Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Care e cea mai buna metoda de acordare de sanctiuni pe forum?

Votanți
21. Nu poți vota în acest sondaj
  • Metoda existenta (la trei penalizari cumulate urmeaza suspendarea pe 3 luni)

2 9,52%
  • Metoda progresiva propusa (2 sapt. pt. prima, 1 luna pt. a 2-a, 3 luni pt. a 3-a)

13 61,90%
  • Nici una dintre cele 2 metode nu e buna

4 19,05%
  • Oricare dintre ele

2 9,52%
Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul
Rezultate 1 la 10 din 17

Subiect: Care e cea mai buna metoda de acordare de sanctiuni pe forum?

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit Care e cea mai buna metoda de acordare de sanctiuni pe forum?

Am primit azi o sugestie in ceea ce priveste o noua modalitatea de acordare a sanctiunilor pe forum. Ideea vine din partea unei persoane inscrise pe forum, persoana a carei identitate un vreau s-o dezvalui, din cauza modestiei de care da dovada, datorita careia nu cred ca ar fi de acord ca numele de forum sa-i fie facut public.

Propunerea facuta a fost de a acorda sanctiuni progresive, in locul actualei metode, care permite pana la trei sanctiuni inainte de a se recurge la suspendare. Astfel, la prima sanctiune ar trebui sa acord o suspendare de 2 (doua saptamani), la a doua o suspendare de 1 (una) luna, iar la a treia, suspendarea maxima care se foloseste acum, adica 3 (trei) luni. Mentionez ca perioadele propuse imi apartin.

Pentru a nu ma incurca in socoteli, daca a doua suspendare pentru oricine se da dupa expirarea primei suspendari de 2 saptamani, atunci se aplica iarasi sanctiunea nr. 1 (2 saptamani), daca sanctiunea nr. 1 este inca in efect se aplica sanctiunea nr.2 (o luna), similar procedandu-se pentru sanctiunea nr. 3, cea maxima de 3 luni.

Pentru ca vreau sa tin cont si de parerile voastrea, am deschis acest sondaj, care va fi activ timp de 1 (una) luna, apoi, in functie de rezultat, voi modifica sau nu regulamentul de postare. Orice alte sugestii si/sau propuneri, sunt binevenite, asa ca nu ezitati sa comentati.

Data înscrierii
    30.09.2008
    Locație
    Augsburg De
    Posturi
    2.278
    Putere Rep
    30

Implicit

Cred ca ideea este buna,daca nu implica pentru tine prea multa bataie de cap(de care nu cred ca duci lipsa).
    Eu sint si bun si rau ,asa cum sint,
    Nu-mi tin rabozul la cusururi."

Data înscrierii
    07.05.2007
    Posturi
    3.757
    Putere Rep
    36

Implicit

Domne oricine poate gresi din greseala. <wink>

E putin cam aspru sa se dea 2 sapt. suspendare din prima cuiva pt. ca a fost gresit inteles/inteleasa sau pt. o greseala neintentionata, ratacita.

Cred ca mai corecta ar fi metoda progresiva ammended:
    - prima suspendare (cea de 2 sapt.) sa fie precedata de un avertisment public si pe PM.
    - daca avertismentul e ignorat, adica persoana avertizata "recidiveaza" in perioada urmatoare (o luna de ex.), atunci sa se aplice prima suspendare de 2 sapt.
    - avertismentele date sa fie afisate asa cum se afiseaza acum penalizarile (sub username).
    - eventual fiecare avertisment sa duca la scaderea cu un nr. fix de puncte (identic pt. toti) din patratele de la reputation, ex. -5; si sa se aplice acelasi lucru si in cazurile de suspendare, ex. -15 pt. suspendarea de 2 sapt., -30 pt. cea de o luna si -90 pt. cea de 3 luni.
    Everything the same; everything distinct. (Zen)

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Io am votat ca nimeni altu
    Nici una nu e corecta, eu as propune sa i se intrerupa conexiunea la internet pe 3 lunilol
    Ce tot atata clementa, sunt de acord ca oricine poate gresi, dar are timp 3 greseli, din astea 3 clar ca nu-i usa de biserica.
    Si daca e suspendat ce mare chestie , doar nu inseamna ca i s-a suspendat permisu de conducerelol, inca se poate duce la birou)
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.505
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de elliane Vezi post
    Cred ca ideea este buna,daca nu implica pentru tine prea multa bataie de cap(de care nu cred ca duci lipsa).
    Tocmai, ca incerc sa am mai putina bataie de cap. Azi mi-am pierdut jumatate de zi cu astfel de batai de cap
    Citat Postat în original de Raven Vezi post
    E putin cam aspru sa se dea 2 sapt. suspendare din prima cuiva pt. ca a fost gresit inteles/inteleasa sau pt. o greseala neintentionata, ratacita.

Cred ca mai corecta ar fi metoda progresiva ammended:
    - prima suspendare (cea de 2 sapt.) sa fie precedata de un avertisment public si pe PM.
    - daca avertismentul e ignorat, adica persoana avertizata "recidiveaza" in perioada urmatoare (o luna de ex.), atunci sa se aplice prima suspendare de 2 sapt.
    - avertismentele date sa fie afisate asa cum se afiseaza acum penalizarile (sub username).
    - eventual fiecare avertisment sa duca la scaderea cu un nr. fix de puncte (identic pt. toti) din patratele de la reputation, ex. -5; si sa se aplice acelasi lucru si in cazurile de suspendare, ex. -15 pt. suspendarea de 2 sapt., -30 pt. cea de o luna si -90 pt. cea de 3 luni.
    - ntz, ntz, 2 saptamani nu-i mare scofala, trec repede. eventual schimb in 1 saptamana <wink>
    -sau ramane 2 saptamani si in loc de avertisment public si pe pm, mai rapid e sa dau un "warning" care dureaza cateva zile si se poate vedea ca si penalizarile, la numele respectivului(ei), la postarile de pe forum.
    -scaderea unui nr. de puncte ramane treaba voastra, cu bilele rosii, sa mai munciti si voi, nu numai eu <wink>
    Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Nici una nu e corecta, eu as propune sa i se intrerupa conexiunea la internet pe 3 lunilol
    n-am nimic impotriva, dar te ocupi tu de intreruperea internetului, OK?

Data înscrierii
    07.05.2005
    Posturi
    5.449
    Putere Rep
    29

Implicit

Citat Postat în original de keyframe14 Vezi post
    Io am votat ca nimeni altu Nici una nu e corecta,)
    Imi arati si mie cum arata o usa de biserica ?
    Ca nici una nu este corecta si eu asa am avut impresia dar nu am stiu de ce.
    Poate usa de biserica ii de vina si m-am incurcat...

Timpul este de-o generozitate misterioasa.

Data înscrierii
    21.01.2007
    Locație
    Orlando, FL
    Posturi
    2.364
    Putere Rep
    30

Implicit

Citat Postat în original de angeline Vezi post
    Imi arati si mie cum arata o usa de biserica ?
    Ca nici una nu este corecta si eu asa am avut impresia dar nu am stiu de ce.
    Poate usa de biserica ii de vina si m-am incurcat...
    Pai cum sa nu stii de ce, mai angeline mai, tocmai tu
    Pai tu ai fost la bara 3 luni ar trebui sa stii daca a fost suficient de corecta/aspra sau nu.. Eu cred ca parerea recidivistilor e mai importanta aici decat a noasta care nu stim cum arata nici cartonasu galben..si nici cum arata sorin in short pe terenlol
    Eu tie nu ti-as intrerupe netu, ti-as lua cainele ala de tot
    The impossible exists only until we find a way to make it possible.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Implicit

Am votat pt. metoda progresiva, intrucat aceasta mi se pare mai eficienta, pt ca nu mai poti avea iesiri nesanctionat. La prima metoda mentalitatea era asa:
    -incalc regulamentul de 2 ori, iau 10+20, stau linistit 3 luni, dupa care o iau de la capat.
    Deci practic prima, metoda existenta nu-l afecta cu nimic.

Vom vedea...

Data înscrierii
    28.06.2009
    Locație
    BR,Romania
    Posturi
    292
    Putere Rep
    11

Implicit

Eu am votat "nici una din cele 2 metode",eu as face asa 3 luni la prima sanctionare si permanent la a doua,numai asa putem da o lectie unora care nu respecta nimic aici!!
    Ultima modificare făcută de florin92; 04.02.2010 la 02:43.

Data înscrierii
    24.05.2009
    Posturi
    1.151
    Putere Rep
    19

Implicit

Citat Postat în original de florin92 Vezi post
    Eu am votat "nici una din cele 2 metode",eu as face asa 3 luni la prima sanctionare si permanent la a doua,numai asa putem da o lectie unora care nu respecta nimic aici!!
    Cam drastica metoda ta. E adevarat ca ar da roade, dar mie unul nu mi-ar conveni sa stau 3 luni pe tusa pt. o postare consecutiva asa ca raman la principiul lui 3:
    -prima din nestiinta
    -a doua din neatentie
    -a treia din intentie

Pagina 1 din 2 12 UltimulUltimul

Subiecte similare

1. Backup forum – care ar fi cele mai potrivite ore?
    De webmaster în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 06.11.2008, 11:21
  2. Buna eu caut o tipa care stie ce vrea
    De AndreiCurt în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.05.2007, 07:43
  3. Care ambasada e mai buna?
    De rocco în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 14.11.2006, 23:09
  4. K1, K3, CR1, CR3... care e mai buna?
    De grandetorito în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 15.09.2006, 16:51

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •