Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 5 din 27 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul
Rezultate 41 la 50 din 265

Subiect: Trecutul in fotografii

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Citat Postat în original de ardeleanca Vezi post
    Citat Postat în original de FidelKatzo Vezi post
    foarte interesant clipul..ramai cu impresia ca este progres si lumea este multumita..de fapt daca imi aduc bine aminte virusul marilor schimbari a infestat creierul marelui conducator dupa o vizita in China prin 72/73..intr-un moment de genialitate a ajuns la concluzia ca poporul are nevoie de cafea cu naut si carne de nutrie..
    Filmul este material de reclama turistica si PR pt. regimul RPR. Evita cu grija sa arate sloganurile si manifestatiile organizate de preamarire a URSS, a lui Dej, a luptei clasei muncitoare contra burgheziei si a imperialismului capitalist, contra proprietatii private etc. desi acestea erau definitorii pt. peisajul cotidian romanesc de atunci.

Filmul are ca data de lansare 22 Nov. 1964. In perioada aprilie-august 1964 au fost eliberati din puscarii ce mai ramasese din detinutii politici. Regimul comunist al lui Dej avea nevoie de capital politic in Occident.
    Rezistenta anticomunista fusese eliminata la sf. anilor '50 si CC al PMR (redenumit PCR in 1965) a ajuns la concluzia ca puterea era deplin consolidata si amnistia destinutilor politici (cati mai ramasesera, cca. 10 mii) era o miscare buna pt. obtinerea de capital politic si de imagine in Occident fara a risca nicio destabilizare a regimului.

Formal, a fost dat decretul 411 in Iulie 1964 ca sa legifereze aceasta actiune care a inceput in fapt in Aprilie acelasi an.

Detinutii politici eliberati din inchisori cu aceasta ocazie au fost bineinteles supusi unor restrictii severe timp de mai multi ani dupa iesirea din puscarii: nu se puteau deplasa in afara oraselor de domiciliu fara aprobare de la Securitatea locala; trebuiau sa se prezinte regulat (saptamanal, poate unii mai des sau mai rar, dar regulat in price caz) la sectia de Militie - ca la un fel de semnat de condica; toti au fost discriminati cu severitate la gasirea unui loc de munca (la biroul Cadre al fiecarei intreprinderi se stia exact cine sunt si de unde vin acesti oameni) si cei mai bine pregatiti profesional au sfarsit in servicii cu mult sub pregatirea lor.
    Ultima modificare făcută de Raven; 10.03.2010 la 09:09. Motiv: Corectat typo.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

(Bucuresti - Langa ONT, 1964)

(Bucuresti - Langa Lido, 1964)

(Bucuresti - Hotel Ambasador, 1964)

(Bucuresti - Bd. Magheru, 1964)

PS: ONT = Oficiul National de Turism

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

(Bucuresti - Dupa o alarma aeriana, 1944)

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Multumesc Raven pentru minunatele momente de istorie pe care le prezinti.
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    31.12.2004
    Locație
    Canada, Deux-Montagnes
    Posturi
    2.333
    Putere Rep
    30

Implicit

Absolut minunat topicul Raven!!! Felicitari din toata inima, este, din punctul meu de vedere, cel mai fascinant topic pe care l-am vazut pe acest forum de cand sunt aici! M-ai descompus in mii de sentimente, nu cred ca pot descrie in cuvinte cat de mult m-ai atins in inima cu acest topic. Felicitari si multumiri si celorlalti care au postat aici.
    Despite that it is written on the signpost "Do not pick-up the flowers" it is useless against the wind that does not know to read. (Hindu Poem)

Data înscrierii
    30.04.2006
    Posturi
    1.474
    Putere Rep
    20

Implicit

Felicitari Raven pentru acest topic. Este extraordinar!
    Am dorit sa imbulinez pe aici dar sistemul nu mi-a permis.
    Daca doresti ca acest topic sa contina numai fotografii fara comentarii, poti linistit sa ceri sa fiu mutata la off.

Poti sa fii sigur c-am sa mai revin pe aici!

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Multumesc tuturor pt. aprecieri.

Comentariile sau intrebarile on topic sunt mereu binevenite.

Venim din trecut, traim in prezent, disparem in viitor. Poate de asta multi dintre noi suntem interesati sau fascinati de trecutul dinaintea trecutului nostru.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Pe mine ma intereseaza si fotografia si trecutul , dealtfel o sa continui sa mai postez aici cind mai gasesc cite ceva semnificativ.

Magazinul Romarta 1958-1959

Piscina Hotelului Lido 1964

Ultima modificare făcută de Melina; 22.03.2010 la 16:58.

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Bucuresti 1927- lampile sunt aprinse

Tot din 1927 citez :
    "Realizata de Vaum I. Ioan, fotograf ce avea atelierul pe Aleea Pascani Nr.8, fotografia prezinta un incendiu ce a avut loc la “Palatul societatii Agricola” (Blocul Prager, asa cum este mentionat in unele documente) in 20 mai 1927."

Data înscrierii
    13.10.2008
    Posturi
    1.584
    Putere Rep
    25

Implicit

Eu personal nu am mincat niciodata castane prajite, ceva m-a retinut sa o fac (poate ca o preconceptie de copil) , dar poate sunt bune.
    Pe aici nu am vazut nici castane , nici castane prajite.

vinzatorul de castane prajite

Pagina 5 din 27 PrimulPrimul ... 3456715 ... UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Fotografii cu Primarul Brasovului!
    De doru în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 23.06.2008, 02:13
  2. APEX - Fotografii
    De LA.APEX în forumul Divertisment – jocuri, bancuri, muzica, poze postate de forumisti, etc.
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 05.01.2008, 15:31
  3. Fotografii Festivalul Primaverii 05/20/07
    De în forumul Comunitatea romaneasca din Southeast
    Răspunsuri: 25
    Ultimul post: 01.06.2007, 14:47
  4. Fotografii
    De CameliaXX în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 04.02.2007, 14:08
  5. fotografii din romania.
    De bogdan_cioc în forumul Discutii despre Cultura si Literatura /Cultural & Literature
    Răspunsuri: 4
    Ultimul post: 24.10.2005, 07:04

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •