesc ultima vizita la Paris. La Turnul Eiffel era plin de tigani care cereseau. Pe sot l-a mancat limba si le-a zis vre-o 2 pe romaneste, atatea le-a trebuit ca s-au luat dupa noi, ciurda si ce ne-am auzit... Asta se intampla inainte de intrarea in UE.
    Eu in locul celor care le-au spart alor site-urile, le-as sabota in primul rand pe cele romanesti. Revelion cu tigani, seriale cu tigani, tigancile care merg sa curete Parlamentul de vraji si exemplele pot continua. Dar ni se pare o mare jignire cand cei din afara ne identifica cu ei. Pe de o parte, pentru audienta se profita de pe urma lor, pe de alta ne suparam cand se fac asociatii sau suntem identificati cu ei, de fapt ce vrem cu adevarat?
    De unde credeti ca ar trebui inceput?

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Si daca io-ti raspund acu': "De unde s-a oprit Antonescu", te pomenesti ca s-o gasi vreunu sa m-acuze de rasism?

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Si daca io-ti raspund acu': "De unde s-a oprit Antonescu", te pomenesti ca s-o gasi vreunu sa m-acuze de rasism?
    Tu ce crezi?

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de livia Vezi post
    Pe de o parte nu pot sa nu ma bucur in sinea mea ca le-au facut-o. Pe de alta nu pot sa nu-mi amintesc ultima vizita la Paris. La Turnul Eiffel era plin de tigani care cereseau. Pe sot l-a mancat limba si le-a zis vre-o 2 pe romaneste, atatea le-a trebuit ca s-au luat dupa noi, ciurda si ce ne-am auzit... Asta se intampla inainte de intrarea in UE.
    Eu in locul celor care le-au spart alor site-urile, le-as sabota in primul rand pe cele romanesti. Revelion cu tigani, seriale cu tigani, tigancile care merg sa curete Parlamentul de vraji si exemplele pot continua. Dar ni se pare o mare jignire cand cei din afara ne identifica cu ei. Pe de o parte, pentru audienta se profita de pe urma lor, pe de alta ne suparam cand se fac asociatii sau suntem identificati cu ei, de fapt ce vrem cu adevarat?
    Poate continuat...
    A schimba foaia. Atitudinea.
    Nu mă pot identifica cu unii schizofrenici/mioritici, tot aşa cum nu înseamnă că atitudinea celor de la conducerea postului tv francez şi amărâtului de comediant angajat-prestator de servicii, le-aş găsi o justifcare raţională, generalizând.

Ce s=a intâmplat mai apoi, nu-mi pare decât o umilă replică în spatiul internautic.
    Ideal ar fi ca mesajele internauţilor care protestează să fie in limba ţărilor respective, unde apar.

Ultima modificare făcută de angeline; 21.04.2010 la 11:44.
    Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    12.11.2006
    Locație
    Daesalam,Tansania
    Posturi
    5.315
    Putere Rep
    41

Implicit

- SINTI UND ROMA IN EUROPA HEUTE
    Es ist schwierig festzustellen, wieviele Roma und Sinti heute in Europa leben. Realistische Schätzungen kommen auf etwa 10 Millionen. In fast allen Ländern gibt es zumindest kleine Gruppen von Sinti und Roma. Mehr als die Hälfte davon lebt in südosteuropäischen Ländern wie Rumänien, Bulgarien, dem ehemaligen Jugoslawien und Mazedonien sowie in der Slowakei und in Ungarn. In Westeuropa weist Spanien anteilsmäßig die größte Zahl Roma auf. Schon die beachtliche Zahl der europäischen Roma macht deutlich, daß die Mehrheit der Roma keine Nomaden, sondern in der Regel seßhafte Menschen sind. Die Bedingungen, unter denen die Roma leben müssen, haben sie zu sozialen Außenseitern gemacht, denen die Mehrheitsbevölkerung mißtrauisch gegenübersteht. Die zunehmende Diskrimierung der Roma in einigen osteuropäischen Ländern hat zu neuen Wanderungswellen der Roma vom Osten in den Westen unseres Kontinents geführt.
    In den verschiedenen Ländern Europas gibt es erhebliche Unterschiede in den Lebensumständen der Roma. So hat sich die Lage der Roma in Schweden in den letzten Jahren erheblich verbessert: sie haben Zugang zu Wohnungen, Ausbildung und Arbeitsmarkt. Die Lage der 600.000 Roma in der Slowakei hat sich dagegen verschlechtert. Sie leben in ghettoartigen Kolonien, ohne soziale Selbstvertretung und politischen Einfluß. Die Roma in Italien lebten jahrhundertelang in einer relativ guten Beziehung zur bäuerlichen Bevölkerung. Durch die Industrialisierung und Landflucht wurde ihnen die wirtschaftliche Basis entzogen. So sind die Roma Italiens häufig von Sozialhilfe und Bettelei abhängig. Während die industrielle Gesellschaft insgesamt immer mobiler wird, versuchte man meist, den noch umherreisenden Teil der europäischen Roma irgendwie seßhaft zu machen.

http://www.gfbv.it/3dossier/sinti-ro...om-de.html#r12

numarul tiganilor dupa un recensamant facut in 1995..in 1982 nemtii aveau 70000 de magraoni si asta la o populatie de 60 de milioane..pai se intelege ca nu aveau de unde sa stie ce inseamna sa traiesti cu tiganul in capatul gradinii..

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    2.350
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    Poate continuat...
    A schimba foaia. Atitudinea.
    Nu mă pot identifica cu unii schizofrenici/mioritici, tot aşa cum nu înseamnă că atitudinea celor de la conducerea postului tv francez şi amărâtului de comediant angajat-prestator de servicii, le-aş găsi o justifcare raţională, generalizând.

Ce s=a intâmplat mai apoi, nu-mi pare decât o umilă replică în spatiul internautic.
    Ideal ar fi ca mesajele internauţilor care protestează să fie in limba ţărilor respective, unde apar.

Bate-ma omoara-ma, nu am inteles ce ai vrut sa-mi raspunzi cand m-ai citat.

La chestii de genul asta ma refeream: http://www.6am.ro/companii/telenovel...africa-si-asia

Mi-amintesc si reportaje Tv si articole de ziar pe prima pagina si ce fericire era ca au avut succes actorii nostri, imbracati in tigani la Cannes si cum le-au dansat tiganeste, spre deliciul audientei. Poate nu este cel mai elocvent link-ul dar daca aveti rabdare sa cautati gasiti puzderie.

Ce imagine promovam si cum vrem sa fim priviti din afara?

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Ti-am raspuns tot cu o intrebare. Daca ar fi dupa mine eu m-as intoarce mai mult in istorie, undeva pe la Vlad Tepes.
    Ultima modificare făcută de livia; 21.04.2010 la 12:28.

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Guiness World Record- Cartea Recordurilor-"cel mai"
    De Ben în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 01.02.2010, 21:06
  2. O incercare de mai bine...sau topicul discutiilor "pe loc repaus"
    De Georgian@ în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 32
    Ultimul post: 23.10.2009, 09:50
  3. E timpul sa spunem "Destul ... hai pa!" actualei clase politice ?
    De Pintea în forumul Politica,politicieni,guvern,administratie locala
    Răspunsuri: 14
    Ultimul post: 03.12.2008, 13:10
  4. Despre conduita celor cu functii "inalte"
    De lara_iulia în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 29
    Ultimul post: 21.07.2007, 07:48
  5. Multumiri gazdei forumului "domnul Sorin"
    De arhang3l în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 02.05.2007, 04:48

Permisiuni postare