Follow RomanianPortal on Twitter       
Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Rezultate 21 la 24 din 24

Subiect: please , am nevoie de informatii juridice si de avocati

Data înscrierii
    28.03.2010
    Locație
    Baia Mare, Maramures, Romania, Europe
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Implicit

Buna!

Doresc sa emigrez in Canada, sau sa obtin un Work Permit. Situatia mea este urmatoarea: am rude in Toronto (verisorul tatalui meu), care au primit deja cetatenia canadiana. Oare daca imi fac ei chemare pentru, sa zicem, 6 luni - viza de turist - si in timpul acela imi gasesc un loc de munca, pot aplica acolo, in Canada, pentru un Work Permit? Imi pot schimba atunci statutul vizei de la viza de turist la viza de lucru? Daca primesc Work Permit-ul pot aplica pentru rezidenta?

Multumesc anticipat, si sper ca cineva ma poate ajuta cu raspunsul la aceste intrebari (poate chiar cineva care a fost in situatia pe care am descris-o).

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Situaţia stă în felul următor: Ca angajatorul să-ţi facă ţie contract, trebuie să dovedească la forţele de muncă, respectiv HRSDC, că nu poate angaja pe cineva din Canada. Poţi aplica pentru work permit fiind cu viză de turist fără să fii nevoit/ ă să mergi în România însă nu ştiu exact cât durează ca firma să obţină acel acord LMO pozitiv. Viza de turist se poate prelungi, trebuie să aplici cu cel puţin o lună înainte să expire.

Da, poţi aplica pentru rezidenţa permanentă odată ce ai obţinut work permit şi e recomandat s-o faci cât de repede, aş zice eu după prima lună, să vadă că lucrezi, să ai domiciliu stabil, cont în bancă şi toate alea.

Studiază totuşi topicele despre viza de turist de aici de pe forum, dacă nu ai mai fost până acum în vizită în Canada nu va fi uşor să obţii viza de turist, verişorul tatălui tău fiind o rudă cam îndepărtată. Oricum, baftă, dacă te împotmoleşti mai întreabă-mă, cu ce ştiu şi eu, te ajut.

Data înscrierii
    28.03.2010
    Locație
    Baia Mare, Maramures, Romania, Europe
    Posturi
    2
    Putere Rep
    0

Smile

@fifi: Multumesc pentru raspuns. Imi dau seama ca va fi un proces dificil, insa trebuie sa incerc... as alege calea mai simpla, aplicand pentru un Work Permit, insa nu stiu in ce masura voi gasi pe cineva in Canada (in Toronto), dispus sa ma angajeze.

Va trebui sa caut pe net, dar lumea spune ca sunt slabe sanse sa imi gasesc un loc de munca in Toronto (prefer acolo pentru ca astfel as avea casa+masa asigurata, la rudele mele)...

Eu sunt mai mult freelancer si lucrez pe baza de colaborare proiecte la carti/ reviste cu o editura locala din orasul meu, in ce masura se reflecta asta (pozitiv sau negativ) in obtinerea unui WP sau a unei vize de turist (am citit aici pe forum ca trebuie sa faci dovada ca esti angajat, ca dispui de concediu si ca cei de la locul de munca te vor lua inapoi dupa ce te reintorci). Stii cumva care sunt conditiile pentru freelanceri? Pentru ca eu nu sunt angajata cu carte de munca, ci pe baza de contracte individuale pentru proiecte.

Multumesc, din nou, pentru rabdare.
    Ultima modificare făcută de Lexadee; 29.03.2010 la 06:09.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.438
    Putere Rep
    39

Implicit

Pentru viza de turist nu există condiţii pentru o profesie sau alta, vor să vadă că ai un loc de muncă pentru a fi siguri că ai venit constant, că te descurci financiar în România şi nu vrei să rămâi în Canada pe motive economice. Deci la interviul pentru viza te turist depinde de tine cum prezinti modul în care îţi câştigi existenţa şi motivele pentru care ai ales această variantă, printre care în nici un caz nu trebuie fie motivul că "nu ai găsit altceva mai bun". Poţi să motivezi spunând că eşti o fire independentă şi că lucrezi în pararel şi la alte proiecte, etc.

Obţinerea unui work permit nu trebuie neapărat să fie influenţată negativ de faptul că tu lucrezi independent, totuşi trebuie să-ţi cauţi echivalentul profesiei în National Occupational Classification, eventual să-ţi adapezi CV ul după fişa postului respectivă, după modelul lor şi apoi cu acel cuvânt cheie să aplici pentru locuri de muncă, contracte.

website-ul guvernului canadian cu anunturi de locuri de muncă: http://jobbank.hrdc-drhc.gc.ca/prov_...=50&Student=No

Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123

Subiecte similare

1. Am nevoie de informatii ! Ajutor !!
    De taviyamato în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 1
    Ultimul post: 16.08.2010, 21:44
  2. Am nevoie de informatii intoarcere in Romania din America!!!
    De celalb în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 16.02.2010, 17:14
  3. Servicii juridice si conexe,
    De av_vieru în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Răspunsuri: 0
    Ultimul post: 17.06.2009, 05:34
  4. avocati
    De ALEXA04 în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Ultimul post: 23.08.2007, 06:24
  5. Sfaturi juridice
    De CARMEN_L în forumul Afaceri /Anunturi de Publicitate - SUA, Canada, Uniunea Europeana, Australia, Noua Zeelanda, Romania
    Ultimul post: 27.03.2007, 08:46

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •