Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 2 din 19 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul
Rezultate 11 la 20 din 185

Subiect: Intersectii

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de florin10 Vezi post
    Se mai poate adauga aici holera, ciuma, cancerul, sida, foametea, macelurile dintre oameni, lupta crancena pe care o duc zi de zi animalele pentru supravietuire, catastrofele naturale etc. Se mai poate adauga ca doar aproximativ 20% din suprafata pamantului este locuibila de catre oameni (daca o fi si atat), ostilitatea pana la urma a mediului inconjurator (incercati sa traiti un an in padure fara haine si mijloace moderne) si, repet, lupta dusa de catre animalele salbatice pentru supravietuire (lupta pe care de cele mai multe ori nu o observam). Si mai sunt multe de spus.
    NU este prima data cand trebuie sa-i dau dreptate dragului de florin10. Remarcabila postarea ta si la momentul potrivit.
    100% de acord cu tine. Cu toate ca eu sunt un sustinator al principiului antropic (intocmai ca kirk) nu pot sa ma fac ca nu vad suferinta.
    Suferintza este insasi constanta noastra a trecerii prin viata.
    Moartea, daca o analizezi cu atentie, este un fenomen altruist adus vietii.
    Paradoxal poate, dar asa este. Mori, ca sa lasi celui de langa tine sansa sa-si traiasca si el viatza. La randul lui, murind, va da dovada de altruism lasand loc altuia. Resursele necesare vietzii sunt limitate!
    Deci pot intelege moartea. Ea este necesara!!!
    Ce nu pot sa inteleg, in acceptiunea unui Dumnezeu personal, la care kirk adera 100%, este suferintza!
    Daca viatza este un dar, asa cum spun crestinii, de ce trebuie sa fie si o suferinta??
    Un fan al Bibliei imi va spune ca este o consecinta directa a pacatului original infaptuit de Adam si Eva.
    Baliverne!!!!!
    atunci sa-mi raspunda la 2 intrebari:
    1. Nu gasiti ca este total imoral, ca prin greseala de neiertat a 2 persoane (Adam si Eva), sa sufere o intreaga umanitate? De la Adam si Eva (presupunand existenta lor) au trait miliarde de oameni pana in acest moment. Toti au cunoscut suferinta... De ce un Dumnezeu personal s-ar fi razbunat pe atatea miliarde de suflete care au trait pe Terra?
    Si in fine a doua intrebare:
    2. Cum se face ca suferinta exista si in lumea necuvantatoarelor? sa fie si ele de vina pentru pacatul savarsit de Adam si Eva? Ati vazut vreodata un caine sau o pisicutza cum sufera atunci cand sunt bolnave? O pasare cum tzipa a jale atunci cand un pradator i-a omorat puiul? Nu au gura sa-ti povesteasca prin ce suferinta trec...
    Raspundeti la aceste intrebari, voi fani ai Bibliei si ai unui Dumnezeu personal. Va rog frumos... daca puteti.
    Ultima modificare făcută de christianT; 03.04.2010 la 11:51.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de christianT Vezi post
    Suferintza este insasi constanta noastra a trecerii prin viata.
    Moartea, daca o analizezi cu atentie, este un fenomen altruist adus vietii.
    Singura constanta in viata e schimbarea.

Sa facem diferenta intre suferinta si a indura conditii vitrege de mediu.
    La frig si foame te poti adapta. La suferinta nu te adaptezi, ci o induri si inveti ce e de invatat sau sucombi.

Suferinta omului e cauzata de atasament. Esti atasat, suferi. End of story.

Moartea nu e o schimbare a vietii, viata si moartea n-au nimic in comun, dar nu pot exista una fara cealalta. Ca sa mori trebuie sa traiesti si nimeni nu traieste forever.

Mori, ca sa lasi celui de langa tine sansa sa-si traiasca si el viatza. La randul lui, murind, va da dovada de altruism lasand loc altuia. Resursele necesare vietzii sunt limitate!
    Deci pot intelege moartea. Ea este necesara!!!
    Nimic nu este inutil in lume.

Dar murim fiindca nimic nu e permanent decat schimbarea. Murind ne schimbam, ne intoarcem in tarana de unde am venit. Moartea inchide cercul vietii.

De ce multi privesc moartea ca pe o nenorocire? Din cauza atasamentului lor la impermanenta vietii.

Ce nu pot sa inteleg, in acceptiunea unui Dumnezeu personal, la care kirk adera 100%, este suferintza!
    Daca viatza este un dar, asa cum spun crestinii, de ce trebuie sa fie si o suferinta??
    Atasamentul e cauza suferintei. Si casatoria cu propriile obisnuinte.

1. Nu gasiti ca este total imoral, ca prin greseala de neiertat a 2 persoane (Adam si Eva), sa sufere o intreaga umanitate? De la Adam si Eva (presupunand existenta lor) au trait miliarde de oameni pana in acest moment. Toti au cunoscut suferinta... De ce un Dumnezeu personal s-ar fi razbunat pe atatea miliarde de suflete care au trait pe Terra?
    Canibalii din Papua Noua Guinee sau pigmeii din Africa de ex. au alta moralitate decat occidentalii.
    Lasandu-i la o parte, de ce bagi suferinta la clasa nenorociri? Suferinta nu e echivalenta cu nenorocirea.

2. Cum se face ca suferinta exista si in lumea necuvantatoarelor? sa fie si ele de vina pentru pacatul savarsit de Adam si Eva? Ati vazut vreodata un caine sau o pisicutza cum sufera atunci cand sunt bolnave? O pasare cum tzipa a jale atunci cand un pradator i-a omorat puiul? Nu au gura sa-ti povesteasca prin ce suferinta trec..
    Intre ce indura un caine flamand sau o pasare cu puiul mancat de un pradator si un om persecutat pe nedrept de alti oameni nu exista nimic, da' nimic in comun.

Suferinta asa cum o inteleg eu e legata de constiinta, moralitate, e legata de suflet, nu de trup.
    Ultima modificare făcută de Raven; 03.04.2010 la 12:43.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Si ca tot suntem la "Intersectii" si e noaptea de paste, sa vedem cum se raspunde la "Cristos a inviat" dupa confesiunea fiecaruia (sau lipsa totala a acesteia):
    Deci, "Cristos a inviat!".
    Crestin-ortodoxul: "Adevarat a inviat!"
    Agnosticul: "Posibil!"
    Deistul: "Improbabil!"
    Ateul: "Imposibil!"

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Florine,
    Sunt ceva ani de cand la urarea "Hristos a inviat" nu raspund nimic. Adica eu maine am sa iau un ou rosu in mana, din simpla respectare a traditiei, dar nu am sa raspund nimic. Tac, cred ca asa e cel mai bine, nu vreau nici sa-l indispun pe cel de langa mine, care poate chiar crede, dar nici sa-mi insel principiile.
    Nu spune una din legile biblice sa nu minti? ceea ce e echivalent cu a spune sa nu te minti?
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.162
    Putere Rep
    23

Implicit

Florine,
    Sunt ceva ani de cand la urarea "Hristos a inviat" nu raspund nimic. Adica eu maine am sa iau un ou rosu in mana, din simpla respectare a traditiei, dar nu am sa raspund nimic. Tac, cred ca asa e cel mai bine, nu vreau nici sa-l indispun pe cel de langa mine, care poate chiar crede, dar nici sa-mi insel principiile.
    Nu spune una din legile biblice sa nu minti? ceea ce e echivalent cu a spune sa nu te minti?
    Da Christian, asa procedez si eu. Era doar o gluma. Nu sunt atat de fioros in realitate pe cat poate par in urma unor postari.

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Pulbere de stele...

Am sa expun mai jos, foarte schematic si din amintirile anumitor lecturi pasionante, anumite consideratii privind existenta vietii pe pamant, vazuta de stiinta, pentru ca numai stiinta este in masura sa ne arate clar, folosind ratiunea, de ce existam pe acesta planeta pierduta in imensitatea spatiilor siderale. Va spuneam in primele postari despre principiul antropic, pe care-l sustin din toata inima. Iata cam ce mai spune teoria:
    Universul a aparut in urma unei explozii, dintr-un punct de o densitate si temperatua infinta, care nu trebuie sa fie vazuta ca o explozie obisnuita. La inceputurile Universului, in perioada copilariei lui, temperatura era de ordinul a miliarde de grade Celsius, la aceasta temperatura, nu numai ca nu exista materie, dar nici macar atomi nu existau. In fapt, tot Universul era o supa de particule elementare "foarte fierbinte". Lumina facea parte integranta din aceasta supa, nu se despartise inca de materie.
    Odata cu expansiunea universului, a inceput sa scada si temperatura, fortele fizice, in numar de 4 (si comentate la inceputul topicului) s-au despartit din acea forta magica care le includea pe cele 4, si care a avut, se pare, un rol esential in demararea Big-Bangului.
    Odata cu aparitia celor 4 forte fizice, particulele elementare, au inceput sa se uneasca intre ele, protonul cu neutronul formand nucleonul iar mai apoi electronii formand astfel primii atomi, care au fost atomii de hidrogen.
    Primul element chimic care a existat la inceput, a fost hidrogenul: un proton + un neutron=nucleul atomului, in jurul caruia graviteaza un electron.
    Apare insa prima problema:
    Viata pe pamant se bazeaza pe compusii elementului chimic numit Carbon, care este mult mai greu decat Hidrogenul avand 6 protoni. Secretul vietii (unul din secrete) este ca elementul chimic Carbon (C) accepta legaturi chimice foarte usor si foarte complexe.
    Problema insa este ca la inceput exista numai hidrogenul in Univers, nu exista nici un alt element chimic.
    Si atunci Universul a gasit raspunsul, pe care alchimistii din Evul-Mediu l-au cautat zadarnic atunci cand cautau sa faca aur din orice. Raspunsul se gasea in stele, mai precis in reactiile termonucleare ce au loc in stele.
    Materia prima in reactiile termonucleare este hidrogenul, pe care stelele il transforma in helium (2 protoni). Hidrogenul nu se gaseste insa in valori infinite, astfel ca dupa ce s-a terminat, stelele au trecut le helium. Prin aceste reactii termonucleare s-a ajuns la elementele chimice mai grele indispensabile vietii: Oxigen (O), Carbon (C), Calcium (Ca), Azot (N) si lista poate continua.
    La un moment dat, aceste corpuri ceresti numite "stele" (adevarate fantani ale vietii!!) terminandu-si complet combustibilul, au explodat in supernove (http://en.wikipedia.org/wiki/Supernova) fecundand astfel imensitatile siderale cu elementele chimice necesare vietii.
    Aceste elemente chimice au traversat probabil spatiile imense siderale pana ce, o parte din ele, au fost prinse in gravitatia unei nebuloase(http://en.wikipedia.org/wiki/Nebula). O nebuloase este un imens nor de praf cosmic si gaz. Nebuloasa, sub imensa forta a gravitatiei, s-a prabusit sub ea insasi, dand nastere unui protosistem solar, care mai apoi s-a transformat intr-un sistem solar, adica sistemul nostru solar in care, prin miracol, existam. Planetele telurice spre soare, si planetele gazoase spre marginile sistemului solar. Astfel elementele chimice, adevarate caramizi ale vietii au ajuns pe pamant...

Suntem deci cu totii produsul Universului.
    Suntem cu totii pulbere de stele.
    A unor stele care nu mai exista din vremuri imemoriale...
    Pentru ca suntem facuti din aceleasi elemente chimice, suntem cu totii frati si surori, toti cei care cititi aceste randuri...
    Suntem rude apropiate cu pasarile vazduhului si cu pestii adancurilor. Suntem rude cu padurile si cu animalele.
    Suntem singurii care pot realiza acest lucru: faptul ca venim din Univers, ca facem parte din el. De la cele mai indepartate galaxii, si pana in cele mai intime particule din care suntem alcatuiti, se afla Universul.
    Ultima modificare făcută de christianT; 04.04.2010 la 06:05.

Data înscrierii
    13.01.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    697
    Putere Rep
    22

Implicit Minunea vieti

Nu sunt expert in astrophysics, dar apreciez eforturile celor cunoscatori in materie. Insa in naivitatea mea de creationist, stau si ma intreb, cum totusi din toata supa asta a inceput viata pe pamant? A aparut cu totul la intamplare, dintr-un accident cosmic? Evulutionismul propune mai multe ipoteze care dau dureri de cap oamenilor de stiinta. De exemplu teoria “Spontaneous Generation.” In lumina descoperirilor stiintifice din ultimi 50 de ani, Spontaneous Generation este discreditata. Evolutionistii explica mecanismul evolutiei prin transmiterea mosternirilor caracteristicilor folositoare (Useful Traits Inheritance). Genetica moderna insa demonstreaza ca matrialul genetic este transmis intact, (genetic homeostasis), fara modificari. Dupa teoria Useful Traits Inheritance, un copil evreu care se trage din generatii de evreii in care toti barbatii au fost circumcised, ar trebui sa se nasca fara foreskin. Ca sa explice acesata dilema, evolutionistii au propus ipoteza “Random Genetic Mutation,” care prezinta alte probleme inexplicabile. Asa cum ne arata genetica, mutatiile genetice observate nu sunt niciodata positive, ci negative si nu promoveaza evolutia, ci degeneratia. De exemplu, copiii victimelor de la Hiroshima sau Chenobyl sau nascut cu mutatii genetice, adica cu defecte si deformitati. Nimeni nu a reusit sa documenteze cazuri in care copii cu mutatii genetice sunt mai evoluati decat parintii lor. Si in cazuri rare, in cand acesti copii au fost capabili sa procreeze, rezultatele au fost devastatoare, care in final au dus la extinctie, nu la evolutie. Toate observatiile si experimetele nu au reusit sa produca o mutatie genetica supriora. Pentru cei care nu sunt convinsi recomand cartea “Evolution: A Theory in Crisis;” la amazon.com am gasit-o cu $15, the best $15 I ever spent! Dar sa mergem la inceputul inceputului. Dupa evolutionisti, la inceput a fost o simpla celula, prokaryotes, care a evoluat si in final dupa mii si mii, si mii de ani a ajuns un organism, mai intai simplu, apoi mai complicat, etc. Sansele ca o celula sa poata sa se nasca la intamplare in urma unei explozii cataclismice sunt egale cu sansele ca o explozie la o fabrica de hartie sa dea nastere la o biblioteca plina de carti frumos legate in piele si aranjate in ordine alfabetica in rafturi de mahogany. Dar cum sa ajuns la o celula? Caramizile care alcatuiesc tot ce este viu se numesc amino acizi, sa fi mai exact, left-handed amino acids. Proteinele sunt molecule formate din amino acizi. De unde au aparut amino acizi? Sa fi cazut din stele? Greu de crezut, mai ales ca amino acizi gasiti in spatiu sunt fara exceptie right-handed. Sute de amino acids se aliniaza intr-o ordine perfecta sa creeze o proteina. Cum au ajuns intr-o asa perfecta formatie? Cine le-a spus unde sa se duca si ce sa faca? Nimeni poate sa exeplice.
    Ca o proteina sa ia nastere urmatoarele au loc: un lant de amino acizi trebuie sa se uneasac printr-un fenomen numit peptide bond. Pentru insomniaci un site ineresant:

http://www.wisc-online.com/objects/V...aspx?ID=BIC007

Probabilitatea ca un lant de amino acizi sa se alinieze in secventa corecta, toate left-handed, printr-un peptide bond, este astronomica.
    Un alt process uimitor este protein synthesis, care este statistic vorbind este imposibil sa aiba loc la intamplare.

http://www.wisc-online.com/objects/V...aspx?ID=ap1302

Am cicit mai de mult un articol in care se explica care sunt sansele ca viata pe pamant sa fi aparut la intamplare: O mana de tzarana sa umezit cu putina apa si sa copt la soare in forma de caramida. Mai tarziu, milioane de caramizi identice in greutate, forma si consistenta sau creat in acelas fel. Apoi in mod miraculos toate caramizile sau aranjat una peste alta in exacta ordine ca sa construiasca una dintre cele mai grozave cladiri din universul nostru. Tot la fel sa intamplat si cu instalatia electrica, echipamentul electronic, baia, bucataria, etc….. La o cladirea este nevoie si de ciment, lemn, cuie, tabla, sticla, plastic, etc… Deci toate astea au aparut la intamplare, toate la timpul potrivit, la locul potrivit. Asta suna pentru mine ca un miracol! Foarte fascinant!
    "What we've got here is failure to communicate. Some men you just can't reach."

Data înscrierii
    10.10.2008
    Locație
    usa
    Posturi
    569
    Putere Rep
    18

Implicit

Frumos, ModestMouse! Mi-a placut si postarea lui christianT. Doi oameni culti, care stiu sa-si expuna parerile in mod civilizat, fara sarcasm si fara bascalie. Felicitari!

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Un moment de reflectie in intersectii

Nu stiu prin ce chimie a spiritului, melodia de mai jos, un binecunoscut hit pentru iubitorii de documentare, actioneaza asupra mea. Dragi prieteni, cred ca am ascultat melodia de mai jos de sute de ori, si mereu simt o emotie profunda in mine, incat ma intreb, cum se intreba si Cioran gandindu-se la muzica lui Bach, daca nu cumva muzica de mai jos nu este o dovada a existentei lui Dumnezeu. Desigur ca e un pic de poezie in cele scrise mai sus. Dar nu-mi vine sa cred ca muzica din clipul de mai jos se datoreaza unor simple accidente de evenimente. Pe de alta parte ratiunea ma indeamna sa ma opresc aici. Nu poti defini Absolutul, dar poti cunoaste, cred eu, o foarte mica parte din Absolut, prin muzica.
    Melodia se numeste Cosmos, este compusa de legendarul Vangelis si este de pe coloana sonora a unui documentar de succes ce rula la inceputul anilor 1980 avandu-l protagonist pe astrofizicianul Carl Sagan. Am si o veste buna pentru curiosi. Puteti cumpara acest documentar, un set de DVD, de pe amazon.Ce cadou mai bun pentru copiii vostri, decat o initiere in tainele Universului??
    Dar iata melodia. Dati sonorul mai tare. Reduceti lumina, asezati-va comod in scaun.Uitati-va la imagini. Simtiti vraja? Simtiti misterul? Aveti undeva, acolo in coltul ochilor, o lacrima?

Data înscrierii
    20.11.2004
    Locație
    Germany, Köln
    Posturi
    2.188
    Putere Rep
    29

Implicit

Minunat...
    Si doar un gând fugar imi trece prin minte. Sunt si eu un fir de praf in univers, star dust..si totusi in mintea mea se reflecta tot universul meu in permanenta expansiune. Aflu tot mai mult despre el si totusi nu stiu nimic. Nu, cu ajutorul ratiunii mele limitate nu-i voi atinge limitele dar am ceea ce ma face sa-l inchid in inima: simtirea, preceptia magiei, iubirea.

am si eu un link care, dupa parerea mea împaca un pic capra si varza:
    http://embedr.com/playlist/bruce-lip...-of-perception
    tonita=toni42

Pagina 2 din 19 PrimulPrimul 123412 ... UltimulUltimul

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •