Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 10 din 10

Subiect: probleme calculator - spam in casuta de GMAIL

Data înscrierii
    26.09.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    792
    Putere Rep
    14

Implicit probleme calculator - spam in casuta de GMAIL

Salut tuturor,
    Am si eu o problema foarte enervanta cu casuta mea de gmail, primesc zilnic citeva (10-20) mesaje spam in general cu produse farmaceutice. Am vrut sa intru odata pe un site si mi-a aparut ca nu pot deoarece am nu stiu ce port deschis la pc. De aici banuiesc ca e si problema cu spamul.Am Win XP cu SP 3 si antivirus Eset nod32 4 si un trojan remover care face scan mereu cind deschid pc dar degeaba. Ce e cu portul asta(de pc ,nu de vapoare!) si cum pot sa-l inchid?
    Multumesc anticipat,
    Laur
    Shadows and dust ...

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    4.394
    Putere Rep
    35

Implicit

stai liniştit, să nu te trezeşti că închizi ... accesul antivirusului la exterior. atunci să vezi tu spamm-uri.
    10-20? nu e aşa o mare tragedie. le razi pe toate şi gata. stai să vezi când vei primi 100+ ...
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de aramis_13 Vezi post
    stai liniştit, să nu te trezeşti că închizi ... accesul antivirusului la exterior. atunci să vezi tu spamm-uri.
    10-20? nu e aşa o mare tragedie. le razi pe toate şi gata. stai să vezi când vei primi 100+ ...
    Eu am vreo suta (!) de adrese de mail (majoritatea la Gmail).
    In unele din ele am zilnic câte 300 de spam-uri, în altele abia de am 1 spam la câteva luni.

Chestia cu portul mi s-a întâmplat o singura data în viata (!)...
    Dar asta are mai mult treaba cu site-ul decât cu calculatorul (în principiu puțin le pasa lor de porturile deschise la oameni în calculatoare, dar mai găsești și site-uri din astea).

Dacă nu ai urmat nici un link din vreun spam atunci problema nu e în nici un caz de la spam-uri (deci ele pot fi scoase TOTAL din calcul).

By the way, acu 1 săptămâna un "bot" a făcut ravagii pe un forum romanesc (powered tot de vBulletin) prin simpla trimitere a unui mesaj privat la mai multi inși care au făcut prostia sa urmeze linkul (și-au "bulit" calculatoarele ... cine știe câți din ei or fi avut "imagini" (BackUp-uri) făcute cu True Image sau Norton Ghost sau altele, ca sa-și rezolve repede treaba...)
    In ce ma privește eu am văzut numele individului (îl chema: SuperMod), m-am dus sa vad ceva despre el și am văzut ca era înscris de 1 zi. Da' nici dacă era înscris de 10 ani nu as fi dat click pe link-ul lui. Abia a 2-a zi administratorul ne-a anunțat ca ...bla-bla... Am văzut ca ștersese userul din Member List)

Atentie: dacă aveți Suita antivirus (deci "protecție în timp real inclusiv pe Net, etc), nu înseamnă ca sunteți "securizați" (adică "las' ca au aia grija, ca de-aia am dat bani" ...).
    Dar în afara de recomandarea ca "trebuie sa aveți grija pe unde umblați" nu va pot povesti tot ce fac eu (fiindcă ați zice ca "asta nu e viata de Internaut, la ce mai am calculator ? Sa stau toată ziua de el ?" - sau probabil v-ați amuza dacă ați afla ca eu știu (cu nume cu tot) toate folderele și fișierele din folderul Windows (sunt totuși doar 176 cu toatele momentan), ca știu mereu când apare un fișier nou în calculator (!), ca folderul system32 e foarte important (acolo am 2275, nu le știu pe toate...) și tre sa știi destul de bine ce se petrece acolo ... în fine, măcar eu o fac și pt ca vreau sa știu cum se petrec lucrurile ...
    Iar aplicațiile cu folderele lor deasemenea bine configurate și "supravegheate".
    (Toate astea îmi mănâncă mie aproape 1 ora din zi în medie, chiar când nu fac nimic decât "sa studiez" ...darămite cuiva care e începător în astea ...)

Oricum, în afara de mail-uri și link-uri, acum malware-ul vine puternic prin aplicații (se lasă lumea prea mult în baza lor).

-----------------

La partea cu porturile ZoneAlarm sta poate cel mai bine pt cei care nu vor sa fie deranjați de asta. Si Comodo e bun (are și un afișaj al porturilor mai bun decât ZA) - eu folosesc suita Comodo în Windows 7 Ultimate (as fi vrut eu sa pun și acolo tot suita ZA 9, dar nu se împacă bine, deocamdată nici cu Vista).

Revenind la antivirus : de vreo 7-8 ani de zile mi-am făcut un obicei din a spune ca mai important este firewall-ul. Evident ca trebuie amândouă, de fapt trebuiesc mai multe, deci trebuie suita, altminteri se alege praful (sau se navighează doar pe Yahoo, Google ...site-uri binecunoscute de toți). Pe scurt, aia nu e viata de Internaut fără suită de securitate.

Julian ______
    Julian M.

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de julianms Vezi post
    Pe scurt, aia nu e viata de Internaut
    Julian ______
    Mon cher, iarta-ma ca te-ntreb, da' "viata de internaut" chiar ie viata?

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    Mon cher, iarta-ma ca te-ntreb, da' "viata de internaut" chiar ie viata?
    Câteodată e foarte plăcută chiar (dacă totul merge asa cum iți dorești).
    Poți citi ceea ce dorești, poți sa eviți la tot felul de cozi la ghișee (ca înainte !), descarci ce vrei fără sa cumperi CD-uri ca înainte de a avea Internet (eu mai folosesc "mess"-ul pe post de trimitator de SMS, adica las mesaje off-line - dar și scriu repede SMS-uri cuplând mobilul la calculator și scriind de la tastatura calculatorului ) etc...

Evident e o viata virtuala (noi vorbim acum virtual). Dar eu de ex. nu-l înțeleg pe frate-meu care nu vrea sa vorbim cu microfonul deschis (ca doar e frate-meu ...). Si ca el sunt majoritatea, prefera sa scrie în loc sa vorbească (dar măcar "în familie" eu nu înțeleg lucrurile astea (ca nu e nimic secret)

Totuși, din ce în ce mai des, eu zic copiilor sa nu mai stea la calculator atât de mult.

P.S. la postarea mea anterioara: cine nu vrea viruși sa-și pună Ubuntu și sa activeze și firewall-ul (ca are și asa ceva, deși se zice ca e superfluu). Asa am făcut eu la un calculator al meu (care nu are decât 256 MB de RAM - și am pus chiar XUbuntu, care are o interfața grafica ce mănâncă mult mai puțin decât Ubuntu standard - în rest e practic Ubuntu, cu tot cu Open Office.Org - începând de la versiunea nr. 9 - ai tot ce vrei practic. Si merge alături de Win XP SP3. Nu e însă "atât de lejer și odihnitor" ca Windows ... s-a mai discutat aici pe forum ) .
    Sa vezi cum te joci acolo cu fișierele infectate (parca ar fi niște fișiere txt inofensive !)
    Julian M.

Data înscrierii
    26.09.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    792
    Putere Rep
    14

Implicit

Stiu ca exista mult spam in lumea asta virtuala, si ca la mine pare putin, dar totusi am impresia ca este doar de la un singur adresant si in plus citeva din ele sint trimise chiar de la adresa mea de email(asta nu stiu cum se numeste), desi bineinteles ca nu-mi trimit mesaje singur.Am folosit si filtrarea oferita de gmail, dar tot intra.
    Si mai e si chestia aia cu porturile deschise, aia pe site-ul ala m-au avertizat si mi-au interzis accesul tocmai pt ca aveam portitele alea deschise...(dar nu mai retin pe ce site am intrat).
    Voi vedea, mai scormonesc pe goagle poate aflu ce si cum.
    Shadows and dust ...

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Maximus Vezi post
    Stiu ca exista mult spam in lumea asta virtuala, si ca la mine pare putin, dar totusi am impresia ca este doar de la un singur adresant si in plus citeva din ele sint trimise chiar de la adresa mea de email(asta nu stiu cum se numeste), desi bineinteles ca nu-mi trimit mesaje singur.Am folosit si filtrarea oferita de gmail, dar tot intra.
    Si mai e si chestia aia cu porturile deschise, aia pe site-ul ala m-au avertizat si mi-au interzis accesul tocmai pt ca aveam portitele alea deschise...(dar nu mai retin pe ce site am intrat).
    Voi vedea, mai scormonesc pe goagle poate aflu ce si cum.
    Daca e vorba de faptul ca la cel care trimite scrie me atunci sa nu-ți faci griji (cu toții avem astea).
    Daca studiezi spam-ul și te convingi ca SIGUR e de la tine atunci s-ar putea sa fie belea (deși eu nu cred deloc), în sensul ca cineva ți-a furat parola (repet: încă nu cred !).
    Eu am pățit-o în 2003 (am dat și cu subsemnatu', nu chiar la politie totuși, ci la RomTelecom, altminteri îmi desființau tot ce aveam de la ei - am mai povestit aici - fiindcă cineva, din Franța, a făcut niște chestii în numele meu).
    Totuși la tine situația nu poate fi ca la mine, chiar dacă cineva ți-a furat parola "facă ce-o vrea, iți faci alta" (nu va ști nimeni locația ta, asa cum a fost la mine). Desigur ca e foarte neplăcut și sa-ți pierzi o adresa de mail (cunoscuta probabil de amici etc...).
    Dar eu totuși nu cred. Aștept cu "interes" (scuze) sa vad cum evoluează situația ta ...

P.S. Eu am vrut numai sa te ajut ("penalizarea" aia cu bulina roșie am luat-o pt ca am scris aici -cel mai probabil pt postarea #3 - dar nici nu mai vreau sa ma mai gândesc la asta ... înțeleagă fiecare ce vrea ...)

Julian M.

Data înscrierii
    26.09.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    792
    Putere Rep
    14

Implicit

Ok, o sa mai studiez problema si mai postez daca aflu ceva nou. Intradevar la unele scrie "me" la expeditor dar si adresa mea completa de email... ce sa insemne? Cind pun filtrul de la gmail, imi pune si adresa mea de mail la spam(si o sterg din filtre)
    Citat Postat în original de julianms Vezi post
    ......P.S. Eu am vrut numai sa te ajut ("penalizarea" aia cu bulina roșie am luat-o pt ca am scris aici -cel mai probabil pt postarea #3 - dar nici nu mai vreau sa ma mai gândesc la asta ... înțeleagă fiecare ce vrea ...)

Curios, de ce sa iei bulina rosie pentru ce ai scris aici? Toata lumea cred ca a observat pina acum ca, pe linga alte calitati, esti si un pasionat de calculatoare, te pricepi si eu unul iti multumesc pentru ca incerci sa ma ajuti!
    Laur
    ps - daca merge o sa-ti acord eu o bulina verde in compensatie si pentru ajutor
    Shadows and dust ...

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Maximus Vezi post
    Ok, o sa mai studiez problema si mai postez daca aflu ceva nou. Intradevar la unele scrie "me" la expeditor dar si adresa mea completa de email... ce sa insemne? Cind pun filtrul de la gmail, imi pune si adresa mea de mail la spam(si o sterg din filtre)

Curios, de ce sa iei bulina rosie pentru ce ai scris aici? Toata lumea cred ca a observat pina acum ca, pe linga alte calitati, esti si un pasionat de calculatoare, te pricepi si eu unul iti multumesc pentru ca incerci sa ma ajuti!
    Laur
    ps - daca merge o sa-ti acord eu o bulina verde in compensatie si pentru ajutor
    Mersi pt punctele acordate.

Tocmai am fost la câteva adrese de-ale mele de la Gmail. La unele nu aveam spam-uri care aveau me la expeditor.
    La altele am găsit și am observat ca nu era chiar adresa mea (De ex. dacă ID-ul de la adresa Gmail era mail.xyz atunci spamul era venit de la mailxyz, adică lipsea punctul).

Oricum eu zic ca pt spamuri nu ai de ce sa-ți faci probleme. Totul e sa nu urmezi link-urile prezente acolo (deși de multe ori nici astea nu sunt prea periculoase, sunt reclame ale firmelor - de aia prin spam se înțelege în principiu posta nedorita).
    Si apoi nu vad de ce ar trebui sa dai click pe link-urile respective.

Ca o comparație, la 3 din acele adrese ale mele erau cam 30, 50, respectiv 60 de spamuri prezente. Si nu e nici o problema.

O problema stii ca apare mai degrabă când un prieten iți trimite un mail și trebuie sa cauți la Spam, câteodată.

Daca descarci în calculator (cu un client de mail - asa cum fac eu cu mai multe conturi - iar mail-urile sunt "tratate" de Suita mea de protecție) atunci trebuie sa te duci si pe site sa te uiți un pic si la Spam (ca nu le descarca si pe alea, si poate vreo cunoștința iți trimite mail).
    Julian M.

Data înscrierii
    26.09.2009
    Locație
    USA
    Posturi
    792
    Putere Rep
    14

Implicit

La spammuri in porturi se pricepe cineva... A intrat in peste 26 vapoare, sa fie sigur. Intr-un singur port!
    Ultima modificare făcută de Maximus; 04.05.2012 la 00:00.
    Shadows and dust ...

Subiecte similare

1. Pentru forumistii cu casuta de PM plina
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 45
    Ultimul post: 13.08.2014, 13:54
  2. Spam
    De sorin în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 3
    Ultimul post: 20.04.2011, 11:04
  3. Intrebare---vs Operare calculator
    De ardeleanca în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse