Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 12

Subiect: Am nevoie de informatii intoarcere in Romania din America!!!

Data înscrierii
    18.08.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    255
    Putere Rep
    8

Exclamation Am nevoie de informatii intoarcere in Romania din America!!!

O prietena vrea sa se stabileasca in Romania fara repatriere. Are 58 de ani, cetatean american dar are carte de identitate/buletin nou romanesc si anul viitor va lua pensie in tara (a depus dosarul de pensie in Dec. 09). Vrea sa locuiasca in Romania, sa isi cumpere un apartament in Bucuresti sau Brasov. Bani cash are undeva la $130,000. Trebuie intocmite ceva acte pentru intoarcere? Care este cea mai simpla/ieftina modalitate de a trimite mobila noua si alte lucruri personale in Romania din zona Cleveland. Cunoasteti ceva companii de containere din Cleveland care ar putea sa o ajute? Trebuie sa plateasca vama/taxe pe mobila/alte lucruri? Merita sa-si cumpere o masina aici si sa o trimita in Romania? Multumesc!
    Ultima modificare făcută de sorin; 13.02.2010 la 18:13. Motiv: modificat titlul care era prea general

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    959
    Putere Rep
    13

Implicit

hello,

am si eu o curiozitate: de ce vrea sa revina in tara?
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    06.09.2007
    Posturi
    1.163
    Putere Rep
    18

Implicit

Nu trebuie intocmit nici un act pentru intoarcerea in tara. Cea mai ieftina metoda pentru a trimite lucruri in tara este cu vaporul. Eu unul nu stiu nici o firma in Ohio, dar poate cauta pe internet. Stiu o firma de genul asta (si e romaneasca) in Chicago, dar nu as fi recomandat-o oricum. Nu trebuie sa plateasca taxe vamale, trebuie in schimb sa aiba grija sa declare banii la iesirea din USA (desi eu as sfatui-o sa transfere banii, nu sa umble cu ei la purtator). Nu merita sa aduci o masina din SUA decat in cazul in care este vorba de o masina de lux. Altfel, considerand costurile (transport, taxe vamale, taxa de prima inmatriculare etc.), va ajunge tot la acelasi pret cu o masina de aici, daca nu chiar mai scumpa. Mai ales ca din cauza crizei (sau pot spune datorita crizei) s-au mai ieftinit masinile si in Romania.

Data înscrierii
    09.02.2009
    Locație
    NY
    Posturi
    101
    Putere Rep
    7

Implicit

Celalb, repatrierea inseamna restabilirea domiciliului in Romania. Daca persoana respectiva detine carte de identitate valabila, inseamna ca are domiciliul in Romania si nici nu poate fi vorba de repatriere.
    Nu sunt sigura, dar e posibil sa beneficieze de scutire de taxe vamale la bunurile personale doar cei care se repatriaza (cei care detin un pasaport cu mentiunea domiciliului in strainatate si isi restabilesc domiciliul in Romania). Ca sa nu aiba surprize, te poti interesa la Autoritatea Nationala a Vamilor (customs.ro).
    Good judgement comes from experience. Experience comes from bad judgement.

Data înscrierii
    18.08.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    255
    Putere Rep
    8

Implicit

Citat Postat în original de sunnydana Vezi post
    hello,

am si eu o curiozitate: de ce vrea sa revina in tara?
    Este singura, nu are familie in SUA, toti cei dragi sunt in Romania.
    pulvis et umbra sumus

Data înscrierii
    01.05.2008
    Locație
    at home
    Posturi
    959
    Putere Rep
    13

Implicit

Citat Postat în original de celalb Vezi post
    Este singura, nu are familie in SUA, toti cei dragi sunt in Romania.
    ok, o solutie ar fi sa locuiasca langa cineva sau cu cineva....daca a stat singura acolo si vine singura aici....
    sa nu-si faca sperante mari, in rest , fara vise multe si fara ideea unei civilizatii. cat despre masina si casa.....eu as lua in considerare si localitatea in care se va stabili....traficul de acolo in special; spun asta pentru ca la distantele din tara.......uneori nu se merita sa ai masina....mergi pe jos sau cu metroul. sa nu mai vorbim de conditiile de trafic , de densitatea populatiei ... dar caldura celor de acasa nu se compara cu nimic cred. sa nu uite ca ea va fi mereu " altfel" cu bune si rele.

sunt intru-totul de acord cu trecerea banilor intr-un cont....cu un cont in US in care sa depuna si cu card... online banking....apoi un cont in tara sa i-l deschida cineva de incredere...banii in buzunar....
    bafta multa si sanatate
    <<<fiintele umane cele mai fericite nu poseda mare lucru. ele sunt.>>>

Data înscrierii
    18.08.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    255
    Putere Rep
    8

Implicit

Pretul unui container de acasa/din curte (USA) pana in portul Constanta este $3690.00 + taxele vamale. Intrebarea mea este, TREBUIE sa plateasca vama pentru mobila (veche dar ca si noua si de calitate) si alte lucruri personale (haine,vase,covoare,treadmill) si cam cat ar fi vama? Cum se calculeaza? Pe mobila a dat undeva la $13000.00 acum doi ani. Dupa cum am specificat, ea figureaza cu domiciliu in Romania, nu ca stabilita in USA desi este cetatean american. Anul trecut a fost in vizita in tara si si-a scos buletin nou. Multumesc
    pulvis et umbra sumus

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    2.407
    Putere Rep
    21

Implicit

Citat Postat în original de celalb Vezi post
    Pretul unui container de acasa/din curte (USA) pana in portul Constanta este $3690.00 + taxele vamale.
    Cat de mare e, incape si masina?

Data înscrierii
    13.05.2007
    Locație
    dairyland
    Posturi
    3.327
    Putere Rep
    27

Implicit

da, va trebui să plătească taxe vamale. cât? funcţie de ceea ce are şi de cum o încadrează agentul vamal în cod.

la banii ăia e container de 40 feet. încap 2 maşini în el.
    Ultima modificare făcută de aramis_13; 16.02.2010 la 15:12.
    plecat de-acasă.

Data înscrierii
    18.08.2006
    Locație
    United States
    Posturi
    255
    Putere Rep
    8

Implicit

Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Cat de mare e, incape si masina?
    Este de 20 de feet si va fi deliverat langa casa si ridicat cand este incarcat.
    http://www.carpatiusa.com/html/containere.html
    Ultima modificare făcută de celalb; 16.02.2010 la 15:19.
    pulvis et umbra sumus

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Am nevoie de informatii ! Ajutor !!
    De taviyamato în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.08.2010, 21:44
  2. please , am nevoie de informatii juridice si de avocati
    De passionblume în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 23
    Ultimul post: 01.04.2010, 04:25
  3. Din romania in america de la a-z
    De Ben în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 11.09.2009, 09:26
  4. Informatii utile pentru accesare credit ipotecar Prima Casa in Romania
    De iulianpro în forumul Comunitatea romaneasca din Spania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 10.07.2009, 08:37
  5. comparatie america/ romania
    De seba_zi în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse