Follow RomanianPortal on Twitter       

Vezi rezultate sondaj: Care e cea mai buna metoda de acordare de sanctiuni pe forum?

Votanți
21. Nu poți vota în acest sondaj
  • Metoda existenta (la trei penalizari cumulate urmeaza suspendarea pe 3 luni)

2 9,52%
  • Metoda progresiva propusa (2 sapt. pt. prima, 1 luna pt. a 2-a, 3 luni pt. a 3-a)

13 61,90%
  • Nici una dintre cele 2 metode nu e buna

4 19,05%
  • Oricare dintre ele

2 9,52%
Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12
Rezultate 11 la 17 din 17

Subiect: Care e cea mai buna metoda de acordare de sanctiuni pe forum?

Data înscrierii
    28.05.2005
    Locație
    Republica Nerva Traian, colt cu Anastasie Panu
    Posturi
    2.835
    Putere Rep
    32

Implicit

Poate Sorin isi va apleca atentia si asupra sugestiilor mele, ca nu-s multe, doar doua:
    1. Suspendul sa se dea in progresie aritmetica, respectiv doua zile prima oara, patru a doua, opt a treia si tot asa.
    2. Odata ce si-a ispasit tura de suspend, userul sa nu mai poata fi acuzat de nimic in legatura cu fapta (scrisul) incriminat, orice aluzie din partea oricui ar veni sa fie penalizata.
    Consider normal si de bun simt punctul doi, pentru cel picat in culpa si-a atras pedeapsa cuvenita, astfel ca remarcile ulterioare nu-si au rostul.

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.219
    Putere Rep
    32

Implicit

Cred ca ar trebui luat in considerare caracterul general al userului. De ex. daca prin absurd ii vine Loniiei sau lui Raven nebuneala sa ne injure pe toti intr-o zi de cate 4-5 ori, eu unul i-as ierta fara sa clipesc, dar nu si pe cei care zilnic pompeaza venin.

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Citat Postat în original de marian42 Vezi post
    1. Suspendul sa se dea in progresie aritmetica, respectiv doua zile prima oara, patru a doua, opt a treia si tot asa.
    2. Odata ce si-a ispasit tura de suspend, userul sa nu mai poata fi acuzat de nimic in legatura cu fapta (scrisul) incriminat, orice aluzie din partea oricui ar veni sa fie penalizata.
    Consider normal si de bun simt punctul doi, pentru cel picat in culpa si-a atras pedeapsa cuvenita, astfel ca remarcile ulterioare nu-si au rostul.
    nu tine bre cu punctul 1 al tau, ca daca ar fi prima de o zi, a doua de 2 zile si tot asa, iti dai seama ca muzici cu minuni si cu salam de la valcea ar rasuna pe toate coridoarele forumului. asta asa, ca sa-ti dau un exemplu.
    Citat Postat în original de VanDerGigi Vezi post
    Cred ca ar trebui luat in considerare caracterul general al userului. De ex. daca prin absurd ii vine Loniiei sau lui Raven nebuneala sa ne injure pe toti intr-o zi de cate 4-5 ori, eu unul i-as ierta fara sa clipesc, dar nu si pe cei care zilnic pompeaza venin.
    neah, legea e aceeasi pentru toti, ca altfel nu ar mai fi lege, nu-i asa?

Data înscrierii
    26.11.2008
    Locație
    Yaounde, Cameroon
    Posturi
    4.219
    Putere Rep
    32

Implicit

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    nu tine bre cu punctul 1 al tau, ca daca ar fi prima de o zi, a doua de 2 zile si tot asa, iti dai seama ca muzici cu minuni si cu salam de la valcea ar rasuna pe toate coridoarele forumului. asta asa, ca sa-ti dau un exemplu. ?
    Visul frumos s-a destramat .. sa spargem o samanta linistiti .. Sambata dimineata sa deschidem geamurile larg si sa rasuna acordeonu' in tot cartieru'

Citat Postat în original de sorin Vezi post
    neah, legea e aceeasi pentru toti, ca altfel nu ar mai fi lege, nu-i asa?
    Asa e si vorba cuiva, unde nu-i lege e haos. ..doar am zis si eu.

Data înscrierii
    03.11.2008
    Locație
    Chicago
    Posturi
    1.177
    Putere Rep
    22

Implicit

Cine a venit cu ideea metodei progresive a gandit bine.
    Watch your thoughts; they become words. If they become destiny, we're all doomed.

Data înscrierii
    02.10.2009
    Posturi
    1.450
    Putere Rep
    18

Implicit

Citat Postat în original de ziia Vezi post
    Cine a venit cu ideea metodei progresive a gandit bine.
    Nu știu dacă un forumist trebuie suspendat din prima, ma gândesc ca oricine poate face o greșeală chiar și din neatenție, sau grabă. Metoda propusă pare progresiva doar în ce privește durata penalizării, altfel și cealaltă metodă s-a putea numi progresivă.
    Eu m-am gândit la îmbunatățirea metodei actuale (sa-i zic cumulativă), îmbunatățire prin care și moderatorii sa nu mai fie nevoiți sa aștepte 3 pași, ci maxim 2.

La 3 puncte penalizare se pedepsește (asa cum considera administratorul).
    Astea 3 puncte pot fi obținute (sau depășite) asa:
    3=1+2
    3=2+1
    3<2+2
    3=3
    Evident 2, respectiv 3 înseamnă încălcări mai grave. (Am preferat sa folosesc unități, se pot folosi zeci dacă se dorește: 30=10+20 etc...).

(dacă se accepta în continuare și din 3 pași atunci s-ar mai putea și 3=1+1+1; Nu mai iau în calcul și 3<2+3 și similarele...Ideea e atingerea sau depășirea pragului de 3, care, acum se poate face în 2 pași. Înainte, exceptând penalizarea directa de 50 de puncte nu se putea face decât în 3 pași. Cu ce am propus eu (și sigur ca nu e vreo "filozofie mare" în aritmetica asta, s-au gândit și alții) regulile se înăspresc. In maxim 2 pași ești suspendat. Dar măcar ți se da o a 2-a șansă (dacă nu ai încălcat foarte tare regulile forumului).

Nu discut prea mult despre durata suspendării, cred ca e un subiect separat (cu un topic și un poll separat).
    Poate ca acolo sa se aplice iarăși o metoda progresiva (sau poate ca administratorul dorește sa ia în considerare ca cineva e suspendat pentru un 2+1, a 2-a greșeală făcând-o puțin "aiurea", din "graba" sa zicem, iar altul e suspendat pentru un 2+3 !!! ...ceea ce e altceva. Poate ca cele 2 suspendări ar trebui sa difere. Dar am zis ca nu discut prea mult acest subiect distinct, asa îl consider eu (și poate ca e mai bine ca cel care suspenda sa hotărască singur).

Julian _____

Data înscrierii
    09.12.2003
    Locație
    Chicago & Constanta
    Posturi
    13.508
    Putere Rep
    10

Implicit

Poporul a votat, deci de acum incolo se va merge pe Metoda progresiva de suspendare. (2 sapt. pt. prima, 1 luna pt. a 2-a, 3 luni pt. a 3-a).

Incepand de azi, aceasta va fi modalitatea folosita.Mai concret:

• Prima suspendare pentru incalcarea regulamentului: 2 saptamani
    • A doua suspendare (daca a avut loc in maximum 1 luna de la cea de doua saptamani): 1 luna. Daca a fost dupa mai mult de la o luna de la precedenta suspendare, se re-incepe cu suspendarea de 2 saptamani.
    • A treia suspendare (daca a avut loc in maximum 1 luna de la cea de o luna): 3 luni. Daca a fost dupa mai mult de la o luna de la precedenta suspendare (de o luna), se re-incepe cu suspendarea de 2 saptamani.

Pagina 2 din 2 PrimulPrimul 12

Subiecte similare

1. Backup forum – care ar fi cele mai potrivite ore?
    De webmaster în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 6
    Ultimul post: 06.11.2008, 11:21
  2. Buna eu caut o tipa care stie ce vrea
    De AndreiCurt în forumul Matrimoniale, prietenii, flirturi, intalniri, vrajeli
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 12.05.2007, 07:43
  3. Care ambasada e mai buna?
    De rocco în forumul Vize imigrare, vizitator-Canada-Ontario-Alte regiuni
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 14.11.2006, 23:09
  4. K1, K3, CR1, CR3... care e mai buna?
    De grandetorito în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 9
    Ultimul post: 15.09.2006, 16:51

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •