Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345
Rezultate 41 la 45 din 45

Subiect: vorbind de unul singur

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    2.160
    Putere Rep
    21

Implicit

in NY din ce am inteles eu, cel care mi-a dat amenda pt radar trebuie sa se prezinte la judecata cu dovada, daca nu se prezinta a pierdut cazul...
    amarat...daaa o duc bine!

(Oo)-(|||)''(|||)-(oO)

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    34

Implicit

corect. dar dacă se prezintă, ăla ești. e nevoie doar să coroboreze în mărturie ce scrie în ticket.
    doar dacă nu uită ceva detalii.

dacă amenda a fost în martie și primul termen a fost în noiembrie, deja ai câștigat. toată lumea re dreptul la speedy trial, 45 de zile de la pre-trial. e un drept legal (legea federală) implict, care nu trebuie cerut expres.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 10.12.2015 la 20:28.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    34

Implicit

na că nu v-am zis. s-a dus amenda...

a venit ziua judecății (nu aia de apoi, nu încă...) și m-am dus. filmulețu' de pe cameră pus pe flash disk, CD, DVD, SD card, external HDD și pe laptop, că nu se știe niciodată cu inteligenția asta artificială când te lasă baltă... planșe la cât de mult a putut să tipărească ploteru' (adică 2 A0) cu fotografia aeriană a zonei: una pe curat ca să aibă nenea polițaiu' unde să ecspliciteze el ce și cum ne-a fost întâlnirea de gradu' tri, alta cu puncte marcate pe ea: el pe motocicletă, io când m-a luat radaru', io când m-a lăsat radaru', unde zice el că m-a luat radau', unde zice el că m-a oprit, unde m-o oprit de fapt, distanțe de colo colo, de la stâlpu' ăla pân' la ăllalt, ce mai, o adevărată lucrare științifică. p-ormă teancuri de alte cazuri, extrase după lege, studii și cercetări, filmulețu' scos poze aproape cadru cu cadru (numa' 850 de poze tipărite 6”x10”, că dacă scoteam frame cu frame terminam imprimanta cât era ea de xerox și mă duceam cu camionu' la curte.) un tablagiu de-acasă putea să-și dea doctoratu' ce alea 15 kile de hârtii de le căram după mine.
    c-o săptămână înainte da trimite o scrisoare cum că ca să fiu de acord să se amâne că cică nenea polițaiu' și-a luat vacanță și nu poa' să vină. și pe urmă avea vacanță pentru încă vreo 2 luni, exact când avea judecătoru' sesiune...
    io am zis că ba. na de vezi...

înaintea mea era unu' cu avocatu' după el. ăsta se chinuia de un an să ajungă la selecția juriului. lună de lună DA-iu (același) reușea să mai obțină o amânare. a mai primit una. ș-a venit rându' meu. facea bailifu' apelu', ieșim în față și DA începe litania că să vezi și s-auzi, c-o fii și c-o pății.

la care onorabilu' nenea judecătoru' scoare hârtia mea și începe să-i zică. DA-ul păi să vezi că, judgiu păi că nu, DA-ul cea, judjiu hăis. până la urmă a rămas pe-a mea, case dismissed on prosecutor's motion. pa și pu, la revedre și au ținut neapărat să-mi dea și jury fee înapoi.

mi-a stricat ăla toată distracția! și cât mă pregătisem...
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 15.12.2017 la 13:16.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    34

Implicit

pentru divo: acu' ceva ani (eram încă în țară) primește nevastă-mea un telefon (de pe număr ascuns). cum răspunde, începe una să zbiere la ea, cum să-i zici lu' bărbatu' s-o lase pe sor-mea în pace, că are famile și copii, și că că și că că. nevastă-mea n-apucă să zică nimic, că pac, aia închide.

a doua zi, iarăși, alt telefon, iar cu bărbatu-tu, sor-mea, familie, copii, șoricelu' la gaură, dă-i tu să-i ajungă să nu mai umble la altele, și așa și pe dincolo. și iar pac.

a treia oară, la fel. de data asta era la faza pe olimpiada sporturilor de iarnă, categoria lupte greco-romane: că dacă nu vin acolo și vă bat pe toți. da' nevastă-mea era pregătită de-acum (adică cum ar veni oltenca din ea era pe fază - că nevastă-mea are în vine sânge de ardeleancă, săsoaică, olteancă și rusoaică) și i-o taie fă, da' despre ce vorbești tu acolo? aia se mai domolește și începe să discute mai rațional. că cum să vezi că bărbatu-tu și sor-mea, cămila-cu-două-cocoașe, broasca-cu-4-picioare, iepurele-săltăreț, că sor-mea are familie, că o bate bărbatu' de-o omoară, că ea nu se lasă, că io ți-am zis, da' ei nu și nu, că și ieri... și aici îi nevastă-mea zât fă! bărbatu-miu trebuie că-i campion mondial la lungimea, ca să poată să-i zdențuie fofoloanca sor-ti, c-un ștromeleag de 8,000 de kilometri, că el e plecat de 3 luni din țară! și zbang, închide ea. după un sfert de oră sună aia înapoi și-și cere scuze. greșise numărul...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.393
    Putere Rep
    34

Implicit

pentru domnu' gigi (avertisment: persoanele religioase sau pudibonde sunt rugate să nu citească mai departe):

jeni nu apare seara acasă după servici. john, bărbat-su'. așteaptă cu masa pusă. jeni nicăieri, se face seară, miezu' nopții, jeni pauză. john începe să sune pe la spitale, poliție, pompieri, salvare, morgă, jeni nicăieri. a doua zi jeni tot nu apare. john sună la muncă, da, jeni a fost ieri la muncă, a plecat ca de obicei, nu, azi n-a venit. ziua lu' john trece ca un chin, iar telefoane la spital-pompieri-poliție salvare-morgă. nimic. a treia zi, iar nimic. dar spre seară cine sună la ușă? jeni! într-un hal fără de hal: părul vâlvoi și încâlcit, ruptă de oboseală, cearcăne la ochii vineți de nesomn, hainele boțite și rupte pe ea.

john draga mea, ce-ai pățit? unde ai fost? am fost așa îngrijorat pentru tine!
    jeni lasă-mă să fac un duș și-ți povestesc prin ce calvar am trecut.

no, iese jeni de la duș și începe ai povesti: să vezi dragule, alaltăieri am plecat mai târziu de la muncă, că am avut nițică treabă. am fost tltime și parcarea nostră de la subsul era deja goală, numa' mașina m ea, parcată într-un loc mai întunecos. când să mă urc, din senin a apărut o dubă care a oprit lângă mine, au coborât doi indivizi cu cagule pe cap, m-au prin și m-au aruncat în spate. m-au dus într-o casă, undeva și au acolo... au făcut ce au vrut cu mine! îți dau seama erau 3 matahale de negri 6 cu 25 pe lung și 3 pe lat, vai de mine și de mine ce mi-au făcut! da' ce nu mi-au făcut?!? nici o gaură n-a scăpat! stânga, dreapta, sus, jos, de-a-mpicioarelea, culcat, pe-o parte, suspendată, atârnată, pe stânga, pe dreapta, din spate, din față, din lateral, cu unu', cu doi, cu trei, dp, bj, hj, bdsm, ce mai, tot tacâmu'! trei zile și trei nopți m-au chinuit așa, uite în ce hal m-au adus!

john o ia în brațe și o consolează. după câteva minute zice draga mea, vai de mine, prin ce ai putut să treci, ești atât de afectată că ai și pierdut noținea timpului, tu lipsești doar de 2 zile și 2 nopți.

și jeni zice da iubitule, da' mă duc și mâine!
    plecat de-acasă.

Pagina 5 din 5 PrimulPrimul ... 345

Subiecte similare

1. Pentru cine votezi: McCain / Obama / Nici unul? Motivul?
    De albinuta în forumul Politica,politicieni,guvern,administratie locala
    Răspunsuri: 119
    Ultimul post: 12.12.2008, 19:33
  2. unul din pacate
    De allys în forumul Discutii Pe Teme De Religie/ Discussions about religion
    Răspunsuri: 15
    Ultimul post: 17.04.2008, 10:08
  3. singur atat de singur
    De segu în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 15.04.2008, 07:08
  4. cate unul...
    De arcond în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 26.09.2006, 07:52
  5. Unul
    De christianT în forumul Incercari Literare
    Răspunsuri: 27
    Ultimul post: 08.04.2005, 16:56

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •