Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 8 din 8

Subiect: Plecare cu viza de studii

Data înscrierii
    22.01.2010
    Posturi
    9
    Putere Rep
    0

Implicit Plecare cu viza de studii

Am aflat de curand ca exista posibilitatea de a pleca cu viza de studii indiferent de varsta.Este ca un fel de curs de recalificare TAFE (un fel de Vocational school) de lunga durata pe care il faci (contra cost) dupa care daca iti iei licentele esti si calificat si apoi poti aplica si pentru viza de lucru. Nu stiu daca e adevarat dar se zice ca pe timpul acestei scoli poti si lucra 20 de ore/saptamana, iti poti duce si familia, si partenerul poate lucra full time? Daca e cineva mai bine informat sau a plecat cineva in acest fel, astept sfaturi in legatura cu ce cursuri ar fi mai indicate si din punct de vedere al utilitatii (sa iti poti gasi un loc de munca la final) si din punct de vedere financiar (orice inceput este greu).Multumesc pentru sfaturi celor care isi vor face timp pentru a ajuta o familie de conationali!!!

Data înscrierii
    13.09.2009
    Locație
    Australia
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de dorimircea Vezi post
    Am aflat de curand ca exista posibilitatea de a pleca cu viza de studii indiferent de varsta.Este ca un fel de curs de recalificare TAFE (un fel de Vocational school) de lunga durata pe care il faci (contra cost) dupa care daca iti iei licentele esti si calificat si apoi poti aplica si pentru viza de lucru. Nu stiu daca e adevarat dar se zice ca pe timpul acestei scoli poti si lucra 20 de ore/saptamana, iti poti duce si familia, si partenerul poate lucra full time? Daca e cineva mai bine informat sau a plecat cineva in acest fel, astept sfaturi in legatura cu ce cursuri ar fi mai indicate si din punct de vedere al utilitatii (sa iti poti gasi un loc de munca la final) si din punct de vedere financiar (orice inceput este greu).Multumesc pentru sfaturi celor care isi vor face timp pentru a ajuta o familie de conationali!!!
    Salut Mircea,

Da, partial, ceea ce ai auzit tu e adevarat. Australia are un sistem de vize foarte avansat. Viza de student despre care vorbesti e o viza cu multe conditii foarte avantajoase. Poti studia in Australia de la Engleza, scoli vocationale si pana la bachelor , master si PHD. Intradevar poti lucra legal maxim 20 de ore in timpul studiilor si full time in vacanta scolara. Ai acces la unul dintre cele mai bine puse la punct sisteme de asigurari de sanatate din lume (OSHC - Overseas Student Health Care - Asigurare obligatorie pt viza de student). Poti sa-ti aduci familia ca si dependent iar daca tu studiezi higher education cum ar fi bachelor sau master, dependentii pot lucra full time in Australia.

Pentru mai multe detalii intra pe hello-aussie.com.au Baietii de la firma sunt romani si te pot ajuta gratuit cu tot ce inseamna paperwork.

Data înscrierii
    20.06.2007
    Locație
    44°27'13.39"N , 26° 5'14.92"E
    Posturi
    1.358
    Putere Rep
    20

Implicit sal

www.immi.gov.au

aceasta nu este o reclama ...este site oficial emigrare AU.

vei gasii toate tipurile de vize.

bye
    dependent de Romania

Data înscrierii
    07.05.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de dorimircea Vezi post
    ai idee cat costa?

Data înscrierii
    07.05.2010
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Citat Postat în original de ioan nicula Vezi post
    ai idee cat costa?
    chiar si pentru unul ca mine la 40 ani?

Data înscrierii
    10.07.2012
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna,

Am aflat, ca am o mare oportunitate sa merg in Australia. De curand am terminat liceul, si as dori foarte mult sa-mi continui studiile acolo. Cazarea nu este o problema pt mine, matusa mea locuind acolo. Am inteles ca as putea aplica cu o viza de student, dar as vrea sa stiu cat costa asigurarea medicala, si daca trebuie sa mi-o fac de aici din tara sau direct din Australia? De asemenea as vrea sa stiu cat ar costa cursul de engleza-LETS, nu?-( am inteles ca primul an trebuie sa fac acest curs, pt a aplica mai departe la o universitate). As fi tare recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde. Multumesc!

Data înscrierii
    17.04.2006
    Posturi
    273
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de Julissa Vezi post
    Buna,

Am aflat, ca am o mare oportunitate sa merg in Australia. De curand am terminat liceul, si as dori foarte mult sa-mi continui studiile acolo. Cazarea nu este o problema pt mine, matusa mea locuind acolo. Am inteles ca as putea aplica cu o viza de student, dar as vrea sa stiu cat costa asigurarea medicala, si daca trebuie sa mi-o fac de aici din tara sau direct din Australia? De asemenea as vrea sa stiu cat ar costa cursul de engleza-LETS, nu?-( am inteles ca primul an trebuie sa fac acest curs, pt a aplica mai departe la o universitate). As fi tare recunoscatoare daca mi-ati putea raspunde. Multumesc!
    Cel mai sanatos este sa afli mai intai de toate, cat de mari sunt taxele cu studiile universitare ce ti le doresti a urma in Au si daca ti le poti permite.In functie de acestea ve-i sti cu exactitate ce ai de facut in continuare.Universitatile de aici nu pregatesc studenti pe mocaciuni,minciuni,furaciuni,etc ca in Ro.Chestiuni ca : asigurari medicale,cazari ,IELTS-uri sunt maruntisuri pe langa cat ve-i avea de platit ca sa devii studenta aici.
    Succese in alegerea potrivita!

Data înscrierii
    10.07.2012
    Posturi
    3
    Putere Rep
    0

Implicit

Multumesc de raspuns .. dar tot nu m-ai ajutat prea mult cu ceea ce mi-ai zis ... daca sti si preturile in mare si mi-ai raspunde ti-as fi recunoscatoare ... sunt constienta de faptul ca nu este simplu sa ajung studenta acolo, sacrificiile pe care le voi face fiind enorme.. Cu toate acestea, daca e sa ajung acolo, nu voi avea probleme in ceea ce priveste cazarea si gasirea unui loc de munca ca si studenta.. acestea ar fi cateva dintre avantajele pe care le-as avea ajungand acolo.

Subiecte similare

1. Viza de studii
    De prometeo în forumul Comunitatea romanilor din Australia si Noua Zeelanda
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 14.09.2009, 00:11
  2. viza de studii
    De balkrisz în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 23.06.2009, 05:11
  3. VIZA STUDII AS AVEA NEVOIE DE INFO
    De prioteasasilviu în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 01.07.2006, 18:31
  4. viza de studii?
    De în forumul Imigrare in Australia si Noua Zeelanda / New Zealand
    Ultimul post: 28.03.2006, 17:50
  5. Viza de studii pentru SUA (F si M)
    De sorin în forumul Despre si cu studenti din SUA, Canada, Uniunea Europeana si Romania
    Ultimul post: 14.10.2004, 03:48

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •